Müzik türüne göre gitar seçimi?

Merhabalar, elektro gitar alma planım var.
Özellikle ibanez grx70 modeli hayli dikkatimi çekiyor nispeten hard rock ve metal tınılarını daha etkili yakalayabilmek için. Ama aynı zamanda blues da da etkili bir ton almak istiyorum.
Bu HSH manyetikli ibanezin veya herhangi bir gitarın tek single manyetik barındırması blues çalımlarını verimsiz olarak etkiler mi? HSS mi tercih edilmeli ama HSS de de metal den kaybedeceğiz gibime geliyor haliyle.
Ibanez i id core v3 ile kullanacağım.

Bunların haricinde tavsiye edebileceğiniz farklı gitarlar, amfiler veya ikili kombinasyonları (7000-8000 fiyat bandlarında)
mevcut muydu, metal tınılarının yanında blues da iyi yakalayabileceğim?

Çok basite indirgersek metal de köprü tarafı H olsa yeter yani HH, HSS, HSH… SSS daha temiz tonlara yönelik olur.
GRG çok iyi bir gitar diyemem… bütçe gözeterek benzer fiyatta LTD ve Schecter hatta Fujigen ve Sire markalarına bakmadan GRG alma derim naçizane.
Gitar kadar amfi işini de incele… açıkçası 7-8 bin liraya hem gitar hem amfi alman imkansız gibi. Aldığın şey çöpten hallice olur.

Merhabalar, elektro gitar alma planım var.
Özellikle ibanez grx70 modeli hayli dikkatimi çekiyor nispeten hard rock ve metal tınılarını daha etkili yakalayabilmek için. Ama aynı zamanda blues da da etkili bir ton almak istiyorum.
Bu HSH manyetikli ibanezin veya herhangi bir gitarın tek single manyetik barındırması blues çalımlarını verimsiz olarak etkiler mi? HSS mi tercih edilmeli ama HSS de de metal den kaybedeceğiz gibime geliyor haliyle.
Ibanez i id core v3 ile kullanacağım.

Bunların haricinde tavsiye edebileceğiniz farklı gitarlar, amfiler veya ikili kombinasyonları (7000-8000 fiyat bandlarında)
mevcut muydu, metal tınılarının yanında blues da iyi yakalayabileceğim?
"Blues tınıların yakalamak için single lazım" filan gibi ezberler nereden çıkıyor bilmiyorum. Zibilyon tane adam Les Paul vs gibi gitarlar ile blues çalıyor. HSS ile de metalden kaybedilir filan... Bakın bunların hepsi de ezbere söylenmiş genellemeler ve hep yeni başlayan arkadaşların ağzına doladığı şeyler. Ben üç single manyetikle (gürültüsüz) caz da çaldım metal de.
Sizin gibi sürekli "hangi gitarı almalıyım" sorusuna takılıp opsiyon paralizi yakalayan arkadaşlar (bu forumda çok görüyoruz...) genellikle başlangıç düzeyinde oluyor. Haliyle acemiler, henüz oturmuş bir tuşeleri yok ve gitardan temiz ses çıkartamıyorlar. Bunun üzerine bir de dijital amfiler eklenince ortaya çıkan sonuç da genellikle kötü oluyor.
Siz şu anda ne gitar alırsanız alın, bir şey fark etmeyecek, çünkü ton dediğiniz şey önce elinizde, yani tuşenizdedir.
Gitarda malzeme ve donanım seçimi, ancak siz belli bir yere geldiğinizde anlamlı olur. HSS alın, bir şey kaybetmesiniz.
Gerçekten blues çalabilmek istiyorsanız çelik telli bir akustik alın. Tuşe ancak onunla oturur.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
"Blues tınıların yakalamak için single lazım" filan gibi ezberler nereden çıkıyor bilmiyorum. Zibilyon tane adam Les Paul vs gibi gitarlar ile blues çalıyor. HSS ile de metalden kaybedilir filan... Bakın bunların hepsi de ezbere söylenmiş genellemeler ve hep yeni başlayan arkadaşların ağzına doladığı şeyler. Ben üç single manyetikle (gürültüsüz) caz da çaldım metal de.
Sizin gibi sürekli "hangi gitarı almalıyım" sorusuna takılıp opsiyon paralizi yakalayan arkadaşlar (bu forumda çok görüyoruz...) genellikle başlangıç düzeyinde oluyor. Haliyle acemiler, henüz oturmuş bir tuşeleri yok ve gitardan temiz ses çıkartamıyorlar. Bunun üzerine bir de dijital amfiler eklenince ortaya çıkan sonuç da genellikle kötü oluyor.
Siz şu anda ne gitar alırsanız alın, bir şey fark etmeyecek, çünkü ton dediğiniz şey önce elinizde, yani tuşenizdedir.
Gitarda malzeme ve donanım seçimi, ancak siz belli bir yere geldiğinizde anlamlı olur. HSS alın, bir şey kaybetmesiniz.
Gerçekten blues çalabilmek istiyorsanız çelik telli bir akustik alın. Tuşe ancak onunla oturur.
Evet hocam güzel bir yere değindiniz maalesef ben de dahil bu tür genellemelere çok maruz kalıyoruz "çömezler" olarak.Bu açıdan bakarsak mesele gitarda değil,senin tuşendedir gibi bir kalıp fikir olmuştu kafamda ama baktım o da doğru değil deniliyor, gitarla amfi arasında dengeyi kurmak lazım vs. vs.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Fırsat olmadı yazmak için yetişemedim ki barrios hocam olayı genel olarak özetlemiş ama yine de sormak istiyorum mazur görün acemiliğimizi.
----
Hocam LTD ve Schecter da seçenekler arasında olabilir lakin Fujigen,Sire biraz zorluyor bütçeyi.Aralarındaki farka çok hakim olmamakla beraber grg ye nazaran grx serisinden 70QA modeli vardı onu referans alıyordum.Ha bir de 7000-8000 belki 9 gitar için ayırdığım bütçeydi,amfi için ayrı bir bütçeyle 2.el v3 lerden elime geçirmeyi planlıyorum temizinden.

HH manyetik metal için harika olur da blues açısından ne kadar tatmin edici olur onu bilemiyorum.En azından bir single manyetik olsa iyi olacak gibime geliyor, ha tabi üstat sizlersiniz burada. Yavuz çetin gibi fender stratla gitarı konuşturamayız da biz de naçizane pentatonik gamlarda şöyle dolanalım diyorum tozda toprakta oynama misali :)

Sormak istediğim bir şey de pedalları,efektleri bir kenara koyalım ; kaydadeğer gitarlar açısından bakacak olursak HSH ve HSS manyetik dizilimleri arasında elde edilecek tınılar ne farklar doğurur? Yani heavy-progressive metal gibi "ağır" tonların yanında blues genel yumuşak tonunu bir gitardan ve bununla bağlantılı sağlam bir amfiden ne düzeyde elde etmeyi umut edebiliriz benim sunduğum bütçe ve eğilimlerim doğrultusunda? -örnek olarak ZZ Top tonunu alabiliriz-
Ha,blues rock gibi olaylar da var şimdi karıştırmayayım orayı.
----

yav bu kadar kasmayın... giiş seviyesi cihazlar bunlar... bence HSS iş görür, zaten takacağın amfi V3 ID Core olduktan sonra ... yani Kirk Hammett'ın Greeny'sini Alan Holdsworth'ün amfisine filan taksan belki o ağaç tınısı, manyetik açısı, sap aurası filan etki eder de :)
HH olup coil split yapan yani S gibi olan gitar da çok eğer illa olsun dersen

Merhabalar. Yeni başlayan kişilerin genel bir problemi var. Bunu kafalardan silmek lazım. Forumca nasıl yaparız bilmiyorum. Öncelikle enstrüman çalmayı öğreneceksiniz. Diyelim ki flüt öğrenmek istiyorsun. Şunu kendine soruyor musun? Metal flüdü almak istiyorum. Ama blues flüdünden de olsun. Ya da keman öğreneceksin. Abi bu kemandan mozart tonu alabilir miyim? Ama Bach'da çalmak istiyorum. Var mı böyle sorular? Yok. Niye? Çünkü manyetik yok. Şu elektrik gitarda manyetik var diye enstrümanı 40 ayrı kalıba sokuyoruz. Yok abi. Bu aletle her müzik çalınır. Sadece orjinaline yaklaşımı değişir.

Elbette insanlar bir tarzdan etkileniyor. Buna göre enstrüman çalmaya başlıyor. Ama daha sıfır km olan birinin bunlara cok takılmaması gerekiyor. Hele ki düşük bütçeler ile. O kadar eminim ki burada bir çok kişi de yeni başlayan arkadaşlara öneri verirken bin defa karşıdaki insanı kırmamaya çalışarak öneri veriyor. Az buçuk bu işin içinde olan herkes düşük bütçe ile istenilen şeye uzaktan yakından yaklaşma ihtimali olmadığını biliyor. Çoğu zaman yüksek bütçe ile bile olmuyor bu. Burada okuyoruz. "Gitara yeni başlayacağım. Metallica, Megadeth tonları alabileceğim 10.000 liraya kadar gitar amfi önerisi alabilir miyim?" Yani kurban olduğum adamın kayıtta kullandığı sadece bir jack kablosu 10.000 liradan pahalı. Sence yaklaşabilir misin? YouTube'dan açıp dinlediğiniz şarkılar en az 5000 dolarlık bir gitar, bilmem kaç bin dolarlık amfi, rack bir sürü sistemden sonra mikrofonlanıp milyon dolarlık stüdyolarda yüzlerce saat mastering çalışması ile piyasaya çıkıyor. O yüzden unutun abi o işleri. Çünkü enstrümandan soğursunuz.

8 liraya alacağın gitarı id core v3'e girdikten sonra HSH, HSS, SSS, HHH hiçbir şekilde farklı tını duyamazsın. Takılma böyle şeylere. Sana açıkça söyleyeyim. Ibanez Grg30 gibi bir gitarın köprüsündeki H'den id core ile dinlediğin metalin M'si olmaz. Başka bir şey de olmaz. Aynı şekilde 8 liraya alacağın gitarın köprüsündeki S ile dinlediğin bluesun B'si olmaz. En güzeli bir müzik markete gidip istediğin bütçeye uygun bir gitarı eline alıp parmaklarına dokundurup beğenip alman. Daha sonra eve gelip güzel güzel çalışman. Bir Megadeth şarkısının solosu otu boku çalman 5-6 sene sürer. Zaten o süreye kadar ne ile ne olur öğrenirsin.

Evet hocam güzel bir yere değindiniz maalesef ben de dahil bu tür genellemelere çok maruz kalıyoruz "çömezler" olarak.Bu açıdan bakarsak mesele gitarda değil,senin tuşendedir gibi bir kalıp fikir olmuştu kafamda ama baktım o da doğru değil deniliyor, gitarla amfi arasında dengeyi kurmak lazım vs. vs.
Çalınan tarzda gain ne kadar öne çıkıyorsa, tuşe etkisi o kadar geride kalır genel kural olarak. O nedenle kullanılan gain düzeyi düştükçe, o tarzlardaki kişilerin daha fazla analog cihazlara eğilimli olduklarını görürsünüz. Çünkü bu tarzlarda çalanlar kendi tuşelerini daha doğrudan ve "müdahalesiz"duymak ister. O nedenle dijital ekipmana mesafelidir.

Blues gibi tarzlarda asıl önemli olanın kişinin tuşesi olduğunu bilmeyen kişi, o işi bilmiyor demektir. "Amplifiye etmek", büyütmek anlamına gelir. Tuşe yoksa, büyütülecek bir şey de yoktur. Gitar ve amfi önemlidir, ama ancak çalan kişinin becerisi kadar iş görürler.

Ancak bütün bunlardan çok daha önemli olan şey, bu işin çalarak ve yaparak öğrenilmesi gerektiğidir. Forumda tartışma ve bilgi paylaşımı ile ancak bir yere kadar gidilir. @mastermiagi de aslında bunu vurguluyor. Tartışmanın kendisi ön plana çıktıkça da ne yazık ki egolar çarpışır, insan doğası böyledir.
Sonra bir bakmışısz ki neden konuyu tartıştığımızı bile unutmuşuz...

O nedenle benim size tavsiyem şudur: forum ortamlarında baz alacağınız kişilerin neyi bildiğine filan DEĞİL, neyi ne kadar uygulayabildiğine bakın. Bir şeyler çalabilen ve deneyim sahibi insanlara öncelik verin. Gitar çalmak pratik ve sahici bir iştir, lafla olmaz. Enstrümanda belli bir yere gelmiş kişilerin verdiği bilgi, başka forumlar ve videolar vs'lerden ezberledikleri klişe lafları tekrarlayan klavye delikanlılarından farklıdır, çünkü onların söyledikleri şeyler deneyimle test edilmiştir.
Enstrümanda ilerledikçe, donanımsal konulara daha fazla ağırlık verebilirsiniz. Ama bunlara şu anda o kadar takılmayın, size faydası olmaz. Sizin şu anda kontrol edip ulaşabildiğiniz şey ağırlıklı olarak bilgi olduğu için, siz de buna odaklanıyorsunuz doğal olarak. İşte asıl bunu pratikle "dengelemek" lazım😁 Forumda 1 saat takıldıysanız, en az 2 saat gitar çalışın mesela...

Ucuz cihaza karşıyım her zaman… gitar hobi, mutfak masrafını kısmak için markasız deterjan alayım ama mis gibi de köpürsün gibi yaklaşılmaz. Ama fetişe dönmesin… ne ton almak istiyorsanız çalışarak VE görece iyi ekipman düzerek olur. Ne alayım da xxx tonu çıksın olmaz. Öyle olsa zaten çalmayın mp3 dinleyin alınmışı var o tonun.

HSS de de metal den kaybedeceğiz gibime geliyor
O esnada Iron Maiden... 😎

IMG_20231203_131059.jpg

Hocam ben payımı aldım,olay daha iyi açığa kavuştu.Neyse artık arkaplandan açar da öyle tatmin ederiz kendimizi :) Ha doğru ya sesi dışarıya veren cihaz(telefon vs) dahi tonu etkiliyordu değil mi?...

Klavyelerinize sağlık hepinizin,teşekkür ediyorum
iyi forumlar

Şİmdi dayıların manyetikleri filan diyecem de neyse girmeyelim... hani Dave Murray strat çalıyor ben de GRG alır yardırırım algısı olmasın... :)
O yanılgı her türlü olacak. O gitarın aynısı bile olsa fark etmeyecek, ama buna inanmak artık bu devirde çok daha zor hale geldi.
Cep telefonu ve yapay zeka çağında çoğu işi makineler hallettiği için, "kullanıcıya bağımlı" olma halini giderek daha zor anlar hale geldik.
Benim bu konuda en sevdiğim kötü örnek Matrix filmindeki sahne. Nero efendi güya "beynine" kung fu indiriyor. Wachowski biraderlerin (o zaman erkektiler, ne yapayım yani...) aptalca fantezisi.
Beynine (merkezi sinir sistemi) bilgileri indirdin. Peki diğer kısımlardaki kas hafızası nasıl oluştu ? Kas-iskelet sistemine ne "indirdin" ?
Bilgi fetişinin zirvesi işte.
Yapmak > bilmek.

Son iki cümleniz o kadar doğru ki hocam. 💯 Çelik tellide ilerleyince herhangi bir elektro gitar yetiyor Blues için.

Hocam ben payımı aldım,olay daha iyi açığa kavuştu.Neyse artık arkaplandan açar da öyle tatmin ederiz kendimizi :) Ha doğru ya sesi dışarıya veren cihaz(telefon vs) dahi tonu etkiliyordu değil mi?...

Klavyelerinize sağlık hepinizin,teşekkür ediyorum
iyi forumlar
Selam, ben forumdaki arkadaşlar kadar tecrübeli değilim. 2017'nin ortalarında elektrik gitar çalmaya başladım, ilk gitarım o dönem alınabilecek en ucuz gitarlardandı ucuz bir telecaster kopyası şu an hala çalması hoşuma gidiyor. O dönemler metal çalmayı düşünsem de bütçeme uyan gitarlar arasında en rahat ve kafamı ağrıtmayacak gitar o gibiydi (sabit köprü olması gibi nedenlerden). Tavsiyem diğer arkadaşların dediği gibi çok spesifik tonlar arama, tuşe çok daha önemli, sonuçta gitar çalmayı öğreneceksin gitarist klonlamayı değil. Bütçene uyan gitarları git dene, çalmaya sıfırdan başlayacaksan bilen bir arkadaşınla git, en içine sineni, setupı daha kolay olacak gitarı al. Fikrimce şu an senin için asıl önemli olan şey gitar çalmak, ekipmanın detaylarıyla uğraşmak değil. Çalımını oturttuktan sonra ton arayışlarına girmen daha iyi olur gibi. Çaldıkça iyi gitarlara sahip olmaya başlarsın zaten ImI.

Geri