Müzik türüne göre gitar seçimi?

Merhabalar, elektro gitar alma planım var.
Özellikle ibanez grx70 modeli hayli dikkatimi çekiyor nispeten hard rock ve metal tınılarını daha etkili yakalayabilmek için. Ama aynı zamanda blues da da etkili bir ton almak istiyorum.
Bu HSH manyetikli ibanezin veya herhangi bir gitarın tek single manyetik barındırması blues çalımlarını verimsiz olarak etkiler mi? HSS mi tercih edilmeli ama HSS de de metal den kaybedeceğiz gibime geliyor haliyle.
Ibanez i id core v3 ile kullanacağım.

Bunların haricinde tavsiye edebileceğiniz farklı gitarlar, amfiler veya ikili kombinasyonları (7000-8000 fiyat bandlarında)
mevcut muydu, metal tınılarının yanında blues da iyi yakalayabileceğim?

Selam, ben forumdaki arkadaşlar kadar tecrübeli değilim. 2017'nin ortalarında elektrik gitar çalmaya başladım, ilk gitarım o dönem alınabilecek en ucuz gitarlardandı ucuz bir telecaster kopyası şu an hala çalması hoşuma gidiyor. O dönemler metal çalmayı düşünsem de bütçeme uyan gitarlar arasında en rahat ve kafamı ağrıtmayacak gitar o gibiydi (sabit köprü olması gibi nedenlerden). Tavsiyem diğer arkadaşların dediği gibi çok spesifik tonlar arama, tuşe çok daha önemli, sonuçta gitar çalmayı öğreneceksin gitarist klonlamayı değil. Bütçene uyan gitarları git dene, çalmaya sıfırdan başlayacaksan bilen bir arkadaşınla git, en içine sineni, setupı daha kolay olacak gitarı al. Fikrimce şu an senin için asıl önemli olan şey gitar çalmak, ekipmanın detaylarıyla uğraşmak değil. Çalımını oturttuktan sonra ton arayışlarına girmen daha iyi olur gibi. Çaldıkça iyi gitarlara sahip olmaya başlarsın zaten ImI.
Hocam klasik gitarla hayli uğraştım, hatta işi değiştirip ispanyol stillerinden elektro gitar tekniklerini uzatmıştım. Bend, mute,slide legato falan derken milletin tuhaf bakışlarını da topluyorduk tabi. Ama klasik de elektro da ayrı bir derya. Ondan ötürü kendimi "cahil" sayıyorum elektroda her ne kadar diğerinde belli bir parmak hafızası, müzik kulağı vs. oturmuş olsa da.Ha,tabi mesele oturdu:
-Kervan yolda düzülür-

Olan da bizim ZZ Top a oldu sanki arada kaynamış :D

Hocam klasik gitarla hayli uğraştım, hatta işi değiştirip ispanyol stillerinden elektro gitar tekniklerini uzatmıştım. Bend, mute,slide legato falan derken milletin tuhaf bakışlarını da topluyorduk tabi. Ama klasik de elektro da ayrı bir derya. Ondan ötürü kendimi "cahil" sayıyorum elektroda her ne kadar diğerinde belli bir parmak hafızası, müzik kulağı vs. oturmuş olsa da.Ha,tabi mesele oturdu:
-Kervan yolda düzülür-

Olan da bizim ZZ Top a oldu sanki arada kaynamış :D
Ben soruyu gördüm ama, yanıt vermedim kasıtlı olarak. Çünkü biraz eleştirel davrandım, çok genel bir fikir verdim ve muhtemelen çok faydalı olamadım. Ama inanın bana, eksik deneyim, soruların kendisini de problemli hale getiriyor:)
Ne demek istediğimi açıklayayım: ZZ Top tonu ile ilgili soru sormuşsunuz.
Ardında şu gelmiş: "Ha ,blues rock gibi olaylar da var şimdi karıştırmayayım orayı. "
ZZ Top blues rock zaten:) Zirvelerinden biri hatta. İşin içine "Southern" (ABD'nin güneyinin kültürü-soundu, Teksas...) tınılarını da katmışlar.
Jeff McErlain ismini youtube üzerinden takip etmenizi tavsiye ederim. Bence blues rock icracıları arasındaki en iyi hoca kendisi.
AYrıca, klasik gitarla bu kadar tecrübeniz varsa (ben de klasik gitardan geçtim elektroya...) hiç durmayın, aklınıza yatan bir şey alıp başlayın. İlle de tavsiye isterseniz, bütçe varsa alın bir tane Schecter Nick Johnston Strat (Endonezya olanlardan bahsediyorum). Şu anda kullanıyorum. Çalınamayacak şey yok bu meretle, tecrübeyle sabittir.
Amfi mi soruyorsunuz? Battı balık yan gider..:)
ID Core ile üste para verseler blues rock çalmam. Çalanı da dinle(ye)mem. Evde bir ara 50 wattlık kafa vardı ID TVP (Core değil...) Çok kompresli kalıyor.
Sadece temiz tonunu kullanacağınız bir amfi bulup Fly Rig, Nux Cerberus, Mooer Black Truck veya Red Truck gibi şeylere bakın. Aklıma gelen ve şahsen denediğim en hesaplı şeyler bunlar.
Not: Hesaplı gitar alternatifleri için sahibinden üzerinden Harley Benton modellerini (çok ucuz olanları değil ama) deneyin. Aşağıdaki modellerden birini kullandım. Her yola geliyor bu gitarlar da...

Ben soruyu gördüm ama, yanıt vermedim kasıtlı olarak. Çünkü biraz eleştirel davrandım, çok genel bir fikir verdim ve muhtemelen çok faydalı olamadım. Ama inanın bana, eksik deneyim, soruların kendisini de problemli hale getiriyor:)
Ne demek istediğimi açıklayayım: ZZ Top tonu ile ilgili soru sormuşsunuz.
Ardında şu gelmiş: "Ha ,blues rock gibi olaylar da var şimdi karıştırmayayım orayı. "
ZZ Top blues rock zaten:) Zirvelerinden biri hatta. İşin içine "Southern" (ABD'nin güneyinin kültürü-soundu, Teksas...) tınılarını da katmışlar.
Jeff McErlain ismini youtube üzerinden takip etmenizi tavsiye ederim. Bence blues rock icracıları arasındaki en iyi hoca kendisi.
AYrıca, klasik gitarla bu kadar tecrübeniz varsa (ben de klasik gitardan geçtim elektroya...) hiç durmayın, aklınıza yatan bir şey alıp başlayın. İlle de tavsiye isterseniz, bütçe varsa alın bir tane Schecter Nick Johnston Strat (Endonezya olanlardan bahsediyorum). Şu anda kullanıyorum. Çalınamayacak şey yok bu meretle, tecrübeyle sabittir.
Amfi mi soruyorsunuz? Battı balık yan gider..:)
ID Core ile üste para verseler blues rock çalmam. Çalanı da dinle(ye)mem. Evde bir ara 50 wattlık kafa vardı ID TVP (Core değil...) Çok kompresli kalıyor.
Sadece temiz tonunu kullanacağınız bir amfi bulup Fly Rig, Nux Cerberus, Mooer Black Truck veya Red Truck gibi şeylere bakın. Aklıma gelen ve şahsen denediğim en hesaplı şeyler bunlar.
Not: Hesaplı gitar alternatifleri için sahibinden üzerinden Harley Benton modellerini (çok ucuz olanları değil ama) deneyin. Aşağıdaki modellerden birini kullandım. Her yola geliyor bu gitarlar da...
Hocam böyle net tavsiyeler gerçekten daha iz bırakıcı oluyor, teşekkür ederim. Öğrenci adam olunca haliyle bütçe zayıf kalıyor elektro aleminde. Ama elimden geldiğince bütçeyi zorlayayım en iyisi @solitude71 hocamın da dediği gibi. Birikimle uğraşırken enflasyona nasıl galip gelirim orası meçhul tabi.
Amfi 2.el alınır diyorlardı da gitara çok yanaşmayın deniliyordu 2.el de. Tamam belki mal çiziksiz, tüm pedallar çalışıyor ama içi hep sonradan lehimlenmiş, elden geçmiş anlayacağınız. 2.el için de böyle basmakalıp yargılar var hocam bilmiyorum nerden uyduruyoruz :)

Geri