Hangi şarkıyı duyduktan sonra gitarı öğrenmek istediniz

Merhaba, herkesin gitar çalmaya başlamadan önce gitar öğrenme isteği uyandıran bir şarkısı olduğunu düşünüyorum. Küçükken Need for Speed oynuyordum şarkıları rock ve metal ağırlıklıydı oyunu oynarken arkada çalan şarkıların gitar sesine bayılmıştım.
Özellikle bu şarkıyı duyduktan sonra

Sizlere gitarı öğrenme isteği uyandıran, gitarı sevdiren şarkı veya şarkılar nedir

Tek bir şarkıya indirmek çok zor, anılar karışıyor ve farklı zamanlarda hah ben de çalsam dedirttiler ama kısa bir liste yaparsak tam bu konu için aklıma gelen en eski anılar ... sırasız:
Prince - When doves cry
Billy Idol - Rebel yell
Iron Maiden - Aces High
Metallica - Creeping Death
Slayer - Angel of Death
Jason Becker Marty Friedman - Cacophony
Yngwie Malmsteen - Rising Force dönemi

Tek bir şarkıya indirmek çok zor, anılar karışıyor ve farklı zamanlarda hah ben de çalsam dedirttiler ama kısa bir liste yaparsak tam bu konu için aklıma gelen en eski anılar ... sırasız:
Prince - When doves cry
Billy Idol - Rebel yell
Iron Maiden - Aces High
Metallica - Creeping Death
Slayer - Angel of Death
Jason Becker Marty Friedman - Cacophony
Yngwie Malmsteen - Rising Force dönemi
abi senin kaç sene oldu

Merhaba, herkesin gitar çalmaya başlamadan önce gitar öğrenme isteği uyandıran bir şarkısı olduğunu düşünüyorum. Küçükken Need for Speed oynuyordum şarkıları rock ve metal ağırlıklıydı oyunu oynarken arkada çalan şarkıların gitar sesine bayılmıştım.
Özellikle bu şarkıyı duyduktan sonra

Sizlere gitarı öğrenme isteği uyandıran, gitarı sevdiren şarkı veya şarkılar nedir

bütün çocukluğum bu oyunla geçti müziğe ilgi duymamda kesinlikle büyük bir etkisi olduğuna inanıyorum

Eric Capton -tears in the heaven

Andy Timmons - cry for you

Slash - sweet child o mine

Eagles - hotel california

Led Zepelin - stairway to heaven

gibi şarkılar ve bu şarkıları yazan değerli sanatçılar benim hayattımdaki en iyi kararım olduğunu düşündüğüm müziğe yönelmemi sağlamışlardır

abi senin kaç sene oldu
Ne yapalı?
Şaka bir yana, adamın sadece bu forumdaki üyelik süresi bile (profilden görebilirsin) senin yaşından fazla olduğuna göre, herhalde epeyce olmuştur 🤣
Ve artık bu adam forumdaki defalarca açılan saçma başlıklardan sıkıldığı için forumda aktif olmamaya karar verdi. Zaten üzerine düşeni fazlasıyla yaptı, onun sayesinde başlangıç düzeyindeki herkese linkini verebileceğimiz kapsamlı forum başlıkları var.

One of these days - Pink Floyd
Asturias - Albeniz (klasik gitar eseri, ilk defa Julian Bream'den dinlemiştim, meğer dünyada Asturias'ı onun gibi çalan pek fazla insan yokmuş...)
Two minutes to midnight - Iron Maiden
Difficult to cure - Ritchie Blackmore (Rainbow)

İlki dışında hepsini çalmayı öğrendim gibi de, o ilki mümkün değil gibi. Herifçioğlu onu pedal steel gitarda distortion ile çalıyor. Acaip bir şey o:)

Son düzenleme:
Fade to Black ile tanımıştım Metallica'yı. İntrosunu bir arkadaşla ağzımızla mırıldanırdık. Hevesle aldım gitarı, bunu çalarım ben diye. Sonra gitarı alınca ilk başta onu çalmak yemedi tabi. Unforgiven 1 introsuyla yetindik. Tabi yaş ilerledikçe ne Metallica kaldı ne Fade to Black. 🙂

Tom Quayle'ın klavye hakimiyetini ve kurduğu cümleleri gördükten sonra.

Offf.... Bu çok ağırmış yalnız:)
Ben kendi hesabımna ilk defa Malmsteen dinlediğimde zaten Gary Moore ve Randy Rhoads dinlemiştim, işler sırayla gitmişti. Buna rağmen de aklım çıkmıştı.
Ama kafadan Quayle dinlemek adamı tepe taklak eder. Öncesinde yıllardır Greg Howe dinlediğimden Quayle beni daha ziyade hybrid picking ile legato kullanımı açısından hayran bırakmıştı.
Ama cümleleri her şeyden önce Greg Howe etkilenimlidir. Hatta biraz fazlaca etkilenmiştir:) Hele burada basbayağı taklit eder gibi çaldığı şeyler var.

Ne yapalı?
Şaka bir yana, adamın sadece bu forumdaki üyelik süresi bile (profilden görebilirsin) senin yaşından fazla olduğuna göre, herhalde epeyce olmuştur 🤣
Ve artık bu adam forumdaki defalarca açılan saçma başlıklardan sıkıldığı için forumda aktif olmamaya karar verdi. Zaten üzerine düşeni fazlasıyla yaptı, onun sayesinde başlangıç düzeyindeki herkese linkini verebileceğimiz kapsamlı forum başlıkları var.
Yok yav küsmedim… sadece seçici yazmaya karar verdim artık. Bırak GRG almak isteyen parasının değerini zor yoldan öğrensin, bırak MG tavsiye eden kendini amfi konosörü zannetsin.. böyle yaparak muhtelif ergen atarlarından da kurşunlardan eğilerek kaçan Neo gibi kaçınmış oluruz.

Yok yav küsmedim… sadece seçici yazmaya karar verdim artık. Bırak GRG almak isteyen parasının değerini zor yoldan öğrensin, bırak MG tavsiye eden kendini amfi konosörü zannetsin.. böyle yaparak muhtelif ergen atarlarından da kurşunlardan eğilerek kaçan Neo gibi kaçınmış oluruz.
mg super amfi abi oyle deme ya (!) yalnız 1991.. yaşımdan fazlayı geç iki katı neredeyse. vay be abim..

Offf.... Bu çok ağırmış yalnız:) Ama kafadan Quayle dinlemek adamı tepe taklak eder. Öncesinde yıllardır Greg Howe dinlediğimden Quayle beni daha ziyade hybrid picking ile legato kullanımı açısından hayran bırakmıştı.
Greg Howe ben de dinliyorum : Jump strat , Contigo , Extraction... Fakat gitar tonu falan işin içine girince Tom Quayle dinlerken tarz açısından beni daha çok çekiyor. Ayrıca mesajımda da bahsedecektim sonra vazgeçtim ama onun o legato performansını , o parmakların kasıntısız şekilde oradan oraya dans edişini izlemek beni tam anlamıyla eritiyor.

Ayrıca anlamanıza sevindim , bu adamın varlığı beni gerçekten tepe taklak ediyor. Muhtemelen müzik beni bu yüzden uzun süreler tatmin etmeyecek. Sonuç olarak bu benim mentalitemi değiştirdi artık cihazlara büyük para ayırmaktansa derslere büyük para ayırmak daha mantıklı geliyor. Çünkü aldığım enstrümanda bu tonu çıkarabilecek hiçbir manyetik , ağaç ya da işçilik olmayacak parmaklarımda olmadığı için.

Geri