YENİ BAŞLAYANLARA ELEKTRO GİTAR ÖNERİSİİİİ

Simdi sizi tanimiyorum, ama olayi cok yanlis anladiginizi biliyorum. Ama bilmediginiz cok sey de var yazdiklarinizdan o anlasiliyor.

Herkes 'iyi gitar' diyince agaci tonu deseni anliyor...

E peki gitarin icracinin hizmetine sundugu ayarlanabilirliligi?

Bunu soyle ozetleyeyim,

Haci murata karbon fiber doseyip ferrari motoru takinca ferrari olur mu?

Ferrariyi ferrari yapan sadece motoru ve karbon fiberi mi yoksa boyasi mi?

Sıg bir gorus acisiyla gitar dedigin celik tel sap govde ve manyetikten olusuyor.

Simdi siz kendi 250 dolarlik gitariniz ile tatmin olabiliyorsunuz diye ne yukarda anlattigim odundan bozma bir gitarla tatmin olani ayiplayabiliriz ne de yuzbinkere milyon dolarlik gitarin kendine yetmedigini iddia eden icraciya laf edebiliriz...

Ama olay o degil.
Bence tekrar okuyun, ben demedim ki ikisi kıyaslanabilir diye zaten, başlığın konusu başlangıç gitarıyken siz $10.000'lık gitarın ne kadar da güzel olduğundan bahsediyorsunuz. Tekrar madde madde yazayım daha iyi anlaşılır umarım.

- ikisi kıyaslanabilir demedim,
- o kadar para vermeye gerek yok demedim,
- $250 olan gitar ile $10.000 olan gitarın bir farkı yok da demedim,
- aksine ben gidip $5000'a gitar aldım dedim, $250'lık gitar ile aynı olsa neden alayım.
- bütçemin olmadığı günlerde $250'lık gitarla başladım iyi ki de başlamışım, daha yüksek bütçem yok diye başlamamazlık etseydim, hiç başlayamayacaktım dedim.
- şimdi tekrar maddi durumum yetmezse gitarı bırakmak yerine $250'lık gitarımla devam ederim, bu durum beni çok da etkilemez dedim.

Şimdi bu başlığın açılma sebebi belli, görece düşük bütçeyle -ki bir çok kişinin başlangıç için ayırabildiğinden daha yüksek bir bütçe- gitara başlamak isteyen biri yardım istemiş.

"20 25 binlim gitarlar telli odundur",
"20 25 bine de gitar mitar olmaz"
"calmaya hevesin kalmaz"
"Senin butce yetecek gibi durmuyor"

bunlar söylenmiş, ben başlamak istediğimde bunları görsem hevesim kaçardı, çünkü bilmeyen biri olarak bunları ciddiye alırdım. Bütçe bu kadara yetiyorsa başlangıç için, hatta sonrasında yıllarca yeterli gelecektir bu gitarlar, eğer imkan olursa daha iyisini almak ister zaten herkes. Yukarıda güzelce açıklayan arkadaşlar olmuş zaten nelere dikkat etmek gerektiğini, ben 20-25.000'e alınan her gitar mükemmeldir de demedim, sadece bu bütçeyle de güzel gitarlar alınabilir dedim, tüm bunları da başlamak isteyen arkadaşa ve diğer okuyan arkadaşlara yardımcı olmak için yazdım.

abi konu okumamam değil ama hemen hemen her sayfada 2-3 sayfa sonra konu sapmış oluyo ,gitar çalmada ustalaşmış kişilerin aralarında sohbetine dönmüş yani.Hiçbir şey anlamadığım için buraya tekrar yazdım çünkü bilgi sahibi değilim ve paramı boşa harcamak istemiyorum ama sen çok bilgili birine benziyosun bi el atın kardeşinize lütfen ya
Sevgili kardesim,

1- ve en onemli madde, yorum yapan cogu insan sendrn daha tecrubeli degil bu ortamlarda.

2- sordugun soru, bu yolda gelecegini ve hakimiyetini belirler.

Yani "Fender alacagim, tarzim su ve su yolda ilerlemek istiyorum" desen, fiyat performans ve ileri seviyede modifikasyon konularinda bir oneri ve tavsiye alirsin ki yatar kalkar foruma dua edersin, tavsiyeyi veren adami yere goge sigdiramazsin. 40 yil duacisi olursun.

Ama simdi
duman led zeppelin megadeath adamlar ne bulursam çalmayı düşünüyorum
Der isen, simdi ben sana ne oneri versem yalanci cikacagim. Jackson desem olmaz fender desem olmaz gibson desem olmaz, birinden biri birine uymuyor..

Omen hic birine olmaz :)

Bence tekrar okuyun, ben demedim ki ikisi kıyaslanabilir diye zaten, başlığın konusu başlangıç gitarıyken siz $10.000'lık gitarın ne kadar da güzel olduğundan bahsediyorsunuz. Tekrar madde madde yazayım daha iyi anlaşılır umarım.

- ikisi kıyaslanabilir demedim,
- o kadar para vermeye gerek yok demedim,
- $250 olan gitar ile $10.000 olan gitarın bir farkı yok da demedim,
- aksine ben gidip $5000'a gitar aldım dedim, $250'lık gitar ile aynı olsa neden alayım.
- bütçemin olmadığı günlerde $250'lık gitarla başladım iyi ki de başlamışım, daha yüksek bütçem yok diye başlamamazlık etseydim, hiç başlayamayacaktım dedim.
- şimdi tekrar maddi durumum yetmezse gitarı bırakmak yerine $250'lık gitarımla devam ederim, bu durum beni çok da etkilemez dedim.

Şimdi bu başlığın açılma sebebi belli, görece düşük bütçeyle -ki bir çok kişinin başlangıç için ayırabildiğinden daha yüksek bir bütçe- gitara başlamak isteyen biri yardım istemiş.

"calmaya hevesin kalmaz"

bunlar söylenmiş, ben başlamak istediğimde bunları görsem hevesim kaçardı, çünkü bilmeyen biri olarak bunları ciddiye alırdım. Bütçe bu kadara yetiyorsa başlangıç için, hatta sonrasında yıllarca yeterli gelecektir bu gitarlar, eğer imkan olursa daha iyisini almak ister zaten herkes. Yukarıda güzelce açıklayan arkadaşlar olmuş zaten nelere dikkat etmek gerektiğini, ben 20-25.000'e alınan her gitar mükemmeldir de demedim, sadece bu bütçeyle de güzel gitarlar alınabilir dedim, tüm bunları da başlamak isteyen arkadaşa ve diğer okuyan arkadaşlara yardımcı olmak için yazdım.
Sen bi benim profile gir gecmis mesajlarimi bi oku neler neler yazmisim.

Sonra " aa ulan ben cok yanlis anlamisim" dersin.

Sen bi benim profile gir gecmis mesajlarimi bi oku neler neler yazmisim.

Sonra " aa ulan ben cok yanlis anlamisim" dersin.
Screenshot 2024-07-04 at 00.43.52.jpg

Maalesef okunmuyor, bu başlıkta okuduğum kadarıyla cevap verebiliyorum sadece.

Çok bilgili olabilirsiniz, çok güzel gitarlarınız olabilir, her şeyi mükemmel de biliyor olabilirsiniz, onlarla ilgili bir şey demedim zaten, ben kendim de çok iyi bildiğimi iddia etmedim, ama bu başlığın amacı başlangıç gitarı iken aşağıdaki cümleleri

"calmaya hevesin kalmaz"

başlamaya çalışan birisine söylemenizin nedenini anlayamıyorum. Bu mesajlar sonrası arkadaşın hevesinin kaçabileceğini düşündüm ve empati yaptım, bu mesajı ben o zaman görseydim etkilenebilirdim ve bu büyük kötülük olurdu şimdi düşününce.

Ben forumu yardımcı olmak ve bazen de yardım almak için kullanıyorum, bunun yanında bir sürü arkadaş edindim. En çok dikkat ettiğim şey de tavır, ama sizin buna dikkat etmediğinizi düşünüyorum.

@RaNCoR ile @tragop arasında bir anlaşmazlık olmuş. İkisini de tanımam ancak anlıyorum ki iki arkadaş da konu sahibine faydalı birşeyler söylemek niyetindeler.

Özetleyeyim, büyük bir genellikle pahalı gitarların işçilikleri ayar tutmaları vs. daha iyi oluyor ve eğitim sürecinde bir nebze olsun işleri kolaylaştırıyor. Ekstradan zorluklar çıkartmıyor. Bu açıdan imkan varsa hepimiz daha pahalı gitarları tercih ederiz, öneririz.

Ancak bir yandan da ucuz gitarla başlanmaz, sobaya bile atılmaz gibi yeni başlayacak ve düşük bütçeli arkadaşın hevesini kıracak yorumları doğru bulmadığını söylüyor @tragop arkadaş. Kendisine bu noktada katılıyorum. Ucuz gitarla da pekala başlanabilir, uğraşıp iyi ayar yapılabilir. Ayar tutma konusundaki kararlılığı pahalı modeller kadar iyi değilse belirli aralıklarla tekrar tekrar ayar yapmak gerekebilir. Hatta ucuz gitar biraz da şans işi. Çok kötü çıkarsa gitardan soğutabilir, bezdirebilir. Ancak bu ihtimaller ucuz gitarla başlanmaz anlamı taşımamalı. Gayet de başlanır.

@RaNCoR un dediği gibi bahsettiğin gitarlar ve bahsettiğin gruplar birbirine tam tamına uyuşmuyor. Her tür gitarla her tür grubun parçalarını çalabilirsin. Albümdeki kayda, tona daha fazla benzer sesler istediğimiz için gitarımızı o gruplara göre seçiyoruz. İlk başlarda demiştim, HSS bir strat her yola gelir. Tam olarak her yola gelmese de gerekli ayarlamalarla hepsinden biraz biraz çaldırır.

@RaNCoR dün "gondiklemek" ifadesi içeren bir mesaj vardı, ben de profile bakmak istedim ancak dün de "Uups! Bir problem oldu" yazıyordu. Başka kullanıcıların profillerine bakabiliyorum.

@RaNCoR ile @tragop arasında bir anlaşmazlık olmuş. İkisini de tanımam ancak anlıyorum ki iki arkadaş da konu sahibine faydalı birşeyler söylemek niyetindeler.

Özetleyeyim, büyük bir genellikle pahalı gitarların işçilikleri ayar tutmaları vs. daha iyi oluyor ve eğitim sürecinde bir nebze olsun işleri kolaylaştırıyor. Ekstradan zorluklar çıkartmıyor. Bu açıdan imkan varsa hepimiz daha pahalı gitarları tercih ederiz, öneririz.

Ancak bir yandan da ucuz gitarla başlanmaz, sobaya bile atılmaz gibi yeni başlayacak ve düşük bütçeli arkadaşın hevesini kıracak yorumları doğru bulmadığını söylüyor @tragop arkadaş. Kendisine bu noktada katılıyorum. Ucuz gitarla da pekala başlanabilir, uğraşıp iyi ayar yapılabilir. Ayar tutma konusundaki kararlılığı pahalı modeller kadar iyi değilse belirli aralıklarla tekrar tekrar ayar yapmak gerekebilir. Hatta ucuz gitar biraz da şans işi. Çok kötü çıkarsa gitardan soğutabilir, bezdirebilir. Ancak bu ihtimaller ucuz gitarla başlanmaz anlamı taşımamalı. Gayet de başlanır.

@RaNCoR un dediği gibi bahsettiğin gitarlar ve bahsettiğin gruplar birbirine tam tamına uyuşmuyor. Her tür gitarla her tür grubun parçalarını çalabilirsin. Albümdeki kayda, tona daha fazla benzer sesler istediğimiz için gitarımızı o gruplara göre seçiyoruz. İlk başlarda demiştim, HSS bir strat her yola gelir. Tam olarak her yola gelmese de gerekli ayarlamalarla hepsinden biraz biraz çaldırır.

@RaNCoR dün "gondiklemek" ifadesi içeren bir mesaj vardı, ben de profile bakmak istedim ancak dün de "Uups! Bir problem oldu" yazıyordu. Başka kullanıcıların profillerine bakabiliyorum.
Yapıcı tavrınız için teşekkürler, bu mesaj özelinde fırsat buldum ama genel anlamda mesajlarınız hep bir amaca hizmet eden ve yardımcı olmayı ön planda tutan mesajlar, son zamanlarda çok fazla denk geldim özellikle dikkatimi çekti.

Bu arada @nilkaaa özelden de yazmıştım başlığı açtığın zamanda, görmemiş olabilirsin diye buradan da yazayım, yardımcı olabilirim anladığım kadarıyla doğru gitarı seçme konusunda, eğer internetten beğendiğin bir gitar olursa gider mağazada denerim sana kargolamalarından önce bana uzak olmayan bir yerde olursa.

Forumda "kıdemli" diyebileceğimiz, uzun zamandır yazan ve mesajları çok beğenilen üstadlar uygun görürse hazır bir cevap şablonu mu oluştursak acaba. Üç tane model yazalım. Her konuya aynı cevabı yapıştıralım.

Önerim şöyle;
1-H-S-S manyetikli bir squier strat
2-H-H manyetikli bir schecter sgr (ibanez vs. bir model de olabilir oy birliğiyle seçelim)
3-Uygun fiyatlı bir les paul (illa ki les paul kasa tipini seviyorum bununla başlayacam diyenlere de hitap eden bir cevap olsun)

@solitude71 in yeni başlayanlar için amfi seçimi ile ilgili çok güzel bir konusu var bunun gibi doğru düzgün 2-3 tane konuyu yapıştıralım. Buralara bak diyelim. Altına da "eğer bakmak istemiyorsan aşağıdaki üç gitardan birini al geç" yazalım.

Yeni kullanıcılar da rahat etsin bizler de rahat edelim.

@nilkaaa 'ya cevap verecek olursam, sarı siteden zevkine göre H-S-S manyetikli bir squier strat al geç. Gerisine ileride bakarsın (modifiye eder veya gitarı değiştirirsin) demek istiyorum. Yeni başlayacaksan neck'teki (sap manyetiği) humbucker ile single manyetik arasındaki farkla işin çok olmayacaktır. H-S-S strat işini fazlasıyla görür. Bilgin ve deneyimin arttıkça ihtiyaçlarını da daha net tanımlamaya başlayacaksın. O zaman bu konu altında durumu yazarsan, yardımcı olan öneriler gelecektir.

Forumda "kıdemli" diyebileceğimiz, uzun zamandır yazan ve mesajları çok beğenilen üstadlar uygun görürse hazır bir cevap şablonu mu oluştursak acaba. Üç tane model yazalım. Her konuya aynı cevabı yapıştıralım.

Önerim şöyle;
1-H-S-S manyetikli bir squier strat
2-H-H manyetikli bir schecter sgr (ibanez vs. bir model de olabilir oy birliğiyle seçelim)
3-Uygun fiyatlı bir les paul (illa ki les paul kasa tipini seviyorum bununla başlayacam diyenlere de hitap eden bir cevap olsun)

@solitude71 in yeni başlayanlar için amfi seçimi ile ilgili çok güzel bir konusu var bunun gibi doğru düzgün 2-3 tane konuyu yapıştıralım. Buralara bak diyelim. Altına da "eğer bakmak istemiyorsan aşağıdaki üç gitardan birini al geç" yazalım.

Yeni kullanıcılar da rahat etsin bizler de rahat edelim.

@nilkaaa 'ya cevap verecek olursam, sarı siteden zevkine göre H-S-S manyetikli bir squier strat al geç. Gerisine ileride bakarsın (modifiye eder veya gitarı değiştirirsin) demek istiyorum. Yeni başlayacaksan neck'teki (sap manyetiği) humbucker ile single manyetik arasındaki farkla işin çok olmayacaktır. H-S-S strat işini fazlasıyla görür. Bilgin ve deneyimin arttıkça ihtiyaçlarını da daha net tanımlamaya başlayacaksın. O zaman bu konu altında durumu yazarsan, yardımcı olan öneriler gelecektir.
Selam öncelikle squier sonic Stratocaster red dusunuyorum ama HT manyetik diyor ayni modelin yesil olanindada HSS manyetik ikisinin farki ne cevap verirsen sevinirim

Selam öncelikle squier sonic Stratocaster red dusunuyorum ama HT manyetik diyor ayni modelin yesil olanindada HSS manyetik ikisinin farki ne cevap verirsen sevinirim
HT manyetiği ifade etmiyor. Hard tail demektir. Gitarın köprüsünde herhangi bir tremolo sistemi olmadığını, sabit köprü olduğunu belirtir.

HSS, HH, SSS filan çok takılmadan gördüğünde çalmak isteyeceğin; Cort, Squier, Yamaha, SX, Ibanez tarzı bilindik markalardan tipini beğendiğin bir gitar almanı öneriyorum. Sonrasında bilgin de arttıkça ne istediğini daha iyi anlarsın zaten.

HT manyetiği ifade etmiyor. Hard tail demektir. Gitarın köprüsünde herhangi bir tremolo sistemi olmadığını, sabit köprü olduğunu belirtir.

HSS, HH, SSS filan çok takılmadan gördüğünde çalmak isteyeceğin; Cort, Squier, Yamaha, SX, Ibanez tarzı bilindik markalardan tipini beğendiğin bir gitar almanı öneriyorum. Sonrasında bilgin de arttıkça ne istediğini daha iyi anlarsın zaten.
Teşekkür ederim aydinlattigin icin HH alirsam istedigim tonlari alamazmiyim pop rock falan çalmak istiyorum cok metal tarzinda degilimd

Teşekkür ederim aydinlattigin icin HH alirsam istedigim tonlari alamazmiyim pop rock falan çalmak istiyorum cok metal tarzinda degilimd
Uygun fiyatlı bir amfi alacağını, çalmayı yeni öğreneceğini vs. hesaba katarsak; manyetikten bağımsız bir şekilde gitardan istediğin sesleri çıkartman zaten biraz zaman alacak. Öğrenme sürecinde ne istediğini daha iyi anlayacak, sonrasında ekipman değiştirmek isteyeceksin muhtemelen.

Ben sana şimdi "Pop ve rock için çoğu zaman sss veya hss iyidir. Aktif manyetikli gitarlar genelde pek kullanılmaz" filan desem bu da tam doğru olmayacak. Böyle kesin kaideler yok. Bunun daha filtertronu var, p90'ı var, jazzmaster manyetiği var, lipstick manyetikler var. Teorik olarak da hepsi her müzik türü için kullanılabilir. Benden çok daha bilgili insanlar onlarca sayfa tartıştı bu gibi konuları. Forum bu açıdan iyi bir kaynak olacaktır senin için, bol bol okumanı öneriyorum.

Sen gördüğünde çalmak isteyeceğin, mümkünse sabit köprülü bir gitar al (floyd rose, bigsby vs. alma en azından). Gitarı çalım için konforlu kılan epey kriter var. Tel yüksekliği, fret işçiliği, sap ayarı vs. Mümkünse gitarı aldığın dükkandan bu ayarları senin için yapmalarını rica et. Olmazsa kendin bir luthiere götür, o hâlletsin (iyi luthierler için de forumda bir başlık var). Çalıma uygun bir gitar olsun elinde. Rahatsız bir gitar, öğrenme sürecinde neyi doğru yapıp yapmadığın konusunda kendinden şüphe ettirir. Yaygın tabirle gitardan soğutur.

Bence en önemli şey hevesinin geçmemesi. O yüzden diyorum gitarı gördüğünde çalasın gelsin. Bir köşede tozlanmasın. Hevesli olduğun sürece her şeyi öğrenirsin.

Naçizane önerim ne gitarın ne amfin adi olsun. Hem amfi hem gitar tavsiye başlıkları var forumda onlara göz atabilirsin. Saydığım markalardan "çalınamaz" kötülüğünde bir gitara denk geleceğini sanmıyorum. Amfi için de düşük bütçede Blackstar, Roland gibi markalara bakabilirsin.

Simdi dogru arkadaslar haklisiniz, profilimden gecmis mesajlarima bakabilme imkaniniz yok. Ama olur beni ifsa etmek isteyen olursa diye aciyorum... Ama kisa sureli acarim herhalde...

Konunun ozu heves kirmak degil elbette,
Fakat gecerli durum ve sartlarida gozetmemiz lazim.

Muzik her cani isteyenin hakimiyet kurabilecegi bir seviyede "basit" gorulen, hele ki disaridan az bucuk iltifat edilince icracinin kendini "muzigin yaratici olarak" konumlandirabilecegi, elestiri ile karsilasitigi zaman " bu benim tarzim" diye sacma sapan bir savunmaua gecebilecegi kadar serbest bir alan...

Dolayisi ile profesyonel ve diplomali bir muzisyen olarak benim goruslerim ve ifade bicimim sizlere agir geliyorsa, muzisyenlik cerrahliktam basit bir konu yada is degildir. Bunu goz onunde bulundurun.

Ayrica, konuya bu kadar etkilesim kazandirdigim icin artik site yetkililerinin bana bir moderatorluk falan vermesi lazim oldugunu dusunuyorum. Dm atabilirsiniz...

Yok begenmiyosan 20 senelik arsiv var burda senden once 850 kisi sordu ayni soruyu, okuma yazma bilmeyen gelip gelip ayni soruyla mesaj atiyor da o yuzden diyorum. Zamani o yuzden soruyorum. Tabi daha oncesini okumadigin icin.

20 25 binlim gitarlar telli odundur.
20 25 bine de gitar mitar olmaz, gitar dedigin 65 binden baslamali. Ust seviye almazsan icinde kalir, daha ust modeli gorunce uzulur kiskanir bozulursun, calmaya hevesin kalmaz.
Bunun amfisi var kablosu var pedali var uzun ve pahali is.
Senin butce yetecek gibi durmuyor..
Şu anda en çok çaldığım iki gitar da 20 bin TL'nin altında. Bu genellemelere gerçekten anlam veremedim.
Ortada bir "sarcasm" (alaycılık-iğneleme) varsa da ben anlamadım herhalde.
Bu paraları yeni başlayan birisinin gitara gömmesi kadar anlamsız bir şey de olamaz. Çalamayacağı için isterse Suhr alsın, bir şey fark etmez çünkü.

166427 eklentisini görüntüle

Maalesef okunmuyor, bu başlıkta okuduğum kadarıyla cevap verebiliyorum sadece.

Çok bilgili olabilirsiniz, çok güzel gitarlarınız olabilir, her şeyi mükemmel de biliyor olabilirsiniz, onlarla ilgili bir şey demedim zaten, ben kendim de çok iyi bildiğimi iddia etmedim, ama bu başlığın amacı başlangıç gitarı iken aşağıdaki cümleleri

"calmaya hevesin kalmaz"

başlamaya çalışan birisine söylemenizin nedenini anlayamıyorum. Bu mesajlar sonrası arkadaşın hevesinin kaçabileceğini düşündüm ve empati yaptım, bu mesajı ben o zaman görseydim etkilenebilirdim ve bu büyük kötülük olurdu şimdi düşününce.

Ben forumu yardımcı olmak ve bazen de yardım almak için kullanıyorum, bunun yanında bir sürü arkadaş edindim. En çok dikkat ettiğim şey de tavır, ama sizin buna dikkat etmediğinizi düşünüyorum.
Rancor'un daha önce de yukarıdan konuşup abarttığına şahit olmuşluğum var.
Ama ilk defa bu kadar saçmaladığını görüyorum.

Dolayisi ile profesyonel ve diplomali bir muzisyen olarak benim goruslerim ve ifade bicimim sizlere agir geliyorsa, muzisyenlik cerrahliktam basit bir konu yada is degildir. Bunu goz onunde bulundurun.
Bir cerrahın mesleği için bunu yazdığına asla şahit olamayız. Çünkü cerrahın kendi mesleğinin prestiji için bir şey iddia etmesine gerek yoktur.
Bunun tarihine girmenin yeri veya sırası değil tabii ama, saçmalamanın da bir sınırı olmalı. Göz önünde bulunduracak bir şey yok. Cerrahın hatası insan öldürür. Yüzyıllar boyunca da öldürmüştür. Cerrahlar bir noktada hekimler kadar yüksek standartları benimsemeye karar verdiğinde (ikisi çok uzun süre apayrı meslekler olmuştur; hekimlik yüksek eğitimle yapılırken, cerrahlık uzun süre zanaatkarlıktan-esnaflıktan gelmiştir) durum değişmiştir. Bugün bildiğimiz "operatör doktor" ibaresinin prestiji de ancak bu şekilde gelişmiştir. Sağlık çalışanın cezai ve hukuki sorumlulukları, ders ve kitap konusudur. Zaten dünyanın profesyonellik düzeyi en yüksek meslekleri (önce Ortaçağda ruhbanlık), ardından hukuk ve tıp olmuştur. Mesleki örgütlenme, toplumla yapılan açık veya örtülü sözleşmeler ("profesyonel" sözcüğünün gerçek kökeni...) ve devletlerin bu mesleklerin yetki alanlarını tanıması sonucunda da bugünkü noktaya gelinmiştir.
Kötü müzisyen kötü müzisyendir. Ama kötü çalarak kimseyi öldüremez. Bu nedenle bu meslekler kıyas filan da kabul etmez.

Bunun tarihine girmenin yeri veya sırası değil tabii ama, saçmalamanın da bir sınırı olmalı.

Sanatin her dalı insanin varolusu ile bire bir etkilesim icerisindedir.

Bir doktorun yanlis teshisi ve bir cerrahin yanlis mudahalesi nasil bir insanin hayatina mâl olabiliyorsa, bir sanatkarin yanlis ifadesi de bir toplumun yaşam amaci ve felsefesi uzerinde direkt etkilidir.

Sanatin her dali, insanin var olabildigi her an ve her daim en on safhadan etkili olmustur. Aksini iddia edeni az biraz muzik tarihi okumaya davet ederim.

Sevgili @barrios ifadelerin ile Wagner ve Alizadeyi ayni kefeye koydugunun farkinda degilsin. Tavsiyem, Lutfen bunu dikkate al.

@barrios, İfadelerinden, Kotu muzisyenin, kotu muzik yapmakta yetkili oldugu sonucunu cikarmak mumkun.

Bu durumda kotu cerrahlarin insan canina kast etmelerinde beis yok mudur?

Tedavi olmak icin kotu bir doktora yada kotu bir cerraha mi gidersin?

Muzik dinlemek icin kotu bir muzisyeni mi tercih edersin?

@barrios senden hic beklemezdim, ki sen r&b blues ve jazz ucgeninde muzigine yon veren bir icrasisin, bu yolda gerek teorik gerek pratik, gerek profesyonel olarak emek harcayan insansin.

Sadece senin muzikal felsefen bile bir cerrahin mesleki bilgi ve tecrubesi ile kiyaslanamayacak duzeydeyken...

Cok vahim...

Geri