Türkiye'deki Gitar Ustaları & Luthierler

Rıfat abi iyidir, güzel konuşur, çok konuşur, ama hem çok para alır hemde ayarları çok iyi değildir

neye göre böyledir ki! ayrıca siz fatihi ekremi beğenirsiniz bir başkası rıfat türeni yükseli beğenir.ısrarla kendi düşüncelerinizi empoze etmeye çalışoyorsunuz.bu çok etik bir yaklaşım olmasa gerek.

ayrıca çokta iyi gitarist olmasına gerek yok ki çok iyi gitarist olacaksa gitsin müzisyenlik yapsın dimi? ben bu tavrınızı anlayamadım açıkçası...

İyi işler her zaman pahalıdır.buda böyle biline...

Olayları kişiselleştirmek, birebir kavga etmek, olayları hakaret boyutuna taşımak kesinlikle yasaktır. Haklı haksız aranmaz, tüm taraflar atılır. Size hakaret edildi ise cevap vermeyin, yönetime şikayet edin, gereken yapılır. Adaleti siz sağlamaya çalışmayın. Derdinizi özel mesaj veya irc ile halledin. Nasıl yeni tanıştığınız biriyle dışarıda tartışırken "beyin özürlümüsün arkadaş" diyemiyorsanız burada da diyemezsiniz. Aradaki monitör ve klavye size bunun için cesaret vermesin. Eğer cesaretiniz varsa çıkın aynı şeyleri kimseyi rahatsız etmeden dışarıda yapın. Bu durum sanatçılar hakkında yaplılan yorumlar için de geçerlidir. Sanatçıları eleştirirken terbiye sınırlarını aşmayın. Hakaret olayında uyarı sözkonusu değildir, hakaret edenler direk olarak atılır, zira bunun Forum Kurallarıyla alakası yoktur, "bilmiyordum" diyemezsiniz, insanlıkla ilgili birşeydir bu, ve karşıdakine hakaret edebilen insanları burada istemiyoruz.

cigicuv istersen forum kurallarına sadık kalalım.olayları kişiselleştirmeyelim.tavsiye isteyen arkadaşlarımıza yaiadıklarımızı ve beğendiklerimizi anlatabiliriz ama sanki karşılaştırma yapar gibi davranmak doğru değil bence...

U42 demiş ki:
Rıfat abi iyidir, güzel konuşur, çok konuşur, ama hem çok para alır hemde ayarları çok iyi değildir

İyi işler her zaman pahalıdır.buda böyle biline...

Ben bu kısmı anlayamadım. Tam olarak ne demeye calıştınız acaba.
Hem iyi ayar yapamıyor hemde çok para alıyor. Siz de bunun üzerine foruma Rıfat Bey'i mi tavsiye ediyorsunuz. İlginç. :!:

iyi de o sizin görüşünüz işte bana göre işini iyi yapan bir usta neden foruma tavsiye edemiyorum.forum kurallarında böyle bir yasak yok okuduğum kadarıyla.elbette tavsiye edicem bende sizin ne demek istediğinizi ve ne yapmak istediğinizi pek anlayamadım açıkçası

U42 demiş ki:
iyi de o sizin görüşünüz işte bana göre işini iyi yapan bir usta neden foruma tavsiye edemiyorum.Forum Kurallarında böyle bir yasak yok okuduğum kadarıyla.elbette tavsiye edicem bende sizin ne demek istediğinizi ve ne yapmak istediğinizi pek anlayamadım açıkçası

Forum kurallarıyla ilgili bir sıkıntınız yok. İstediğiniz kişileri tavsiye edebilirsiniz.
Benim alıntı yaptıgım ifadede çelişkili bir yazınız var. Ben onu işaret etmeye çalıştım. Tekrar dikkatli okumanızı tavsiye edicem.

benim yazımda çelişki yok.ben cigicuv arkadaşımızın yazısını alıntı yaptım.isterseniz siz dikkatli okuyun.ilk satır diğer arkadaşın cümleleri...

U42 demiş ki:
benim yazımda çelişki yok.ben cigicuv arkadaşımızın yazısını alıntı yaptım.isterseniz siz dikkatli okuyun.ilk satır diğer arkadaşın cümleleri...

Eyvallah şimdi anlaşıldı. Alıntı yaparken bari onu belirtseydiniz ya bizde yanlış anlamazdık. Neyse kusura bakılmasın.

U42 demiş ki:
Ben sana tünelde Rıfat Türen'i önericem.Oldukça memnun kaldım.gerek yaklaşımından ve gerekse gitara yapacağı işleri açıklamasından ötürü...

benim derdime çare oldu.Birçok yere götürdüm tünelde bana hem yüksek fiyat verdiler hemde başka işler yaptılar gereksiz yere ama sorunum çözülmedi.taa ki başka bir forum sayfasında Rıfat abiyle ilgili yazıları okuyuncaya kadar... meğersem gitarımın sapı atmış.oysa bana isim vermeyeyim 2 luthier'de ki ikiside İTÜ mevzunu:( manyetiklerimden gelebileceğini ve hatta manyetiklerimin değişmesi gerektiğini bile söylediler.... ama sorunum hal oldu oldukça memnum kaldım.Rıfat türen'den.

bu arada framus gitarlar oldukça güzeldir tonu sıcaktır inşallah derdine çare bulursun:)

Normalde şimdiye kadar neredeyse kimse hakkında olumlu yada olumsuz yazım olmamıştı, son zamanlarda forumdan bazı arkadaşların lutier önerisi ve şu yazıyı gördükten sonra bişeyler yazmak istedim.

Öncelikle Rıfat Türenden bahsedeyim. Elektro gitarımın ilk tamir istedigi zamanlar zamanlar gitarımın volume knob u gevşemiş sağa sola oynuyordu. Bende tünelde ilk gördügüm yer(keşke görmeseymişim) rıfat türene götürdüm. O zamanlar bilmedigim için çok karmaşık bir yapı gibi görünmüştü. İşlem bittiginde benden 60 lira istemişti. Potansların bozuldugunu içindeki lehimlerin kötü oldugunu yeniledigini söylemişti. Tek yaptıgı şey potansların üstündeki vidaları sıkmakmış. Aynı gitarın jack girişi gevşemişti. Yine aynı şekilde değişmesi gerektigini söyleyip buna aktif jack girişi takalım çok saglam olsun demişti. Megerse o aktif jack girişide aktif manyetiklerde kullanılan şeylerdenmiş. Onun içinde 30 lira para almıştı. Yine bir gitarımın manyetigini yanlış lehim yapıp manyetik bozuk yeni manyetik lazım demişti. Belkide o zamanlar bilmedigimiz için yedirebildigi fiyatı yediriyordu. Fiyatı ve işçiligini geçtim, konuşurken sürekli bilmişlik yapıyor. Sap ayarı ne biliyomusun sen manyetik nasıl çalışıyo biliyomusun. Alt etdigini sanıp mutlu oluyor sanırım.

Forumda biraz araştırdıktan sonra rıfat ın yerine yüksel ustaoglunu buldum, pek araştırma vaktim olmamıştı gitarımı hemen verip almak istiyordum. Tünelde buldum verdim gitarı. Telefon numaramı vermiştim bitince arıyacaktı. Üstünden 1-1buçuk ay geçtikten sonra tekrar gittim, daha gitarıma hiç başlamamıştı bile. Israrlarım üzerine başlamaya ikna ettim :D Üstünden 1 hafta geçtikten sonra yine gittim başlamamıştı bu sefer acil oldugunu vs. söyledim. 2 gün sonra aradı, gitarı almaya gittim aldım gitarımı eve geldim. Gitarın ayarı iyi güzel olmuş ama alt tarafında kocaman bir kırık oluşmuştu :cry:

O kırığı görünce zaten bidaha götürmeme kararı aldım, yeni bir lutier ararken bu forumdan manyetik almaya gittigim birisi(ceyhun abi) bana fatih yılmaz ı tavsiye etti. Bakım yapılması gereken tüm gitarların bakımlarını ona yaptırdım ve hepsi mükemmellik düzeyindeydi. Şimdiye kadar sap ayarı entonasyon vs. de yaptırdım, fret tesfiyeside yaptırdım, elektronik işlemlerde yaptırdım. Fender manyetigimi yeniden sardırdım. Hakikaten elindeki ışık değdigi yeri aydınlatıyor. İnanılmaz hoş sohbet birisi. Size bildigi şeyleri ögretiyor, bilmediginiz şeylerde yardımcı oluyor. Sırf sohbet etmek için bile gidilecek birisi. Fiyat performans olarak şimdiye kadar duydugum ve denedigim en usta kişi gözü kapalı fatih yılmaz diyebilirim.

Evet kesinlikle Fatih bey özellikle hoş sohbetiyle bile insana güven veren birisi. Gitarlarımı bırakırken gözüm kapalı bıraktığım bir insan karşısındakine aynen arkadaşın dediği gibi öğretmeyi, bilgilendirmeyi seven birisi.Başka lutiyerler tam tersi Ankara'da Kenan Turgut'a sap ayarının mantığını sormuştum seneler önce bir küfür etmediği kalmıştı ha tamam belki sap ayarının nasıl yapıldığını öğrensem 2 ayda bir sap ayarı için gidip 5-10 lira vericem para kazanıcak ama insan azarlamaya değer mi orasını bilmiyorum...

Şimdi bu Luthierlik çok ince ve önemli bir meslek,kesinlikle verilecek paradan kaçmamak lazım,saygı duyarım.Amma ülkemizde maalesef herkes her gitardan anlamıyor çünkü luthierlik sadece tel değiştirip sap ayarlamak değil hepimizce,bunun dışında genelde en yaygın fender ve ibanez olduğu için genel anlamda çoğu luthier bu markalara ve aksamlara hakim,ama değişik markada bir alet kullanıyorsanız seçiminize dikkat ediniz,bunu 18 yıllık gitar deneyimime ve tüneldeki bütün luthierler ile çalıştığım için söylüyorum,merak etmeyin hiçbiri akrabam değil yazım sadece bilgi amaçlıdır,bilinenlerini objektif biçimde değerlendirecek olursam:

-Yüksel Ustaoğlu:Yüksel usta merkezde olduğu ve Zuhal Müziğin maaşlı teknisyeni olduğu için çok iş alır,işlerini hayatta zamanında yapmaz ve tam yapmaz,örneğin sap ayarı diye verirsiniz gitar aldıktan sonra 1 saat tekrar ayarlattırırsınız,ve ne acı ki son zamanlarda bence psikolojisi iyice bozulduğu için biraz buna da veriyorum bu durumu,çünkü önceden böyle değildi,ben şu anda kendisine gitarımı veya başka bişeyi emanet etmem.

-Rıfat Türen:Rıfat usta için pahalı derler,bana göre bu durum,işini yapma başarısına göre değerlendirilmeli,bence de buna göre pahalıdır kendisi,neye göre pahalı verdiğinizden aldığınız karşılığa göre..3-4 kere çalıştım kendisiyle öncelikle gitarlara özenli davranmıyor,yani benim götürdüğüm gitar(emsal olsun diye söylüyorum)3000 dolarlık bir gitardı,tozlu el falan dinlemeden hacamat etmişti gitarı,bir kez de fenderimin alt eşiğinde bir sorun vardı,onu da matkap tornavidayla sıkıp yapmaya çalışmıştı ama olmadı,neticede güvenipte kendisine gitar tamir ettirmem dikkat! tamir diyorum ama tel değiştirip sap ayarı yapabilir,ha bi de yedek parça konusunda iyidir,bu yönlerinden faydalanılabilir.

Murat SEZEN: Murat Sezeni aslında bir enstruman tamircisi olarak görmek yanlış,eski dükkanı tünelin tam girişinde olduğu için ve yaptığı gitarlar kendine has bir yapıya ve tınıya sahip olduğu için isim yapmıştır,haketmiştir.Ancak gitarınızı götürdüğünüzde gitarınızı çoğunlukla Murat Sezen usta tamir etmemektedir,ancak size buğulu sesiyle gitarınızla ilgili yorumlar yapar,Remzi isimli biri mevcut genelde o yapıyor bu işleri,kendisiyle de ilk petrucci musicmanimle ilgili kötü bir anım var,120 TL isteyip(4 yıl önce)ufak bir tesviye yapıp kazık atmış,üstüne bi de gitarı çizmiş daha sonra da bi ton cilayla bunu halletmeye çalışmıştı ve mat kaldı orası..neyse bu bilerek yaptığı bişey değildi belki ama enstrumana özenli olduğunu düşünmüyorum kendisinin.Murat SEZEN’e yeni aldığınız bir gitarı götürüp tınısı kalitesi hakkında öğüt alabilirsiniz,kendi yaptığı gitarları güzel ama ülkmiz şartlarında gereğinden çok pahalıdır.

Ekrem ÖZKARPAT:İşini iyi yapan 2 numaraya koyacağım bir ustamızdır,3 kere çalıştım kendisiyle,gitarı aldıktan sonra hiçbişey söylememe gerek kalmadan çıkıp gitmişimdir,kendisine rahatlıkla güvenilebilir,ancak dükkanının yerini değiştirdi,biraz tanıtım yapması lazım,fiyatları biraz pahalıdır ama değer.

Fatih YILMAZ:Fatih son 3 aydır çalıştığım bir usta,öncelikle çok iyidir diğer saydığım ustalarda olmayan en önemli özellik”samimiyet” vardır fatihte ki bu en önemli şeylerin başında geliyor,gitarı iyi çalar bir kere..özellikle gitardan gerçekten anlayan zeki birisidir,bu neden önemli neye neyin neden olduğuna daha kısa yoldan ulaşmanızı sağlıyor,Fatih aynı zamanda pedal ve manyetik üretimi de yapıyor,değişik mecralarda da bilgisi ve üretimi olan biri,tam modifiye zamanıma denk geldiği için epeyce fikir alışverişinde bulunduk,olumsuz olarak sayabileceğim yanı pek yok,yaptığı işlerden rahatsız olanda görmedim,dükkandaki gitarlara dokunulmasını pek sevmez,malum cilalı olabilir v.b derdinizin ne olduğunu kafanızda iyi belirleyin ve iyi anlatın yeter.

Yani şu anda tünel mevkii için konuşucak olursak işinde en iyi olan Fatih Ustadır.
Ancak dediğim gibi farklı marka aletlerle ve değişik sorunlarla ilgili çok dikkatli olun ve derdinizi ustalara iyi anlatın,kobay olmasın gitarınız..herkese bol gitarlı günler.

Erdem BİRGÜL

Merhabalar;

Samsun'dan bir gitar ustası Ali Erdem Gül'ün bir kaç çalışmsının fotoğrafını eklemek istiyorum. Şu anda benim için yaptığı bir gövde de var, bittiğinde onun için ayrı br başlık ta açacağım. Sadece yardımseverliği ile, abiliği ile, işindeki ustalığıyla Samsun'da yaşayan arkadaşlara tanıtmak istedim Erdem abiyi. Forum'daki niki eroxdoza'dır. Samsun'da Atakum'da ikamet etmekte. Samsun'da yaşayıp, gitarla ilgilenip, bir luthiere ihtiyacı olanlar kesinlikle başka bir yol aramasınlar.

teşekkür ederim "vigiliante" arkadaşım.bu aralar çok yavaş ilerliyebiliyorum ama tatilim başlar başlamaz bir kaç projem daha var. bitince hepsini sizlerle paylaşacağım.
görüşmek üzere.

zetiman demiş ki:
Flamely demiş ki:
Merhaba;

Acıbadem dört yol ışıkların orada " Mrc Guitars " var. Feridun abi on numara insan, hoş sohbet biri. Şu an kaoss pad taktırmak için gitarımı ona teslim ettim sıfırdan proje çizdi ilgileniyor. İşinin piri biri. Gidersen sorunu çözecektir diye tahmin ediyorum. Ayrıca çok sıcak davranıyorlar, taksimde birkaç gitar ustasıyla konuştuktan sonra aralarındaki tavır farkını çok net kavrayabilirsin.

Kolay gelsin.

Feridun abi Türkiye'de müzik piyasasındaki "kendini beğenmiş" ve her .oku ben bilirim tayfasına gösterilebilecek çok güzel, örnek bir insan. Ki eminim sanırım piyasada ondan daha bilgili, araştırmacı ve bilmediği bir konuda "hmm bakmam araştırmam gerek" diyebilecek kadar kendine güvenen bi abimizdir. Genelde gitarımı götürdüğümde gitar muhabbetinden çok başka muhabbetlerde buluyorum kendimi. Zaten işlem bitince kendisi oldukça nazik sizi bilgilendiriyor. Siz de gidip gitarınızı teslim alıyorsunuz :) Evet böyle insanlar hala varmış :)

Oyle sayfalari gezerken gordum, yazasim geldi.
Bugun oglen Feridun abiden 1 haftaligina genel bakima biraktigim gitarimi yine her zamanki gibi tertemiz yapmis, kendisinin 2 senedir musterisiyim ve inanilmaz memnunum, Allah nazardan saklasin kendisine birsey olmadikca daima Feridun abiye goturecegim gitarlarimi muhtemelen. Ben mi sansliyim bilmiyorum da, her seferinde sap ayari ve action yuksekligi hep istedigim yukseklikte oluyor, fret buzz en minimal halde oluyor, gitar resmen universiteye hazirlik yuzunden 8 ay bakima gitmemisti, o haliyle bile sadece tel degistirip calabiliyordum fazla sikinti cekmeden, simdi tam anlamiyla cillopun cillopu oldu. Kendisine buradan saygilarimi ve sevgilerimi iletirim, dunya tatlisi bir insandir kesinlikle, cok da sicak bir ortam var, kucuk oglu arada ugrayip BABAAAG diye geziyor allahim boyle tatli bir cocuk gormedim ben hehe. Feridun abi gitarlari gercekten zamaninda hallediyor, acelelik durumum da hic olmadi gerci, hep genellikle 1 hafta surede aldim, bu sefer erken bile aldim diyebilirim. Ellerine saglik Feridun abi :)

luthierler

Ayrıca gitarınızın bir çok modifiye işlemini kendiniz de yapabilirsiniz, aman boya işine girmeyin bu arada :D en çok aksam ve parça da ankarada solomusic diye bir mağaza var, orada var, yüzlerce çeşit köprü, floyd rose vs vs, oraya da bakın derim

Geri