Türkiye'deki Gitar Ustaları & Luthierler

Bc Rich NJ warlock Japon gitarımı beyaz renge boyatarak üst manyetşk yuvasını ve gereksiz olacak olan potans deliklerini kapatmak istiyorum.İstanbul'da kimi önerirsiniz ? Kadıköy yada Tünel fark etmez.Birde ek olarak tahminen ne kadar bir fiyata mal olur.Teşekkür ederim.

ben beyoğlunda yüksel ustaoğluna bir mexico fender gövdesi vermiştim sap kırılmıstı.. tamir etmesini söyledim benden 1.5 yıl sonra gelmemi söyledi fiyat olarak 200lira istedi. 2007 yılında bıraktım gitari 2009 da geri aldım ve hayretler içerisindeyim sapın orjinali üstünde ama kırılan yerinde birtek cizik yokdu.. ben bukadar iyi bir usta görmedim sapı deiştirmediğini söyledi naptın ozaman dedim orası ustalik bırakta okadarı bize kalsın dedi.. eyer istanbulda oturuyorsan tamir bakım için beyoğlunda yüksel ustaoğluna gitmeni öneririm. bakım 30liraya yapıyor. sap ayarı 15 lira floyd rose ayarları 20 lira komple elden gecip tüm ayarlarının yapılmasını istiyorsanız 100lira + 2 gün sonra alabiliyorsunuz.. ve murat sezen in yetiştirdiği elemanlardandır kendisi.. yaşı 50 yi aşkın : )

duman-55 demiş ki:
arkadaşlar benim gitarın basi perdelerinde tıslama geliyo neden acaba ve bu olayı haleltmem için samsunda bildiğiniz biyer varmı?

Forum'da eroxdoza nikli Ali Erdem Gül demiştim size. Çiftlik ile Gazi caddesi arasındaki Nüans Müzik'e gitarınızı bırakın, Serdar abi gitarı Erdem abiye ulaştırır, sonra Nüans Müzik'ten tekrar geri alırsınız. Uygun fiyata, güzel bi şekilde halleder Erdem abi.

cenqq demiş ki:
ben beyoğlunda yüksel ustaoğluna bir mexico fender gövdesi vermiştim sap kırılmıstı.. tamir etmesini söyledim benden 1.5 yıl sonra gelmemi söyledi fiyat olarak 200lira istedi. 2007 yılında bıraktım gitari 2009 da geri aldım ve hayretler içerisindeyim sapın orjinali üstünde ama kırılan yerinde birtek cizik yokdu.. ben bukadar iyi bir usta görmedim sapı deiştirmediğini söyledi naptın ozaman dedim orası ustalik bırakta okadarı bize kalsın dedi.. eyer istanbulda oturuyorsan tamir bakım için beyoğlunda yüksel ustaoğluna gitmeni öneririm. bakım 30liraya yapıyor. sap ayarı 15 lira floyd rose ayarları 20 lira komple elden gecip tüm ayarlarının yapılmasını istiyorsanız 100lira + 2 gün sonra alabiliyorsunuz.. ve murat sezen in yetiştirdiği elemanlardandır kendisi.. yaşı 50 yi aşkın : )

Yüksel usta, murat sezenin yetişdirdiği biri değil.

Saygılarımla.

Allah aşkına bıktım yaaa:)ya arkadaş Alanya'da oturuyorum da,Antalya'da bir atölye vardı eskiden ama artık olmadığını söylüyorlar:(..Elime Jackson Performer ps37 geçti boyası kötü,arıyorum bulamadım nereye soracağımı da bilemedim kusura bakmayın.Varsa bileniniz Antalya'da yada Alanya'da rica edeceğim yardım edin...şimdiden teşekkürler!!!

tünel bi luthiere götürüyorum gitarımı pek floyd rose tan anlamadığım için neyse gitar eve gelene kadar akoru kilitli olmasına rağmen akoru kaçıyor ayarlarkende ya floyd rose kalkıyor yada iniyor sımdı bunun olması nedeni luthierin düzgün yapamaması mı yoksa benim cahilliğim mi ?

biraz ölü bir başlığı canlandırıyorum, 'bu başlık ölmez' diyerek :)

gitarımı yaklaşık 2 - 3 ay önce yüksel ustaoğlu'na götürdüm. şikayetim perdelerde cızlamaydı. yüksel usta gitarın sap ayarının aynı gün yetişeceğini söyledi bana. her neyse... akşam uğradığımda yüksel usta sap ayarının yetişmediğini, ancak birazdan yapacağını söyledi. gerçekten dediği gibi atölyesine indi ve gitarıma 'bir şeyler yaptı' :). kusura bakmayın ama 'sap ayarı yaptı' diyemiyorum. cızlamalar eskisinden beterdi. lanet olası alçakgönüllülüğümle kendisine (bu cızlamaların amfiden cayır cayır bağıracağından emin olarak) sordum, 'bu cızlamalar amfiden çıkmaz mı?' diye... kendisi bana çıkmayacağını söyledi, telleri kimsenin sapa bu kadar yakın yatıramayacağını vs. laflar edip beni gönderdi. ben eve gelip gitarı (o zaman amfim tamirdeydi) simülasyonlarla kullandığım zaman sonuç tam bir fiyaskoydu. cızlamalar eskisinden çok çok daha beterdi. neyse ben güç bela gitarı eski haline yaklaştırdım, bir daha yüksel usta'nın yakınından geçmemeye yemin ederek...

bugün gitarımı fatih yılmaz'a götürdüm. fazla bir şey söylemeye gerek yok, işlem tamamdır :) cızırtı sorunu ortadan kalktı. fatih usta gördüğüm kadarıyla yüksel usta'nın mantığına sahip değil, geçiştirmeye çalışmıyor. cızırtıdan mağdur olduğum için kendisine önceliğimin telin sapa yakınlığı değil de cızlamanın olmaması olduğunu söylediğim zaman bana cort markasının (gitarım cort olduğundan dolayı) belli perdelerde tel - sap aralığı uzaklıklarının olduğu bir tabloyu gösterdi ve ayarı buna göre yapacağını, eğer mümkünse cızlamaya uğramadan telleri daha da yakınlaştıracağını söyledi. kısacası ilgilendi, gerekeni yaptı ve sözünü tuttu.

size tavsiye edeceğim, fatih usta'dan şaşmamanız, ve hatta daha önemlisi, yüksel usta'dan mümkünse şaşmanızdır :) kendisi iyi niyetli olabilir, işini iyi bilebilir, ancak benim o cızlamaların sorun olacağını adım gibi bilmeme rağmen sırf kendisinin tecrübesine saygımdan dolayı susmamı istismar etmiş olmasını kendime yakıştıramıyorum. fatih usta'ya +1 diyorum...

Ben gitarist arkadaşlara zamanla kendi gitarlarını nasıl toparlayacaklarını öğrenecek bilgi ve tecrübe edinmelerini tavsiye ediyorum. Çalmakla bitmiyor, neyi çaldığınızı da bilmek "gitaristlik"in unsurlarındandır. Hele ki fret değiştirmek ve sap ayarı yapmak vazgeçilmezdir. Şahsen bu ülkede başında beklemeden kimseye gitarlarımın üzerinde iş
yaptırmayı düşünemiyorum.

Bunları, çok bildiğini sanıp işin içine sıçan bazı lutier takma isimli çöpçüleri hedef alarak söylüyorum. Kendini bilen adam üzerine alınmaz.

Kesinlikle Fatih baş tacıdır, temiz bakar, sap ayarı için gitmedim fakat çok faydalı bilgiler almışlığım vardır kendisinden, Yüksel bey gibi faiş fiyat çıkartmaz, sırf sohbet etmek için gitsen bile birşey demez. Tavsiyedir, işini temiz yapar.

Feridun ustanın adres ve telefon bilgilerini bilen var ise, bana bu başlıktan veya ö.m yoluyla ulaşırlarsa sevinirim.

Ben acıbadem dörtyoldaki atolyesini biliyordum ama kapatmış sanırım orayı diye duydum...

saygılar şimdiden herkeslere

Atalay demiş ki:
Ben gitarist arkadaşlara zamanla kendi gitarlarını nasıl toparlayacaklarını öğrenecek bilgi ve tecrübe edinmelerini tavsiye ediyorum. Çalmakla bitmiyor, neyi çaldığınızı da bilmek "gitaristlik"in unsurlarındandır. Hele ki fret değiştirmek ve sap ayarı yapmak vazgeçilmezdir. Şahsen bu ülkede başında beklemeden kimseye gitarlarımın üzerinde iş
yaptırmayı düşünemiyorum.

Bunları, çok bildiğini sanıp işin içine sıçan bazı lutier takma isimli çöpçüleri hedef alarak söylüyorum. Kendini bilen adam üzerine alınmaz.

atalay hocam kesinlikle haklısın. bu durum arabanın çalışma mantığını bilmeyip uzun yolda araba bozulunca kalakalmaya benziyor. birine muhtaç olmak gerçekten kötü. 'en iyilerden biri' denen bir usta(!)nın da iki yıldır bebek gibi en ufak bir sap ayarı yaptırılmadan iyi kötü kullanılmış bir gitarın yirmi dakikada içine etmesi, sonra beni enayi zannedip göndermesi ise daha kötü.

Aynen öyle ertan3324,

Gitar çalmayı seven insan bolca çalışıp ilerlettiği yeteneğini, ona yardımcı olan cihazını da en iyi performans verecek şekilde nasıl tutacağını bilmeli. Zaman alacaktır, bazen para harcamak gerekecektir, ancak belli başlı birkaç tamiratı kendisi yapabilmelidir. O zaman çok daha keyifli çalacaktır gitarı, tadı başka olacaktır. Yurtdışında özellikle ABD'de arabalarını mekaniğe götürmeden kendileri tamir etmeyi severler. İşte bu da gitaristler için aynı şey.

Sanırım en uygun yer burası olacak bu soru için, kara veremedim nereye yazsam diye... :D

Neyse soruma geçecek olursak, evde araba cilası buldum, pastası da var yanında. Aklıma geldi eldeki gitarları bir elden geçireyim diye. Gitar için kullanılan cilaların belli bir kıstası var mı yoksa herhangi bir cila da aynı işi görür mü? Emin olmadan girişmeyeyim dedim gitarlara :D

merhaba

açıkçası pek bilgim yok ama duyduğum kadarıyla temizlik yapmada kullanılan malzeme bile ağacın türüne göre değişiyor. x ağacı (hatırlamıyorum) gitarlara limon suyu kullanılabilirken başka bir tür ağaca kullanılamıyor vs. şeyler konuşmuştum bu konuda bilgili bir arkadaşımla.

Geri