Hangi amfiyi alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Elimde kötü denecek düzeyde elektro gitar var. Amfi almak istiyorum. Line 6 spider IV 15, Blackstar id core 20 , İbanez tbx30r arasında kaldım hangisini önerirsiniz ya da sizin önerebileceğiniz bir amfi var mı? (Fiyat sınırı 850 TL)
2. el önerir misiniz? Sahibinden'den mesala

Elimde kötü denecek düzeyde elektro gitar var. Amfi almak istiyorum. Line 6 spider IV 15, Blackstar id core 20 , İbanez tbx30r arasında kaldım hangisini önerirsiniz ya da sizin önerebileceğiniz bir amfi var mı? (Fiyat sınırı 850 TL)
2. el önerir misiniz? Sahibinden'den mesala

Metal sound'u diyorsanız, Tbx30r her türlü. Efektler vs. pek önemli değilse tabii. Hoş o amfilerden alacağınız efekt biraz laf olsun diye olacaktır -Tbx30r'deki reverb efektinden de çok bir şey beklememek lazım-

Elbette 2. el alın bu arada. Bu devirde artık sıfır bir şey almanızı tavsiye etmem hiç.

İbanez TBX serilerinde çok sorun yaşadım ben. Kombo da, kafa kabin de kullandım. Ya şişiyor ya abartılı bir düp gürültüsü yapıyor. Eğer Ultragain ve efekt ihtiyacınız yoksa benim tavsiyem Marshall AVT50 .

İbanez TBX serilerinde çok sorun yaşadım ben. Kombo da, kafa kabin de kullandım. Ya şişiyor ya abartılı bir düp gürültüsü yapıyor. Eğer Ultragain ve efekt ihtiyacınız yoksa benim tavsiyem Marshall AVT50 .

Valla pek çok modelinde yaşadıysanız bir problem olabilir tabii ama Tbx15r'den 3 tane farklı farklı kullandım, hiçbir problem yaşamadım. Hatta şu an bulunduğum ortamda -topraklı- kullandığım en sessiz amfi denebilir. Yani son gain'de bir miktar rüzgar sesi (hiss deniyor sanırım) geliyor elbet, bu olmazsa olmaz bir şey zaten. Ama hum sesi olmadıkça sorun yok. Bir arıza vardı muhtemelen kullandıklarınızda.

Seçeneklerde yok diye söylemedim ama bir Marshall sever olarak Avt50 zaten benim tarzıma daha uygun, ancak genelde çok gain isteniyor bu aşamalarda az buçuk yeni sayılacak gitaristler.

Bu arada şişme olayı nasıl bir mevzu acaba? İlk başladığımdan beri çok duydum bunları ama bir sefer denk gelmedim. 'transistörlü amfiler şişer, lambalılar şişmez' gibi genellemeler gırla olurdu 7-8 sene evvel.

Metal sound'u diyorsanız, Tbx30r her türlü. Efektler vs. pek önemli değilse tabii. Hoş o amfilerden alacağınız efekt biraz laf olsun diye olacaktır -Tbx30r'deki reverb efektinden de çok bir şey beklememek lazım-

Elbette 2. el alın bu arada. Bu devirde artık sıfır bir şey almanızı tavsiye etmem hiç.
ağırlıkta metal çalmayı düşünüyorum, pedal yok yanlız, evde çalışırken 50w nasıl olur?

Bazen yüksek güce sahip amfiler, aynı seriden düşük güce sahip olanlardan daha kaliteli oluyor. Ancak yalnızca watt bir şey ifade etmez.
Volume olarak soruyorsanız, 50 watt bir amfinin çıkaracağı ses ev için gereksiz fazla olacaktır. Değil 15 watt 5 watt bile fazla fazla yeterli yoksa.

50 watt amfinin hoparlörü büyükse eğer alın tabii -ki genellikle öyle olur-. Hatta olaya watt yerine hoparlör çapı olarak bakın derim. Metal de çalacaksanız, 8 inç yerine daha büyük speaker tercihi bas cevabında daha iyi olur. Mesela Tbx30r bildiğim kadarıyla 10 inç.

Ayırdığınız bütçe de yüksek aslında, 2. el seçeneklerini araştırıp başka modellere de bakabilirsiniz.

Ayrıca pedaldan kastınız distortion ise hiç ihtiyaç duymazsınız Tbx serisinde. Overdrive için aynısını söyleyemem. Yalnızca yüksek gain istiyorsanız tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Bence 850 TL bütçe ayırdıysanız kesinlikle seceneklerinizin üstünde bir alet alırsınız. Örnek marshall avt serisi yada bulabilirseniz tech21 trademark 30 veya blackstar ht1 yada ht5 bu ürünler metal müzik için bir adım daha önde ve kaliteli ses alırsınız. Özellikle önerim
tech21 trademark 30 uzerinde sansamp gt2 gömülü.

Bence 850 TL bütçe ayırdıysanız kesinlikle seceneklerinizin üstünde bir alet alırsınız. Örnek marshall avt serisi yada bulabilirseniz tech21 trademark 30 veya blackstar ht1 yada ht5 bu ürünler metal müzik için bir adım daha önde ve kaliteli ses alırsınız. Özellikle önerim
tech21 trademark 30 uzerinde sansamp gt2 gömülü.
tech21 trademark 30 ve blackstar ht1 bütçemi aşıyor, marshallsa üretimi durmuş satan yok denecek kadar az bi kaç yorum okudum kötülemişler,

tech21 trademark 30 ve blackstar ht1 bütçemi aşıyor, marshallsa üretimi durmuş satan yok denecek kadar az bi kaç yorum okudum kötülemişler,

Başkalarının yorumundan önce, netteki ton örneklerini dinleyin, bir miktar fikir oluşsun kafanızda. Bir video ile yetinmemeye çalışın ama. En güzel kararı deneyince verirsiniz, imkanınız varsa deneyin. Zevkler göreceli maalesef. Ben bir Ht5'e vs. o kadar parayı vermem mesela. Roland'ın Cube serisine de. Avt daha bir tercih sebebi ama niyeyse içimden bir ses Tbx sizi gayet doyurur gibi geliyor. Deneyin araştırın ya :)

Başkalarının yorumundan önce, netteki ton örneklerini dinleyin, bir miktar fikir oluşsun kafanızda. Bir video ile yetinmemeye çalışın ama. En güzel kararı deneyince verirsiniz, imkanınız varsa deneyin. Zevkler göreceli maalesef. Ben bir Ht5'e vs. o kadar parayı vermem mesela. Roland'ın Cube serisine de. Avt daha bir tercih sebebi ama niyeyse içimden bir ses Tbx sizi gayet doyurur gibi geliyor. Deneyin araştırın ya :)
elazığ'da oturuyorum şehir küçük, adam akıllı müzik market yok, çevremde çalan çok az insan var onlarda bırakmış durumda okul, ders vs. için deneme yapabilme imkanım yok, internette 2 el buldum marshall avt50 biraz araştırıcam eğer beğenirsem onu mu alayım yoksa tbxleremi bakayım?

Bu arada şişme olayı nasıl bir mevzu acaba? İlk başladığımdan beri çok duydum bunları ama bir sefer denk gelmedim. 'transistörlü amfiler şişer, lambalılar şişmez' gibi genellemeler gırla olurdu 7-8 sene evvel.

Amfiye göre değişiyor, TBX lerde ısınmmadan ötürü sanırım. 15 watt olanını hiç kullanmadım ama üstündekilerde istisnasız hep aynı sıkıntıyı yaşadım. Amfiye 1-1,5 saat yüklenin bir süre sonra Aşırı basslaşma ile birlikte gitar bir anda entonans kaybetmiş gibi bir hal geliyor. hiç bir provayı bitiremedik sayesinde.
Zaten ibanez amfi ile ünlenmiş bir firma değil. Çok iyi yemek yapan bir mekanın yemek yanında sorarlarsa kahvemiz de var" demesi mantığı. o kahve de bir Starbucks değil yani :)

@herakles AVT 50 özellikle Clean kanalı oldukça başarılı ve drive kanalı hardrock seviyesinde bir amfidir. Başta söylediğim gibi Ultra gain ihtiyacınız varsa tatmin etmez. Ona göre düşünün.

Son düzenleme:
Bence, bu bütçeyle, Blackstar HT1 + Processor (2.el tabi).
Roland Cube ve Tech21 Trademark da gayet kullanışlı. En doğrusu kendin denememn ama onu yapamıyorsan, yukarıda söylendiği gibi, ses örneklerine iyice bakmalısın. 2. elleri de denemeden almak riskli tabi.

Son düzenleme:
elazığ'da oturuyorum şehir küçük, adam akıllı müzik market yok, çevremde çalan çok az insan var onlarda bırakmış durumda okul, ders vs. için deneme yapabilme imkanım yok, internette 2 el buldum marshall avt50 biraz araştırıcam eğer beğenirsem onu mu alayım yoksa tbxleremi bakayım?

Ben Tbx bak derim. Bolcana dinle. Ht serisini de dinle, Avt de dinle. Ancak ne olursa olsun sıfır alırsan çıkabileceğin seviyenin altında kalır alacağın şey.

ben yorumlara fazla kapılma derim. ha! aklında bulunsun sonuçta kullananlar, tecrübe edenler var. ama denemeden de alma derim. 2-3 model belirleyip 2.el sitelerinden sana en yakın olan yerdeki satıcıya gidip deneyebilirsin. ben gitar alırken böyle yapmıştım. yanlış tercih yapmamı da önledi diyebilirim :)
bütçen 400-500 olsa al bi roland cube derdim ama 850ye kadar seçenekler artıyor.

Geri