Hangi amfiyi alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Blackstar ht-5R + bir tane mikrofon . Mikrofonla zaten kimseler tutamaz seni :)
Ben amfide clean üzerine biraz daha bazı tonlara nasıl diyim vintage overdrive az daha sönük kolay ulaşabilceğim bb preamp klonu kullanıyorum . Bazen amfnin drive ından gitar potunu kısarak overdrive a geçiyorum falan filan. Aslında overdrive veya dist pedalı gerekmiyor. Bazı efekt pedallarını kullanman gerekiyorsa kullanırsın ama dist - od pedal olmasada olur ;)

Jet City'lere goz atabilirsin, all around olup da dusuk butceye uygun olabilecek ender amplilerden biri, 20W'lik combo modeli, olmadi kafa modelini alirsin, konser yapacagin zaman koltuk altina alir mekanin kabinine girersin. Booster araciligi ile modern metal bile yapabilirsin, hos ne kadar voicing'i cok uygun olmasa da.

Bir de ek olarak, herkesin isine yarasin diye bulunmaz hint kumasi bir site linkleyeyim;

http://www.tonefinder.com

Bu sitede insanlar genelde yaptigi ton testi namina kayitlarini falan koyuyorlar ekipmanlariyla, yuzlerce amfi, pedal, kabin, gitar kombinasyonu var, bircok populer olsun butik olsun ucuz olsun amfi cesidini bulmak mumkun, sacma sapan butik pedallara bile rastlayabilirsiniz. Atiyorum dayinin teki var ENGL Savage 120 ile her kanali tek tek ayri kabinlerle deneyip 15 tane klip falan koymus, amfi konusunda kararsiz kalirsaniz buraya goz atmanizi tavsiye ederim kesinlikle.

1-ben sadece drive pedali olarak konuya bakmadim benim yourumum aslinda tum pedallar icindi.
Aslinda kisaca anlatmaya calistigim sey, zaman icinde fikirlerim ve kullandigim ekipmanlar surekli degisti.
Ama bu zaman icerisinde pedallar tek degismez seyler olarak kaldi ...
2-sorunun cevabini aslinda kendinde vermissin tamamen renk yelpazesini genis tutmak benim amacim
her amp in kendine ozgu tonlari var
ornek vereyim jazz blues caliyorum bu nedenle bu yukaridaki fender amp i aldim
ama aradan zaman gecti bir band a katildim metal yada hard rock calmaya basladim
bu ampin drive tonunu ne kadar koklesende sana ordan bir jcm cikmaz dolayisiyla
ikinci bir amp mi satin almayi tercih edersin ?
yoksa ts-9 yada mxr zv-44 pedallarindan birini mi satin almak istersin?
bu yuzden herturlu deniyorum bazen sadece amp in drive ini kullaniyorum bazen pedalimi bazen ikisini birden kullaniyorum

Eyvallah, bu tarz bir kullanımda gayet haklısın. Aslında bu tarz kullanımlar insanı maymun iştahından kurtarıp kaliteli preamp-pedal almaya da yönlendirir gibime geliyor. Elde lambalı bir Fender varken farklı soundlara yönelmek için Mesa amfi almak mı Mesa V Twin almak mı, Marshall amfi almak mı yoksa o tonu hakkıyla veren iyi bir pedal-preamp almak mı? Cevabı biraz maddiyata da bağlı tabii ama tarzı JCM'i olmayan birine "İlle deJCM al aga!" demek te (memleketteki fiyatları da göz önüne alınca) pek akıllıca bir çözüm değil.

Benim naçizane tavsiyem de Tonal amp tan Selahattin'le bir görüşmen. İstediklerini custom bir amfide toplamak, sana maliyet olarak da, seçenek olarak da avantaj sağlayabilir. Öyle ki, hi-gain amfilerde clean katı çok beğenilmeyebiliyor. Veya clean işlere giden bir efsane amfi, ekstra pedal olmadan hi-gain işlere gelmeyebiliyor.

Ama Selahattin de şöyle bir şansın var : tarif ederken; Fender gibi clean leri olsun, farzı misal Mesa Boogie gibi drive kanalı olsun. Yok tek bir switchle plexi tarzı bir tona geçiş yapsın gibi. İlla Selahattin den al demiyorum ama, tavsiyem kendisiyle bir görüşüp fikir alman. Seçeneklerini genişletmiş olursun sonuçta. Selahattin den aldığım modlu Jcm800 clone unun şokunu hala daha üstümden atamadım açıkçası, öyle güzel iş çıkarıyor arkadaş. (y)

Cok dogru soylemis, kendin dizayn ettirebilirsen onu da deneyebilirsin tabiki, guzel bir cozum olur.

High gain amfilerde clean katinin begenilmemesi olayina ornek olarak 5150'yi vereyim, clean gitar kaydedecegim zaman ses kartina girip amplitube'dan clean ton aliyorum oyle dusun artik. Yine ENGL'larin falan clean kanallari biraz daha adamakilli, rectonunki falan da idare eder de, 5150 dunya uzerindeki en kotu clean kanala sahip olan amfi olabilir bence.

Ayni sekilde bi plexi-vari 10'a koklenmedikce gain fakiri bir alette ekstra pedal destegi olmadan birak modern metal tonunu, 80's thrash tonu almakta bile sikinti cekebilirsin.

Oncelikle soyle bir durum var.Herhangi bir amfi ile her tarz muzik yapmak diye bir durum yoktur gitarda olmadigi gibi.Versatil olabilir hatta cok versatil de olabilir tabi ki ama yerini tutmayacaktir buyuk farklar var.Gelip ENGL Invader ile jazz veya reggae calmak cok mantikli bir is degil.Ayni sekilde bir Fender twin ile de metal muzik yapmak mantikli olmayacaktir.Agirlikli olarak sevdigin ton nedir bunu dusunmek lazim.Cok modern karakterli amfiler aldigin zaman clean tonlarini duzeltme imkanin pek kalmayacak blues-funk gibi muzikler calarken.Uymuyor cunku bir Fender bir Vox gibi olmayacak.Bu sebeple benim sana onerim Fender veya Vox gibi clean tonlari basarili bir amfi alip pedal yardimiyla gerektigi yerlerde tonunu istedigin sertlige cikarman olacaktir.Tweed amfiler ile pedal yardimiyla sinirini baya genisletebilecegini dusunuyorum ki yapiliyor.Blues funk calarken de zaten elinin altinda cok guzel clean ve smooth overdrive tonlari olmus olacak.Bu birincisi.
Ikincisine gecersek uzerine pedal alip almamak sana kalmis birsey.Misal benim elimin altinda Trainwreck,Hiwatt veya Two Rock gibi cok iyi bir amfi olsa ben de cok pedal kullanacagimi dusunmuyorum.Ama bir yandan da delay benim icin vazgecilmez oluyor bazi durumlarda.Zevk renk meselesi.Bunun disinda zevk renk olmayan artik genellesmis bazi pedal kullanimlari da var.Misal headroomu genis olan bir amfi var elinizde blues caldiginizi varsayalim.Amfiniz de tek kanalli diyelim.Istediginiz overdrive tonunu almak icin gitarla amfi arasina od/booster(ki ben od tercih ederim)yerlestirirsiniz ki amfi kendi organik drive tonunu versin size.Kullanacaginiz pedalin drive ayari saat 8-9 yonunde olsa ve cikisini arttirsaniz bile ekipmaninizin karakterini bozmadan drive alabilme sansiniz var.Bu gayet guzel bir kullanim.Bu sekilde 2 kanalli amfinizin od katindaki drive tonundan daha guzel bir ton alma sansiniz da var.Bundan baska ornek vermek gerekirse karakterini sevdiginiz bir drive pedali olabilir.Misal bende Butler TD var ve pedalin hastasi cok fazla ben de dahil olmak uzere.Bunu amfi veya baska bir drive pedali ile boostlayarak harika tonlar alabiliyorsunuz.Bunun disinda delay yine cok farkli bir hava katiyor.Tonu daha akiskan hale getirdigi tartisilmaz bir gercek.Bunun yaninda slapback loop delay gibi olaylar da var ki bazi tarzlarda cok cok gerekli olabiliyor.Daha isin modulasyon kismi var chorus,tremolo,vibe gibi efektler arpejlerinizi cok canli hale getirmek icin kullanabileceginiz efektler.Bunlari amfiden alma imkaniniz yok mesela en azindan pedal kalitesinde.Wah filter gibi zaten basli basina apayri olaylar var bunlar da amfide mevcut seyler degil.
Kisaca ozetlemek gerekirse amfi alinca is bitiyor diye bir durum yok.En azindan cogu insan icin yok.Oncelikli olarak guzel bir ton almanin yolu tabi ki amfiden sonra gitardan geciyor.Ama daha guzel hadiseler yakalamak icin pedal almaya neden karsi olalim ki?

Cevapları okumadım sadece en son cevabı okudum tarafsız yorum yapmak istiyorum :D
Lambalı amfiden çok güzel drive ve clean tonlar alınabilir(Markaya göre değişir tabi). Ama sırf alınır diye pedal almamak niye? Sadece booster olarak kullanmak için pedal almayın bence. Pedalın bana göre en büyük + sı tonal olarak çeşitlilik sağlar. Kendimden örnek veriyim, mesela bende vox hibrit amfi var. Distortion tonu çok güzel başka tonlarda elde edebiliyorsun ama bir süre sonra çok sıkıldım aynı tonlarla çalmaktan. MXR zakk wylde overdrive aldım amacım boostlamaktı ilk başta ama sonra pedalla çok daha farklı hacimli tonlar elde edebilmeye başladım. Amfiden soğumayı bıraktım daha istekli çalıyorum artık :D Lambalı amfilere pedal rahatlıkla alınabilinir sadece boost amaçlı kullanılması gerekmez veya overdrive. Benim verdiğim sadece bir örnekti. Efekt pedalları da alınabilir. Yukarıda arkadaşın da dediği gibi daha iyi, daha güzel olması için neden pedal alınmasın ?

Cevapları okumadım sadece en son cevabı okudum tarafsız yorum yapmak istiyorum :D
Lambalı amfiden çok güzel drive ve clean tonlar alınabilir(Markaya göre değişir tabi). Ama sırf alınır diye pedal almamak niye? Sadece booster olarak kullanmak için pedal almayın bence. Pedalın bana göre en büyük + sı tonal olarak çeşitlilik sağlar. Kendimden örnek veriyim, mesela bende vox hibrit amfi var. Distortion tonu çok güzel başka tonlarda elde edebiliyorsun ama bir süre sonra çok sıkıldım aynı tonlarla çalmaktan. MXR zakk wylde overdrive aldım amacım boostlamaktı ilk başta ama sonra pedalla çok daha farklı hacimli tonlar elde edebilmeye başladım. Amfiden soğumayı bıraktım daha istekli çalıyorum artık :D Lambalı amfilere pedal rahatlıkla alınabilinir sadece boost amaçlı kullanılması gerekmez veya overdrive. Benim verdiğim sadece bir örnekti. Efekt pedalları da alınabilir. Yukarıda arkadaşın da dediği gibi daha iyi, daha güzel olması için neden pedal alınmasın ?
Tezat olusturduk sandim da son cumleyi okuyana kadar ayni fikirdeyiz galiba :).Ben overdrive icin boost ornegini verdim cunku artik kabul edilmis bir kullanim.Bu tarz seyler de oldugundan haberi olsun insanlarin.Hani bu tarz kullanimda farkli farkli ton almak degil de gercekten daha iyi ton elde etmek durumu var kimi insanlar icin en iyi cozum olabiliyor.

Tezat olusturduk sandim da son cumleyi okuyana kadar ayni fikirdeyiz galiba :).Ben overdrive icin boost ornegini verdim cunku artik kabul edilmis bir kullanim.Bu tarz seyler de oldugundan haberi olsun insanlarin.Hani bu tarz kullanimda farkli farkli ton almak degil de gercekten daha iyi ton elde etmek durumu var kimi insanlar icin en iyi cozum olabiliyor.

Boostlama olayına ben de katılıyorum genelde bu tarz kullanılıyor zaten bazılarına göre en iyi çözüm buysa zaten böyle yapsınlar onlara lafım yok ama pedallarla ton olarak çok daha farklı şeyler alınabilinir diyordum artı olarak. Aynı fikri savunuyoruz zaten :)

ht 5 almayı düşündüm ama sıfırları bütçemi aşıyor 2. el de bulamıyorum malesef
Laney Cub 10 deneyebilirim MXR Dime Dist. pedalım var canavar gibi distortion veriyor kullanan biliyordur zaten deneyebilirsem bakarım ona da teşekkürler

Merhaba,

Lambalı bir amfi kullanarak (marka-model hiç önemli değil) metal çalmak istiyorsanız, sıkı ve net(definiton) bir tonum, iyi dinamiklerim olsun diyorsanız tubescreamer tarzı clean-boost olarak kullanabileceğiniz bir pedal şart. Olmazsa olmaz. Drive 0, Level 10, Tone'u da isteğinize göre ayarlayın, 7/24 açık dursun o pedal. Amfiden de gain'i kendinizi rahat hissedebildiğiniz en düşük seviyeye çekin. Cayır cayır.

Lambalı amfiler çalış dinamiklerine çok hassastır, efekt prosesörü ya da transistörlü amfilere benzemezler. Booster açıkken bile gitarın üstünden volume potunu 7-8 civarından aşağı çekmeye başladığınız anda ton temizlenmeye başlar. 2-4 civarında tamamen temiz, yine de gayet yüksek sesli, mikste rahat duyulabilecek bir ton elde edersiniz. Ben canlı performans esnasında en son ne zaman bir lambalı amfide kanal değiştirdiğimi hatırlayamıyorum bile. Tuşesine hakim gitaristlerin çoğu da bu şekilde kullanır genelde.

Bunun haricinde overdrive olarak kullanacağınız diğer pedallar, ben pek sıcak bakmasam da, tamamen kişisel zevk-tercih meselesi. "Güzel güzel preamp lambalarımız varken overdrive'ı pedaldan almak niye?" diye sorası geliyor insanın.

1000-1500 liralık bir bütçe versatil bir şekilde lambalı amfiye geçip memnun kalmak için yeterli bir miktar değil malesef. AVT gibi hybridlere göz atmanı tavsiye ederim.

laney vc15 bence... Çok versatil güzel bir amfi...
Amerikan karakterli birşey arıyorsanız da sağlam booster ile bir blues junior.
Blackstar'ları denemedim ama bukadar popüler ve öven insan varsa boş değildir tabi.

9 adet video koydum. tabi canlı dinlemeden fikir sahibi olunmaz ama laney amfiler bu konuda oldukça başarılı. lambalı amfiyle pedal kullanılır kullanılmaz mevzusu da kırmızı mı güzel mavi mi demek gibi birşey. beğenen beğendiğiyle her şeyi kullanabilir. lambalı amfiyle drive , booster , dist pedalı kullanan sayısız büyük müzisyen var. tamamen tercih meselesi. onu bırak lambalı amfiyle prosesör kullanan müzisyenler bile var.

http://turkrock.com/threads/19320/page-2

Herkese cok cok tesekkur ediyorum zaman ayirip ilgilendigi icin.. oncelikle belirteyim pedala karsi degilim duygusal sorunlardan oturu :-D ama burdan anladigim kadariyla en mantikli olan cleanleri ve yumusak sicak drive tonari saglam bir amfi alip zevkime gore bi pedalla desteklemek..

9 adet video koydum. tabi canlı dinlemeden fikir sahibi olunmaz ama laney amfiler bu konuda oldukça başarılı. lambalı amfiyle pedal kullanılır kullanılmaz mevzusu da kırmızı mı güzel mavi mi demek gibi birşey. beğenen beğendiğiyle her şeyi kullanabilir. lambalı amfiyle drive , booster , dist pedalı kullanan sayısız büyük müzisyen var. tamamen tercih meselesi. onu bırak lambalı amfiyle prosesör kullanan müzisyenler bile var.

http://turkrock.com/threads/19320/page-2

gerçekten amfi çok başarılı gözüküyor..

Geri