Hangi amfiyi alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Sevgili Turkrock Sakinleri

Öncelikle hoşbulduk diyerek başlamak istiyorum sözlerime, bu forumda ilk mesajım , umarım güzel paylaşımlarda bulunuruz bundan sonra...
Blackstar ht 5 için bir kaç önerimi ve aslen pratikte yanlış bilinen bazı şeyleri paylaşmak isterim;

Blackstar ht5 ,power ve preamp katlarında lamba barındıran amfileridir. Biz buna kısaca all tube demekteyiz. Bir amfinin all tube olabilmesi için iki kanalınında lambadan geçmesi kafidir yahut halihazırda tek katı bulunuan amfilerin de bu power katı lambadan geçiyorsa bu amfide all tube bir amfidir. Hatırlarmısınız bilmiyorum bir dönem voxadvt serisi vardı, şimdi teknolojisi bir nebze değiştirildi ve yeni şase numaralarıyla üretiliyor. Bu amfiler ve marshallın avt serileri hybrid olarak bilinmekteydi. Hybrid demek (yarı lambalı), kanallardan birinin lambadan diğerinin transistörden geçmesi demekti. Lakin evet marshallın avt serisinde durum böyleyken voxda durum böyle değildi, voxadvt serisi aslen tek kanal bir amfi olmakla beraber , ki bu katıda lambadan geçiyordu, ozaman advt serisi direk lambalı bir amfiydi ;) voxa sorsanız onlar bile bunun lansmanını hybrit olarak yaptılar, fakat tabi orada mesele şuydu;... herkenkadar tek kanal olsa bile amfi dijital efektler üzerine kuruluydu, bunun adına da valvetronix dediler, hoş güzel amfiydi lakin hissiyattan uzaktı kanımca, tuşeyi iyi vermiyordu , bas ve mid ağırlıklı organiklikten de oldukça uzak bir amfiydi, çok amatör çalan birinin ellerinde prosesörlü hoparlör gibi durabilirdi fakat pek çok profesyonel kullanıcınında , özellikle blues ve rock konseptinde sesini gayet hoş bulduğu amfilerdi

Blackstarın ht serisi amfilerinde ht nin dual pedal teknolojisi kullanılmakta, bu amfinin gain katının lambadan geçtiği gerçeğini değiştirmiyor , üstelik şunu da belirtmeliyim ki ht5in bukadar ödül almasının yegane sebebi kullanılan ht pedal teknolojisi, bukadar iyi ve versatil drive karakterine sahip bir pedalı amfinin drive katında kullanmak gerçekten çok zekice bir fikirdi, ve bunda yanılmadıklarını çok kısa çok fazla adette amfi satarak tüm dünyaya kanıtladılar.

Blackstarın ana tercih sebebi evde düşük volumelarda tatminkar lambalı tonlar alabilmekti, saat 6 yı 0 başlangıç noktası olarak sayarsak, saat 7-8 pozüsyonunda bile çok tatminkar drive tonları aldım bu amfi ile, site içerisinde oturduğumdan kaynaklı 9 ve 10 pozüsyonunda hiç kullanamadım amfimi. Bana soracak olursanız bu kadar düşük volumlarda bukadar iyi drivea giren bir amfi daha yok, ya da varsa ben kullanmadım, işte bunun sebebi kanımca kullanılan ht pedal teknolojisi, o düşük volümlarda alabildiğiniz drive'ın kaynağı. Şahet blackstar bu pedal teknolojisini kullanmasaydı ht5 ev kullanıcıları için bukadar popüler olmazdı. Aynı siklette pek çok amfi çıktı ht5den sonra, tiny terror, nighttrain, laney cube serisi, doctor_Z ve halihazırda epiphonun ve bir kaç firmanın zaten bulundukları bir pazardı. Parsanın büyük bölümünü blackstarın alması , drive karakterinin versatilitesi , üzerinde bulunan fx loop çıkışları, 8 , 16 ohmlik kabin çıkışları , kayıt için muazzam yeteneğe sahip 2x12 ve 4x12 emulasyonlu çıkışları . Sadece ses kartına girin ve zaten nedemek istediğimi anlayacaksınız.

Netice itibarı ile blackstar hybrid bir amfi değil, bunun olabilmesi için tek kanalının lambadan geçmesi gerekirdi.Gain katının bir pedalla beslenmiş olması aynı katının lambadan geçtiği gerçeğini değiştirmiyor. Evet amfide transistörlü komponentler bulunabilir, ht pedaldan bahsediyoruz sonuçta, lakin bu komponentlerin sinyalin kırpılmasında bir etkisi olmuyor, CLİPPİNG dediğimiz bu hadise tüpler tarafından gerçekleşiyor,

Çoğumuz pedal diziyoruz overdrive olsun fuzz olsun, comp vs... bu pedallarla zaten biz kırpıyoruz (CLİPPİNG)sinyali. Yani netice itibarı ile sinyal ağacımızda transistörlü komponentler her zaman var, var olmak durumunda. En profesyonel ekipmanda bile transistörlü komponent bir mustdan öte bir zorunluluktur.

Sinyal tüpten geçmeden önce htdual pedala uğruyor sonra tüple finalize ediliyor,tüpten sonra amfi tarafından uygulanan transistörlü bir kırpılma yok , tabi eğer amfinin önüne pedal koymadıysanız :!

Bu arada 50 wattlık bir güç düşürücü tespit ettim Allen Gerree marka , bunu bu amfide deneyip görüşlerimi yazacağım, her lambalı amfide olduğu gibi bu amfide de sesi kırmak için iyi bir miktar volume gerekiyor, kullananlar saat 3 pozüsyonunda tamamı ile kırıldığını belirtiyorlar. Nekadar başarılı olacak bilemem, internetten soruşturduğum kadarı ile bunu deneyip verim alanlar da var, denemeden yorum yapanlar da. Lakin benim fikrim blackstar için pozitif yönde, eğer bir randıman kaybı olursa bunun speakerlardan kaynaklanabileceğini düşünüyorum, bu durumda da 2x12 lik bir mesa (v30 speakera sahip) işimi görecektir.

Bu arada bir arkadaşımız da tuşe ve çalım konusunda bir tespitte bulunmuş lambalı ve diğer amfiler konusunda. Benim görüşüme göre lambalı bir amfi çalışınıza direkt olarak etki ediyor, buna ilaveten sustainde bir miktar uzama da tespit ettim, klavye üzerinde gezinirken tuşelerinize aldığınız tepkiyle bunu zaten hissediyorsunuz.

İnternette sustain konusunda bolca myth'e sahip bir gitarın kullanıcısıyım , ana gitarım S5470 bir ibanez, voxad50vt ile blackstar ht5i mukayese edersem, 12. perdeden sonra sustainde %30 oranında bir artım oldu. Tabiki bu iki amfiyide high gainde kullandığım zamanlarda oldu. Voxu 3 seneye yakındır kullanıyordum, kötü amfi diyemem, ama tuşeleriniz geçmesi gerektiği gibi geçmiyor. Bendin ortasında düşen sustainlerle blackstarda karşılaşmadım, tuşenize tepkisi çok barizdir zaten böyle amfilerin

Ev kullanımı için amfi olarak ben blackstara rakip görmüyorum bunun sebepleri
Çoğu aynı siklet amfide bulunmayan fx send return çıkışları
Versatil tonal çeşitliliği
Gerçekten yüksek tepkili 3 band eq
İstediğiniz kabini bağlama şansınız
Kayıt için 2x12 ve 4x12 emülasyonlu çıkışlar

İnanın çoğu amfide fx loop bulunmuyor, bu nimet öyle bir nimet ki delay gibi zaman temelli pedallar gerçekten gitar sinyalinden geçmediğinde çok daha hoş tınlıyor, jam yapacak bir pedalınız varsa, backing track olarak çalacağınız clean ton, drive katına geçip üstüne sololayacağınız zaman değişmiyor vs... Bir amfide kesinlikle olmalı ve bu siklette 5-10 watt arası benim bildiğim hiç bir amfide bu düşünülmemiş, üstelik çoğunda reverb bile amfi ile gelmezken , ht 5r combo reverb ile geliyor

Bunun yanında ek olarak söyleyeceğim son bir şey daha var, ht 5 in eski combosu 10 inch celestionlarla gelmekteydi, şu an amfi 12 inch blackbird speaker ile gelmekte, bana soracak olursanız 12 inch herzaman bir amfiyi boxy soundlamaktan kurtarır, 10 inch speakerları pek sevemedim, celestion olmasa da 12 inch speakerlar gayet iyi, hernekadar v30 speakerlı kabinlere bağlayanlar arada gece ile gündüz kadar fark olduğunu söylesede...

Önerim 2x12 lik bir v30 kabin olabilir bu comboya veya kafaya, Orange'ın Mesa'nın var böyle kabinleri ek olarak Eminence barındıran Jet citynin speakerları da gayet tatminkar olabilir diye düşünüyorum

Sevgiler

Hocam ne güzel yazmışsınız da bende bu amfiden almak istiyorum.Sıfırı 1.050 gibi bir fiyatı var.İnsanlar 2.eline 900 istiyor çok ilginç :)

Birde kabine bağlasak çok yüksek ses vermez mi?Ben pek anlamıyorum da..

Yoksa amfinin gücü kadarını mı yansıtıyor kabine?

Sevgili Episode 13

İnan bana ev için kullanabileceğin en güzel amfi bu, oldukça versatil eğer çalınırsa veya bozulursa diye önceden yedek bir de kafa alayım mı diye düşündüğüm ender amfilerden.Sıfırı 1.133 tl gibi bir fiyata dorede. Daha önce piyasada yokken 550$ gibi bir fiyata ön ödemeli siparişlerde alıyordu do-re, fakat distribütörlüğünü aldıktan sonra fiyatla istediği gibi oynayabiliyor, ipler kendi elinde

Kabin işi için biraz açıklama getireyim sana. Amfinin çıkış miktarı bellidir ve herzaman aynıdır, takacağın kabinin amfinin çıkış gücüne + veya - bir etkisi bulunmayacaktır, lakin 1x12 bir kabine göre 2x12 bir kabinde daha fazla hava dolaşacağı için tonal anlamda biraz daha geniş şekilli bir tona sahip olacaksın, daha hacimli gibi düşün , daha bir yayarak alacaksın tonu, kapana kısılmış gibi değilde daha rahat ve daha yayvan bir ton, 4x12 de buişin son noktası, 2x12 bir kabine göre ses daha geniş bir alanda titreşecek bu da tona bir genişlik belli bir miktar hacim katacak, ben buna kısaca sesi rahatlatmak diyorum.

Aslına bakarsan bu bir tercih meselesi aynı zamanda, mesela boxy tonlar dediğimiz kutu gibi tonları seven arkadaşlarda bulunmakta, 8 veya 10 inch speakerlardan duyacağımız ton genelde bu boxy tondur, bunun müdavimleri de oldukça fazla, lakin benim tonal zevkim en azından bir 2x12 hatta 4x12 olursa dahada hoş olur diyor.Aslında uygun bir örnek değil ama en basitinden bilgisayarla 2 hoparlör çalışıyorken 5+1 e geçtiğini düşün, sesi nasıl alırsın? tam olmadı ama şu an aklıma gelen en iyi örnek bu. İnternette bolca 4x12 2x12 ses mukayeseleri halihazırda bulunmakta, inceleyebilirsin. Bütün mesele dolaşan havanın artışı.

Kabin bağlarken ,blackstarht5 için konuşuyorum, takacağın kabin en azından bir 2x12 olmalı, zaten mevcut speakerları 1x12. Fakat ben blackstarın blackbird 50 speakerlarından haz alamadım diyorsan fakat dolaşan hava ve sesin genişliğinden memnunsan yani özetle 1x12 ama daha iyi bir speaker diyorsan v30lar en iyi tercih diyebilirim , mesa ve orangeın bu speakerlara sahip modelleri var, ayrıca eminence jetcityler de bulunmakta bunlar da iyi bir tercih sayılabilir, para sorun değil diyorsan marshallın 1962ydi sanırm, muazzam kabinler, mesanın rectifier kabinleri de çok sağlamlar, çok uçlarda v60lık engl modeller var ama şimdilik okadarı deymez diye düşünüyorum.

Tekrar söylüyorum apartmandaysan açabileceğin ses maximum saat 8 istikameti , bu da 2 birim eder :). Kabin aynı çıkış gücündeki sesi sana daha değişik bir şekillendirmeyle sunar, dolaşan hava fazlalaşır, gidip bir yerde en azından denemen ve kararını ona göre vermen çok daha iyi olur, saat 8 yönünde 1x12 ile 2x12 yahut 4x12 den alacağın ses aynı çıkış gücündedir.

Bu arada amfinin arkasında 2x12 ve 4x12 kabin emülasyonlu çıkışlar var, buradan mixere veya ses kartına girerek muazzam tonlar alıyorsun hemde en kıytırık hoparlörden bile. Fakat en azından iyi bir ses kartın olmalı ben emu-tracker pre usb 2.0 kullanıyorum. Hoparlörlerim altec lansing 2.1 ve çıkan ses paha biçilemez, Bu moda geçmek için emulated outputtan ses kartının line girişine bir jak çekiyorsun.Gitar amfinde takılı kalıyor. Amfinin power switchi açık, fakat standby durumunda bekliyor, bu şekilde güç emülated outputa gidiyor,buradan da 2x12 ve 4x12 farkını gözlemlemen mümkün, 2 adet seçeneğin var. Emulated output girişinin hemen önündeki butona basılı konumdayken 4x12 , buton pasif durumdayken 2x12 lik ton şekillendirmesi yapılıyor. Forumda bir kaç arkadaşım bu girişe pek iyi değil demiş, bunu anlayamıyorum, çünkü muazzam ses alıyorsun. Hatta amfiyi genellikle buradan kullanıyorum :)

Sevgiler

TrueLiar, Fender'in Super Champ X2 HD'si ve Mustang V HD'si hakkında neler düşünüyorsunuz? İlki lambalı zaten ama 15 watt yani güç düşürücü olmadan bir anlamı olmaz sanıyorum. Hatta o 5 watt olanda bile 2 birim açılabilir diyorsunuz, ona bile lazım güç düşürücü. İkincisi ise transistörlü ve yabancı bir forumda transistörlü kafa amfilerinden full stack veya half stack farketmez uzak durun diyorlar. Ama ben de Fender'in FUSE programından faydalanmak istiyorum, çok geniş bir yelpaze mevcut sonuçta. Ne tavsiye edersiniz?

Bu arada Blackstar 5H'nin iki farklı versiyonu var anladığım kadarıyla. Biri HT5RH diğeri de HT-5H. Do-Re'nin websitesinde gözüken HT5RH ve bu beğenilmemiş olanı. HT-5H ise çok beğenilmiş olanı. Yabancı sitelerdeki incelemelerde durum bu. O yüzden dikkatli olun. Ayrıca çoğu kafa amfi ve kabinlerinde olduğu gibi yurtdışından alsanız kargosu vergisi dahil hesaplasak bile 500 lira civarı fark oluşuyor. Risk almaya değer bence.

TrueLiar;

Açıklama için teşekkür ederim.Ben hali hazırda Peavey bandit 112 transtube 80 watt amerikan kullanıyorum.Fakat çoğu gitaristte olduğu gibi lambalı amfi isteği azmış durumda.

Çok 1-2 amfi dışında tecrübem yok.Deneme imkanım da pek yok.Hacimli hi gain tonlarını seviyorum.Peaveyi satıp geçsem sonuç ne olur kestiremiyorum.İnternette bir kısım bu amfiye her yola gelir hi gain bir amfi dese de, bir kısım da tam tersini söylüyor.

Selam Pentaxian

Ben sana şöyle izah edeyim, özellikle higain ve hacimli tonları seviyorsan bu amfiyi kullandıktan sonra, şu an kullandığın transtube için şu cümleleri söyleyeceksin^^ ben gitar çalmıyormuşum tellere vuruyormuşum ^^. Elindeki amfiyi geçtim bu amfiye v30 luk 4x12 bağlaman durumunda amfini jcm800 beya mesa mark IV diye yutturman hatta kendin yutman bile mümkün, Hiçbir farkları yok iyi speakerlar takıldığında, bu amfiler gerçekten hakettiği fiyatın altında satılıyor

Clean veya blues için amfi arıyor olsan tek kelime edemem, blackstardan çok daha iyi amfiler var, ama higain diyorsun :) bu amfinin olayı o zaten, biraz amiane tabir olacak ^^emmeye de gömmeye de geliyor bu amfiler, deat metal falan yapacaksan önüne hafif bir drive pedalı atman yeterli, öyle çok fuzzlı birşeye de gerek yok, koy bizim sd1' kökle gaini tamam. Pedala bile ihtiyacın yok driveı okadar organik ve hacimli , iddia ediyorum yanına marshallın butik amfilerini koyalım, gözünü bağlayalım, şu şundan iyi diyemezsin. Kullanmadan konuşan kesim çok fazla, bu amfi geçen sene dünyadaki bütün amfi alım rekorlarını altüst etti. Pazarı hala domine ediyor. Marshallın eski çalışanlarının üretimi bu amfiler. Fiyata aldanmayın, kimseye de kulak asmayın önyargısız bir kere gidip çalın gitarınızı takıp.

TrueLiar, Fender'in Super Champ X2 HD'si ve Mustang V HD'si hakkında neler düşünüyorsunuz? İlki lambalı zaten ama 15 watt yani güç düşürücü olmadan bir anlamı olmaz sanıyorum. Hatta o 5 watt olanda bile 2 birim açılabilir diyorsunuz, ona bile lazım güç düşürücü. İkincisi ise transistörlü ve yabancı bir forumda transistörlü kafa amfilerinden full stack veya half stack farketmez uzak durun diyorlar. Ama ben de Fender'in FUSE programından faydalanmak istiyorum, çok geniş bir yelpaze mevcut sonuçta. Ne tavsiye edersiniz?

Bu arada Blackstar 5H'nin iki farklı versiyonu var anladığım kadarıyla. Biri HT5RH diğeri de HT-5H. Do-Re'nin websitesinde gözüken HT5RH ve bu beğenilmemiş olanı. HT-5H ise çok beğenilmiş olanı. Yabancı sitelerdeki incelemelerde durum bu. O yüzden dikkatli olun. Ayrıca çoğu kafa amfi ve kabinlerinde olduğu gibi yurtdışından alsanız kargosu vergisi dahil hesaplasak bile 500 lira civarı fark oluşuyor. Risk almaya değer bence.

Selamlar

Fenderin tek tavsiye edeceğim amfisi blues jr , fakat bu amfinin karakteri daha bluesy, bahsettiğin amfide efektler var , denemediğim için yargılayamam , lakin alacağın efektler seni 2 aydan fazla eğelendirmeyecek, öyle amfi çok kullandım ben. Ev kullanımı için hala all tube en iyi amfi mesele fenderse bluesjr. Piyasada blues jr ve peavey classic 30 alınık ilanları patlamıştı bir dönem, bu amfiler evde gerçekten alçak seslerde güzel tonlar veriyorlardı. Blackstar başka birşey, daha kötü huylu bir amfi, drive karakteri çok versatil , eq ayarları okadar hassas ki ufacık bir oynama tonlarca değşiklik yapıyor. Güç düşürücüyle uğraşmana gerek yok. Maceraya gerek yok daha doğrusu. Eğer higain seviyorsan , evde kullanacaksan blackstar, blues ve clean amaçsa fender blues jr.

İki farklı versiyonu dediğin amfilerden ht5rh reverblü ht5h değil, bunu neye istinaden söylemişler? Aradaki fark bu. Reverbüde oldukça güzel. Yurtdışından almayın sakın , neden almayın? Çünkü bizim buradaki prizlere uygun üretilmiyor bu amfiler, 220 v çevrimi gerekecek. Astarı yüzünden pahalıya geliyor. Doreye gelen amfiler çevrimi yapılmış amfiler. Tak çalıştır

Sevgiler

Sevgili Turkrock Sakinleri

Blackstar ht5 ,power ve preamp katlarında lamba barındıran amfileridir. Biz buna kısaca all tube demekteyiz. Bir amfinin all tube olabilmesi için iki kanalınında lambadan geçmesi kafidir yahut halihazırda tek katı bulunuan amfilerin de bu power katı lambadan geçiyorsa bu amfide all tube bir amfidir.
Amfinin içinde diode clipping yapılıyorken nasıl hala Alltube diyebiliyorsun anlamış değilim. 5 gain katı koyayım, 4'ü op-amp, 1'i lamba olsun, buna da mı Alltube diyeceksin?
Ht-5 kelimenin genelde kullanılan anlamıyla bir "hybrid" bir amfi değil dedik zaten. Ama preamp ve poweramp katlarının dizaynı hybrid. Amfi alltube değil. Bu kadar basit. İçinde drive kanalına geçtiğin zaman kullanılan bir op-amp gain katı var. Daha ne olsun?
Phase inverter'i de solidstate.

Selamlar PhobiosApollon
Şimdi şöyle açıklayayım sana: Amfinin preamp kanalı ht dual pedalı tabanlı bir kanal . yani bu pre-gain sinyali tüpe gelmeden önce kullanılan devre solid state bir devre, zaten burada seninle birleşiyoruz. Sıkıntı yok, lakin sinyal zincirinde en son clipping yapılan yer ve son çıkış tube'den (ECC83). Benim anlatmak istediğim senin kulağına gelen ses preamp kanalındaki ht dual pedalının pregaininin sinyalinin tüpler tarafından cliplenmiş hali . Bu amfi solid state bir amfi değil, hybrid bir amfi değil, geriye bir tek seçenek kalıyor all tube bir amfi

Senin söylemek istediğin şey şuydu sanırım, evet iki kanalda da tube var, fakat preamp kanalındaki sinyal ancak solid state devrelerden sonra lambalarla buluşuyor,yani power katındaki gibi saf lambalı değil ve bu sana göre amfinin s preamp kanalını karma (hybrid) yapıyor, Tabiki solid state devreler var, fakat bu amfinin iki kanalınında lamballarla finalize edilip clipping yapıldığı gerçeğini değiştirmiyor

Ya da ismini sen koy, sen hangi sınıfa sokuyorsun bu amfiyi??, hybrid olamaz diyoruz, sen all tube değil diyorsun, transistörlü bir amfi zaten değil,

Vox ad50vt212 diye bir amfi var, amfi tek kanal , bu kanalda tüpten geçiyor, fakat dijital efektlerle gain alımı yapılıyor. Vox buna valvetronix diyor.

Dediğim gibi ismini ne koyarsan koy, all tube veya değil , gerçek olan şu bu amfi 2 senedir ezberleri bozuyor ve gerçekten kaliteli bir amfi

Sesin sana ulaşıncaya kadar hangi işlemlerden geçtiğinden çok , sesin senin hoşuna gidip gitmediği önemlidir. Pek çok arkadaşım hala ss fanıdır ;) Evde iyi bir ss'den iyisi yoktur derler. Pekçoğu benim inorganik bulduğum , tuşemi hissetmediğim bossun prosesörlerini keyifle çalmaktadır, hatta barlarda performans vermektedir bunlarla. Dediğim gibi analog , dijital , alltube, hybrid, ss ..kavramları unutun, önyargısız bir kere çalın

Sevgiler

Yahu neyi açıklıyorsun.
İşin zevk ve renk kısmında değilim ben, neyin kimin hoşuna gittiği beni ilgilendirmez, bana ne. Ben tanımlamadan bahsediyorum.
Buyur preamp şeması;

IC3a diode clipping yapılan opamp.
IC2a'dan IC5b'ye kadar diğerleri de lineer kullanılan opamplar.
Hala daha da alltube diyorsun. Devre dizaynına bir tane lamba koyunca alltube olmuyor o.
Alltube falan değil, illa isimlendirmek gerekiyorsa olsa olsa halftube-semitube falan olur bu.
Buna alltube diyorsan iliştiriverelim Marshall MG'nin kıçına bir lamba, o da alltube'um ben diye geçinsin.
Amfi boru gibi hybrid bir amfi. Ezber bozmuş, kaliteliymiş, ses hoşuna gitmiş, onlar kullanıcının zevkine göre yargılayacağı şeyler. Alltube olup olmadığına ise amfiyi kafanda yücelttiğin pozisyona göre karar veremezsin. Şema ortada.

Buyur, burada bir tane bile op-amp görüyor musun?
mesaboogiedualrectifier1.gif

Daha basit bir dille anlatayım ; all= tüm kanallar tube= lambalidir. All tube demek barındırdığı tüm kanalların lambadan geçmesi demek. Tartışma kapansın artık .forumu meşgul etmeye deyecek bir konu bile degil. Sevgiler

Yahu hala anlatayım diyorsun. Bir kere, "kanal" terimini zaten yanlış kullanıyorsun, buna değinmeyeceğim bile.

MG'nin kıçına iki lamba iliştirince amfi Alltube mu olacak?

Alltube amfiler sinyal yolunda varsa aktif EQ hariç herhangi bir op-amp barındırmayan amfilerdir. Bütün kompresyonun-amplifikasyonun lambalarla yapıldığı amfilerdir. Aktif EQ'ya bile şiddetle karşı çıkacak kadar "purist" adamlar var bu konuda. Hadi senin için phase inverter ile rectifier'ları saymayalım. Oysa phase inverter'da sonuçta lamba olduğu için non-linear ve asimetrik sıkıştırıyor-bölüyor sinyali, rectifier lambalarının da transient tepkisi solid-state rectifierlardan yavaş. Bunlar bile çalım hissini, amfinin tepkisini etkileyen faktörler. Hadi onları gözardı ettik diyelim.

Yukarıdaki mesa'da toplam 11 tane lamba boşuna mı var? 11 lambadan 2'si phase inverter olmak üzere 5 tanesi 12ax7. Preamp'ta 3 adet 12ax7 var. Red(drive) kanalında toplam 5 gainstage var.
HT-5'te bir tane preamp lambası var. "Çok süper cıgı cıgı lambalı high-gain metal tonları alıyorum" demeden önce insan bir düşünür, "nasıl, niye?" diye.

HT-5'te drive kanalı ile clean kanalı arasında kompresyon-clipping açısından tek fark, aradaki diode clipping yapılan op-amp. Sen clean kanalından drive kanalına geçtiğin zaman yapılan tek şey o diode clipping devresini aktif hale getirmek. Clipping yapılan op-amp'tan gelen sinyal drive kanalında kendinden sonra gelen lambaları drive'a sokabilir ama duyduğun drive tonunun asıl kısmı ve kaynağı oradaki op-amplı clipping devresi.

Hadi lineer kullanılan bütün opamp'ları gözardı ettik diyelim senin için (alltube'larda op-amp yok, hatırlatayım tekrardan), HT-5'teki drive kanalının tek kanallı clean bir lambalı amfinin önüne herhangi bir drive pedalı koymaktan farkı yok.

Bu mu alltube şimdi?

İnsanları yanlış bilgilendiriyorsun-yönlendiriyorsun. Senin yazdıklarını okuyup alışveriş yapacaklar, konuşacaklar vs. Zamanı geldiğinde, olayın doğrusunu öğrendiklerinde iş işten geçmiş olacak. Forumu meşgul etmeye değecek bir konu o yüzden.

Verdiğim link ingilterenin en büyük enstürman marketinin ht5r incelemesidir. (1dakika 18. saniyeye dikkat!!!!!!!!!!!!!)
Türkiyede bu amfinin ilk incelemesi de şahsım tarafından yapıldı. Mygitardan inceleyebilirsin.
Bu da tartışmaya son noktayı koydu sanırım

Sevgiyle Kal

Ben bu tartışmayı başka bir yöne çekeyim, yoksa daha uzayıp gidecek:)

Blackstar'ın yeni bir amfi serisi var. Series One. Benim ilgimi çeken 45 watt combo olan model. 2+2 kanal ve anladığım kadarıyla maksimum gain düzeyi HT serisi kadar üst düzeyde değilmiş.
http://www.blackstaramps.co.uk/products/seriesone45/index.php

Anladığım kadarıyla 4 preamfi, 2 power amfi lambası var. Bu seri acaba all tube puristlerine yanıt olarak mı çıktı diye de düşündüm. Zaten fiyatı el yakıyor.
http://www.do-re.com.tr/urundetay.asp?id=4820&blackstar-s1-45w-kombo

En güzel tarafı da 4,5 watt'a kadar düşürülebilmesi amfinin.

Selamlar Barrios

Amfinin dinamik güç düşürücü olayı gerçekten bulunmaz bir nimet, keşke çoğu amfi üreticisi bu tip özellikleri eklemeyi unutmasa, evde ayrı sahnede ayrı amfi kullanıyoruz çoğumuz, benim asıl ilgimi çeken tarafı e nihayet bir blackstarda v30 speaker görebilmemiz, blackstarın ruhunu en iyi yansıtan speakerlar bunlar, fakat ufak bir çelişki var. Dorenin sayfasında ve blackstarın ana sayfasında farklı speakerlardan bahsedilmiş, burada ya dorenin ya blackstarın bir güncelleme yapması farz olmuş, şöyle izah edeyim v30lu bir speakerı 1x12 inchlik diyelim 900tnin altına 2x12likleri ise 1300tlnin altına bulmak neredeyse imkansız, mesa ve orangeın çoğu modelinde standart , fakat tuzlu speakerlar bu da fiyata gördüğümüz gibi yansıtılmış

Blackstarın sayfasında belirttiği v30lar ile dorenin sayfasındaki neo 12 ki sanrımı bu bir neo century, özünde aynı speakerlar, sarımıydı konisiydi vs, fakat mıknatıslar arasında fark var neolarda neodymium mıknatıslar kullanılmakta, bu diğer m demir alışımlı mıknatıslara göre daha hafif kılıyor neodymiumları ve neodymiumlar daha hafif oluyor diğer speakerlara göre, v30lar daha ağır speakerlar fakat daha gürültülüler, biraz daha agresifler, ton daha parlak v30larda, lakin 2x12 olacağı için , bu daha da ağırlaşıracak amfiyi. Bu arada demin bir inceleme izledim ve neolarla geldiğini öğrendim. Sahne olsun ev olsun büyük rahatlık sağlar diye düşünüyorum. Hafif , güçlü speakerlar, kompaktlık taşınabilirlik ev kullanımı hepsi düşünülmüş. Benden 10 puanı aldı bile şimdiden

Tünele çıktığım vakit , uzun bir incelemesini yaparız, benim tek kuşkum, rdp devreye girdiğinde 4.5 watta olsa ht 5 kadar komşu dostu performans sağlayıp sağlayamayacağı, çünkü ht 5 dual pedaldan bu ton için destek almakta,ht dual teknolojisini

Teşekkürler paylaşım için

Amfiyi reviewlayan neyden bahsettiğini bilmeyen iki tane zirzop pazarlamacının "alltube" demesi amfiyi alltube yapmıyor, senin öyle diyor olmanın da yapmadığı gibi.
Blackstar'ın resmi sitesine ve açıklamalarına bak, asla "alltube" dendiğini göremezsin. Amerikada falan olsa dava açarlar adama öyle bir pazarlamayla.

şöyle izah edeyim v30lu bir speakerı 1x12 inchlik diyelim 900tnin altına 2x12likleri ise 1300tlnin altına bulmak neredeyse imkansız, mesa ve orangeın çoğu modelinde standart , fakat tuzlu speakerlar bu da fiyata gördüğümüz gibi yansıtılmış
Yanlış, mesalar black shadow'lar (C90) ile geliyor. V30'lar fiyat farkıyla opsiyonel. Heryerde de bu opsiyonu bulamazsın. Çoğu mesa satan yer de bu opsiyonu kullanırsan v30'ları garanti kapsamına sokmuyor max. wattage farkından ötürü.

Sevgili Phobios Apollon

Seninle anlaşamadığımızı düşünüyorum, o yüzden bu konuyu fazla uzatmayalım, sen all tube derken pure tube demek istiyorsun benim all tube mantığım varolan iki kanalında tüpten geçmesi mantığı, sadece aynı kavramları farklı betimliyoruz, tabiki pure tube bir overdrive kullanılmıyor ht5de bunu savunan olmadı, saf tüpten alınan bir tonla ht5in dual pedal teknolojisi kullanılarak tüpten geçen tonlar arasında faklar var. Zaten ht5i ht5 yapan bu drive pedalının karakteri, bu yüzden tercih ediliyor bu amfiler.Konuyu uzatmanın sana ve bana hiç bir yararı olmayacak bu amfinin preamp katı PURE TUBE bir kat değil, kırma bir kat, bunu zaten içinde barındırdığı tüp öncesi ss devreler söylüyorlar, lakin 2 kanalı da tüpten geçtiği için bu isimleri koyarız amfilere, tube powered tube preamp olayı varsa amfi all tube dür.

Kavram ALL TUBE
Senin allt ube mantığın saf tüpler
Benim all tube mantığım her kanalda tüp

Anı şeyleri konuşup kavram farkı yüzünden münakaşa etmemiz bile çok komik, aynı şeyleri konuşuyoruz çünkü :)

Sevgiler

Geri