Hangi amfiyi alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Buraları tekrardan şenlendiriyorum. Evde ses kartım aracılığıyla bias kullanmaya başladım ve sonuçlar fazlasıyla tatmin edici oldu piyasada adı duyulmuş her amfiye erişebiliyorum neredeyse. Kayıtlarımda birebir jcm800 tonlarını hissetmek fazlasıyla mutlu etti beni buyüzden amfi ihtiyacımı gözden geçirdim. VSTlere çok sıcak bakmayan eski toprak arkadaşlar olabilir aramızda ben de öyleydim ama guitar rig ve amplitubeun yanında sınıf atlamış bir yazılım olduğunu hissettim internette axe fx ile kıyaslayıp değerlendirenler de var. Kıyaslanan birçok amfi ve preampın hakkının asla yenemeyeceğini ancak bu yazılımın da çok basit bir arayüze ve buna karşılık çok kapsamlı olduğuna değinmişler ben de destekliyorum.

Gelelim asıl mevzuya. Şimdi durum böyleyken gidir birkaç bin tlyi evde sesini tam açamayacağımı bildiğim bir kafa amfiye vermek istemiyorum. Ufak bir meblağ da biriktirdim sayılır sizce izlemem gereken yol nedir? Evimde presonus ses kartım samson sr850 referans kulaklığım var. Amfinin kafayı sattım Blackstar HTV112 kabinim duruyor. Senede 8 10 konser olmakta idare edebilecek amfiler ayarlaya da biliyorum çevreden. Kayıt konusunda kartta yazılım da işimi görüyor. Neye ihtiyaç duyarım evde kabinime bağlayabileceğim lambasız güzel bir amfi önerebilir misiniz? Sonuçta kulaklıkla çalmak ile kabinden duymak çok farklı hissiyata sahip. Benzer süreçten geçen abiler ileride şuna ihtiyaç duyacaksın diyebilir mi?

ben solid state güzel anfi birtek peavey bandit 1 12 yi biliyorum o da kafa değil ama ufaktan bu işlere sardırdıysan ve elde nakit varsa önce KRK rokit g5 referans monitörü almanı öneririm naçizane...solid state almasamda olur dersen orange tiny terror jim root terror bazıları hybrid yapıdaydı bunların...

ben solid state güzel anfi birtek peavey bandit 1 12 yi biliyorum o da kafa değil ama ufaktan bu işlere sardırdıysan ve elde nakit varsa önce KRK rokit g5 referans monitörü almanı öneririm naçizane...solid state almasamda olur dersen orange tiny terror jim root terror bazıları hybrid yapıdaydı bunların...

Abi onların ikisi de hibrid değil, köküne dek lambalı sanırım. Micro Terror hibrid galiba.
Bir de thrash için Orange caiz midir?

Amt iyi bence ama pahalı ve ikinci eli hiç yok neredeyse çok iyi düşünüp deneyip alınmalı...ben oha süper diye fullbore metal almış adamım zamanında o yüzden kendimede güvenmiyorum :) noise gate e kandıydım ama bahane olamaz tabi :)

Hughes & Ketnerr'in bir Warp Factor'ü var. Öyle drive hiçbir pedaldan duymamıştım. Bir türlü düşüremedim ama.

Bir de Hotone nano legacy amfilerden teklif etti forumdan bir arkadaş tonları mesa tabanlı olduğunu farkettim pek sevdiğim bir gain tipi değil malesef ancak ne düşünürsünüz? Tek derdim sahneye gideyim kabine bağlayayım eve geleyim çalışayım hiçbir şekilde kayıt mikrofonlama işlerine etkisi olmayacak ev/sahne amaçlı portatif ama güçlü bir amfi. Hatta bir an rack bile düşündüm sonra pek tuzlu olacağına karar verdim. Yine de olası alternatiflere açığım bu konuda da.

Şöyle ekleyeyim bu tonlar pek benim sevdiğim cinsten değil ama ne kadar geniştir yelpazesi bilemedim birkaç gün içinde deneyeceğim. Ayrıca bunlar kabine giden gücü ne kadar destekleyebilir onu da merak ettim.

Abi yine kafa oldu lambalar geldi onlar olunca da üstüne bi 600 700 daha koyar direk yüksek wattlı olanlarından alırım dedim de bu amfileri pedalboarda dizerdim belki minik bir analog setup yapardım diye düşündüm. Kafamda 2 soru var
1.si bu veya amt gibi bir preamp alırsam bunu direk kabine girdim mi sıkıntı çıkar mı. Blackstara bilgisayar kablosu bağlıyordum onun güç kablosu zaten bu alet kadar yer kaplıyor pek güvenemedim bu duruma

2.si de bir pedalboard ile istediğimi yaparsam ne tarz bir preamp seçmeliyim tek derdim portatif olsun gideyim bi kabloyu kabine sokayım işim bitince de çekip toplayayım

Güç katı olmayan hiçbir nesneyi kabine direk bağlayamazsın. Kabini sürmeye güç katı, power amp gerek. Ona da pedal boyutunda Electro Harmonix'in 44 Magnum pedalı var, onu deşmen gerek.

Geri