Hangi amfiyi alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Ses açma konusunda 1watt'a düşürme olduğu için Gigmaster daha mantıklı gibi geliyor. @1nsane de 5 watt'ın evde fazla olduğunu söylüyordu. 1watt'a düşürdüğümüzde Gigmaster saha çok keyif vermez mi evde?
Öte yandan dediğiniz gibi 700 lira iyi para değip değmemesi önemli. Full lambalı konusunda da bildiğim kadarıyla duyduğum kadarıyla Blackstar Ht5 de hybrid bir amfi.
Güç düşürücüler genel olarak ciddi ton kaybı yaşatıyor, lambalı amfilerin sesi açılmadığı sürece karakterleri pek ortaya çıkmıyor. O yüzden düşük watt tercih etmen senin için iyi olabilir. Bu amfiler bir yana Ampeg'in GVT5-110 modelini alıp yanına pedal da dizebilirsin sadece clean channel bir amfidir drive channel ya da gain potu yoktur. Drive elde etmek için volume potunu iyice açıp lambalara yüklenirsin o zaman ton drive yemeye başlar. Çok çok temiz clean'leri olduğu için de bu amfi pedallara çok güzel tepki verir.

Sağolasın ben combo arıyorum.

HT5'in power ve pre katları lambalıdır, o yüzden full lambalı amfi dedim. Amfinin içini açıp da devreyi elektronikçi olarak incelediysen ve aksini gösteren bir tespitin varsa açıklayabilirsin. Duyduğun drive tonları klasik tüplü amfi drive'ları değil evet o da zaten metal çalanların Blackstar'ı tercih etme sebebi. Kaldı ki metal vs çalmak istiyorsan işine yarar bir lambalı amfi drive'ı elde etmek için Orange filan bakman lazım.

İzzy senin canın forum itişmesi istiyor, bu foruma ne kadar sık girip çıktığım Blackstar amfilerininin ne kadar reliable olduğu hakkında bir fikir vermiyor. İtiş kakış yapacak başka birini bul.

Ne ilginç insanlarsınız, hatanın düzeltilmesi bu kadar mı kötü bir şey. Bu kadar alınacaksanız efendim 2 defa düşünün yazarken. İtiş kakış ne demek, ne biçim lakırdılar bunlar. Biz burda bilgi paylaşımı yapmayı istiyoruz, hedefliyoruz, dalaşmak değil, bırakın şu alınganlığı artık.
Burda yüzlerce kez söylediğimiz, yerli yabancı herhangi bir forumda Blackstar başlığı aldındaki birkaç mesajı okuyan herkes biliyor ki HT serisi full lambalı değil. Dolayısı ile bu ampliyi kullanan biri burda full lambalı diye girince sitem ediyoruz haliyle, zira defalarca söyledik. Bir amplinin nasıl full lambalı olup olmadığını anlarız ile ilgili burda kısa bir açıklama yapmıştım.

Alışılmış hibrit anlayışından farklı olduğu için all tube diye geçiyor, sebebi tabiki pazarlama politikası. Açıkçası ENGL için all tube yazdığımı hatırlamıyorum, özellikleri kopyala yapıştır yaptığımdan gözümden kaçmış olabilir. All tube diyebilmemiz için sinyal yolu üzerinde lamba dışında aktif eleman olmaması gerekir, yani alışılmış all tube ampli bu şekilde olur. Gitar amplileri genelde push-pull yapıda olup bir faz inverterine ve ayrıca birden fazla kazanç katına ihtiyaç duyarlar. Bunların tamamını 1 tek 12AX7 ile sağlamak mümkün değil. Eğer push-pull bir ampli 1x12AX7 barındırıyorsa bilinki hibrit, 2x12AX7 barındırıyorsa şüphelenin, eğer high gain ise bilinki o da hibrit.

Buyrun bu da HT5 in preamp şeması;
blackstar_ht5.pdf_1.png

İzzy,

Sen gıcık bir üslupla insanları tenkit ederek ve çok bilmiş şekilde konuşuyorsun. Oradan buradan okuduğun bir şeyleri google images den bulduğun amfi şemasıyla koyunca kimseye bir şey ispat etmiş olmuyorsun. Şu şemadaki opamp'ları ve neden nereye yerleştirildiklerini söyleyebileceğini dahi sanmıyorum. Hayır işin komik tarafı zaten amfinin drive larının lambalı amfi drive'ı olmadığını söyledim neden bu amfiye full lambalı dediğimi de açıkladım ve en önemlisi amfi bakan arkadaşın da derdi zaten bu değil, tartışılan ana mesele bu değil. Açıklama olarak yazdığın şeyler zaten aşırı yüzeysel ve yanlış genellemelerden ibaret. Sen kendince bir şey biliyorum demek istiyorsun, artislik yapmak istiyorsun. Bu başlık zaten "Blackstar all tube bir amfi midir?" başlığı değil. Ben sana subscribe olmadım, senin yazılarını mı takip edeceğim? Audio engineering mi okudun? Elektronik mühendisi misin? Alınganlık filan değil benimki, senin yaptığın gereksiz gıcıklık ve ukalalık.

Ben geçen sene Mart ayında aldım yanlış hatırlamıyorsam. O zaman PTT'nin Gümrük Müdürlüğü Davutpaşa'daydı. Thomann'ın taşıma (shipping) haricinde gösterdiği fiyat ve o günkü EUR/TL paritesi üzerinden %18 vergi ödemiştim. Yalnız ben 800€'ya B-stock olarak almıştım ve her şey dahil toplamda 2000TL'ye mâl olmuştu.

Gümrük'ü de artık İkitelli'ye taşımışlar. Bir de gümrük vergisini kapıda teslimatta ödeme diye bir şeyden hep bahsediyorlar da kesinliği hakkında bilgim yok. Yalnız 300 küsür € da hiç fena fiyat değilmiş :D
Hocam http://www.thomann.de/gb/randall_rd_5_head.htm böyle bişey tahmini olarak ne kadara evime gelir ? 2.8 ile çarptım ship içerisinde 716 Lira ediyor Kdv hesaplama sitesinden hesapladım %18 kdv ekleyerek 844 Tl ediyor 128.88 tl kdv alıyorlar yani mevduat 18 ödedikten sonra evime kadar geliyor değil mi yaptığım işlem yanlış ise tahmini ne olur bu head ? Şimdiden teşekkür ederim :)

Son düzenleme:
İzzy,

Sen gıcık bir üslupla insanları tenkit ederek ve çok bilmiş şekilde konuşuyorsun. Oradan buradan okuduğun bir şeyleri google images den bulduğun amfi şemasıyla koyunca kimseye bir şey ispat etmiş olmuyorsun. Şu şemadaki opamp'ları ve neden nereye yerleştirildiklerini söyleyebileceğini dahi sanmıyorum. Hayır işin komik tarafı zaten amfinin drive larının lambalı amfi drive'ı olmadığını söyledim neden bu amfiye full lambalı dediğimi de açıkladım ve en önemlisi amfi bakan arkadaşın da derdi zaten bu değil, tartışılan ana mesele bu değil. Açıklama olarak yazdığın şeyler zaten aşırı yüzeysel ve yanlış genellemelerden ibaret. Sen kendince bir şey biliyorum demek istiyorsun, artislik yapmak istiyorsun. Bu başlık zaten "Blackstar all tube bir amfi midir?" başlığı değil. Ben sana subscribe olmadım, senin yazılarını mı takip edeceğim? Audio engineering mi okudun? Elektronik mühendisi misin? Alınganlık filan değil benimki, senin yaptığın gereksiz gıcıklık ve ukalalık.

Haklısın, o opampların neden yerleştirildiklerini dahi söyleyemem, Elektronik mühendisliği de okumadım, gereksiz gıcıklık yaptım. Demekki herkesle iletişim kurulmuyor, hadi eyvallah.

@bozo1453 power attenuate konusunda aklındaki soru işaretlerini gidermek adına bir kaç açıklama yapma gereği duyuyorum. Ton kaybı yaşamak diye bir şey söz konusu değil. Söz konusu olan tonun değişmesidir. Power attenuator larda yapılan şey gücün istenen kısmını bir direnç üzerine düşürerek hoparlöre düşen gücün azalmasını ve dolayısı ile daha düşük ses üretmesini sağlamak. Ses değişikliğinin sebebini basitçe anlatırsak, normalde 8-16 ohm kabul ettiğimiz ama aslında frekans ile değişen bir empedansa sahip olan (ayrıca ters elektro motor kuvveti sebebi ile 20-80 hz arasında hoparlör empedansı 40 ohmlara kadar çıkabilir) hoparlörler yerine frekansla değişmeyen saf dirençleri içeren bir yük konulduğu için, frekans cevabında değişiklikler oluyor. Ama bunun kayıp olarak nitelendirmek yerine değişiklik olarak nitelendirmek doğru yaklaşım olacaktır. Hoparlör değişikliği gibi düşünebilirsin. Mesela ben Peavey' de 5 watt modunda aldığım tonu daha çok seviyorum. Ses problemim olmamasına rağmen(burda cumartesi sesi sonuna kadar açsan bile kimse birşey demez) 20 watt yerine 5 watt modunda takılıyorum.

Hocam http://www.thomann.de/gb/randall_rd_5_head.htm böyle bişey tahmini olarak ne kadara evime gelir ? 2.8 ile çarptım ship içerisinde 716 Lira ediyor Kdv hesaplama sitesinden hesapladım %18 kdv ekleyerek 844 Tl ediyor 128.88 tl kdv alıyorlar yani mevduat 18 ödedikten sonra evime kadar geliyor değil mi yaptığım işlem yanlış ise tahmini ne olur bu head ? Şimdiden teşekkür ederim :)

EUR cinsinden fiyat:
Thomann Fiyatı x 1.18 + 30 = 226.05 x 1.18 + 30 = 296.74€.
EUR/TL'yi 2.8 kabul etsek toplam maliyeti 831TL oluyor. Yani yaklaşık doğru hesaplamışsınız.

Daha evvel de dediğim gibi, ben bu zamana kadar hep Davutpaşa'ya gidip kendim teslim alıyordum. İkitelli'ye taşındıktan sona artık kapıya kadar getirip verginin kapıda ödenmesi durumundan bahsediyor herkes; ama henüz tecrübe edemedim.

Bir de şu var: Harley Benton 2x12 kabini alırken oradaki yetkiliyle kavga etme sınırına geldik, herife "yavşak" dedim :D O günden sonra hiç yurtdışından bir şey getirtmedim, zaten İkitelli'ye taşımışlar bir de gümrük müdürlüğünü. Dolayısıyla teslimat konusunda sağlıklı bilgi veremiyorum şu an.

@bozo1453 power attenuate konusunda aklındaki soru işaretlerini gidermek adına bir kaç açıklama yapma gereği duyuyorum. Ton kaybı yaşamak diye bir şey söz konusu değil. Söz konusu olan tonun değişmesidir. Power attenuator larda yapılan şey gücün istenen kısmını bir direnç üzerine düşürerek hoparlöre düşen gücün azalmasını ve dolayısı ile daha düşük ses üretmesini sağlamak. Ses değişikliğinin sebebini basitçe anlatırsak, normalde 8-16 ohm kabul ettiğimiz ama aslında frekans ile değişen bir empedansa sahip olan (ayrıca ters elektro motor kuvveti sebebi ile 20-80 hz arasında hoparlör empedansı 40 ohmlara kadar çıkabilir) hoparlörler yerine frekansla değişmeyen saf dirençleri içeren bir yük konulduğu için, frekans cevabında değişiklikler oluyor. Ama bunun kayıp olarak nitelendirmek yerine değişiklik olarak nitelendirmek doğru yaklaşım olacaktır. Hoparlör değişikliği gibi düşünebilirsin. Mesela ben Peavey' de 5 watt modunda aldığım tonu daha çok seviyorum. Ses problemim olmamasına rağmen(burda cumartesi sesi sonuna kadar açsan bile kimse birşey demez) 20 watt yerine 5 watt modunda takılıyorum.
Anladım teşekkürler. Bu watt killer diye satılan attenuator ile aynı mantıkta çalışıyor anladığım kadarıyla gömülü bir şekilde yapmışlar amfiye.
Zaten tonda az bir kayıp bile olsa gözardı edilecek bir durumdur diye düşünüyorum. Gülü seven dikenine katlanır hesabı güzel bir şey her amfide olsa keşke.

EUR cinsinden fiyat:
Thomann Fiyatı x 1.18 + 30 = 226.05 x 1.18 + 30 = 296.74€.
EUR/TL'yi 2.8 kabul etsek toplam maliyeti 831TL oluyor. Yani yaklaşık doğru hesaplamışsınız.

Daha evvel de dediğim gibi, ben bu zamana kadar hep Davutpaşa'ya gidip kendim teslim alıyordum. İkitelli'ye taşındıktan sona artık kapıya kadar getirip verginin kapıda ödenmesi durumundan bahsediyor herkes; ama henüz tecrübe edemedim.

Bir de şu var: Harley Benton 2x12 kabini alırken oradaki yetkiliyle kavga etme sınırına geldik, herife "yavşak" dedim :D O günden sonra hiç yurtdışından bir şey getirtmedim, zaten İkitelli'ye taşımışlar bir de gümrük müdürlüğünü. Dolayısıyla teslimat konusunda sağlıklı bilgi veremiyorum şu an.
Ahah tesekkur ediyorum bilgiler icin fiyat iyi gibi geldi kafa olarak düşünüyorum da eve kadar gelmese bize kargomuz gelince haber nasil veriyorlar hocam ve tahmini ne kadara geliyor :D

Anladım teşekkürler. Bu watt killer diye satılan attenuator ile aynı mantıkta çalışıyor anladığım kadarıyla gömülü bir şekilde yapmışlar amfiye.
Zaten tonda az bir kayıp bile olsa gözardı edilecek bir durumdur diye düşünüyorum. Gülü seven dikenine katlanır hesabı güzel bir şey her amfide olsa keşke.

Aynen öyle, entegre şeklinte attenuator var. Engl' de kasa dışında olduğu için taş dirençler rahatlıkla görülebilir. Peavey' de ise kasa içinde arka arka panele yaslanmış biçindeki beyaz kutular attenuate görevini yerine getiren dirençler.

Ahah tesekkur ediyorum bilgiler icin fiyat iyi gibi geldi kafa olarak düşünüyorum da eve kadar gelmese bize kargomuz gelince haber nasil veriyorlar hocam ve tahmini ne kadara geliyor :D

Thomann'ın size verdiği bir takip numarası oluyor. Kargoya verdikten sonra e-posta yoluyla (hatta bazen cep telefonuna mesaj olarak) bildiriyorlar. Verilen numarayla önce DHL'nin web sayfasından takip ediyorsunuz. Daha sonra DHL'nin web sayfasında uluslararası takip kodu beliriyor (Başında veya sonunda DE oluyor). O takip numarasıyla PTT'nin uluslararsı kargo takip sayfasından takip edeceksiniz.

Thomann'ın size verdiği bir takip numarası oluyor. Kargoya verdikten sonra e-posta yoluyla (hatta bazen cep telefonuna mesaj olarak) bildiriyorlar. Verilen numarayla önce DHL'nin web sayfasından takip ediyorsunuz. Daha sonra DHL'nin web sayfasında uluslararası takip kodu beliriyor (Başında veya sonunda DE oluyor). O takip numarasıyla PTT'nin uluslararsı kargo takip sayfasından takip edeceksiniz.
Anladım hocam tam anlamıyla aklıma yattı son sorum olarak sipariş verdikten sonra ne kadar zaman da geldi ? Ve sipariş vereceğim zaman sizi rahatsız edebilirim değil mi :)

Evde kullanım için uzun zamandır lambalı amfi almak istiyorum. Sürekli kafam karıştığı için artık bir konu açıp son kararı vermek istedim. Tarz: Rock,Hardrock,Metal

Seçenekler: ENGL Gigmaster 15 combo, Blackstar Ht 5,Randall rd1h+kabin, Peavey Valveking Micro head alıp kabin parası biriktirmek :)
Bunların dışında önerebileceğiniz lambalı amfi var mıdır? Ht 5 alınırsa geri kalan bütçe pedala harcanabilir. (Tube screamer gibi)
Ht 20 studıo var bir de ama watt olarak evde çok yüksek olacağını sesi hiç açamayıp tat alamayacağımı düşünüyorum.

Aslında kararım ENGL Gigmaster yönündeydi ama biraz fiyat performans olarak düşünmeye başladım @izzzyy de sağolsun soğuttu biraz hibrit olduğunu söylerek :)
Sonuç olarak düşüncelerim bunlar Gigmaster alırsam herhangi pedalla desteklemem zor şuan için. Ht5 alırsam ts,delay,wah almak istediğim pedallardı onlara harcanabilir para. Veya sen bunları bırak şöyle bir amfi var diyen varsa artık son kararımı verip almak istiyorum amfiyi. Bütçe max:1300-1400
Merhaba. Bahsettiğiniz amfilerin hepsinin + ve - özellikleri mevcut, hem bütçesel açıdan hemde damak tadı açısından. 1300-1400 tl ile ev ortamı için çok güzel bir amfi alınabilir, bununla birlikte hem ev modu açısından hem de bütçe açısından katıksız lambalı bir amfi bulmak zor. .Benim amfi tercihim gigmaster'da yana olmuştu. Ancak zaman sıkıntısı sebebi ile blackstar ı satın almak durumunda kaldım. Fiyat olarak daha uygundu ancak istediğim sesi alamayacağım diye endişeliydim. Lakin korktuğum olmadı. Gayet memnunum. Gigmaster elbette daha iyi şahsi kanaatimce, ancak blackstar drive konusunda tatmin eder diye düşünüyorum özellikle ts9 ile boostlandığında[hem sahnede hem evde o şekilde kullanıyorum] çok güzel sesler alınabiliyor. Randall ı bizzat denemediğim için onun hakkında birşey diyemeyeceğim.

Tam lambalı veya hibrit olayına bu kadar takılmayın bence. Ton güzelse sıkıntı yok. Ibanez TBX150H kafada var bende. Transistörlü diye çöpe atma durumum olmadı çünkü ondan aldığım tonda kulağıma güzel geliyor. Attenuator kullanmışım 12db sesi azaltmışım, atıyorum 16 kHz frekansta 1db fazladan kısmış çokta umrumda değil. Mükemmele gitmenin sonu yok. Profesyoneller kovalasın %100'ü. %90 hobici olarak benim için yeterli hedef. Çalıyorum, keyif alıyorum, problem yok...

Geri