Fender Stratocaster

Bu gitarı çalanlar, sevenler,vs... Yazın düşüncelerinizi. Ne tür müzik için kullanıyorusunuz? hangi sistemlerde ne tür efektlerle çalıyorsunuz? çaldığınız ya da sevdiğiniz gitarın spesifikasyonları? Öneriler, tecrübeler... Paylaşalım bunları.

zamanında en sevdiklerimdiler,zamanla JEM/UV ler daha baskın bir hal alsada hala çok severim...ancak bir strat sahibi deiğilim (henüz)...temiz tonlar söz konusu olduğunda,parlak tonlar söz konusu olduğunda,klasikleşmiş rock soundlarında cidden tek geçerim.ayrıca fender stratları ben otomobil dünyasının ford mustang'leri olarak görürüm...tam bir klasik...

özellikle de üzerinde lace sensor veya noiseless varsa...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ben stratlarda single boyutlu humbuckerları çok seviyorum. kopruye SD Jb Jr falan çok güzel oluyor. Sonra bi de taktırıyosun push/pull pot ve böylece alemlerin en geniş kullanımlı gitarı ortaya çıkıyor.

bu fender insanlarda hastalık yaratıyor amoremorte kardeşimde bu ağır vakalardan biri :) ben yakalanmadım allahtan benide jackson ve ibanez avuçlarının arasına aldı. 8)

hehehehe[:)]

aynen..stratlar ayrı bi dünya....bu arada humbucker manyetikli olan stratlardan hoşlanmıyorum ben...single lar daha iyi..ayrıca 68 lerin geniş kafalı (headstock) olanları,ki hendrix'inki gibi,kalın "stratocaster" yazılı olan, daha çekici...cine5 te başka yerde yok diye bi prog. var..oradaki grubun gitaristinin stratları süper...malmsteeninkilerde yine harika...e.clapton stratları da yine çok güzel...

skatheist demiş ki:
Lace sensorler veya noiselessler varsa ben modifiyeli mustang olarak görüyorum :)

ben de stratocaster ın lace sensor lerini amerikan standard bir setle değiştirmiş olarak kullanıyorum. (reverse modifiye mi oluyo) :) psikolojik olabilir bilmiyorum ama noiseless ve lace sensorlara alışamadım. sahne pedal setim analog boss lardan ve marshall apmliden oluşuyor. drive olarak da bir tane marshall bb2 blues breaker var. cleanlerini seviyorum. dip gürültü dışında her şey iyi gözüküyor ama tabiki tüplü çok iyi bir anfi olmadıkça bence tam zevki çıkmaz bu gitarın.

graffit demiş ki:
bu fender insanlarda hastalık yaratıyor amoremorte kardeşimde bu ağır vakalardan biri :) ben yakalanmadım allahtan benide jackson ve ibanez avuçlarının arasına aldı. 8)

Demek ki sen de Jackson ve Ibanez hastasısın. Ben de öyle. Fender'in de kendine göre tadı var tabi. Ama sanki Fenderler daha çok muscle car gibi, Jacksonlar ise Ferrari, Lamborghini gibi. Nerden çıktıysa öyle hissettim bir anda.

Atalay demiş ki:
Demek ki sen de Jackson ve Ibanez hastasısın. Ben de öyle. Fender'in de kendine göre tadı var tabi. Ama sanki Fenderler daha çok muscle car gibi, Jacksonlar ise Ferrari, Lamborghini gibi. Nerden çıktıysa öyle hissettim bir anda.
aynen abicim çok doğru benzetmişsin,şuan modifiyeli bir jacksonum olmasına rağmen bir adet stratım olmasını çok istiyorum.)

Walla bende de bi strat,bide jem77fp var... Bu ikiliyi hiçbişeye değişmem... :) Stratocaster'a neck&mid lace sensor, bridge seymour duncan hotrails taktım süper oldu..tavsiye ederim..

Geçen forumda gezerken "sanki bir zamanlar strat başlığı açmıştım" gibi bir hissiyata kapıldım :D Demek doğruymuş. Bulup tekrar ortaya çıkarttığın için sağol Atalay.

Bu arada NakedBoy'un sorusunun cevabınıda verelim. Bildiğin gibi standart strat'lar ezelden beri single coil manyetiklerle satılıyordu. Bunlarda drive ile çalarken hum yani ötme sorunu oluyor. Bu nedenle çeşitli firmalar ve fender ötmeyen çift sarımlı manyetikler ürettiler. Şimdi esas soru şu. Bunlar normal strat manyetiklerinden daha mı iyi? Bu soru tamamen çalan kişinin zevkine bağlı. Ben stratlarda çift sarımlı hum cancelling manyetikleri sevmiyorum mesela. Bildiğim klasik tonu kaybetmesine neden oluyor bence. Normali daha iyi veya çift sarımlısı daha iyi gibi bir tartışma anlamsız olur o yüzden. Tamamen tercih meselesi.

Geri