Vincent Van Gogh

sanat tarihi dersinde ninja kaplumbağalara isim veren rönesans ressamlarıyla beraber en çok ilgimi çeken ressamdı.bunun sebebi belki hollanda ya olan sempatim(ama değildir belki de örneğin spinoza için bir şey hissetmem) belki de (rivayet olabilir)-kendisinin sınır tanımıyıp,sevgilisine hediye etmek için kulağını kemirip,kendi resmini yapmasıdır.van gogh un saldırmış olduğu o dönem için en az kendisi kadar tanınmış bir ressam vardı ama adını hatırlayamadım.sanırım aralarında aşkla ilgili bir sorun vardı.o kız ben olsaydım,kulağını kesip bana resim vermesiyle ilgisi yok,van gogh u tercih ederdim ama zannedersem o öyle yapmadı,belki de diğer ressam baya yakışıklydı..neyse van gogh bunaldıkça bunaldı sonraları galiba ve öldü biraz erkenden.ama harçlık olarak yaptığı resimleri,elmaslarla kıyaslanmaz oldu.ninjalar ve picassoyla beraber ismi bilinir az sayıda ressamdan biri oldu.

Resimlerini görür fakat kendisi hakkında pek bilgi sahibi değildim ama ufak bir araştırma ile ufaktan bilgi sahibi oldum:

Kulağini kesip bir fahişeye hediye etmiş. Manik depresifmiş. Ruhani eğitim görmüş hatta rahip olmuş. Kekemeymiş. Akil hastanesine yatarken 'ben buraya bir ressam olarak girerim deli olarak degil' demiş.
30 mart 1853'de doğmuş kendisi ve 1890'da vefat etmiş.

http://www.vangoghmuseum.com/

Ulan böyle çizebilmek vardı...

van gogh

ruhsal bunalımlarını resimlerine yansıtan bir ressam fırça vuruşlları ve renkleri kullanışı bunun göstergesi keskin fırça darbeleri en belirgin resim özelliklerinden çoğu tablosunda bunu görebilirsiniz ve sarı rengi ve onun tonlarını çokça kullandığı gorulmektedir(psikolaoglara göre sarı renk ruhsal bunalımları simgeler) kimilerine göre expresyonit kimilerine göre empresyonist ama bana göre van gogh ayrı bır yerde onu beli bir tarza sokmak çok yanlış olur çünkü bilinen ilk resmi ile son resmi arasında dağlar kadar tarz farkı var

Guernica sanırım o Picasso tablosu....
Vincent Van Gogh'un "Nuit Etilee" isimli tablosuyla uğraşıyorum bu aralar. Çözümlemesi bu kadar zor başka bir eserle karşılaşmadım şimdiye dek... Kullandığı renkleri ve attığı fırça darbelerini her inceleyişimde çok daha farklı görüntüler beliriyor düşüncemde...

arkadaslar hep van gogh baska isim yok yapmayin tamam ii adam ama once lautrec gelir hatta garfik afis tasarımrımlarinin oncusu dene bilir adam 13 yasinda bir resim yapmis ben 19 yasindayim ve daha cok ogremmem gereken sey var ilgililere...(gsf resim bolumu ogrencisiyim)

bizim onları unuttğumuz yok da "pika" kim ustat bende guzel sanatlar fakultesı öğrencisiyim ama duymadım hiç?
ayrıca diğer ressamları unutmuş değiliz
birde bu ressam önce gelir falan da diyemeyiz çünkü o dönem ressamları birbirlerinden etkilenmiştir, insanların zevklerine saygı duymak lazım sen Lautrec seviyorsan bir başlık aç onu da tartışalım !!! yada cezanne, bence Van Gogh'un yerı başka lautrec'in yeri başka .....

resim dersinde hocanın anlattığı ve hayran kaldığım ressam zaten bi buna bi dali bide leonardo ya hayran kaldım ama van gogh adamım ya eheuehe kulağını kesip hayat kadınına vermiş eleman bir arkadaşı vardı birde aynı evde kalıyolardı oda ünlüydü onuda severim ben

bizkit_boy demiş ki:
bizim onları unuttğumuz yok da "pika" kim ustat bende guzel sanatlar fakultesı öğrencisiyim ama duymadım hiç?
ayrıca diğer ressamları unutmuş değiliz
birde bu ressam önce gelir falan da diyemeyiz çünkü o dönem ressamları birbirlerinden etkilenmiştir, insanların zevklerine saygı duymak lazım sen Lautrec seviyorsan bir başlık aç onu da tartışalım !!! yada cezanne, bence Van Gogh'un yerı başka lautrec'in yeri başka .....

Bu fikre katılıyorum. Bende Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi öğrencisiyim. İlk başta sanatçıya saygı duyup, onu diğer ustalarla karşılaştırmadan eleştirmek gerektiği öğretilir bize.
Burada Van Gogh'un tartışılmasındaki en buyuk etken popularitesidir. Paul Cézanne, Georges Seurat, Paul Gaugin ya da aynı dönem ressamlarından - ustalarından- bir başkasını bilmez çoğunluk. İsmen bilse bile yorum yapacak kadar tanımaz kendisini.

Burada Van Gogh'un tartışılmasındaki en buyuk etken popularitesidir. Paul Cézanne, Georges Seurat, Paul Gaugin ya da aynı dönem ressamlarından - ustalarından- bir başkasını bilmez çoğunluk. İsmen bilse bile yorum yapacak kadar tanımaz kendisini.

evet Anarchist kesinlikle haklı... önceki mesajlarda da var; ne yazık ki resim ya da teknik dışındaki şeyler (kulak kesme, psikoz vb.) ile tanınıyor. acaba şuradaki yazılardan merak uyandırıp resimlerinin bazılarını araştıracak birisi var mıdır?(umarım). :D
Tabii Cezanne'ın geometri kullanımının daha modern eserlerin ve yaklaşımların (kübizm) başlangıcı sayılması ya da Seurat'ın noktalama yöntemi ile ışığı hissettirmesi aslında sadece resim ya da güzel sanat öğrencileri için değil, sanatın herhangi bir türü ile uğraşan birisi için hayata dair çok önemli şeyler anlatmaz mı?

Van Gogh'un sarısını bilmemek büyük kayıp bence.... :D :D :D

uzaktan akrabaliklari oldugunu theo van gogh iddia ediyordu ama ben böyle birseyin kanitlandigini görmedim simdiye kadar. neyse konu sapmasin. ben aslinda çok sansli biriyim. bir çok müzeye/sergiye gitme firsati buldum. çogu zaman bir grup halinde gidiyoruz ve bir çok kisi "burda isimiz ne, bu da ne, banane" gibi saçma laflar ediyor. aslinda ne kadar sansli olduklarini anlamiyorlar. çarsamba günü yine müze turnesine :) çikiyorum.

Oldukça güzel bir kısaltma olmuş Picasso'ya Pika demek... Vay be sanat literatürüne geçirmek gerekli zannedersem bu terimini kolaylık olsun yeni nesile... Arkadaşım her ne kadar resmi olmayan bir ortamda tartışıyor olsakta sanatçılara her zaman saygı göstermemiz gerektiğini unutmayalım lütfen.

anarchist demiş ki:
Oldukça güzel bir kısaltma olmuş Picasso'ya Pika demek... Vay be sanat literatürüne geçirmek gerekli zannedersem bu terimini kolaylık olsun yeni nesile... Arkadaşım her ne kadar resmi olmayan bir ortamda tartışıyor olsakta sanatçılara her zaman saygı göstermemiz gerektiğini unutmayalım lütfen.

Elbetteki sayın tilki... 8) sanatçıyı sanatçı yapan zaten,sadece kendini ve hislerini dalgalar halinde sunabilmesi ve bundan bir negatif yada pozitif elektrik aldığında umursamayacak olması...toplummu sanat için sanatmı toplum için(tavuk-yumurta gibi oldu) paradoksuna cevaben yani...(soranda olmadı ama benim içimde kalmış :LOL: )

Geri