Elektrogitar ve ekipmanımızı örnekleriyle dinleyelim.

Schecter C-8(EMG 808 ler var üzerinde) + Pod X3 Live (Engl Fireball emulasyonu, param olursa bir gün edineceğim gerçeğini :D, bir de tube screamer emulasyonu var onun üstüne.) Nedense 8 telli olmasına rağmen bu gitarı her şeyde kullanmaya başlar oldum. Üst telleri kullanmasam bile bununla çalıyorum hep. :)

bu başlığı görmemiş atlamışım,
benim videolar tam bu konuya uygun,
mesela:

Gitar: Yamaha SG-1000 (Seymour Duncan SH-8 Invader Bridge Humbucker)
Pedal: Maxon OD-808 Over Drive
Preamp: Mesa Boogie Triaxis Preamp (LD 2 Green yani Mark IV preamfisi)
Kabin Simülasyon ortamı: Fractal Axe Fx Ultra (cabinet simulator, IR by Ola Englund)
Ses kartı: Digidesign 002 rack (artık markası Avid oldu)
Daw: Cubase beş
PC: Acaip hızlı en son teknoloji bilgisayar (Win7)
Bas gitar: Cort Curbow Bass Guitar (Triaxis'ten kayıt)

diğer videolarımı da buradan izleyebilirsiniz. (hepsinin açıklamalarında kullandığım ekipmanlar yazar)
http://www.youtube.com/user/sinangungorer

Heh ben hep sola baktım sağa dikkat etmemiştim. Setup sağlam bu arada daha önce de axe fx videolarına bakarken denk gelmiştim karşılaştırma yaptığınız. Millete triaxis sattırmış diyorlar axe için :D

Heh ben hep sola baktım sağa dikkat etmemiştim. Setup sağlam bu arada daha önce de axe fx videolarına bakarken denk gelmiştim karşılaştırma yaptığınız. Millete triaxis sattırmış diyorlar axe için :D

hahahaha evet, o videoyu bir akşam fraktal audio facebook sayfasına koydular sonra pişman oldular ve kaldırdılar bu yüzden.

Bu video :)
(Gitar aynı, pedal yok, triaxis ya da axe fx, mesa fifty fifty power amfi, mesa roadster 2x12 kabin ve sm 57 mikrofon)

Sinan abi sana birşey soracağım, Axe Fx "herşeyime yeter daha da amfi gerekmez bana" diyebileceğin bir alet mi sence? Ton arayışı asla bitmez tabii ki, ama bu aletle ne kadar geniş yelpazeye ulaşılabiliyoruz? Şimdiye kadar metal türleri dışında kullanan müzisyen görmedim, hi-gain e odaklı bir cihaz mı?

Neden soruyorum? Çünkü aklımdan hep şu geçiyor bu aleti dinledikçe: "Ya ne uğraşıcam amfisiyle, kabiniyle, mikrofonuyla, ses kartıyla, alayım bir tane Axe Fx, beni sittin sene götürür, kaldı ki bu adamların kullanmadıkları daha ne seçenekler var cihazda.". Sonra düşünüyorum, bunlar hep emulasyon, var bir bildikleri adamların ki amfi alıyorlar kabin alıyorlar o kadar para verip.

Gerçi ben daha x3ün cılkını çıkarıp hd serisine geçemedim, axe fx şok etkisi yaratabilir ama, her ton için ayrı ayrı amfi almak yerine bir kere şunu alıp kurtulurum diye düşünüyorum. Yeni nesil hep dijital. :D

Sinan abi sana birşey soracağım, Axe Fx "herşeyime yeter daha da amfi gerekmez bana" diyebileceğin bir alet mi sence? Ton arayışı asla bitmez tabii ki, ama bu aletle ne kadar geniş yelpazeye ulaşılabiliyoruz? Şimdiye kadar metal türleri dışında kullanan müzisyen görmedim, hi-gain e odaklı bir cihaz mı?

Neden soruyorum? Çünkü aklımdan hep şu geçiyor bu aleti dinledikçe: "Ya ne uğraşıcam amfisiyle, kabiniyle, mikrofonuyla, ses kartıyla, alayım bir tane Axe Fx, beni sittin sene götürür, kaldı ki bu adamların kullanmadıkları daha ne seçenekler var cihazda.". Sonra düşünüyorum, bunlar hep emulasyon, var bir bildikleri adamların ki amfi alıyorlar kabin alıyorlar o kadar para verip.

Gerçi ben daha x3ün cılkını çıkarıp hd serisine geçemedim, axe fx şok etkisi yaratabilir ama, her ton için ayrı ayrı amfi almak yerine bir kere şunu alıp kurtulurum diye düşünüyorum. Yeni nesil hep dijital. :D

bu konuda söylenecek o kadar çok şey var ki, tartış tartış bitmez.

öncelikle high gain'e odaklı olmadığını söyleyebilirim, çok farklı tarzlarda müzik yapan ve axe fx kullananlara youtube'da ve çevremde rastlıyorum.

Genel olarak bir çok artıları ve eksileri olan bir cihaz, bence amfinin yerini tutmaz (sebebini aşağıda yazdım).

TriAxis, axe fx karşılaştırmasında hangisinin simülasyon, hangisinin gerçek amfi olduğunu bilemeyen (tahmin edemeyen) profesyonel kulaklara da şahit oldum. (Yukarıdaki videoyu çekmeden önce bir çok kişiye müziği dinletip hangisinin simülasyon olduğunu tahmin etmelerini istedim, sorduklarımın yarısından çoğu bilemedi) Ama o videoda sonuçta Axe FX'e lambalı power amfi, kabin ve mikrofon takviyesi var. Eğer axe fx'i direkt kaydetseydim fark bariz duyulurdu.

şahsen Axe FX'i alma sebebim çok farklı. Maceraya rack sistem kurmak üzere başladım, triaxis ve studio preamp'i aldıktan sonra bir de Axe FX'i alayı dedim ki, -dijital de olsa- farklı tatlarda preamp'lere de sahip olayım, setup'ımın soundu zenginleşsin diye. (rectifier, VH4, soldano vs preamplerine dijital de olsa sahip olmak...) Bundan sonra diğer tüplü (ya da transistörlü) preamfilerle -umarım- devam edeceğim kolleksiyona.

Axe FX şok etkisi yaratır mı? Evet yaratır, bence Axe FX'i insanlar yapmamış, uzaylılar yapıp dünyaya göndermişler (bu konuda daha fazla konuşmayacağım :) )

En azından şu videoyu yaparken hissetiğimi söyleyeyim. Aynı power amfi ve kabin olmasına karşın, Axe FX'i söküp TriAxis'i taktığımda farkettim ki, gerçek amfide sese dokunuyorsun. Gitarı, amfiyi ve kabini parmaklarında hissediyorsun. Axe FX'te böyle bir his yok (romantizmi bi kenara bırakırsam, bunun dijital converter'ların -milisaniye seviyesinde olsa bile- sebep olduğu gecikmeden kaynaklandığını düşünüyorum) Evet amfi çok daha iyi, tonu bir yana, çalması çok daha keyifli.

Ama amfiyle yapılan kayıt ya da sahne sound'u Axe FX'ten daha iyi olmuyorsa?..

O cümle benim karar vermemi sağladı. :p Axe Fx 2 artık bir sonraki hedef. Stüdyoda Soldano Hot Rod da var Dual, Triple Rectifier da var, Engl Invader da var, canım çok çekerse gider çalarım. :D

B.C. Rich Jr. V IT ve Line 6 Pod HD300 ile yaptığım kayıtlar:

https://soundcloud.com/metalizer/new-song-oncoming-without-mixhttps://soundcloud.com/metalizer/10-metal-genres-in-3-minutes
https://soundcloud.com/metalizer/gorki-shadow-of-the-reaper

Ibanez RG370(Endonezya) ve Z
oom G2nu ile yaptığım kayıt:
https://soundcloud.com/metalizer/gorki-is-this-love-cover

Dikkatinizi çekmek istediğim konu, herhangi bir IR kullanmadım, kullanmak da istemiyorum ki POD HD ve Zoom'ların içinde bulunan Cab-Mic modellemeleri zaten birer IR sonuçta. Ama ton yelpazesi yetersiz gelirse tabii ki kullanılabilir ama ben bilgisayarımı kasma niyetinde de olmadığım için kullanmayı asla tercih etmedim. IR kadar kaliteli tonları almak için beyin parçalamak ya da kitaplar okumaya gerek yok, sürekli kayıt denemeleriyle kulak geliştirilebilir.. ;)

Ir ile kabin simülatörü herzaman aynı şey değil yalnız. Aynı amaca hizmet eden iki farklı yöntem ki IR daha iyi yazılım ortamlarında. Axe Fx IR kullanıyorken diğer cihazlar farklı yazılım ya da donanım ile yapıyor o işi vb.

Geri