Kütüphaneler

Eskiden çok giderdim kütüphaneye. Ama İstanbul'a geldiğimden beri hiç gitmiyorum.Tabi okulumuzun uyduruk kütüphanesini saymazsak... Taksimdeki il halk kütüphanesine de henüz gidemedim ama en kısa zamanda gideceğim.
Bana sanki kütüphanecilik ölüyormuş gibi geliyor(?)

antalya'da da tekeli kütüphanesi var..ama nerde yemin ki bilmiyorum :oops: zamanında ilkokuldayken sınıfça gitmiştik..sadece adını hatırlıyorum..bi de kocaman bi bina olduğunu hatırlıyorum...o kadar...ama kitap okunmuyo mu derseniz bence okunuyo, kütüphaneye gitmeden de bol bol kitap kouyorum yani...büyük bi kayıp değil benim için....

Ankaradaki milli kütüphanede insan az daha kalırsa ruhunu tesli edecekmiş gibi hissediyor,bir kere gidince tövbe ettim.Psikolojim alt üst oluyor,ders çalışmışım neye yarar... ;)

bursa belediye kütüphanesi var.sadece sınav zamanlarında kapısında kuyruk oluyor.çünkü insanlar kütüphaneyi ders çalışma mekanıymış gibi görüyorlar.oysa kütüphaneler ulaşamadığın kaynaklara ulaşabilmek,sessiz bir şekilde kitabını okumak için yapılmış binalardır bana göre.bende bir keresinde tam sınav zamanı kitap okumak için belediye kütüphanesine gittim.dışarıda kar yağıyor ve önünde kütüphaneye girmek için sıra var.neyse ki fazla beklemeden içeriye giriyorum zaten kapının önünde soğuktan donmuştum ama içeride de insanın burnunu akıtacak kadar bir sıcaklık var.içeri girince terliyorum ve montumu çıkarıyorum.derken masaların yanına doğru yürüyorum ama o da ne boş masa yok.her neyse ben kafama göre kitap arıyorum fakat bir türlü adam gibi bir kaynak bulamıyorum.yani kütüphanelerin sadece ders çalışmak için kullanılmasının sebebi kütüphanelerde kaynağın olmamasıymış.zaten bu nülkede ne işlevine göre kullanılıyor ki?

aiolos demiş ki:
Ankaradaki milli kütüphanede insan az daha kalırsa ruhunu tesli edecekmiş gibi hissediyor,bir kere gidince tövbe ettim.Psikolojim alt üst oluyor,ders çalışmışım neye yarar... ;)

şiddetle katılıyorum o nası kasvetli biyer ya :evil:
ayrıca binbir zahmetle üye oldum kitap alıp okurum die ama dışarı kitap çıkaramıyomuşuz!!!!Orda kitapmı okunur ya adam ölür :evil:
Kütüphaneden kitap ödünç alınabilir die biliodum ben,hatta kütüphanenin amacı ne bundan başka?Kocaman kütüphane sadece araştırma yapmak ve ders çalışmak içinmi kullanılıyo.Bu ne yaa,hayal kırıklığı sadece.İnsanı kitap okumaktanda soğutuyolar :evil:

Zaten kütüphane kartındaki fotoğraftada özürlü gibi çıkmışım(Fotoğrafı da orda çekiolarda)Zaten daralıyo insan içeri girince haliyle garip bi surat ifadesi takınıyo ister istemez.Akabinde bu da fotoğrafa yansıyo ve sonuç olarak eline geçen;
üzerinde sana hiç benzemeyen,şaşkın bi surat ifadesiyle objektife tuaf tuaf bakan bi fotoğrafının olduğu hiç kullanmadığın bi kütüphane kartı. :evil:

Tarihin hangi devrinde kütüphanelerden %100 verim alabildik ki?
Koskoca İskenderiye kütüphanesi bile Hristiyan Romalılar tarafından putperestlik bahane edilerek yıkılmadı mı?
Hyptia bu yüzden öldürülüp, cesedi bile türlü işkencelere maruz bırakılmadı mı?

günümüzde bile kütüphanelerimizin bir çoğunda hala 10 küsür sene önce3ki bilgilerin oduğu kitaplar duruyor.

"Hayatta en hakiki mürşit ilimdir."

ankara'daki arkadaşlara duyrulur:
kızılay'da mimarlar odasının kütüphanesi var. küçük biraz; aradığınız herşeyi bulamayabilirsiniz ama mimarlık,sanat,kent vs. konulu araştırmalarınızda yardımcı olabilir...adres: konur 4/4

"Bilkent Kütüphanesinde kitap bulmak; UÐRAŞ...
Beytepe kütüphanesinde kitap bulmak; YETENEK
Milli Kütüphanede kitap bulmak; hem UÐRAŞ, hem YETENEK, hem de SANAT..." der saygıdeğer hocam Prof. Dr. Yıldız Ötüken :p
Mimarlar odasının kütüphanesinden çok arşivini kullanıyorum ben :p Babam sağolsun ;) Ama kütüphaneside iyi sayılır...

ben bayağı eğleniyorum kütüphanede
istanbul üniversitesindeyim
bir edebiyatın kütüphanesi var
bir merkez kütüphane var bir de en kapsamlı olan
kütüphanemiz varki derslere girmiyorum kitap karıştırmaktan
kitapları ödünç alamıyorsun ama orda saatlerce okuyabiliyorsun,fotokopilerini çekebiliyorsun
ben otu b.ku merak edip bulup orda araştırabiliyorum
tek sorun yabancı kaynaklar çok fazla yok
ee ben de ingilizce okuduğum için zor oluyor bazen saatlerce ara dur
ama sağolsun bir balım var çok meşgul olsa da kütüphane görevli özel bilgisayarına girip araştırmama izin veriyor
en zevklisi de yemeklerimi alıp üst katta süreli yayınların bölümünde sattler geçirmek
o kadar zevkli ki bir gün oturup sülalemin adının geçtiği kaynakları buldum
dedemi onun dedesini oho
bazen kütüphanede yatasım geliyo
koskoca okul kütüphanesinde sınav dönemi değilse tek başıma masa değiştirip durduğumu hatırlıyorum
kafaya koydum pazartesi bi gidiyim de amcanın bilgisayarı işgal ediyim:)

uucar demiş ki:
bursa belediye kütüphanesi var.sadece sınav zamanlarında kapısında kuyruk oluyor.çünkü insanlar kütüphaneyi ders çalışma mekanıymış gibi görüyorlar.oysa kütüphaneler ulaşamadığın kaynaklara ulaşabilmek,sessiz bir şekilde kitabını okumak için yapılmış binalardır bana göre.bende bir keresinde tam sınav zamanı kitap okumak için belediye kütüphanesine gittim.dışarıda kar yağıyor ve önünde kütüphaneye girmek için sıra var.neyse ki fazla beklemeden içeriye giriyorum zaten kapının önünde soğuktan donmuştum ama içeride de insanın burnunu akıtacak kadar bir sıcaklık var.içeri girince terliyorum ve montumu çıkarıyorum.derken masaların yanına doğru yürüyorum ama o da ne boş masa yok.her neyse ben kafama göre kitap arıyorum fakat bir türlü adam gibi bir kaynak bulamıyorum.yani kütüphanelerin sadece ders çalışmak için kullanılmasının sebebi kütüphanelerde kaynağın olmamasıymış.zaten bu nülkede ne işlevine göre kullanılıyor ki?

ben de bi bursalı olarak arkadaşa + 1 diyorum :) ben de 3-4 kere gittim bu setbaşındakine.ama nedense kütüphaneler benim çocukluğumdan beri hep germiştir zaten halk arasında "asık suratlı kütüphane memuru" tamlaması da yaygındır.sanırım lise 1-2 de dönem ödevi için bakınmıştım.kendimi bildim bileli hep dikkat dağınıklığı sorunu yaşıyorum o yüzden kütüphanelerde ders çalışmak yada kitap okumak bana ölüm gibi geliyor.arkadaşın da dediği gibi sınavlardan (öss vs.)önce falan kütüphaneye yaklaşmak bile zor...ha bi de her gün gazete dergi okumak için giden insanlar da var setbaşında hemen girişte solda :)

Bilkent Üniv. kütüphanesini şiddetle tavsiye ederim okulum die sölemiyorum gerçekten müthiş

bilkent kutuphanesi bnce de cok guzel hem ferah ve dingin bi ortamı war hemde cok genis kapsamlı arastırmlar icin uygun. ha bi de bilkent dısındakileri de sorun cıkartmadan almaları gercekten muthiş

Milli Kütüphane ortamı biraz boğucu olsa da kaynak açısından muazzam büyük.dışarıya kitap verilmiyor doğru ama benim öğrenciliğim sırasında genel okuma salonunda üç taneye kadar kitap bir sonraki güne ayırtı-labiliyordu. hem Türkçe, hem de yabancı dilde kaynakları çok geniş ve baskısı olmayan pek çok kitabı bulmak mümkün- yeter ki yasaklı listede olmasın. süreli yayınlar salonu da iyidir, gazete ve dergilerin eski yıllara ait sayılarını bulmanız mümkün.

kitaplari cok severim ama kütüphaneler hiç bana göre olmamistir,bi türlü ayak uyduramam ortama
ya sesimin tonunu ayarlayamam ya biyere carparim :oops:
o yüzden en kisa zaman da kitabi alip kacmaya bakarim ordan...

Geri