Asım Can Gündüz

şu parçasına takıldım bir kaç gündür bende .gitarın tonu felan süper bence. seside çok iyi asım abinin bana göre. çok renkli bi kişilik ayrıca keşke daha çok görebilsek ortalarda

o programı izlemiştim, ben de gayet beğendim. repertuarıma bile ekleyebilirim:)
ama "acaba wonderful tonight gibi devşirme şarkılarından mıdır" diye de düşünmüyor değilim?

Çok iyi cover yapıyor eyvallah, ama neden kendi şarkıları vasat, onu bi çözsem çok mutlu olacağım :D Bir de internetten takip ettiğim kadarıyla shred olayını çok abartmakta, belki de ben hep coştuğu yerlere denk geldim bilemiyorum ama, "virülüvirülüvirülüvirülüvirülüvirülü" bi süre sonra başımı ağrıtıyor :)

Ha bir de yurtdışında daha çok tanınması muhabbetinde anlamadığım kısım, nesiyle tanınıyor? Yani çok güzel cover yapmasıyla mı? Eğer öyleyse, türkiyedeki çok güzel cover yapan diğer gitaristler/gruplar, yurtdışında çok tanınır mı? Bu açıdan kendini harcamış/harcatmış bir gitarist gibi geliyor bana. Büyüğümüzdür, üstadımızdır ellerinden öperim, saygı duyarım ama acı gerçek böyle bence :)

Bu adamı herkes dediğin gibi shred'leriyle hatırlıyo yada hatırlamak istiyo ama çoğu insan farkıdna değilki Asım abinin aslında en inanılmaz olayı Clean çalımlarında. Çok kere canlı şahit olmuş biri olarak söylüyorumki bu adamın eline gitarı verin ve tertemiz bir ton açın, Sonra suratınızda hafif bi gülümsemeyle saatlerce onu dinleyin... mümkünse dinlerken Yanına da bi bira açmayı unutmayın :)

altına imzamı atarım harbi clean soloları dehşet adamın bu arada ben sesine de bayılıyorum asım babanın. çok sağlam gırtlağı var. keşke bunun gibi orjinal adamlar çoğalsa memlekette ama yok hakkaten adam türünün tek örneği :D

altına imzamı atarım harbi clean soloları dehşet adamın bu arada ben sesine de bayılıyorum asım babanın. çok sağlam gırtlağı var. keşke bunun gibi orjinal adamlar çoğalsa memlekette ama yok hakkaten adam türünün tek örneği :D

Yahu bu adam şarkı yazıyor, albüm filan çıkartıyor da bir tek ben mi bilmiyorum? Bahsettiğim shred yapıyor, çok güzel solo atıyor filan değil. Teee eskiden çıkardığı "boku yedik" ten başka bir icraatı var mı hakikaten? Canlı dinlemedim, ama nerede görsem hep cover çalıyor. Gitarı çok iyi çalıyor ona laf etmiyorum :D

Edit: Boku yedik şarkısında da küçük bir solo dışında gitar olmaması çok iyi ya :D Sonunda kendisinin "ne boktan soloydu değil mi?" demesi :D

Yahu bu adam şarkı yazıyor, albüm filan çıkartıyor da bir tek ben mi bilmiyorum? Bahsettiğim shred yapıyor, çok güzel solo atıyor filan değil. Teee eskiden çıkardığı "boku yedik" ten başka bir icraatı var mı hakikaten? Canlı dinlemedim, ama nerede görsem hep cover çalıyor. Gitarı çok iyi çalıyor ona laf etmiyorum :D

Edit: Boku yedik şarkısında da küçük bir solo dışında gitar olmaması çok iyi ya :D Sonunda kendisinin "ne boktan soloydu değil mi?" demesi :D

demet akalın-serdar ortaç ve arkadaşları her yaz albüm çıkartıyorlar.Sanırım popüler ve tanındık olmaları bu sebepten.Çok kaliteli iş çıkartıyorlar gerçekten.

demet akalın-serdar ortaç ve arkadaşları her yaz albüm çıkartıyorlar.Sanırım popüler ve tanındık olmaları bu sebepten.Çok kaliteli iş çıkartıyorlar gerçekten.
Allah aşkına, Türkiye'de hangi albüm çıkaran gitarist popüler ve tanındık? Kaliteli iş yapanlar albüm çıkartmasın mı yani? Ne demek istediğinizi tam anlayamadım. Adama yetiyor demek ki başkalarının yaptıklarını tekrarlamak. Ben sadece nedenini merak ediyorum, ve bunun bana göre yanlış olduğunu belirtiyorum.

vallaha ben 24 yaşındayım ve çocukluğumdan beri tanıyorum.İlla albüm çıkartıp ortaya saçma sapan işler koymaya gerek yok.Bu adamın öylece gitarla takılmasını izlemek bile insana keyif veriyor.Tertemiz çalıyor.Sadece şiretçi bir ergen edası ile de çalmıyor yeri zamanı olursa canı isterse onu da yapıyor.Önüne ne koysan çalar bu adam.Belki albüm yapacak insan bulamadı kafa dengi, belki ortaya adam gibi birşey koymak istiyor zaman lazım... zaten bir kaç videosunda bu da son şarkımdan bir kısımdı filan diyordu.Belki kafasında bir kaç şey var.Ama imkansızlıklar.. o da haklı Türkiye de onun seviyesinde insan yok.Adamın samimiyeti videolarına yansıyor. Bir o kadar da alçakgönüllü.Oraya buraya para almadan çıkmam, konuşmam vs yapmıyor. Bence böyle kalması daha iyi.Kıymetini bilen dinlesin,keşfetsin bilmeyen de serdar dinlesin öztop değil tabiki ortaç ı.. :) albüm filan ölçüt değil özetle.Bu adam istese kralını da yapar.Potansiyel yeteri kadar görünmüyor mu?

vallaha ben 24 yaşındayım ve çocukluğumdan beri tanıyorum.İlla albüm çıkartıp ortaya saçma sapan işler koymaya gerek yok.Bu adamın öylece gitarla takılmasını izlemek bile insana keyif veriyor.Tertemiz çalıyor.Sadece şiretçi bir ergen edası ile de çalmıyor yeri zamanı olursa canı isterse onu da yapıyor.Önüne ne koysan çalar bu adam.Belki albüm yapacak insan bulamadı kafa dengi, belki ortaya adam gibi birşey koymak istiyor zaman lazım... zaten bir kaç videosunda bu da son şarkımdan bir kısımdı filan diyordu.Belki kafasında bir kaç şey var.Ama imkansızlıklar.. o da haklı Türkiye de onun seviyesinde insan yok.Adamın samimiyeti videolarına yansıyor. Bir o kadar da alçakgönüllü.Oraya buraya para almadan çıkmam, konuşmam vs yapmıyor. Bence böyle kalması daha iyi.Kıymetini bilen dinlesin,keşfetsin bilmeyen de serdar dinlesin öztop değil tabiki ortaç ı.. :) albüm filan ölçüt değil özetle.Bu adam istese kralı da yapar.Potansiyel yeteri kadar görünmüyor mu?

Abi ben de çocukluğumdan beri biliyorum, tanımıyorum tabi. Albüm ölçüt değil zaten, ama bu kadar senedir gitar çalıyorsun "be adam hiç mi birşey üretmedin?" diye geçiyor benim aklımdan. Ki dediğin gibi ise durum, yani yapmış ama yayınlayamamışsa eyvallah, o durumda söyleyecek bir sözüm yok. Ben kendisini sevmiyorum, çok kötü bir gitarist filan demiyorum, potansiyel fazlasıyla var evet, ama dediğim gibi bu potansiyelle kendini harcatmış/harcamış bir gitarist gibi geliyor bana. Düşünce yapımız farklı demek ki. Ben olsam, imkanım da varken ABD ye giderdim, orada icraat ederdim. Kıymetini bilecek adam oradayken de bilir. Diye düşündüm :)

adama yurtdışı overdoz gelmiş artık anlaşılan ki kendi ülkesine kültürüne geri dönüş var.Alamancı diye tabir ettiğimiz gurbetçilerin hep klasik sonu.Gitarın arkasına besmele yazması, kıbrıs haritasını gösteren gitarı vardı yanlış hatırlamıyorsam vs vs .. adam belli ki artık yurtdışını istemiyor.Abd'de de olsa onunla iş yapabilecek bir çok sanatçı bulur bence.Kendisi kanıtlamasına gerek yok album yapmanın amacı buysa.Öylesine çaldığı birçok şeyden ritim intro vs çıkar yani.

Abi ben de çocukluğumdan beri biliyorum, tanımıyorum tabi. Albüm ölçüt değil zaten, ama bu kadar senedir gitar çalıyorsun "be adam hiç mi birşey üretmedin?" diye geçiyor benim aklımdan. Ki dediğin gibi ise durum, yani yapmış ama yayınlayamamışsa eyvallah, o durumda söyleyecek bir sözüm yok. Ben kendisini sevmiyorum, çok kötü bir gitarist filan demiyorum, potansiyel fazlasıyla var evet, ama dediğim gibi bu potansiyelle kendini harcatmış/harcamış bir gitarist gibi geliyor bana. Düşünce yapımız farklı demek ki. Ben olsam, imkanım da varken ABD ye giderdim, orada icraat ederdim. Kıymetini bilecek adam oradayken de bilir. Diye düşündüm :)

Birşeyler üretmek ille de albüm çıkarmak değildir. Asım Can Gündüz başlığında 7 sayfa boyunca herkes hayranlığını ve sempatisini dile getiriyorsa, bu adam dandik bir albüm 'üretmektense' çok daha özel şeyler üretmiştir.

Albüm çıkartmak bir ölçüt olmadığı için, 'be adam albümün yok, neden birşey üretmedin' cümlesinin de hiç bir anlamı yoktur.

Kendisi zaten GrandMaster Guitars markasının sahibi, gitar ve sanatçılık adına çok şey yapmış biridir. Herkes onu iyi kalbiyle, iyi niyetiyle tanır. Verdiği halk konserlerinin yanı sıra cover konusundaki telif hakları konusuna aşırı bağlı olması da ne kadar ahlaklı bir insan olduğunu gösterir.

Hem Türkiye'de "para kazanmak için pop yapmak" gibi aptal bir olay ve gerçek varken, bu adam bu yetenekle dünyanın albümünü yapsa kaç tane satacak? Bu ülkede bu tarz şeylerin hiç değeri yok.

Sonuç olarak kendisi albüm yapmaktan çok daha önemli şeyler yapmıştır. Türkiyede sanırım her dakikada bir yeni albüm çıktığı düşünülürse, albüm çıkarmaması ayrı bir saygı sebebidir.

Öncelikle "albüm yapmak" terimini ilk defa VanHalen nickli arkadaşın kullandığını belirtmek isterim. Neden ne söylediğimi anlamamak yerine dik kafalı bir şekilde negatif tavır koyduğunuzu anlamakta da güçlük çekiyorum. Azıcık bir araştırma ile elde edeceğiniz bilgilere göre zaten Asım Can Gündüz ABD de iken kendi müziğini icra ediyormuş.

Hiçbir sözümde "GrandMaster Guitars" markasının sahibi olmadığını, gitar ve sanatçılık adına çok şey yapmış olmadığını söylemedim. Gitar çalışına ben de hayranım ve kendisini çok sempatik, sevecen, iyi niyetli biri olarak görüyorum. Telif hakkı konusundaki hassasiyetini ben de takdir ediyorum.

Albüm yapmak ile müzik üretmek arasındaki farkı anlamamanızı gerçekten ilginç buluyorum. Evet, bir açıdan başka müzikleri yorumlaması müzik üretmek olarak sayılabilir. Ama bana göre bu yeterli değil. Ben bu adamın ürettiği kendi kompozisyonlarını da dinlemek istiyorum. Derdim bu. Ama yok.

Bunu belirtmem size neden bu kadar kötü, garip geldi onu da anlamıyorum. Kısacası burada neden tartıştığımızı anlamıyorum. Sorun bende sanırım.

Ayrıca, kendisi hakkında olumsuz bir düşüncem olmamasına rağmen, başka bir insanın kendisini eleştirebileceğini, beğenmeyebileceğini, yaptıklarını başarılı bulmayabileceğini ve bunu buraya yazabileceğini bilmenizi isterim.

Ben biraz hava alayım da beynime oksijen gitsin, sanırım saçma sapan konuşuyorum ki herkesi karşıma aldım. İlginç.

Negatif bir tavrım olmadığı gibi kimseye sorunlu muamelesi yapmıyorum. Müzik yapmakla albüm yapmak arasındaki farkı gerek yaş gerekse tecrübe olarak gayet iyi biliyorum. Benim derdim Asım abiye laf gitmesin falan değil, sadece ben bu adamın albüm yapmamasına karşın kendi müziğini ürettiğini düşünüyorum. Sizin yazınızı alıntılamış olsam da amacım size saldırmak değildi, aslında burada Tr müzik piyasasının haline ve bu piyasayı bu hale sokanlara saldırdım.

Kişisel almanızı istemem, saçmaladığınızı da düşünmüyorum. Eğer o anlama geldiyse yazdıklarım, affola.

Asım Abiyle Bodrum'dayken çok uzun sohbetler ettik,üretmemesinin ve eskiye göre medyatik bir sima olmamasının tek nedeni yavşak medya ve vampir yapımcılara olan tavrıdır.Çok güzel projeleri varmış gerçekten ama feci küstürmüşler.Burada kendisine saygımdan anlattıkları detaylara girmeyeceğim ama 90's daki müzik piyasasının yozluğunu ve sömürü düzenini iyi bilen biri olarak anlattıkları herşey doğru geldi.Bu uzun yıllardır süren kırgınlık bazı rahatsızlıkların verdiği sakin hayat tercihi onu istanbul'dan uzaklaştırmış.Marmaris'e yerleşmiş,kendisi için iyi etmiş ama bizler için büyük bir kayıptır bana göre.Hayatınıda genelde program yaparak yaq da turneler düzenleyerek kazanmakta.
Karşısındaki kitle profiline göre müzik yapabilen bir üstad.Flemenkoysa flemenko,jazz ise jazz,alaturka ise alaturka....öyle ezbere kalıptan değil bazen hepsi bir şarkıda.Kaç gitarcı var bu yapabilen el kaldırsın??.Zappa,Clapton'ın takdir etmiş, biz etmesek ne olacak?.Bu hikayeleri kıskanıp yalanlayan soytarıda çok bu arada.
İçinde gereksiz ve yanlış notalarla dolu kuru kalabalık sololara bayılan bir sürü yetme var.Asım Abi her türlü uzvuyla yapıyor zaten onları.İş gerçek müziğe,gerçek soloya geldimi aklını alır adamın.Kendine güvenen davransın gitarına,dikilsin karşısına...

Kendisi çok tatlı altın kalpli, ve dinlemeye doyamayacağınız bir insandır, hikaye çoktur öyle güzel anlatırki hiç bitmesin istersiniz, işe bir de konuşma üslubu ince espirileri ve argosu da girince dadından yinmezdir.Bu adam Türkiyedeki tartışıılmaz bir ilktir, neden şunu yapmadı neden bunu yapmıyo demenin alemi yok, esas en zorlu en imkansız zamanda iki albüm yaptı Türkiye 2000 den sonra enstrumanist yıldızlara, yada alternatif tarzlara biraz kapıyı araladı oda hala azınlık çerçevesinde.Her zaman derim dünyada kaliteli müzik & müzisyen tutuluyor olsaydı jazzcılar ve klasik müzik sanatçıları revaçta ve zengin olurlardı ( öyleside var demeyin virtüözlerin alayı toplansa Rihannanın bu seneki kazancına tanınırlığına ulaşamazlar malesef bu gerçektir ).Asım abi yaşadığı devamlı sağlık problemlerine karşın oldukça aktif bir müzisyendir, o müzikal anlamda hiç bir zaman durmadı, olay albüm yapmak değil, yapacağını yaptı çalmayada devam ediyor.

Medyatiklik konusunda anlattığı bir hikayeyi paylaşayım sizlerle...
Bir gün gene tünelde sohbet ederken 2000 li yılların başında amerikada katıldığı bir yarışmadan bahsetti, bir çok büyük ismin arasından Asım abi birinci oluyor ve biliyorsunuzdur Custom bir fender kazanıyor, yanılmıyorsam 27.000$ 'lık bir gitar, sonra bunu yanılmıyorsam evsiz çocuklar vakfına bağışlıyor, ve medyada bayağı gösteriliyor bu olay " altın kalpli Türk " diye, sonra Türkiyeye geliyor sanıyorki bu konuyla alakalı bir şeyler olucak, fakat kim kime dum duma, durum ağırına gidiyor, ve sabah gazetesini arıyor, böyle böyle bir durum oldu gözden kaçmış olabilir bunu haber yaparsanız sevinirim diye, telefonun öbür ucundaki kişi
-Valla Asım bey bizi bu değilde daha çok Sevda demirelle yaşadığınız ilişki ilgimizi çeker öyle bir şey anlatıcaksanız röportaja gelelim
diyor, Asım abinin cevabı ise
-İstersen ananla olan ilişkimi anlatayım ne dersin?
şeklinde oluyor :).

Bizi amerikada barbar-çocuk sevici olarak tanıyorlar, bunu değiştirebilecek bir şey yaptığımızda ise ülkem arkamda durmuyor diye dert yanmıştı, böyle zihniyete medyaya albümmü yapar bu adam gayet haklı.

Geri