FireFox

Firefox 1.0 Final aslında yenilik anlamında pek bir şey ile gelmiyor. Bugün siteden yeni versiyonu indirip kurdum, eski extensionlarımın ve temalarımın uyumluluklarını kontrol ett ancak maalesef ki sevdiğim bir kaç extension (Google Toolbar) gibi yeni versiyonla henüz uyumlu değil.

Neyse, nede olsa yenilerler bizde tekrar updateleri kontrol ettirebiliriz. Temalardan sadece bir tanesi uyumlu onu da zaten hic kullanmiyordum, bu da kötü oldu. Firefox' ta Firefox ve extension güncellemeleri varsayılan olarak açık geliyor. Şahsen bilgisayarımın benim bilgim dışında bu tip yerler ile kontak kurması hiç hoşuma gitmiyor. Bunu ayarlar kısmında kapatabilirsiniz.

Yeni versiyon kurulduğunda eski ayarlarınızı koruyacaktır. Bunun yanında Release Notes'a gözatınca hatırı sayılır yenilikler de buldum. Benim ilgimi çekenler;

1- Bookmarkları ada göre sıralama (bugüne kadar olmaması bir ayıptı).

2- Dışarıdan gelen uygulamaların açacağı pencere tipini belirleme.

3- Bütün linkleri aynı pencerede açmak ki tabbed browsing denilen hadisenin zaten bu şekilde olması gerekiyordu.

4- Yardımcı uygulamaların varsayılan olarak açılmaması. Bu konuda ben daha önceden yazmıştım, bu ciddi bir güvenlik sorunuydu artık çözülmüş ve sadece kişi isterse bunu açabiliyor. Bunun anlamı şu bir mp3 dosyasına webden yönlendirildiğinizde Firefox' un otomatik olarak bu programı ilgili adresi de parametre olarak gönderip ve Winamp'i yani varsayılan mp3 playerınızı çalıştırıyordu.

Aslında bu özellikle Firefox için geliştirilmiş en iyi extensionlardan biri olan Tabbrowser Extension içerisinde zaten vardı ve ben kullanıyordum. Bunun harici daha bir dizi harika özelliği de var bu extensionı kesin yükleyin. Bu yeni sürüm ile de tamamen uyumlu.

Yeni sürümle bir diğer harika extension olan Adblock' ta tamamen uyumlu. Bunun yanında Outpost Firewall kullananlar Firewall dan Ads plugini ile bir çok reklamı da engelleyebilir. Bu konuda sorunlu iseniz yapmanız gereken bir diğer şey gayet güzel bir hosts blok dosyası bulup onu da hosts dosyanız ile birleştirmeniz. Aslında bu sonuncusu adres bazlı blok için en harikası çünkü hiç bir şekilde bandwith harcamıyor diğer çözümlerde ise bir harcama mevcut.

Ben kullanıyorum çok memnunum pop up ları bloklaması gerçekten kullanışlı abudik gubidik pencereler açılmıyor istemediğin sürece. Find kısmına dikkat ettin mi bilmiyorum güzel yapmışlar altta bir bar açılıyor oradan aratıp not alabiliyorsun. Oldukça sade ve hafif. Google Toolbar bende çalışıyor? Gayet kullanışlı kenarda minicik duruyor rahatsız etmiyor. Kısacası ben çok memnunum. Tavsiye ederim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
En çok sevdiğim özelliklerinden bir tanesi de direk sayfa üzerinde sayfanın CSS kodlarını görebiliyorum... :) Hoşuma gidiyor.

Ayrıca birde RSS olayı var. RSS desteği olan sitelerde sağ altta bir RSS yazısı çıkıyor. Üstüne tıklayınca bookmarklar arasına ekleniyor site. Güncelleme oldukça o bookmarktan takip edebiliyorsun.
Gmail kullananlar için mozillanın sitesinde bir extension var. Siteye girmeye gerek kalmadan yeni mesaj olup olmadığını öğrenilebilecek güzel bir eklenti.
Bir sorum var; bir linke tıkladığımda ayrı bir yerde açacaksa bunu, tab olarak değil, ayrı bir pencere olarak açıyor. Bunu nasıl tab olarak ayarlayabilirim?

revolte demiş ki:
Bir sorum var; bir linke tıkladığımda ayrı bir yerde açacaksa bunu, tab olarak değil, ayrı bir pencere olarak açıyor. Bunu nasıl tab olarak ayarlayabilirim?

Yanlış anlamadıysam sen istediğin zaman farklı pencere açsın istiyorsun ama o verilen linkin özelliğindendir. Bende öyle bir durum olmuyor. Link blank olarak verilmişse farklı pencerede açıyordur. Ben normalde google da arama yaparken sonuçlara tıklandığında farklı pencerede açılmıyor shiftle farklı pencerede açıyorum.

Yanlış anlamışsın. Firefox'da iki seçenek varya; aynı pencere içinde ayrı bir tabda açma yada tamamen ayrı bir pencerede açmak gibi. Opera'da mesela bu ayarlanabiliyor. Bir linke tıkladığımda hedefi "blank" ise eğer aynı pencere içinde ayrı bir tabda açabiliyor (ayarı bu şekilde yaptıysan). Tab olayını opera daha iyi kotarmış bence (opera 6 kullanıyorum).

firefox kullanmıştım pek hoşuma gitmemişti...ben de eskinin my internet exploreri şimdinin maxthonunu kullanıyorum.....ama yanında opera da mevcut işim düşüyor bazen...

Güzel program yani ben memnunum.IE'den daha iyi.Güvenlik açıkları çok daha az IE'ye göre.Resim yakınlaştırma var.Pop-up engelleme var.Daha ne olsun!

Ben de kurmuştum, oldukça memnundum, skinleri fonksiyonları çok tatlıydı, gören hayran kalıyordu..Hem Ctrl + Enter'la aouto,complete vardı IE'den arak bir özellik, hem de Netscape'ten (zaten Netscape'in kaynak kodu kullanarak yazılmış) en güzel özellik olan tabbed browsing var..Amma velakin..

Güncellemeleri kontrol et dedim, bir gün..Etti ve tabbed browsing'in yeni versiyonu var dedi, indir tabi dedim..Ve sonrasında browser penceresinin yarısı muhtemelen bir bug'un yol açtığı kod yazılarıyla doldu.O yazıyı oradan hiç kaldıramadım..Firefox'u defalarca kaldırıp, saf haliyle kurmak da işe yaramadı..Ve Bill amcamın zamazingosuna zorunlu iniş yaptım..Bir yolunu bulan, bilen varsa söylesin..

En beğendiğim özelliği,bir pencere içerisinde farklı tablar açabilmesi.Ancak sayfaları,IE'ye oranla yavaş açıyor ve bazı Java-Scriptler çalışmıyor.Web sayfalarına,tarih-saat göstermesi için kod eklenmiş sayfalarda,tarih & saat düzgün görüntülenemiyor.2005 yerine 105 yazması gibi.. ;)

Ben Debian Sarge (Kernel 2.4.2) üzerinde kullanıyorum Firefox'u. Üzerine gelince açılan Flash objeleri sorun yaratıyor; sürekli açık duruyorlar. 0.8 kullanmıştım daha önce... 1.0 çıktığından beri kullanıyorum (hergün saatlerce :) ) daha hiç göçmedi... ne güzel...

Windows XP işletim sistemimdeki firefox'ta flash plugin leri kurdum ancak Fedora Core 3.0(Linux) işletim sisteminde bu plugin leri yüklemek istediğimde,yükleme sonunda failed olarak görünüyor.

NovemberRain demiş ki:
Bir çok özelliği ile IE'den üstün ama sayfalar yavaş açılıyor gibi geldi bana o yüzden kullanmıyorum.
Kolayı var

Normal olarak Firefox bir web sayfasını açmak için o sayfaya bir istek gönderir. Eğer Firefox da Pipeling özelliğini aktif hale getirirseniz, sayfaya istek gönderilmez, aksine direkt olarak sayfa açılmaya çalışılır. Buda sayfanın daha çabuk tarayıcı ekranında gösterilmesini sağlar.

1. İlk önce URL adres çubuğunda "about:config" yazın ve enter yapın.

2. Açılan menüdeki arama çubuğunda "pipelining" yazarak arama kriterlerini kısaltın. (Daha az sonuç ekrana yansır)

3.Aşağıdaki değerlerin TRUE olmasını sağlayın

* network.http.pipelining
* network.http.proxy.pipelining

Tips: Bu parametreler üstüne 2 kere çift tıklayarak TRUE olmasını sağlayabilirsiniz.

4. En fazla sorgulama için 30 değerini atayın. Bunun için,

* network.http.pipelining.maxrequests

değiskenin olduğu satırı bulun ve değişgen üstünde fare ile Sağ tıklayın, açılan menüden "Değiştir" seçerek, açılan kutuya 30 yazıp enter yapın.

5. Aynı menude fare ile boş bir yere sağ tıklayın.
Yeni -> Integer kısayolunu takip edin. Açılan menuye

* nglayout.initialpaint.delay

yazın.

Değer olarak 0 (sıfır) atayın.

Bu yeni değer sayesinde istenen bilgiler için bekleme süresi 0(sıfır) olarak tanımlanır.

Hepsi bu kadar. Pipeling özelliği aktif edilmiş Firefox 1.0 tarayıcınız ile daha hızlı internette gezebilirsiniz.

LeftEyeNine demiş ki:
Ben de kurmuştum, oldukça memnundum, skinleri fonksiyonları çok tatlıydı, gören hayran kalıyordu..Hem Ctrl + Enter'la aouto,complete vardı IE'den arak bir özellik, hem de Netscape'ten (zaten Netscape'in kaynak kodu kullanarak yazılmış) en güzel özellik olan tabbed browsing var..Amma velakin..

Güncellemeleri kontrol et dedim, bir gün..Etti ve tabbed browsing'in yeni versiyonu var dedi, indir tabi dedim..Ve sonrasında browser penceresinin yarısı muhtemelen bir bug'un yol açtığı kod yazılarıyla doldu.O yazıyı oradan hiç kaldıramadım..Firefox'u defalarca kaldırıp, saf haliyle kurmak da işe yaramadı..Ve Bill amcamın zamazingosuna zorunlu iniş yaptım..Bir yolunu bulan, bilen varsa söylesin..
Baba aynı sorun bende de olmuştu. Yapman gereken şey uninstall ettikten sonra "Program Files" in içersinde Mozilla ile ilgili dosyayı silmen ve daha bitmedi C: içerisindeki "Documents and Settings" de "Application Data" nın içerisindeki Mozilla kalsörünü de silmen gerekiyor her türlü ayarı orda tuttuğu için bütün ayarları sıfırlayacaktır. Sonrasında yeni versiyonunu tekrar kurabilirsin kolay gelsin...

Evet abi ben de bunu akıl ettim zamanında, yine de sağolasın.. Yani yenisini kurduğunuz halde, ayarların eskisi gibi kalması "NERDE TUTUYOSUN LA SEN BU PROFİLLERİ!" şeklinde bilgisayara serzenişte bulunma, akabinde de bahsettiğin yerdeki "iz"leri silmeyle sonuçlanıyor (çok cevval anlattım..hehe..)

Amma velakin, "Cici Fayırfoks, küsel Fayırfoks..Öl geber Bili!" diye yeniden FireFox kurduktan sonra bu sefer daha çekilmez bir hatayla karşılaştım.. Beyefendi (Firefox = Erkek tilki) bir süre "idle" vaziyette açık kalınca (10 dk. yetiyor) CPU'yu % 95-99 oranında kullanmaya başlıyor !! Böyle bi bug'a ben nasıl denk geldim hala aklım almıyor..

Bu program epey böcüklü.. Amma velakin promosyonun verdiği gazla silip süpürmece yapıyor bu aralar nette..

Ben de arkadaşın tavsiyesiyle Maxthon kurdum.. Eskiden MYIE2 adındaymış bu browser.. Temiz, yetenekli ve uyumlu.. Cezamı da aramıyorum hani.. Tavsiye..

"Tilki" önce bi tımar edilsin öyle gelsin.. Güvenlik açıklarını yamayacaklarına, programın ölümcül bug'larını temizlemeliler..

Özetle FireFox 'a şu aralar epey antipatiyle bakıyorum..

Geri