En Çok Etkilendiğiniz Kitap ve Yorumlarınız....

nabokov'un çok uzun zaman once okudugum bi kitabi vardı.ve maalesef adını hatırlayamadım. içinde kısa kısa oykuler vardı.anlatım biçimi,betimlemeleri çok hosuma gitmişti.

m.kundera-ölümsüzlük / farklı,akıcı ve varoluşçuluk üzerine düşündürten bir kitap.

k.vannegut-mavi sakal / kitap,ermeni asıllı amerikalı bir ressamın yaşadığı bir dönemi anlatıyor.anlatıcı ressamın kendisi.

w.golding-sineklerin tanrısı / en başta çocuk romanı gibi gelebilir ama iyilik kötülük,faşizm-sosyal eşitlik gibi bir çok karşıt kavramı sembolik bir biçimde anlatan müthiş bir roman.

laclos-tehlikeli ilişkiler / birbirinden akıcı mektuplardan oluşmuş,yaratı mı,gerçek mi (yazarı topladığı mektuplarda az biraz değişiklik yapmaktan başka bir şey yapmadığını belirtiyor,yayınevi ise aksini iddia ediyor) olduğu sanırım hala bilinmeyen,entrika dolu roman.

j.d salinger-çavdar tarlasında çocuklar / basit bir büyüleyiciliği olan,gelişen olaylarda çok kötü diyebileceğimiz birşey olmamasına rağmen iç burkan,yalnızlık içerikli güzel bir roman.

shakespeare-othello / en sevdiğim shakespeare eseri.kıskançlık insanı dibe vurdurabilecek bir kavram.

Margaret weis-Don perrin Kang Tugayı(ejderha mızrağı)
Her zamanki gibi akıcı ve heyecanlı bir anlatım.Bu kitaptan sonra ejderanların tarafınıda tutanlar olacağına şüpheniz olmasın 8)

fordcan demiş ki:
Her zamanki gibi akıcı ve heyecanlı bir anlatım.Bu kitaptan sonra ejderanların tarafınıda tutanlar olacağına şüpheniz olmasın 8)

Wies fantazi kitaplarında Tokien'den sonra tek doğru düzgün yazardır. El Salvatore, Cunnigham gibi türevleri ise tamamen ticari kaygıların sonucu varolan "tüketim" ürünleridirler. Wies'ta da bu var ama edebiyatını konuşturabilen bir kadın...

peki:)

en son okuduklarımdan bir tanesini yazıcam..

hem etkilendim,hem kızdım,hem ağladım..

victor hugo:Bir İDAM mahkumunun son günü..

bu adam gerçekten klasik olmaya değecek şeyler yazmış..benim için gerçek bir yazar..harika eserleri var..

kitabı şiddetle tavsiye ederim..bir toplumun yapıcı olduğu kadar nasıl yıkıcı olduğunu,nasıl bir insanı ölüme götürdüğü,suç ve ceza ilişkisini anlatıyor..

ve ayrıca bu kitapta son günlerini yaşayan mahkumun psikolojisini görüp,hissedip,yaşayabilirsiniz..

Appassionata demiş ki:
fordcan demiş ki:

Wies fantazi kitaplarında Tokien'den sonra tek doğru düzgün yazardır. El Salvatore, Cunnigham gibi türevleri ise tamamen ticari kaygıların sonucu varolan "tüketim" ürünleridirler. Wies'ta da bu var ama edebiyatını konuşturabilen bir kadın...

Margaret Weis ten önce Ursula LeGuin ve David Eddings sıraya konulmalı bence... Weis ilk seriye başladığından bu yana tekniği çok ilerledi ama, LeGuin ve Eddings fantastik kurguyu daha değişik boyutlara taşıdılar.

Sosyoloji : Soğuk Sabun,

Bilim ve teknoloji : Kozmik Tohum,

Tarih :İttihatçılıktan Kemalizme,

Geyik : Haybeden Gerçeküstü Konuşmalar

Appassionata demiş ki:
fordcan demiş ki:

weis'in yaraticiligina her ne kadar hayran olsam da fazlasiyla ticari oldugu su götürmez bir gerçek, ama kendisinin deathgate/ölüm kapisi serisini herkese tavsiye ederim.
salvatore ve cunningham'i ise ayni kefeye koyamiyorum ben.
benden önce de söylenmis olan ursula le guin ve david eddings yorumuna ek olarak robert jordan'i da koymayi bir borç bilirim.

beni en çok etkileyen kitap kuskusuz hobbittir, cünkü simdiki anlamiyla fantastik edebiyat ile tanismami saglamis kitap odur.

Bu arada inatla "Wies" yazıp durmuşum aç gibi. Tarafımdan düzeltilmiş sayın.
...
Le Guin'i okumadım, yorum yapmam için pek cılız kalırım. Ama Cunnigham, Salvatore ve Phillip Athans gibilerini okudum. Genelde Forgotten Realms fantazi dünyası üzerine yazdıklarından dolayı okudum. Edebi bir zevk aldığım söylenemez. Çünkü tarzları, anlatım biçimleri hep birbirine benziyor.
...
Kıyas yapmak niyetinde değilim. Ama Dostoyevski'nin tarzıyla, Puşkin'in, Tolstoy'un tarzı arasındaki fark çok göz önünde olmasına rağmen Rus yazınının alt yapısı kendini gösteriyor. Aynı edebiyat etkisi Gorki'de de görülür ama daha toplumsal içeriği vardır. Yani bunların kişisel tarzlarıyla, ülkelerinin sunduğu bakış açısının beznerlikleri ve farklılıklarnı kapabiliyorsunuz. Tüketim için yazılan ticari kitaplarda bu zevki almak çok daha zordur..

kumral ada ve mavi tuna, mükkemel ötesi bi kitap...
buket uzuner'in bütün kitapları,orhan pamuk ve beyas kale, ahmet altan isyan günlerinde aşk,amin maalouf semerkand,sybil...

Ferhan Şensoy - Falınızda Rönesans Var

Şimdiye kadar okuduğum en etkileyici kitap. Kitabın belirli bir konusu yok ve 2-3 sayfalık bölümlere ayrılmış; bu bölümler birbirinden bağımsız. Filozoflar, şairler, ressamlar, padişahlar hakkında hiç bilmediğiniz gerçekleri anlattığı bölümler var, bazı bölümlerde kendi başına gelen komik olayları anlatıyor, sistemi ve bazı insanları tiye alıyor. İnsan kitabı okurken bu kaliteli tiyatrocu ve mizah ustasına hayran kalıyor. Adam dili çok ustaca kullanan bu yüzyılın son dil cambazlarından ve çok kaliteli küfürler ediyor.

dan brown-davinci'nin şifresi,melekler şeytanlar ve dijital kale.
Son bir haftada okuduğum 3 kitap.Ama şunu söylemeliyim;Dijital kale diğer ikisine göre biraz kifayetsiz kalmış.

Geri