İyi Gitaristin Tanımı?

Perfectionist demiş ki:
PhoibosApollon demiş ki:
cobain67 demiş ki:
Herşeye sahip biri John Petrucci. Çalamayacagı da yok, yazmadıgı tür de.
Çalamayacağı tür var tabi ki.
Ağır fusion gitaristleriyle falan aşık atamaz John Petrucci.

Eskiden ne güzel fusion tadında çalardı ama değil mi? O hani Ibanez kullandığı dönemler, Rock Discipline eğitim videosunun arasındaki başlarındaki sololar, konserlerinden görüntüler. Çok bozdu bence son dönemde tarzını. (seveni varsa saygı duyarım o ayrı) O yönde gitse çok daha güzel olurdu sanki..

Evet, hala dinlesem etsem de, artık iyice saçmalıyor.
Gerçi o dönemde de aşık atamazdı da, şimdi hiç alakası kalmadı zaten fusionla bilmemneyle. Liquid tension dönemindeki adamı isteriz.

DaveMustaine_64 demiş ki:
İyi gitaristin tanımı Dave Mustaine'dir benim için.

Bir de olayın çok farklı boyutları var. Yani ritm olarak mıi yoksa solo olarak mı iyi? Yoksa kompozisyon olarak mı iyi? Yoksa beste yapma yeteneği değil de sadece enstrüman hakimiyeti mi??

Benim algılayışım, iyi müzik yapan gitaristtir bu konuda... Ve bu iş sadece yaratıcılığa bakar. Eğer bir adam yaratıcıysa o iyi gitaristtir. Verilen işte yaratıcılığını iyi kullanabiliyorsa başka hiç bir kritere bakılmasına gerek yoktur bence.

Duygu veya teknik olayı bir açıdan hiç önemli değildir. Duygu önemli değildir çünki, her kaliteli şey duygusal olmak zorunda değildir. "Tabii duygu kelimesini herhangi bir duygu anlamında kullanmıyorsanız." Teknik de şu açıdan önemli değildir, kimse yaratıcı olan bir şeye , kulağa çok hoş gelen bir şeye,
"bunu çalmak çok kolay, hiç beğenmedim" gibi bir tepki göstermez.

Ama eğer bir gitarist özel olacaksa bence çok teknik ve çok duygusal olmalıdır aynı zamanda. Ne kadar teknik olursa gitarist o kadar ilginç şeyler, duyulmamış şeyler yapabilir. Ayrıca duygusallık da yani melodik olmak da bir çok insan açısından çok etkileyicidir. Buna örnek de Marty Friedman, Joe Satriani, Criss Oliva gibi gitaristlerdir benim için. Marty Friedman açık ara en öndedir ve de bence....

Sonuç olarak duygusallık ve teknik olmadan da yaratıcı olunabilir ama ikisi de olursa bir acayip bir şey olur :D

Bence gayet güzel bir açıklama olmuş. Ayrıca Marty Friedman örnek olarak gösterilmeside bu konuda hem fikir olduğumuzun kanıtıdır :D Bir kere bir gitarstin duygusunu (Öfke, neşe, hüzün vs) gitarına dökebilmesi için zaten teknik konuda birikimi olması lazım. Ama illada virtüöz olmasına gerek yoktur bence. Sonuçta adamın duygularına bağlı sonuçlar buda bütün teknikleri illa bilmesi gerekiyor anlamına gelmez. Zaten ortaya kaliteli bişey koymuşsa, duygularını yansıtabilmişse teknik ve hızı konuşmaya gerek kalmaz olay bitmiştir. Demek ki bu adam duygularını gitarına dökecek kadar hem teknik hemde hızlıdır...

john petrucciyi sevmeyen salaklar yüzünden müziğn kaltiesi düşmekte.unutmayınki john petrucinin yüzde 1 i akdar kimse olamaz türkiyede.olamıckta...

PhoibosApollon demiş ki:
Perfectionist demiş ki:
PhoibosApollon demiş ki:
cobain67 demiş ki:

Eskiden ne güzel fusion tadında çalardı ama değil mi? O hani Ibanez kullandığı dönemler, Rock Discipline eğitim videosunun arasındaki başlarındaki sololar, konserlerinden görüntüler. Çok bozdu bence son dönemde tarzını. (seveni varsa saygı duyarım o ayrı) O yönde gitse çok daha güzel olurdu sanki..

Gerçi o dönemde de aşık atamazdı da, şimdi hiç alakası kalmadı zaten fusionla bilmemneyle. Liquid tension dönemindeki adamı isteriz.

Ben de sonuna kadar katılıyorum bu yoruma. Adam iyice kendini pazarlama ve tüketim ekonomisine kaptırdı. Abuk subuk saç sekilleri abuk subuk kıyafetler falan. O metropolisteki petrucci gelse o da yeter yani liquid tension olsa süper olur da buna da razıyız :D Tek geliştirdiği konu sanırım G3 ten sonra daha bir kafasını kaldırır oldu, yalandan da olsa böyle kafa hareketleri, el hareketleri falan. Gerek yok biz john petrucci'yi kafasını klavyesindeki parmaklarını takip eden, sololarında gitarını dizinin üstüne koymasını bekleyen bir gitarist olarak hatırlamak istiyoruz :D

Ek olarak iyi gitarist tanımı için de bir yorumum olacak. En iyi gitarist veya en iyi gitar vs şeyler yoktur. Her zaman daha iyisi vardır müzikte. Ama illa bir tanım yaratılacaksa, sevdiği müzik türünü, örnek aldığı gitaristleri, öğrendiği teknikleri harmanlayıp kendine özgü tonları yaratan gitaristtir en iyi gitaristtir, yoksa Cem Köksal gibi örnek alıcam derken Yngwie J. Malmsteen in türkiye şubesi olmak da bence çok ama çok saçma ve gereksiz. Ek olarak bu bir hastalık sanırım bizim gibi toplumlar için. Örnek almak ile taklit etmeyi çok karıştırıyoruz. Bu her zaman ve her yerde gözlemlenebilir bir şey yaşadığımız ülkede...

kolay gelsin...

Kubi_Tolkki demiş ki:
john petrucciyi sevmeyen salaklar yüzünden müziğn kaltiesi düşmekte.unutmayınki john petrucinin yüzde 1 i akdar kimse olamaz türkiyede.olamıckta...

laflarına dikkat etmelisn ayıp ediyorsun.kimse diğerlerinin sevdiğini sevmek zorunda değilki.

birde bende petruçi yi sevmiyorum ve bunun bedeli salaklıksa seve seve öderim.

PhoibosApollon demiş ki:
Perfectionist demiş ki:
PhoibosApollon demiş ki:
cobain67 demiş ki:

bende katılıyorum bu yoruma eskiden daha önemli bir adamdı benim için.ama artık yukarıdaki mesajda fikirlerim açık zaten.

zetiman demiş ki:
PhoibosApollon demiş ki:
Perfectionist demiş ki:
PhoibosApollon demiş ki:
cobain67 demiş ki:

Ben de sonuna kadar katılıyorum bu yoruma. Adam iyice kendini pazarlama ve tüketim ekonomisine kaptırdı. Abuk subuk saç sekilleri abuk subuk kıyafetler falan. O metropolisteki petrucci gelse o da yeter yani liquid tension olsa süper olur da buna da razıyız :D Tek geliştirdiği konu sanırım G3 ten sonra daha bir kafasını kaldırır oldu, yalandan da olsa böyle kafa hareketleri, el hareketleri falan. Gerek yok biz john petrucci'yi kafasını klavyesindeki parmaklarını takip eden, sololarında gitarını dizinin üstüne koymasını bekleyen bir gitarist olarak hatırlamak istiyoruz :D

Ek olarak iyi gitarist tanımı için de bir yorumum olacak. En iyi gitarist veya en iyi gitar vs şeyler yoktur. Her zaman daha iyisi vardır müzikte. Ama illa bir tanım yaratılacaksa, sevdiği müzik türünü, örnek aldığı gitaristleri, öğrendiği teknikleri harmanlayıp kendine özgü tonları yaratan gitaristtir en iyi gitaristtir, yoksa Cem Köksal gibi örnek alıcam derken Yngwie J. Malmsteen in türkiye şubesi olmak da bence çok ama çok saçma ve gereksiz. Ek olarak bu bir hastalık sanırım bizim gibi toplumlar için. Örnek almak ile taklit etmeyi çok karıştırıyoruz. Bu her zaman ve her yerde gözlemlenebilir bir şey yaşadığımız ülkede...

kolay gelsin...

yahu arkadaslar zaten petrucci abimiz fusion jazz da yapar yapmaz degil bi yerde . bakmayn ole rock flan dedigine bir cok sarkısı vardır jazz olarak ve en onemlisi jazz ı da cok seven bir abimizdir .

ve john petrucci sadece alternate olarak degil duygu olarak ta iyidir . ama mesela iyi kotu diye bir şey yoktur ki yahu . ben o adamı sevmem biri gelir o adama tapar . ben o adamı dısnamaya calısırım digeri gelir o adamı hayatına sokar. farklı bir konu ama genele yaklasırsak iyi cümle kurması yeter .hız iyi degildir ama jason becker ve dimebag darrell ( hız onemli degil derken jason a gonderme yapmadım ) gercekten beyendigim bir gitaristtir ama şimdi beyendiklerimi sayarsam da olmaz ki ... Ve bir şey daha onemli arkadaslar biraz da muzikal acıdan bakmak onemlidir şimdi klasik severler var jaz severler var . haksızmıyım ...
bknz : steve morse yahu adam baslı basına bir yetenek sorsanz kac sarkısını biliyosunuz diye 3 5 cok fanı degilim ama severim . andy timmons oyy bea dedigim bir gitaristtir . srv jimi bb.king e zaten bi şey diyemeyiz . petrucci vinnie moore gibi adamlarıda severiz :D frank gambale a da laf yok .. yani isim vermeden solersek . cümleleri iyi olsun yeter :) he marty nin bendleri ile paul un pull of hummer on gibi tekniklerini ( legato ve tappin ) de ya bir de brian may flan fistan onlarda iyidir .

ve gitarist ne demektir ki ? mesela chuck abimizin soyle bir lafı var

" ben gitaristlikten cok muzisyenim demek istiyorum cunku gitar 6 tel 24 perde bi alettir belirli kalıplardadır . fakat muzisyen demenin bir tanımı yoktur . muzik bambaşka bir dunyadır "

demiştir abimiz :) ama katılmam yahu en iyi gitarist mesela jason becker abimizin als oldugu zaman tum gitaristler ( vai satriani flan herkes toplanıp ) konser veriyolar onun adına bi daha gitar calamiyacagı icin para toplanıyor . o sırada işte şey diyolar dunyanın en iyi gitaristlerinden birine flan gibi bi şey diyolar. yani sonucta vai satriani marty flan bi dunya iyi gitarist var orada onlar iyi degilmi . ve bilmiyorum kendine ornek alabilecegin kişiler olabilir . örnegin marty en iyi gitaristlerden biridir diyebilirsin . aha tamam bunu dedin sen kotu calacaksın artık diyemezsin ki . haksızmıyım yahu . bence bu cumleyi nerde ve nasıl kullanman onemlidir :)

GiTaRiST_25 demiş ki:
bence iyi bir gitarist hızlı olcak diye bişi yok önemli olan güzel cümleler kurabilmesi. hızlı olupta güzel cümlelerde kurabilir yawaş olupta kurabilir
benim en sevdigim gitarist richie kotzen
o adam süper valla :)

mantıklı yahu greg howe la neler yapmıstı o eski albumunde ... :) o zmanlar cok kucuktum ama neler di onlar be

Geri