Boss Gt-8

Amfi simulatörleri çok sağlamdır gt8'in tonu ayarlayacak olan sizsiniz. Müzik setine girerek elde ettiğiniz soundu birebir alırsınız koca konser sistemlerinde de...

Ancak dikkat eteniz gereken bişey var; ton yazarken dikkat etmelisiniz ki koca sistemlerde bass frekanslar patlamasın. Elinizde eq var compressor var.

Drive konusunda ayarlamayı biliyorsanız ister metal çalın, ister alternatif; arkanızda göstermelik bir amfi koyarsanız kimse sesin gitar amfisinden mi yoksa büyük sistemlerden mi geldiğini anlayamaz ;)

loop: bu özelliği aktif hale getirirsen gt8 in çaldıklarını harici bir loop cihazına kaydetmen için gönderir. kulaklık çıkışının hemen yanında "ext loop" un sende ve return çıkışlarının görebilirsin

fx chain:efektlerin sıralamasını değiştirir. yani bütün efektleri birer analog pedalmış gibi düşünürsen sesin gitardan sonra ilk hangi efektten geçecegi sonra hangisine gideceği ve en son nerden çıkacağına kara verirsin. örenek olarak wah>distortion>noise suspender>reverb gibi giden bi sıralamada istediğin kombinasyonu elde edebilirsin

assign/variable:bu özelliklede 1,2,3,4 numaralı pedallara manual modda hangi özellikleri atayacağına karar veriyosun ki bende tam olarak kurcakayabilmiş değilim bu özelliği henüz. sadece ctl ve exp pedallarına atamalar yapıyorum şimdilik.

umarım yardımcı olabilmişimdir.

loop: bu özelliği aktif hale getirirsen gt8 in çaldıklarını harici bir loop cihazına kaydetmen için gönderir. kulaklık çıkışının hemen yanında "ext loop" un sende ve return çıkışlarının görebilirsin

fx chain:efektlerin sıralamasını değiştirir. yani bütün efektleri birer analog pedalmış gibi düşünürsen sesin gitardan sonra ilk hangi efektten geçecegi sonra hangisine gideceği ve en son nerden çıkacağına kara verirsin. örenek olarak wah>distortion>noise suspender>reverb gibi giden bi sıralamada istediğin kombinasyonu elde edebilirsin

assign/variable:bu özelliklede 1,2,3,4 numaralı pedallara manual modda hangi özellikleri atayacağına karar veriyosun ki bende tam olarak kurcakayabilmiş değilim bu özelliği henüz. sadece ctl ve exp pedallarına atamalar yapıyorum şimdilik.

umarım yardımcı olabilmişimdir.

arkadaslar bu assign olayı ile gt 8 üzerindeki butun pedallara bir ton atayabiliyormuyuz.. Örneğin gt-8 in üzerindeki 7 farklı pedala 7 farklı ton atasak çalarken tondan tona zıplasak olabilir mi? :D

LuciferioN demiş ki:
arkadaslar bu assign olayı ile gt 8 üzerindeki butun pedallara bir ton atayabiliyormuyuz.. Örneğin gt-8 in üzerindeki 7 farklı pedala 7 farklı ton atasak çalarken tondan tona zıplasak olabilir mi? :D

sölemek istediğin efekt kombinasyonlarıyla oluşturtuğun tonlarsa eğer...

4 pedalada ayrı ton kaydedersin istersen. sonra ctl pedalıyla a/b kanallarına gidebiliyosun her pedalada 2 tane ton yazsan a b olarak etti sana 8
sonna exp pedalını %100 e getirince solo özelliğinin açıldığını okudum bi yerde ayarlanabiliyomuş galiba.tadından yenmez işte;)

arkadaşlar volum pedalı hakkında bılgisi olan varmı :?: tonlarda bir kac değişiklil yaparken sanırım wah pedalının ayarlarını bozmusum kullanamıyorum yani pedala basıyorum wah ışığı yanıyor ama wah tonunu alamıyorum :!: bu ayarları clt pedalındanmı yapıyorduk.bılen arkadaslar varsa yardım bekliyorum acil :D

ebonitcubuk demiş ki:
peki bu effect siralamanin ne gibi bi faydasi var?yani ses ilk wah a gelse sonra dist.e gelse yada tam tersi ne degisir?bilgisi olan var mi?

demekten zarar gelmez:) korkma

kısaca şöyle annatiim...
distortion efektte bozulma yaratır ama bu bozulmanın bi kısmını yani gürültü yaratacak kısmını noise gate(suspender) düzeltir. sen ns yi ds den önce koyarsan zaten bozulmaya uğramamış clean tonun olmayan gürültüsünü yok etmeye kalkmış olursun ama ds daha sonra geldiği için için yine bozunma ve gürültü yaratır.

wah ve dist konusunda...bu iki efektte gitardan gelen clean tonu(gelen ses dalgasını) kendi özelliklerine göre işleyerek o bildiğimiz wah+ds tonunu oluşturlar. tersini uygulayınca çıkacak sonucu burda yazarak anlatmam zor ama denersen görürsün ki bir tür ton çeşitliliği yaratır bu uygulama.

ama noise suspenderin özellikle dist/od kullanılan tonlarda bu efektlerden sonra kullanılması yukarıda tarif ettiğm sebepten gereklidr.

umarım yardımcı olabilmişimdir

murat_72 demiş ki:
arkadaşlar volum pedalı hakkında bılgisi olan varmı :?: tonlarda bir kac değişiklil yaparken sanırım wah pedalının ayarlarını bozmusum kullanamıyorum yani pedala basıyorum wah ışığı yanıyor ama wah tonunu alamıyorum :!: bu ayarları clt pedalındanmı yapıyorduk.bılen arkadaslar varsa yardım bekliyorum acil :D

wah açılınca wahın ayarların deiştirip tonu tekrar üstüne kaydetmeyi denedin mi?

arkadaşlar bu ton yazma konusunda sorm olucak.ben efektlerin sırasın önemini bilmiyordum.yani analog olunca bişeyler olduunu görmüştüm duymuştum sıranın önemi falan gibi kuralları vardı ama bu boss ta ton yazarken dikkat etmemiz gerken unsurlar var mı? sıra gibi yada benzeri şeyler .._nelerdir bunlar yada sırası nedir ?

ben bossuma cry baby wah pedali takmak istedim.ama aleti bozma korkusuyla wah pedalini one degil de sona taktim.fakat wah pedalini devreye soktugumda ses yariya iniyo ve pedali asagi dogru indirdigimde ses cok boguklasiyo yukari cikardigimda da cok cirtlak oluyo.
peki wah pedalini one taksam boss bozulur mu bu sorun da cozulurmu?

ben bossuma cry baby wah pedali takmak istedim.ama aleti bozma korkusuyla wah pedalini one degil de sona taktim.fakat wah pedalini devreye soktugumda ses yariya iniyo ve pedali asagi dogru indirdigimde ses cok boguklasiyo yukari cikardigimda da cok cirtlak oluyo.
peki wah pedalini one taksam boss bozulur mu bu sorun da cozulurmu?

Merhabalar

Ben iki hafta içerisinde Boss gt8 almayı düşünüyorum. GT8 için 600 dolar uygun bir fiyat mıdır? Yurt dışından getirmenin avantajları ve dezavantajları neler olabilir?

Yurt dışında GNX-3 300 dolarken Boss gt8 445 dolar civarında. Fakat ikisi de Türkiye'de 600 dolara satılıyor. Bunun sebebini bileniniz var mı?

Geri