Boss Gt-8

ciyzis_kirayzs demiş ki:
opeth tonları ıle ılgılı sorum hala gecerlı olmakla bırlıkte bır de su sorunum var alet buyuk amfiye girdiğimde bıraz fazla dijital sesler veriyor ve bi arkadaşım da bunun nedenının cıkıs eq ayarları ile ilgili olabılecegını soyledı yanı dırek aletın eq su (dogru kelımeyı bulamadım ama anlaatabılmısımdır umarım) acaba biriniz bu genel eq ayarlarınızı benımle paylasabılır mısınız?

Bahsettiğin şey Global EQ olarak geçiyor ama tabiki kesin değerler vermek olası değil aslında bu menüye girip (sistem yada out put butonuna basılınca sanırım) kendin yapmalısın ancak bazı kaynaklarda kesin değerler vermeksizin belirli aralıklar arasından seçiminizi yapın diyorlar. Mesela ben şimdiye kadar Global EQ ayarında bass değerinin +0 db değerinin üstünde bir değere çıkmasını tavsiye eden bir kaynak hiç görmedim mid genelde +3-+7 arasında ama sen denemelisin kulağına güveniyorsan.

evet global eq ya ıse sorun sanırım ayarları buyuk amfıde cekememıs olmamdan kaynaklanıo bu ayarları evdekı 15 w lık ufak amfının sesı yuksek bı sekılde yapmıs olmama ragmen yeterlı olmadı sanırım paraya kıyıp stuyoda buyuk amfıde yapmaıyım sanırım

Bahsettiğim bu pdf dosyasında bir site tavsiye edilmiş:

amptone.com

bu sitede altın değerindedir. O pdf dosyası ile buradaki bilgileri kullanırsanız uzman bir gt8 ve ses teknisyeni olursunuz. Gözünüz açık gitmezsiniz bu hayattan bende yeni keşfettim bu siteyle pdf yi...

Bu arada o belgede yazan bazı şeyler zaten burada da bildirildi o yüzden bazı arkadaşlarımızın hakkını yemiyelim. Eğer o belgeyi okursanız duyduğunuz bazı şeyler size yabancı gelmez zira buradaki bazı arkadaşlar zaten bunları yazdı ama hiç yazılmayanlar da var okuyun görün...

spree demiş ki:

amptone.com

bu sitede altın değerindedir. O pdf dosyası ile buradaki bilgileri kullanırsanız uzman bir gt8 ve ses teknisyeni olursunuz. Gözünüz açık gitmezsiniz bu hayattan bende yeni keşfettim bu siteyle pdf yi...

ya gt8 e ozel bı yazı var ben mı goremedım ykosa sen sayfanın genelınden mı bahsedıyorsun cunkı cok fazla bılgı var:)

ciyzis_kirayzs demiş ki:
spree demiş ki:

amptone.com

ya gt8 e ozel bı yazı var ben mı goremedım ykosa sen sayfanın genelınden mı bahsedıyorsun cunkı cok fazla bılgı var:)

Sayfa 95 te verdiğim linkteki pdf dosyasından bahsediyorum

spree demiş ki:
ciyzis_kirayzs demiş ki:
spree demiş ki:

amptone.com

Sayfa 95 te verdiğim linkteki pdf dosyasından bahsediyorum

evet buldum bı 30 sayfa kadar okudum uyguladım valla bole aletın yuzune kan geldı bı canlandı:) guzel dokumanmıs eyw..

ciyzis_kirayzs demiş ki:
opeth tonları ıle ılgılı sorum hala gecerlı olmakla bırlıkte bır de su sorunum var alet buyuk amfiye girdiğimde bıraz fazla dijital sesler veriyor ve bi arkadaşım da bunun nedenının cıkıs eq ayarları ile ilgili olabılecegını soyledı yanı dırek aletın eq su (dogru kelımeyı bulamadım ama anlaatabılmısımdır umarım) acaba biriniz bu genel eq ayarlarınızı benımle paylasabılır mısınız?

Ben de opeth tonlarını gt 8 üzerinden bulmaya çalışıyorum ama hemen söyliyim bu adamların 4 spikerli kabinleri ve binlerce dolarlık laneyleri PRS gitarları ve dahası bende olmadığı için olsa olsa kullandıkları efectleri kendi yarattığım tonlarda uygulamaya çalışıyorum. Sonuç pekte iç açıcı değil çünkü bu adamlar mono çıkış kullanmıyorlar bi defa mutlaka iki tane amfimin olması şart. Adamları dinlerken kullandıkları efektleri ve tonları tahmin edip üzerinde çalışıyorum ama bu kolay olmuyor. Şimdiye kadar yazdığım tonlardan hiç biri içi "bu opetin falanca şarkıda kullandığı tondur" diyemem. Dememeliyim de zaten adamlar okadar para harcıyo :)

Ama "to rid to disease" parçasındaki tonlara biraz yaklaşmıştım bi keresinde :)

Ama dediğim gibi iki amfim olmalı ve tellere dokunduğumda sesin odanın içinde dönmesi gerekirken benim tek amfim ve mono tonum ne kadar benzedi tartışılır. :) (benzemedi)

ya benım 2 3 adet tonum var ama daha cok opethın ılk albumlerınde kullandıgı tonlara yakın bol reverblü ve bol cazırtılı ancak su son albumundekı tonalrın yanından bıle gecemedım ah ah sole bı 4000 dolar olsa al bı prs bıde laney daha ne ıstersın:D

ha bıde us midi usb kablosunu nereden temın edebılırım acaba o konda da bı yardım alsam...

ciyzis_kirayzs demiş ki:
ya benım 2 3 adet tonum var ama daha cok opethın ılk albumlerınde kullandıgı tonlara yakın bol reverblü ve bol cazırtılı ancak su son albumundekı tonalrın yanından bıle gecemedım ah ah sole bı 4000 dolar olsa al bı prs bıde laney daha ne ıstersın:D

ha bıde us midi usb kablosunu nereden temın edebılırım acaba o konda da bı yardım alsam...

4000 dolara ancak PRS gitarı alırsın.
:)

amerıka goyat 3200 du work and travel ıle bı dahakı yaz gıdecegım sanırım bı bucuk sene sonra belkı olur bı adet prs ım adamlar bası gıtar yaptıysa ole ama hala su mıdı kablosu ıle ılgılı bısı yok aksam ankaralılar gırer de yardım eder umarım

ciyzis_kirayzs demiş ki:
amerıka goyat 3200 du work and travel ıle bı dahakı yaz gıdecegım sanırım bı bucuk sene sonra belkı olur bı adet prs ım adamlar bası gıtar yaptıysa ole ama hala su mıdı kablosu ıle ılgılı bısı yok aksam ankaralılar gırer de yardım eder umarım

Aslında sen gt 8 başlığı altında arama yapsan bulursun bence cevabını. Bu başlıkta sık sık midi kablosu ile ilgili bilgiler tartışıldı.

metallizm demiş ki:
bi boss gt 8 alıcağıma gider bi analog setup kurarım daha iyi.bnce tabi...
bu konu çok tartışıldı , yeniden açmak gereksiz , aynı kanıda olsamda analog setup kuracak birinin dertleri gt8 kullananlarınkinden az değil söyleyim.zaten analog pedallar düzgün ekipman içinde yer almadığı zaman gt8in en kötü tonundan daha kötü tonlar veriyor.gt8in ikinci elinin 500 ytl olduğunu varsayarsak 500 ytlye kuracağın analog setupla gt8de aldığın tonları alamazsın yada efekt çeşitliliğini.sadece delay pedalı olan boss dd6nın fiyatının 200 ytl civarı olduğunu düşünürsek gt8de kaç çeşit delay modu var kıyaslayabilirsin.zaten adam gibi bir amfi en az ikinci eli 600 ytl civarı ediyor.kimse zannetmesin Marshall Mg 15-30 a boss mt2 bağlayınca cayır cayır slayer tonu alacak.bunun eq pedalı var - compu var - gürültü için noise gater pedal ister - wahsız olmaz tabiki - istersen volume pedalıda gerek - boostlamaya kalksan ikinci bir drive ister - akord mekanizması için tuner lazım - pedallar arasındaki kablolar - ayrıca güç ünitesi için 10 çıkışlı veya benzeri bir adaptör alman lazım.tabi pedallırının hepsi 9vla çalışıyorsa.eğer 12lik varsa onun için ayrı adaptör alman lazım.tabi bu kadar pedal torbada taşınmaz en uygunu 200 ytl olan pedal board alman lazım ve bu saydıklarım demirbaşlar yok ben chorus - phaser - flanger - octaver tarzı pedallarda istiyorum birde whammy lazım dersen bu böyle sürüp gider.zaten olay burda digital aletleri analoglarla kıyaslamak gereksiz , digital aletler zaten sana bunların hepsini belli maddi olanaklar içinde sunuyor.tercih sana kalmış.bu tarz pedallar ev kullanıcısı için geniş imkanlar sunuyor.tabi bana güzel bir amfi bide sıcak bi drive pedalı yeter diyorsan ayrı yada acelem yok yavaş yavaş alırım hepsini diyorsan :D

GT-8 BAÐLANTILARI (tekrar)

Analog bağlantı için:

Resimli örnek hazırladım. Görmek için link: www.gramofonmuzik.com/share/gt8connect.jpg

Dijital bağlantı için:

Digital out diye birşey var pedalda. Ses kartınızda Digital giriş varsa buradan bağlayarak pedaldaki en gerçek tonu bilgisayara hiçbir değişime uğramadan dijital olarak aktarabilir ve kaydedebilirsiniz. Bunun için de iki tarafı RCA olan bir kablo gerekir. http://www.perakabel.de/shop/images/rca_auf_rca_vergol_5mmkabel.jpg
Bu kablodan iki adet edinin. (Left ve Right için) Bir ucunu pedalın digital out kısmına, diğer ucunu da ses kartının digital girişine takın.

Midi bağlantısı için

Midi kablosu alarak (eğer ses kartınızda bir midi girişi varsa) bilgisayara bağlayabilir ve internetten ton yükleyebilirsiniz… Ve Cubase'de bazı gitar Vst Plugin’lerinde pedalınızla kontrol sağlayabilirsiniz

Pedaldaki bazı tonlar stereo olduğu için stereo bağlantı yapmanızı tavsiye ederim. Zaten resimle gösterdiğim bağlantıların her ikisi de stereodur. Bu kabloların hazırları var. Bulamazsanız herhangi bir elektronikçide yaptırabilirsiniz. Yine de yaptıramayanlar bana ulaşsınlar ben temin ederim ;)

spree demiş ki:
Ben de opeth tonlarını gt 8 üzerinden bulmaya çalışıyorum ama hemen söyliyim bu adamların 4 spikerli kabinleri ve binlerce dolarlık laneyleri PRS gitarları ve dahası bende olmadığı için olsa olsa kullandıkları efectleri kendi yarattığım tonlarda uygulamaya çalışıyorum. Sonuç pekte iç açıcı değil çünkü bu adamlar mono çıkış kullanmıyorlar bi defa mutlaka iki tane amfimin olması şart. Adamları dinlerken kullandıkları efektleri ve tonları tahmin edip üzerinde çalışıyorum ama bu kolay olmuyor. Şimdiye kadar yazdığım tonlardan hiç biri içi "bu opetin falanca şarkıda kullandığı tondur" diyemem. Dememeliyim de zaten adamlar okadar para harcıyo :)

Ama "to rid to disease" parçasındaki tonlara biraz yaklaşmıştım bi keresinde :)

Ama dediğim gibi iki amfim olmalı ve tellere dokunduğumda sesin odanın içinde dönmesi gerekirken benim tek amfim ve mono tonum ne kadar benzedi tartışılır. :) (benzemedi)

Yok hiçte öyle binlerce dolarlık şeyler kullanmıyorlar fx için. Akerfeldtin kaçkere konserde ayağının altında boss gt6 gördüm. Sonra merak ettim birkere sitesinden baktım öyleymiş. Adam 4kablo metoduyla bağlayıp amfisiyle GT6 kullanıyor. Çok saçma bence, hatta mantıksızca ama kullanıyor yani ne diyelim.

Akerfeldt'in tonları öyle çok uç şeyler falan gerektirmiyor. Karakteri benzer güzel bir amfi kullancaksınız (ki kendisi all-tube Laney kullanıyor sanırım) birde PRS custom alıcaksınız birtane. O adamın tonunu en çok etkileyen şey gitarı. Dersiniz ki PRS dediğin aletler binlerce dolar. E bakın konfigürasyonuna ne biliym manyetiklerine, scale ine, ağaçlarına benzer bir gitar edinin yine gayet yaklaşırsınız. Ton konusunu insanlar gözünde çok büyütüyor bazen.

Stereo kullanmakta öyle pek hayati birşey değil söyliyim onuda. Hatta Akerfeldt'in kullandığını hiç zannetmiyorum. Keza effectlerini GT6'dan alan bir adamın W/D veya W/D/W ekipman kullanmayı aklından geçirdiğini hiç zannetmiyorum. İki amfi falan gayet gereksiz yani. Gitar sinyali zaten mono sinyaldir. Stereo genelde effectler için gerekli oluyor ki kullandığımız ana efektlerin çoğuda mono olarak çalışıyor. Güzel bir all-tube amfi + kabin gayet kafidir. Abartmaya gerek yok..

Geri