Boss Gt-8

Perfectionist demiş ki:
spree demiş ki:
Ben de opeth tonlarını gt 8 üzerinden bulmaya çalışıyorum ama hemen söyliyim bu adamların 4 spikerli kabinleri ve binlerce dolarlık laneyleri PRS gitarları ve dahası bende olmadığı için olsa olsa kullandıkları efectleri kendi yarattığım tonlarda uygulamaya çalışıyorum. Sonuç pekte iç açıcı değil çünkü bu adamlar mono çıkış kullanmıyorlar bi defa mutlaka iki tane amfimin olması şart. Adamları dinlerken kullandıkları efektleri ve tonları tahmin edip üzerinde çalışıyorum ama bu kolay olmuyor. Şimdiye kadar yazdığım tonlardan hiç biri içi "bu opetin falanca şarkıda kullandığı tondur" diyemem. Dememeliyim de zaten adamlar okadar para harcıyo :)

Ama "to rid to disease" parçasındaki tonlara biraz yaklaşmıştım bi keresinde :)

Ama dediğim gibi iki amfim olmalı ve tellere dokunduğumda sesin odanın içinde dönmesi gerekirken benim tek amfim ve mono tonum ne kadar benzedi tartışılır. :) (benzemedi)

Yok hiçte öyle binlerce dolarlık şeyler kullanmıyorlar fx için. Akerfeldtin kaçkere konserde ayağının altında boss gt6 gördüm. Sonra merak ettim birkere sitesinden baktım öyleymiş. Adam 4kablo metoduyla bağlayıp amfisiyle GT6 kullanıyor. Çok saçma bence, hatta mantıksızca ama kullanıyor yani ne diyelim.

Akerfeldt'in tonları öyle çok uç şeyler falan gerektirmiyor. Karakteri benzer güzel bir amfi kullancaksınız (ki kendisi all-tube Laney kullanıyor sanırım) birde PRS custom alıcaksınız birtane. O adamın tonunu en çok etkileyen şey gitarı. Dersiniz ki PRS dediğin aletler binlerce dolar. E bakın konfigürasyonuna ne biliym manyetiklerine, scale ine, ağaçlarına benzer bir gitar edinin yine gayet yaklaşırsınız. Ton konusunu insanlar gözünde çok büyütüyor bazen.

Stereo kullanmakta öyle pek hayati birşey değil söyliyim onuda. Hatta Akerfeldt'in kullandığını hiç zannetmiyorum. Keza effectlerini GT6'dan alan bir adamın W/D veya W/D/W ekipman kullanmayı aklından geçirdiğini hiç zannetmiyorum. İki amfi falan gayet gereksiz yani. Gitar sinyali zaten mono sinyaldir. Stereo genelde effectler için gerekli oluyor ki kullandığımız ana efektlerin çoğuda mono olarak çalışıyor. Güzel bir all-tube amfi + kabin gayet kafidir. Abartmaya gerek yok..

Dostum iyi de söylediklerin benimkinin aynısı oldu zaten. Abartmaya gerek yok diyosun ama gene binlerce dolar harcamak gerekiyor. ben 50 bin dolar harcanmalı demiyorum ama Laney kabin ve head artı gt 8 artı prs gitar bunlar zaten oldukça yüksek fiyatlı ekipmanlar. Efekt olarak sadece gt6 ya da gt 8 kullandığını biliyorum ama sorun efekt değilki. Dinleyenler bilir opeth in drivelı-distortionlu tonları bence hiç bir grubunkine benzemiyor inanılmaz temiz bir ses çıkıyor. Adam distortionda akor basıyor falan ama hiç bir kirlilik yok her telin tınızını duyuyorsunuz sanki...

Üstelik iki amfi gereksiz derken, benim kastettiğim şeyi anlatamadım galiba. Mesela opethin bush empire konserinin ilk yarısında bazı şarkılarda flanger yada o tarz birşey kullandığını duyabilirsiniz. Bunun mono çıkışla yapıldığını sanmadığımı belirtmek istemitim. Eğer mono ise bilemem tabi.

Aslında laneyde ilginç bir amfi ben başka bir Metal grubunda yada progressive metal grubunda görmedim kullanan.

Bide bu adamların gt6 veya 8 de nasıl ton yazdıkları tamamen gizemdir bana göre. Adamlar normal olarak bu aleti yemiş bitirmişler. Keşke kendi sitelerinde bunla ilgili bir şeyler açıklasalardı :)

Bir keresinde mail atmıştım onlara ama cevap bile gelmedi sallamadılar beni hiç :)

Aslında bi cengaver çıkıp belli başlı mevzuları vidoya kaydetse bide youtube a koysa çok süper olur!

bende yeni gt-8 kullanıcılarındanım benimde bi sorum olacak.

şimdi aleti kurcalerken bi ton var. o tona gelince gitar "re" drop oluyor. acaba o özellikten yola çıkarak istediğin drop değişikliklerini yapıyormusun? işte mesela
mi si sol re la re ==bunu bi yere yüklersin
mi si sol re la mi== bunu ayrı yere yüklersin
C# Drop başka yere
B drop başka yere fln.

varmı böyle bir özellik?

spree demiş ki:
Dostum iyi de söylediklerin benimkinin aynısı oldu zaten. Abartmaya gerek yok diyosun ama gene binlerce dolar harcamak gerekiyor. ben 50 bin dolar harcanmalı demiyorum ama Laney kabin ve head artı gt 8 artı prs gitar bunlar zaten oldukça yüksek fiyatlı ekipmanlar. Efekt olarak sadece gt6 ya da gt 8 kullandığını biliyorum ama sorun efekt değilki. Dinleyenler bilir opeth in drivelı-distortionlu tonları bence hiç bir grubunkine benzemiyor inanılmaz temiz bir ses çıkıyor. Adam distortionda akor basıyor falan ama hiç bir kirlilik yok her telin tınızını duyuyorsunuz sanki...

Üstelik iki amfi gereksiz derken, benim kastettiğim şeyi anlatamadım galiba. Mesela opethin bush empire konserinin ilk yarısında bazı şarkılarda flanger yada o tarz birşey kullandığını duyabilirsiniz. Bunun mono çıkışla yapıldığını sanmadığımı belirtmek istemitim. Eğer mono ise bilemem tabi.

Aslında laneyde ilginç bir amfi ben başka bir Metal grubunda yada progressive metal grubunda görmedim kullanan.

Bide bu adamların gt6 veya 8 de nasıl ton yazdıkları tamamen gizemdir bana göre. Adamlar normal olarak bu aleti yemiş bitirmişler. Keşke kendi sitelerinde bunla ilgili bir şeyler açıklasalardı :)

Bir keresinde mail atmıştım onlara ama cevap bile gelmedi sallamadılar beni hiç :)

Tabii ki orjinal tonlarını almak istersen binlerce dolar şart. Ama benim demek istediğim tam öyle değil. Mesela PRS'in ucuz serileri var SE serisi. Onlarda hiç fena aletler değil. Baya baya güzel tonlar alınabilir. Ya da dediğim gibi PRS'e yakın konfigürasyonda bir gitar tercih edilirse Amfi konusunda da ille Laney olması şart değil. Tüplü güzel ufak bir kombo olsun drive karakteristiği Laney amfilere benzesin yeterli demek istedim. Buarada o dediğin yüksek drivelı tonlarda tonun steril kalması daha çok lambalı amfi ve kaliteli gitar kullanmak ile ilgili. Yani lambalar veriyor daha çok o güzel belirgin çamurlaşmayan tonu.

Phaser, Flanger, Pan gibi efektleri uygulamak için stereo bir bağlantı kullanmak tabii ki daha yararlı. Mono ile de çalışır elbette ama stero ile daha tatlı olur. Tabi burda söylemem gereken birşey var, stereo efect kullanmak için çift amfi şart değil. Eğer amfinin stereo fx loop u varsa gayet tek amfi tek prosesörle işi rahatça halledersiniz.

Şu Stereo GT-8 olayında biraz bilgi versem fena olmaz sanırım çünki stereonun faydaları sandığınızdan daha önemli.

Öncelikle GT8'den kayıt yapıcaksınız diyelim ses kartına Mono olarak girip mono sesi hem sola hem sağa vericek şekilde ayarlayın böyle kayıt edin.Daha sonra stereo girin ses kartına birde böyle kayıt edin.

Aradaki farklar öncelikle Headroom genişliği, stereo panaromadaki GT8'in yeri ayarlanabildiğinden daha sesi daha genişletebilir veya daha daraltabilirsiniz.Diceksiniz ki bunun ne farkı var bunuda aşşağıda ki iki ton kaydı ile anlatabilirim.

Gerçi burada iki kayıtta stereo olarak kaydedildi ama ilki Single amfi modellemesinin iki tarafa verilmesi, ikinciside iki amfi modellemesinin iki kanala verilip setreo panoromada da yerleri hem karttan ve hemde Gecikme süresi olarak iki amfi modellemesi arasında ayarlanmış şekilde.

1.Örnek Kayıt
http://rapidshare.com/files/82750980/Clip.mp3.html

2.Örnek Kayıt
http://rapidshare.com/files/82752184/Clip2.mp3.html

Bunun dışında tek kabinli amfilerde de ne kadar mükemmel olursa olsun Stereo Chorus bir amfide yakalayacağınız 100% doğal yollarla genişleyen hacim gibi bir hacim alamazsınız.Bunun en basit örneği Marshall'ın VS230 adlı amfisidir.Normal bir VS30'a GT8'inizi girin daha sonrada VS230'a girin aradaki ses dolgunluğu,hacmi,bassları,kulak tırmalamayan tizleri duymamanız mümkün değil zaten ama tabi burdaki stereo farkı ile sistemlerde canlı giriceğiniz stereo farkı ayrı şeyler ama ikiside her halükarda stereo'nun sizi ton kalitesi bakımından 1 level atlattığı kesin.

ya arkadaşlar elinizde .syx dosyalar varmı?
ben bir klasör buldum 100'e yakın .syx dosyası var metallica-megadeth-Dream theater fln filanda var içinde.

sizdede varsa burdan bi paylaşım açalım, özellikle ""trivium"" .syxleri varsa feci işimi görür.
kendi sevdiğiniz kullandığınız .syx ler varsa onlarıda alabilirim :D

yada şöylede değiştirebilirim soruyu nguitar pro kullanıyorsunuz ve tabları bulmak için mysoongbook fln gibi sitelerden indiriyorsunuz tabları orda arşiv fln var. peki bu .syx arşivi bi site var mı?

www.esnips.com/web/GT8
böyle bir site var ama öyle arşiv niteliğinde değil

g8'in kendi sitesinde vardı galiba bu dosyalar ama kullandığın amfiye, gitara, manyetiğe göre falan çok değişiyo tonlar haberin olsun. Ben doru düzgün bi ton bulamadım pek o sitede. Ama google ı falan kullan bulursun bişeyler

Arkadaşlar şöyle bir sorum olacak. Şu anda Digitech X7 distortion factory ve Behringer uf100 flanger kullanıyorum. Yakın zamanda Ibanez WD7,Digitech DigiDelay ve DigiVerb almayı düşünüyorum, ancak aklıma birşey takıldı. Acaba bu üç pedalı almayıp, elimdekileri de satıp bir GT8 mi alsam? GT8, analoglara oldukça yakın anladığım kadarıyla. Reverb,delay,distortion ve wah dışında diğer efektlerin olması gerekmiyor,ama olursa da kullanırım kesinlikle. Hangisi daha mantıklı olur? Ayrıca ilerde chorus,compressor ve whammy de almak istiyorum. Şimdiden çok teşekkürler yorumlarınız için..

PeeeDeee demiş ki:
Arkadaşlar şöyle bir sorum olacak. Şu anda Digitech X7 distortion factory ve Behringer uf100 flanger kullanıyorum. Yakın zamanda Ibanez WD7,Digitech DigiDelay ve DigiVerb almayı düşünüyorum, ancak aklıma birşey takıldı. Acaba bu iki pedalı almayıp, elimdekileri de satıp bir GT8 mi alsam? GT8, analoglara oldukça yakın anladığım kadarıyla. Reverb,delay,distortion ve wah dışında diğer efektlerin olması gerekmiyor,ama olursa da kullanırım kesinlikle. Hangisi daha mantıklı olur? Ayrıca ilerde chorus,compressor ve whammy de almak istiyorum. Şimdiden çok teşekkürler yorumlarınız için..

Almayı düşündüğün her şey gt8'de var. Bu arada digitech x7 distortion factory iyidir ama unutma analog bir pedal değil aslında o. O kadar pedal alacaksan çok para harcamalısın gt 8 daha ekonomik olur. Ancak unutma ki alet aşırı profesyonel bir alet alırsan eğer uzun süre sabırlı olmalısın.

Bir diğe noktada gt8 deki efektleri aynı analok zinciri gibi istediğin sıraya sokabiliyorsun. Bunu aklından çıkarma. Bu forumda bu işten anlayan adamlar var. O konuda sana yardımcı olurlar. Zaten analog pedala yakın denmesindeki en büyük faktör. Bence bu diziliş olayı. Onun dışında hala uğraşılması gerekiyor tonlarla. Ama piyasadaki diğer prosesörlerle karşılaştırınca ayrıcalıklı bir alet. Ama aman derim iyi düşün taşın. Analog setini satmadan al alabilirsen.

gt8 editor bende yok,nerden indirebileceğimi söyleyebilirsen sevinirim,fakat bu program için söyleyebileceğim,işini fazlasıyla görecek,bağlantıyı tarif eden akıllı ve güncel bir program:)

Boss gt-8 edit pro nun GT8 editorden pek bi farkı durmuyor gibi?

valla tekrar tekrarlıyorum şu isteğimi :D bu .syx dosyalarının olduğu bi yer vardmı (üstteki verdiğim linkler hariç!) yada sizde varsa buraya linkleyebilirmisiniz?

cidden iyi tonladığınız .syxleri

valla bossgentralmı centralmı ne bi site var gt8i sattığımdan beri girmediğim için bulamadım.forumda önceki sayfalarda konuşulmuştu.orası zaten sadece gt6 ve gt8 kullanıcılarının paylaşımının olduğu bi site.gt8 editorde orda var indirmek için ama siteyi bulamadım bilen biri yazsın.

spree demiş ki:
PeeeDeee demiş ki:
Arkadaşlar şöyle bir sorum olacak. Şu anda Digitech X7 distortion factory ve Behringer uf100 flanger kullanıyorum. Yakın zamanda Ibanez WD7,Digitech DigiDelay ve DigiVerb almayı düşünüyorum, ancak aklıma birşey takıldı. Acaba bu iki pedalı almayıp, elimdekileri de satıp bir GT8 mi alsam? GT8, analoglara oldukça yakın anladığım kadarıyla. Reverb,delay,distortion ve wah dışında diğer efektlerin olması gerekmiyor,ama olursa da kullanırım kesinlikle. Hangisi daha mantıklı olur? Ayrıca ilerde chorus,compressor ve whammy de almak istiyorum. Şimdiden çok teşekkürler yorumlarınız için..

Almayı düşündüğün her şey gt8'de var. Bu arada digitech x7 distortion factory iyidir ama unutma analog bir pedal değil aslında o. O kadar pedal alacaksan çok para harcamalısın gt 8 daha ekonomik olur. Ancak unutma ki alet aşırı profesyonel bir alet alırsan eğer uzun süre sabırlı olmalısın.

Bir diğe noktada gt8 deki efektleri aynı analok zinciri gibi istediğin sıraya sokabiliyorsun. Bunu aklından çıkarma. Bu forumda bu işten anlayan adamlar var. O konuda sana yardımcı olurlar. Zaten analog pedala yakın denmesindeki en büyük faktör. Bence bu diziliş olayı. Onun dışında hala uğraşılması gerekiyor tonlarla. Ama piyasadaki diğer prosesörlerle karşılaştırınca ayrıcalıklı bir alet. Ama aman derim iyi düşün taşın. Analog setini satmadan al alabilirsen.

Çok sağol spree. Ya aslında düşüncem şu, Distortion Factory den fazlasıyla memnunum, mt-2 almaya gidip bunu aldım, iyi ki de yapmışım diyorum. GT-8 in distortionları, DF7X kadar başarılı mı acaba? reverb,delay zaten kaliteli olduğu sürece dijitalde göze( kulağa :) ) batmıyor, ama distortion? Bir de octave özelliği nasıl? Whammy kadar olamaz tahminimce ama kaliteli mi? Doğrusu sırf Satriani-Searching çalabilmek için borca girip whammy alacaktım geçen ay :)
GT-8 i düşünmemi sağlayan şey zaten efektleri sıraya sokabilme özelliği. Dediğin gibi analog setupa yakın olmasının nedeni o. Ben ki, yıllardır analog savunucusu bir insan olarak prosesör almayı düşünüyorsam, en büyük nedeni budur :) (tabi bir de her programdan önce 10 pedalı bağlayıp ayarlamak :( )
Bir de şöyle bir sorum var,her güçteki amfide iyi sonuç veriyor mu? Evde kullandığım amfi 10 Watt Marshall, programdaki 100 watt lambalı Behringer. arada çok fark olur mu acaba preset yazma konusunda?

PeeeDeee demiş ki:
spree demiş ki:
PeeeDeee demiş ki:

Çok sağol spree. Ya aslında düşüncem şu, Distortion Factory den fazlasıyla memnunum, mt-2 almaya gidip bunu aldım, iyi ki de yapmışım diyorum. GT-8 in distortionları, DF7X kadar başarılı mı acaba? reverb,delay zaten kaliteli olduğu sürece dijitalde göze( kulağa :) ) batmıyor, ama distortion? Bir de octave özelliği nasıl? Whammy kadar olamaz tahminimce ama kaliteli mi? Doğrusu sırf Satriani-Searching çalabilmek için borca girip whammy alacaktım geçen ay :)
GT-8 i düşünmemi sağlayan şey zaten efektleri sıraya sokabilme özelliği. Dediğin gibi analog setupa yakın olmasının nedeni o. Ben ki, yıllardır analog savunucusu bir insan olarak prosesör almayı düşünüyorsam, en büyük nedeni budur :) (tabi bir de her programdan önce 10 pedalı bağlayıp ayarlamak :( )
Bir de şöyle bir sorum var,her güçteki amfide iyi sonuç veriyor mu? Evde kullandığım amfi 10 Watt Marshall, programdaki 100 watt lambalı Behringer. arada çok fark olur mu acaba preset yazma konusunda?

GT 8 in distortionları df-7 kadar başarılı değil. Ama neden değil bunu biraz açıklamak lazım. DF7 bende de var. Şimdi bu df7'yi açtığın zaman bir kaç basit ayarla cayır cayır tonu elde ediyorsun. Ama gt8 de bunu başarmak için (genelde başarılamıyor) çok fazla uğraşmak gerekir.

Octave özelliği pek kullandığım bir özellik değil. Bilemiyorum.

Her güçteki amfide iyi sonuç vermiyor. Dahası aynı güçteki iki amfide bile iyi sonuç veriyor demek külleyen yalan olur. Farklı bir sisteme her girdiğinde başın ağrıyacak. Bu aleti hakkını vererek kullanmak için çok okumak ve araştırmak gerekiyor.

Bu forumun 95'inci sayhfasında bir pdf dosyasının linkini vermiştim. Onu indiren ve orada yazanları dikkatlice okuyan gt 8 kullanıcıları minimum sorunla en yüksek performansı alacaktır.

Evet dediğin gibi analog setin tek bir kötü yanı var oda tonlarını sürekli ayarlaman gerekiyor. Kayıt edemiyorsun.

Bence gt8 almak yanlış bir karar değil ama çok beğendiğin bir analog setini satıp gt8 almak yanlış bir karar olabilir.

Gerçekten çok sağol spree, çok yardımcı oldun, kafamdaki şeyler netleşti. gt8 le uğraşmak beni yormayacak kesinlikle, seviyorum uğraşmayı çünkü.
Hazırda bir analog setim yok, kurmayı düşünüyordum, ancak 10 tane pedal taşımak, parça içinde aynı anda 4 tane pedala basmak gibi sorunlar korkutuyordu. Ayrıca analog set kurdum diyelim, onlarla da çok uğraşmam gerekecek, özellikle de sahnedeyken cebimden kağıt çıkartıp "acaba x şarkısında reverb levelini kaça ayarlıyordum?" diye bakmak istemiyorum doğrusu. Evdeyken uğraşmam sorun değil, ama sahnede çok büyük sorun gerçekten.
Eğer GT8,DF7x kadar iyi distortion verme potansiyeline sahipse, uğraşırım,sorun değil.
Bu arada gönül t.c.electronics g-system ister ama.. :( :(

Tabiki gt 8 farklı bir kaç bağlama şeklide var. Bu forumda da bahsedildi ama özellikle gt 8 in kendi forumunda gt 8 ustaları hep 4 kablo yöntemiyle bağlamaktan bahsediyorlar. bu yöntemde eğer elinde iyi bir amfi varsa çok iyi sonuç aldıklarını söylüyorlar. senin iki farklı ortamda iki farklı amfiyi kullanma zorunluluğuna bir çözüm olabilir. bu yöntemde -kabaca- aletin efektlerini ve drive pedallarını kullanıyorsun ama amfinin preamp ını kullanıyorsun yanılmıyorsam. Ama bahsedilen bu aletin bir çok olasılığa açık olması. Ben şahsen çok memnunum, ama yinede deneme yapıp alman senin için daha uygun olabilir ( gerçi aletin üstündeki seslerde çok hayret uyandıracak bir preset yok ama ) bir kutunun içinde herşeyi barındıran ve bu herşeyide oldukça iyi sunan bir alet bence.

GT-8 e Patch gönderemiyorum

GT-8 ime midi kablosuyla patch gönderemiyorum!!!!!

Midi-USB kablom , yığınla midi transfer programım ve yğınla Boss GT-8 patchim var bu paatchleri isteyen arkadaşlarla da paylaşabilirim. neyse sorunum şöyle::::::: bilgisayara programı kuruyorum , midi kablolarını doğru bağlıyorum , kablonun çalıştıına da eminim. GT-8 in SYSTEM-MIDI ve waiting.... bolumune giriyorum , bilgisayardan patchi gönderiyorum ve patchin gönderildiğini bilgisayardan görebiliyorum ve bu esnada Waiting... yazısı recieving.... oluyor. Recieving yazısı daha sonra Idling olması gerekiyor yanlışım yoksa ama menü teqrar waiting... e dönüyor. sonuç olarak bilgisayardan işaretlediğim patche GT-8 den bakınca onun değişmediğini görüyorum... Bu konuda yardımcı olursanız mutlu olurum. Bi de sizin izlediğiniz yolları , yanlış yol izlemiş olma ihtimalime karşın yazabilirmisiniz???

Biraz uzun oldu ama şimdiden okuduğunuz için teşekkürler.....

Geri