vücut geliştirme

@Purgatory genellemeye girmemek için kişinin bir dizi teste tabi tutulması lazım ki bünyesinin özellikleri ortaya çıksın. Konuşmaların genel olmasının sebebi her bünyede diyet ve egzersizin aynı sonuçları göstermesidir. Belki biri çabuk sonuç alır başkalarına göre ama bu genel yargıları bozmaz. Olmaz denilen bir şey yok ancak alkol ve gece hayatı ile birlikte diyet ve spor ikilisini örtüştürmek mümkün olmuyor. Eliptik bisiklet konusunda ise tamamı ile katılıyorum.

Evet benim demek istediklerim de bunlardı zaten. Alkol (alkol olunca ardından gece yemesi gelmesi kaçınılmaz) ve gece hayatına düzenli devam ediyorsanız hiç uğraşmayın zaten, başlamayın bile spora, emeğinize yazık. Hiç takılmayın demiyorum elbette, insan kafayı yer. Ama boy ve kilo durumunuza göre haftada veya iki haftada bire indirin, ancak bu şekilde bir sonuç alabilirsiniz uyguladığınız spor programından.

Ben bu konuda kendime nasıl bir değişim yaşattığımı yazacağım uygun bir zamanda, daha iyi örneklemiş olurum, yani farazi konuşmaktan ziyade birebir yaşadığımı anlatayım. Fakat önce eve bir dönmem lazım.

Salonlarda beslenme olayı konusunda tavsiye verebilirler ama inanın orada ağırlık basıp 45 dakika yürümekten daha zoru kendi bünyenize uygun beslenme düzeninizi oturtmak. Yani bünyenizin neye doğru reaksiyonu verdiğini bulmak öyle sanıyorum ki en fazla zaman alan şeydir, ben 3 ayda anca oturtmuştum.

Bütün bunlara dikkat edip hakikaten özverili çalışınca genetiğin bile anasını ağlatmanız mümkün, çok istisnai bir durum yoksa ezer geçersiniz o genetik yapıyı.

eliptik bisiklet,dikey bisiklet,yatay bisiklet,koşu bandı farketmez.Tempolu bir şekilde nabız sayınızı aerobik düzeyde tutarak yağ yakımını hızlandırabilirsiniz.Aşırı kilo sorunu yoksa yediklerinize biraz dikkat ederek zayıflamak mümkün.
Delikanlılık ve erkeklik ile eliptik bisikletin bir alakası olduğunu düşünmüyorum.(Bu iki kavramı artık aşmak gerekiyor arkadaşlar.)
Fotoğrafta eklediğiniz kişi ''growth hormon'' kullanmış.Normal koşullarla midenin fotoğraftaki mideye dönmesinin imkanı yok.Ayrıca bu foto,fake değilse,adamın genetik olarak mide kasları kendinden büyük,fakat organ büyümesi doğru,hormon bağırsakları ve iç organları büyütüyor ancak dediğim gibi kimse büyüme hormonu kullanımı harici ne kullanırsa ve yaparsa yapsın bu hale gelmez,korkuya gerek yok.

eliptik bisiklet,dikey bisiklet,yatay bisiklet,koşu bandı farketmez.Tempolu bir şekilde nabız sayınızı aerobik düzeyde tutarak yağ yakımını hızlandırabilirsiniz.Aşırı kilo sorunu yoksa yediklerinize biraz dikkat ederek zayıflamak mümkün.
Delikanlılık ve erkeklik ile eliptik bisikletin bir alakası olduğunu düşünmüyorum.(Bu iki kavramı artık aşmak gerekiyor arkadaşlar.)
Fotoğrafta eklediğiniz kişi ''growth hormon'' kullanmış.Normal koşullarla midenin fotoğraftaki mideye dönmesinin imkanı yok.Ayrıca bu foto,fake değilse,adamın genetik olarak mide kasları kendinden büyük,fakat organ büyümesi doğru,hormon bağırsakları ve iç organları büyütüyor ancak dediğim gibi kimse büyüme hormonu kullanımı harici ne kullanırsa ve yaparsa yapsın bu hale gelmez,korkuya gerek yok.

Yahu ciddiye almayiniz hemen, erkeklikle nasil alakasi olabilir tabi ki erkeklikle alakasi yok eliptik bisikletin :). Eliptik bisikletin asil avantaji eklemler ustundeki yuk dagilimini duzeltmesi ki bunu kabul ediyoruz. Ote yandan kosu bandi ile eliptik bisiklet arasinda ne vucutta laktik asit birikimi ne birim hareket ile harcanan kalori olarak hemen hemen hicbir fark yok; bu konuda sistematik olarak yapilmis arastirmalar var isteyenlere gonderirim makaleleri.
Bu bakimdan size katiliyorum, sporun etkisini vucut ustunden olcmek, anlamak daha mantikli, vucut yeterince uyarilmiyorsa bu egzersizi ne ile yaptiginizin hic bir onemi yok.

Bu arada ben her allahin gunu en azindan 6-7 kilometre kosulmasi taraftariyim (minimum 12 km/h hizla) ki kendim de bu programa uyuyorum, ote yandan yurumenin ve hatta yavas kosmanin hic faydasini gormedim kendi adima. Sporu da bu forumun ana temasi olan gitarcilik gibi surekli ve cokca yapmak lazim ya da hic yapmamak, zaten obur turlu ise de yaramiyor. Haftada en azindan bir maraton kosmak benim dusturum oldu. Bir de muay thai bag'i box eldivenleri ve tekme ile tepmek sinirlerime cok iyi geliyor onu da vucut calismadigim gunlerde yapiyorum.

Beyler düzeltme geçiyorum.. benimki ne yağ ne bebek.. bildiğiniz işkembe göbekmiş.. 79kg/180 boy siz düşünün göbeğin şekilsizliğini.. Salonda göbeğe kumpas gibi birşeyle yağa baktılar yahu 1cm yağ zor çıkıyo.. anlaycağnız üzere benim işkembe mide bağırsak büyümüş küçültmemin yolu sıkı uzun bir diyet. hoca mekik çekersen kocaman çirkin baklavaların olur dedi.. böyle olacağına göbekli kaliym yaa..
şekil A
bodybuilder-big-belly.jpg

Ya arkadaş akıl var mantık var, bu resme inanan var mı ? Duvar çizgisini de mi görmüyorsunuz :) Fotoşopla memelerini büyüten hatunlar bile daha inandırıcı yapıyor.

Eski fücutçulardan kim kaldı? Ulan bu fitness mitness ayağına geçen yılın mart sonundan beri spor salonuna gidiyoruz. Bir aylık gezi olayları süresince ara verdim, onun haricinde devamsızlık yok.

Bir yıla dayanan spor geçmişimde edindiğim en temel fikir daha önce defalarca belirtildiği üzere beslenmenin önemli olduğu. Başlangıçta uzun süre koşu bandı ve eliptik bisiklette kardiyo çalışarak verdiğim 5-6 kilodan sonra iş zorlaştı, daha ağır kilo verir oldum. Bu süre boyunca beslenmeme dikkat etme şeklim ancak daha az yemeye çalışmak oldu. Haliyle çok sağlıklı bir zayıflama süreci değildi bu. Çalıştığım iş de çok yorucu olabildiğinden sürekli sekteye uğradı benim süreç. Birkaç ay önce ağırlık çalışmalarına başlayıp beslenme düzenini de oturttum. Şimdi de öyle çok hızlı vermiyorum ama temiz beslendikten sonra eskisi gibi verdiğim kiloyu geri almaz oldum. İşte az karbonhidrat, bol protein vs. ile vücudun sadece ihtiyaç duyduğu kadar enerji ve proteini yerine koyduktan sonra sporu aksatsan da kilo almıyorsun. Hala vermem gereken bir 4-5 kilo var. Onları da verdikten sonra proteinli beslenmeye daha da abanıp biraz da kaslanmam gerekiyor. Sonuçta vücut kas inşa ettikçe yağ hücrelerini parçalıyor ve yakıyor. Kaslı vücudun enerji ihtiyacı da daha fazla olduğundan yağ bağlaması daha zorlaşıyor.

Böyle böyle kendimce çalışıyorum. Çok bilinçsiz başlayıp deneme yanılma yöntemiyle aydınlanarak bugünlere geldim. Halen de devam ediyoruz bakalım. Başlangıçta 87 kiloydum, geçen hafta 78.50'yi falan gördüm tartıda. Hafta sonunu biraz hovardalıkla geçirince vücut cezamı hemen kesti ve 79'un üzerine çıktım. Böyle de bir savaş işte bu, kendinle inatlaşmadan olmuyor.

Buraya da böyle yazdım çünkü bu işin önemli bir bölümü de motivasyon. Yazan eden herkesi ilgiyle okuyorum ve yeni fikirler ediniyorum ben. Belki anlattıklarım arasında hatalı olduğum yerler vardır, şunu bunu yanlış yapıyorsun diyen olur. Bunlar hep faydalı etkileşimler.

Spora başlamam için beni teşvik eden ve bir yıl gibi bir sürede eşkenar üçgen formu yakalayan Purgatory'ye burdan saygılar.

Son düzenleme:
Yaklaşık 5-6 yıldır amatör olarak uğraştığım bir spor. Eğer kas gelişimi istiyorsanız, bir doktora gidip test yaptırın ve günde almanız gereken protein miktarını söylesin sizde büyük çoğunluğu spor bittikten en geç 30 dakika içinde olmak üzere gerekli proteini tüketin, ayrıyetten spora başlamadan öncede mutlaka az miktarda olsada protein almanız lazım.
Not: Ben sabah kahvaltımda 4 yumurta yiyorum zaten karışım veya protein tozu kullanmam diyip kendinizi kandırmayınız. Hatta mümkünse spordan önce 1 bardak süt + yumurta spordan sonra 3 yumurta yiyin aksamda uyumadan önce bir kase yoğurt yiyin hiç yoktan iyidir.

Yaklaşık 5-6 yıldır amatör olarak uğraştığım bir spor. Eğer kas gelişimi istiyorsanız, bir doktora gidip test yaptırın ve günde almanız gereken protein miktarını söylesin sizde büyük çoğunluğu spor bittikten en geç 30 dakika içinde olmak üzere gerekli proteini tüketin, ayrıyetten spora başlamadan öncede mutlaka az miktarda olsada protein almanız lazım.
Not: Ben sabah kahvaltımda 4 yumurta yiyorum zaten karışım veya protein tozu kullanmam diyip kendinizi kandırmayınız. Hatta mümkünse spordan önce 1 bardak süt + yumurta spordan sonra 3 yumurta yiyin aksamda uyumadan önce bir kase yoğurt yiyin hiç yoktan iyidir.
Doktora gitmeye gerek yok kas kütlesini arttırmak için kilo x 2.5 = a gr protein hesabından gerekli miktar ortaya çıkar günlük olarak. Ancak gerekli hipertrofiyi sağlamak için yüksek enerji gerekir ki bunları da korbonhidrat alımını arttırarak sağlayabiliriz. Ben biraz sığır gibi olayım kollar 45 cm i görsün diyorsanız supplement kullanmak şart.

kilo x 2,5 = a
kilo neyin kilosu kas kilosu mu? 100 kilo tam yağlı adam ne yapsın proteini.
Bir iki günde olacak şeyler değil ki bunlar. Profesyonel olarak her gün idman yapıyorsanız belki.
işin başlangıcındaysanız istediğiniz kadar toz karışım alın için hiçbirşey olmaz.
çok ileri safhalarda o supplementler alınabilir. yağları eritip epey şişmiş vüvutlar için onlar.
ama işte satış sektör olarak telkin edilen bu. Zayıflama hapları şifa hapları 30 günde zayıflatan aletler gibi kandırmaca.

@actarus 100 kg tam yağlı adamın protein ihtiyacını nasıl karşılamayı düşünüyorsun? Supplementları idmana başlamış ve 3 ay geçirmiş herkes kullanabilir ve etkisini görebilir. Doğru beslenme + dinlenme ve doğru idman 3lüsü vucut geliştirmenin sarsılmaz temelidir. Bilip bilmeden konuya bir hışımla giren insan profili çizmeyelim lütfen. Çok merak eden bu işin de forumları var girer araştırır gizli saklı bilgiler değil bunlar.

demek istediğim almışsınız bir formül kilo x 2,5 = a hiç düşünmeden ezbere gidiyorsunuz.
evet diğer forumlarda öyle aynen devam hep formül aynı kilo x 2,5 = a , bir örnek daha su tüketimi günde kilo / 30 yani 90 kiloysanız günde 3 litre.
yani ne kadar yağlı iri şişmansanız kiloluysanız dahada tüketime telkini var.
asıl siz bilmeden konuşuyorsunuz. 3 ayda ne kas olur ne birşey. Ne beslenmeyle toz supplement, ne dinlenme alakalı. Önce çalışma gelir.
45 dakika çalışıp birşey yaptığınız zannetmeyin. Prof düzeyde işi yapıcaksanız alın.
Yarın öbürgün üniversite sınavı, vize final, mesai iş güç diye zaten bölünür.
3ayda yaptığınız 50 gram kas için protein supplement alınmaz. Bu aşırı şişmiş sunni vücutlar içindir onlarda dirhem yağ yoktur. O kasları vücutta tutabilmesi için protein tozu alır.
sizin yapıcağınız kas yediğiniz yemekler haydi haydi karşılar.

Bilmeden konuşan sensin. 3 aylık çalışmayla gayet de kas gelişimi sağlayabilirsin. Ha sen 3 ayda Arnold olma beklentisi içindeysen tabi ki hayal kırıklığı yaşarsın. Benim verdiğim formul standart bir insan için geçerlidir. 100 kg olmuş bir yağ fıçısını standartın içerisine alamıyoruz maalesef. O önce bir diyet yapacak ve cardio ağırlıklı çalışıp kilo kaybedecek ondan sonra isterse hipertrofi idmanlarına başlar. Ama bu demek değildir ki yağ yakımı yaparken protein ihtiyacını tozlardan karşılayamaz. Bu ilkeler idmanlarını DAİMA disiplinli yapan insanlara için yazılmıştır. Hımbılın tekiysen ne yersen ne içersen iç hiçbir sonuç elde edemezsin. Pro düzeyde iş yapacaksanız alın demişsin. Pro düzeye çıkmak için sadece supllement yeterli değildir gördüğün tüm prolar steroid kullanır. Bu işi sağdan soldan duyuklarınla yaparak mesafe kat edemezsin. Önce hedef belirlenir sonra araştırlır. Spor bilimi denen bir olay var bu dünyada. İşte senin gibiler yüzünden bizim ülkemizde spor gelişemiyor. Adam nano düzeyde çalışıp sporcu besini geliştirmiş sana kalsa patates kürüne sokacaksın sporcuyu.

@savarain Vucut geliştirmek isteyen önce ne olmak istediğini bilecek!! Ondan sonra araştırma yapacak bu sporun gerçeklerini öğrenecek. Bir tartacak bu benim yiyeceğim halt mı diye ona göre de devam edecek. Ha sen gidersin salonuna ben efendi efendi sporumu yaparım dersin çıkar gidersin. Ama ondan sonra da kas gelişimi neden olmuyor dememek gerekir. O afişlerde gördüğümüz efsane vücutların hepsi çok çalışma ve disiplinli bir yaşantının ürünü. Adam hala 100 kg adama göre nasıl yapacağız bu hesapları diye tutturmuş gidiyor. Ya arkadaşım o kadar gelişim sağlamak istiyorsan senin yerin zaten turkrock değil. Burası nasıl müzik forumuysa bu işlerin tüm gerçekleriyle konuşulduğu forumlar da var gider oralara bakarsın o zaman. Rick Graham diye bir gitarist var bu konuda adam acayip gelişim göstermiş ona bakılabilir mesela. Hem de şahane gitar çalıyor adam belli ki hırslı. Yanlış bulduğum nokta kesin yargılarla "öyle olmaz sen bilmiyorsun" diyerek üste çıkmaya çalışmak. 14 sene yapmışım ben o sporu dile kolay!!!

Benim niyetim öyle kaslı abiler gibi olmaktan ziyade fazla kilolarımı atıp biraz da atletik bir vücuda sahip olmak, bir daha o bel çevresinde can simidini andıran yağı bağlamamak. Yukarıda yazdığım mesaj espri aslında, smiley koymadığmımdan sitem ediyorum gibi anlaşılmış olabilir. Aksine keyifle takip ediyorum karşılıklı verdiğiniz bilgileri.

bu konular o kadar çok yazıp tartıştığımı bilemezsin.
ya sporcuya atıfta bulunarak yorum yapıyorsun, sonra normal insanlara sup protein al diyorsun. baştan çelişkilisin.
15 kilo biseps 4-5 tekrar yapıyorsan o zaman bir şişkinlik olur. 10-12 kiloyla olmaz.(sakın yanlış anlamayın 15-20 kiloda öyle üst düzey bir ağırlık değil.)
birde şu var çok büyük yanlış, kas yapıcağım diye protein sup alıyor yiyor içiyor.
hafifte çalışıp 10 gram kas yaptı mı kas şişti gözüküyor, kendini başarılı görüyor. halbuıki o yağ, şişkinliğin asıl yağlanmadan olduğunu farkında olmuyor.
ondan sonra daha çok sup-protein sunni besinler eeeeh sonra "bindin bir alemete gedeyoz gıyamede".
bu arada eğer yaşınız 30 geçmediyse sup prot kullanmayın. geçici hevese kurnazlıkla kısadan gitmek için sağlığınızla oynamayın.

@actarus Kas bünyesine yağ alarak büyümez bilmediğin buradan belli. Aç biraz biyokimya karıştır ondan sonra konuşalım. Maalesef tartışabileceğim seviyede değilsin bundan sonra yazdıklarını cevaplamayacağım sen kendi spor dünyanda yaşamana devam et.

Sevgili @savarain senin sorunun bu dünya üzerinde yaşayan bir çok insanın sorunu aslında. Üzülerek söylüyorum ki hafif bir egzersiz ve diyet ile yapılabilecek bir şey değil. Ancak bu sporun en güzel yanı değişimi gözle görebilmek olmuştur. Yani iyi bir diyet uygulayıp sıkı da idman yapar, yaşantına da dikkat edersen (gece hayatı,sex,vb...) sonuç almaman olanaksız. Bunları zaten ben de biliyorum diyebilirsin ancak kusura bakma forum ortamından bu kadar yardımcı olabiliyorum. Bu konularla ilgili bütün bilgiler vücut geliştirme forumlarında mevcuttur kendin de ulaşabilirsin zaten.

edipjohn bilgi diye öğrendiğin ve buraya yazdığın, ürünlerin reklamları, satış pazarlama yalanları, burda kimseye yutturamazsın.
o yüzden sen benimle baş edemezsin, kralın gelsin. Senin kendine faydan yok ki savarian yardımcı olasın.
tezgahını topla başka yere uzaa hadi bakiğim. kimsenin sağlıyla oynama.
bir : kas üzerinde yağ birikir, kısmende içinde vardır.
2 : biyokimya meselesi değil. Biyolojiyle açıklanır kas oluşumu gelişimi.
biyokimya daha çok kimyasal yollardan uzuv veya organların yerini tutabilecek vücutla uyumlu olacak yapay organları üretme alıanıdır.
Mesela kulak, göz kalp gibi organlar. Biokimya mühendisliği vardır buda üretimini sanayi bazında üretmektir.
konuşacaksan biraz dolgun konuş, uydurma yalan reklam laflarını yazma.

Geri