Bas ve Ekipmanı hakkında herşey

arkadaslar armoni agırlıklı bass dersi nereden alınır istanbul da ? b.evler, bakırkoy yoresi tercih nedenidir :) 1.5 senedir calıyorum, tab dan okudummu iyi calarım karmasık olsa bile, sonra slap soloları falanda.. ( rhcp 80 ler ) ama insanın kendi yaratıcılıgı gelince armoni bilmeden olmuyor, kulakta da yapılabiliyor ama armoni sart ( egitim sart :!: :D ) onereceginiz bir yer var mı ?

birde ton la ilgili bir soru, sahnedeyken finger stlye daız diyelim, slap solosu geliyor ,e dogal olarak tonu slap tonuna getirmem gerekecek, ben ne ile degistirecegim tonu processor ım yoksa ? bir tek di box,compressor ve odrive dan olusan setup var ?

edit : su sekilde anlatıyım, ben tonumu direct box dan ayarlıyorum, amfi simulatorunden.finger style icin farklı bir ayar, slap icinfarklı. bu birinden birine nasıl gecicem ? durun beyler, tonu eiştircem diyip tekrar ayarlamayacagım herhalde :)

arkadaslar acil yardımınıza ihtiyacim var...
yamaha trb4 II ya da cort artisan a4 almak üzereyim.... biliyorum ikisinide deneyip bakarak almam lazim ama yamaha yı deneme sansim yok yurtdisindan getirtiyorum uretimi zaten bitti biliyosunuz... cortun özellikleri daha iyi (yekpare, bartolini mk-1, hipshot tuners vs..) ama iş tona gelince onu kestiremiyorum... trb 1005 e bakabildim tonları hiç fena deil.. trb 4II de aynı tonu bulur muyum onu kestiremiyorum... siz ne dersiniz???

FINSTIN,sıralama şöyle olmalı;
BASS---Compressor--Equalizer--Anfi
Tonun değişmesi yaptığın ayarla alakalı olarak değişir pes ayarlarsan tabiki sonuç o şekilde oluşur.Genel yapıyı compressor'la ayarla.Crossover saat 10 yönünde,lowband saat 11,highband'i saat 10 yönünde ayarla genel bi eşlik tonu yakalarsın sonra eq ile detayları düzenle.sevgiler...

ENJV,Cort'u boşver bence:)Yamaha konusuna gelince TRB'leri beğenirim.TRB1005'i al derim güzel bass.TRB 4II'de aynı tonu bulamazsın daha farklı bi tonu var TRB1005'e göre,güzeldir ama zevkini bilemiyorum.Bence risk'e girme ve TRB1005'i al,sevgiler...

Ares eq kapalı oldugunda da ton peslesiyor. Onu demek istemistim. Eqyu aradan cıkartıp direk gitarı anfiye girince ton daha tiz cıkıyor. Yada pedal kapalı olsada tuslarla oynadıgımızda tona etki ediyomu? yok canım oyle degildir heralde:)

Benimde kafamda cort gb 75 var, cok hosuma gitti. Yalnız might mith (yazılısı yanlıs olabilir) var o ters biraz, coktiz tonu var. gb 35 denemistim cok hosuma gitmisti, tiz tonu dısında. Manyetik degistirmeyle sanırım güzel bir gitar olur.

Bilenler yorumlarını yazabilirlermi? tesekkürler.

enjv demiş ki:
arkadaslar acil yardımınıza ihtiyacim var...
yamaha trb4 II ya da cort artisan a4 almak üzereyim.... biliyorum ikisinide deneyip bakarak almam lazim ama yamaha yı deneme sansim yok yurtdisindan getirtiyorum uretimi zaten bitti biliyosunuz... cortun özellikleri daha iyi (yekpare, bartolini mk-1, hipshot tuners vs..) ama iş tona gelince onu kestiremiyorum... trb 1005 e bakabildim tonları hiç fena deil.. trb 4II de aynı tonu bulur muyum onu kestiremiyorum... siz ne dersiniz???
slm öncelikle...
ben şuan cort a5 kullanıyorum. gitardan şu anlamda memnunum o fiyata göre
güzel gitar. arkadaşımın trb5II gitarınıda kullandım. bi kıyaslama yapabilirim sana
eğer aradaki fiyat farkını öderim diyosan sana önerim kesinlikle trb al.
cort la falan uğraşma yani :)
cort baslara gelince bana göre a serisi hariç diğer modeller hiç hoş değil.
a seriside bildiğim kadarıyla en pahalı serisi :)
şimdiden hayırlı olsun :)

öncelikle bende cort a4 var.yukarıda arkadaşın biri özelliklerini yazmış zaten.ama bence gitarımın en önemli özelliklerinden biri klavyesinin rahatlığı.bu ağacın kalitesiyle ilgili bişey.ağaç kaliteli olduğu için klavye daha ince.bu da çalışımda hızımı çok bariz etkiliyo.telleri de klavyeye yakın.bugüne kadar denediğim en rahat bass.yamaha'nın bikaç modelini de denedim.trb serisini mi denedim hatırlamıyorum.hem tonlar öyle çok güzel gelmedi hem de çalış o kadar rahat değildi.ama dediğim gibi trb serisi miydi çaldığım hatırlayamıyorum.bence tonu duymadan da karar verme.araştır yamaha trb si olan birini kafala git dene.umarım yardımcı olmuşumdur..

arkadaslar cok saolun onerileriniz icin...
sanirim tercihimi trb 4ii den yana kullanacagim..
zira cort A4 le arasinda fiyat farkı yok hatta kargo parasi dahil amerikadan daha ucuza gelecek bi terslik olmazsa gumrukte... elime ulasinca detayli bilgiyi yazarim yine buraya....
denemeden alacagim gitari haydi hayırlısı... :roll:
herkese tekrar tesekkurler :)
PS. ares 1005 de gusel ama ben 4 telliye vurulmusum bikere... :)

selam arkadaşlar...merak ettiğim bir şey var:basın normal finger tonuyla slap tonu arasındaki fark ne olmalıdır?yani,örneğin slap çalarken neyi açıp neyi kısarsam daha iyi ses elde ederim veya finger çalarken...?tabi ki bu ton olayını herkes kafasına göre ayarlar ama ben sadece temelde ne zaman neyi ne yaparsam daha iyi ses elde ederim,bunu öğrenmek istiyorum.teşekkürler...

Selam benim bir washburn xb120'mim var ve bir compressor alırsam tonlarını ne kadar düzeltebilirim onu merak ediyorum.Bana pek düzeltemem gibi geldi yazdıklarınıza dayanarak ama yinede bir soruyim dedim.Özelliklede slaplerde tatmin olamıyorum eşlik olarak pek rahatsız eden birşey yok.Şimdiden teşekkürler...

evh için:

Aslında sen de yazmışsın; iki ton arasındaki fark sen nasıl istersen öyle olmalıdır. :D iyi ses her ne kadar subjektif olsa da basın, amfin ve tuşen ile ilişkilidir; bu nedenle genel ton tarifi vermek bence doğru olmaz.

Önemli olan nokta slape göre ayarlanmış volüm ve dinamiklerle finger çalıp güçşüz duyulmamak ya da tersi durumda slaple ortalığı inletmemek ya da hoparlörleri patlatmamak olmalı :D

Disaster13 için:

Gerçekten kompresör alarak tonları düzeltemezsin ama belki dinamiklerini daha dengeli, yaptıklarını daha anlaşılır hale getirebilirsin. Denemeni öneririm :D

arkadaşlar;bass 6 wariax hakkında bilgisi olan varmı .......değişik bi aletmiş istediğin her basın tonunu alabiliyormuşsun,ama tamda ne olduğunu bilmiyorum......bilen varsa lutfen****

bass 6 wariax hakkında bilgisi olan varmı .......değişik bi aletmiş istediğin her basın tonunu alabiliyormuşsun,

"İstediğin her basın tonunu alma" daha çok "modelling" bir alet olduğunu düşündürüyor... özelliklerini bilmiyorum ama şu çok net: (henüz) hiçbir aletten istediğin her basın, amfinin, kabinin vb. tonunu alamazsın. :D

Ayrıntılara bakalım, yazarız bass 6 variax hakkında....

ares75 demiş ki:
Sayın ARAVIL:)Benim bilmediğim bi işlevi var sanırım,aydınlat bizde öğrenelim.Buarada yazış tarzın hiç hoşuma gitmedi.Bu forumda bu tarz üslubu hoş karşılamıyoruz bilesin,Yine de ne işe yarar çok lüzumlu vazgeçilmez bişeymidir senden duymak isteriz canım kardeşim:)saygılar...

Sen beni yanlış anlamışsın ben bilmediğimden sordum ayrıca tarzımda da hiç bir terleyiş benzeri birşey göremiyorum....

gerçi muahbbetin üstünden baya bi geçmiş ama nacizane eklemek istedim ki fender in marcus miller modelinde manyetiğin ustunde bulunan metal plakaya marcus miller amca slap atarken baya bi temas edio,elini dayıyo tam tellerin üstündeyken,yani öyle bi kullanım alanı olabilir o plaka davasının:)

marcus miller modelinde manyetiğin ustunde bulunan metal plakaya marcus miller amca slap atarken baya bi temas edio,elini dayıyo tam tellerin üstündeyken,yani öyle bi kullanım alanı olabilir o plaka davasının

standart a katılıyorum.arasıra çalarken elini oraya koyuyor galiba...

Elini oraya koyuyor olması çok doğal aslında(çünkü tam da basın ortasında metal bir fazlalık, ne yapsın adam elini dayıyor çalmaya çalışıyor :D :D :D )

Şaka bir yana hani Marcus Miller'in o şekilde kullanması tabii ki söz konusu olabilir ama bu genel olarak kabul edilmiş ve pratikle desteklenen uygulamanın dışında, çoğu kişinin tercih etmediği bir yaklaşım...

Müziğin ve enstrüman tekniğinin güzel tarafı da bu aslında, belki siz konvansiyonel olan yaklaşımın dışında da kendinize özgü çalış biçimleri, nota seçimleri, sonuç olarak estetik bir anlatım biçimi geliştirebilirsiniz.... o nedenle buraya yazılan hiçbir şeyi, ton ve ekipman tercihleri de dahil olmak üzere, kesin doğrular olarak almamak gerekir....

Ama Marcus Miller'in slap tarzı için pickup coverın olup olmamasının pek de önemli olmadığına emin olabilirisiniz, bu hem çaldıklarından çok aşikar, hem de önceden çaldığı Sadowski modifiye jazz baslarda böyle bir aksesuar yok :D :D

Sevgili dostlar:)Bu metal plaka muhabbeti hakkaten lüzumsuz geliyo bana:)Koray gerekli cevabı vermiş alnından öpüyorum:)Bi de elinizi dayıyarak,sabit tutarak evde bi slap çalın sevgili arkadaşlar sonra tekrardan bi düşünün:)Marcus abimide bol bol izledim uzun yıllar boyunca ,evde 4 tane divx konseri var.Sevgili dostlar 5 dakikalık parçada adam 15 saniye falan dediğinizi yapıyo heralde.
Son olarak bu konuya bi Hikaye ile cevap vereyim:)
Bılly sheehan'a bi hayranı ,workshop'ında bass'ındaki switch'in ne işe yaradığını sorar ısrarla.
Bılly Sheehan'da bu gizli bi ton switch'i bunu takınca bütün albümleriniz satıyor der.Daha sonra switch'i açar.Switch bass'ının sapındaki lambaları yakmaya yarıyordur.Kısacası sadece bir süstür:)

Bazı şeylere gereğinden fazla anlam yüklemeyin arkadaşlar,lüzumsuz evsaneler yaratmayın. sevgiler...

abi biraz yanlış anlamışınız siz galiba;ya da ben yannış bi tarz kullanmışım.ben gereğinden fazla anlam falan yüklemedim ki:)
zaten dile getirme tarzımdan da belli olur diye ummuştum,sadece arada ekledim,yoksa marcus miller ın basında o plaka olsa nolur olmasa nolur:)
amcam her koşulda çalar tabi...

Geri