Bas ve Ekipmanı hakkında herşey

1951'de Fender precission bass'ın icadından günümüze kendini inanılmaz şekilde yenilemiş ve geliştirmiş bu muhteşem enstruman hakkında bir platform oluşturmak istedim.Bass guitar'ı ve çalanları tartışalım,ekipmanları konuşalım.Tüm basscıları foruma bekliyorum.

Eğer anlamlı ve müziksel biçimde kullanılıyorsa değil 5,6; 7,8,12 hatta 2 bile geçerlidir bence(rakamların hepsi gerçektir!!) :D

Ben 4 telli perdeli ve perdesiz basları tercih ediyorum. Bunun nedeni slap tekniğimin farklı olması...adı bilinen çoğu markayla çaldım.... 6 telli basın klavyesinde rahat edememiştim, 5 tellilerde ise uygun büyüklükteki klavyede tel araları tekniğim için dar, tel araları geniş olanların ise klavye kalınlığı fazla geldiğinden sonuç: 4 telli!!!

yoksa canavar bir B teli, ya da 6 tellinin pozisyon kolaylığı ve ince Csi keyiflidir :D :D :D

KorayE demiş ki:
Eğer anlamlı ve müziksel biçimde kullanılıyorsa değil 5,6; 7,8,12 hatta 2 bile geçerlidir bence(rakamların hepsi gerçektir!!) :D

Ben 4 telli perdeli ve perdesiz basları tercih ediyorum. Bunun nedeni slap tekniğimin farklı olması...adı bilinen çoğu markayla çaldım.... 6 telli basın klavyesinde rahat edememiştim, 5 tellilerde ise uygun büyüklükteki klavyede tel araları tekniğim için dar, tel araları geniş olanların ise klavye kalınlığı fazla geldiğinden sonuç: 4 telli!!!

yoksa canavar bir B teli, ya da 6 tellinin pozisyon kolaylığı ve ince Csi keyiflidir :D :D :D

:) ben de her zaman bir 6 tellim olacağına perdesiz 4 tellim olsun diyorum, nitekim öyle oluyor :) ben pedal medal kullanmayı çok seviyorum slaplik bileklerim yok malesef eller kız eli gibi :) o yüzden cliff burton misali drive lı falan baslar kullanıyoruz gruba katkısı var mı bilmiyorum grupdaşlarım gelsin söylesin olup olmadığını :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bende 5 telli ve 4 telli perdesiz var.5 telli tercihim KORAYE'nin dediği gibi canavar bi B teli herzaman olmalı pozisyon rahatlığı , grubu ve parçayı doldurmak için,perdesizin anlatım gücü ise inanılmaz özellikle OCTAVE pedalı kullanıldığında.REVERB ve CHORUS'da süper yakışıyo ayrıca.Bass efektleri olarak neleri tercih ediyosunuz bi mesaj atın bakalım.Ben şahsen overdrive'a karşıyım bass'da, bass'ın karakterini yok oluyo bence(ayrıca pena'ya da karşıyım).Benim setup şöyle:
COMPRESSOR-EQUALİZER-OCTAVER-AUTOWAH-CHORUS-REVERB
Siz ne kullanıyosunuz?

Ben şahsen overdrive'a karşıyım bass'da, bass'ın karakterini yok oluyo bence(ayrıca pena'ya da karşıyım).

Aslında yerinde kullanıldığında herhangi bir efekt, müziğe katkıda bulunabiliyor bana kalırsa. Overdrive için; mesela alıp düşük kalite bir drive/distortion pedalını basa bağlarsan doğal olarak oldukça kötü sesler çıkar. Ama mesela hafif drive'lı amfi tonları müziğin içinde çok iyi duyulabilir. Benzer tonlarla çalmaktan hiç hoşlanmamama rağmen Billy Sheehan tonları kendi müziği içinde çok iyi gelir bana mesela... Niacin ya da MrBig'in bas tonları ve performansı bence çok iyidir. Cliff Burton'ın farklı özel bir yaklaşımı yok. Büyük bir amfiye drive pedalını girip benzer tonlar alabilirsin... Metallica'da bile bazen drive'lı tonlar iyi gelebiliyor. Metallica'nın hayranı vb. olmamama rağmen Burton'ın bas yaklaşımı Newsted'den daha sıcak geliyor bana.

Pena için de aynı şey geçerli, kimin nasıl kullandığına bağlı. Genellikle parmakla çalmayı beceremeyip elini kontrolsüzce sallayanlarda görüp adam gibi çalanlarda hiç rastlamadığımızdan penaya biraz soğuk bakarız (en azından ben)... ama penanın da bas frekansları kaybetmeden verdiği ana vuruştaki tiz ve kesin tonlar güzel olabilir. Mesela Steve Swallow gibi "eski" sayılabilecek bir jazz basçısı piezo manyetikli bası penasıyla çalıp gerçekten eşine az rastlanır, oturaklı, güzel bir ton elde edip çalabiliyor...

Eskiden çok efekt kullanmama rağmen artık sinyali mümkün olduğunca az değiştirecek bir setup kullanmaya çalışıyorum. BOSS'un neredeyse tüm pedallarını kullandım, 1993'te ilk çıktığında aldığım rack SE-70 ana efekt aletimdi. Şimdi ise gerektiğinde Lexicon kullanıyorum. Bir de bazı konserlerde kullandığım Digitech Whammy var ama tonu bozuyor.

Sinyal zincirim genellikle şu şekilde:

Bas - Morley Wah/ Digitech Whammy (her zaman bunlar olmuyor)- Ampeg B2R kafa- Efekt loop ya da preamfi çıkışı efekt sistemine gider- power amfi girişi ya da konsola çıkış.

Efekt sistemi: DBX Compressor limiter, Lexicon MPX200 processor, Lexicon Vortex Audio Morphing Processor, Lexicon Jamman Looper

Loop kullanmayacaksam Vortex ve Jamman olmaz, çok çok hafif bir limit ayarlarım kompresörden, MPX100den ise çaldığım yere göre reverb tipi ve parametrelerini seçerim.

Chorus delay flange pitch shift vb. her iki lexiconda da var ama özel bir ton değilse genelde kullanmam. Özellikle chorusu, chorus yerine pitch shifter ile çok daha iyi sonuç veren bir chorus elde edebilirsin. Efektlerde ilgimi çeken reverb tekrarlarının gelişi ve frekansının ayarlanması, volume swelller, delay kullanımı, rotary ve benzeri tonlar genellikle.
Bir de slapte wah ve whammy aynı anda kullanabilirsen çok sıkı oluyor!!! :D :D

kardeşim elektro yalan en iyisi bas bende washburn xp-100 model 4 telli basa var bir ay sonra 5 telli cort almayı düşünüyorum işin garibi bende amfi yok gitarı vcd playera ordanda kolonlara bağlıp çalıyorum aslında yeterlide oluyor

Anfi konusu açılmışken,bass gitarda anfi bence minimum 150-200 watt'dan başlamalı ohm'da önemli tabi.diğer düşük wattlı anfiler ancak evde parça çıkarırken falan kullanılabilir niye üretirler bilmem:)distortion yapar, hacimi olmaz, güzel ton vermez.Buarada combo anfilerde 1x 15 tam bir ton katili diyebilirim.

gitarı vcd playera ordanda kolonlara bağlıp çalıyorum aslında yeterlide oluyor
Hani bas frekansları düzgün duyamamak bir yana
empedans uyuşmazlığı nedeniyle sisteme ciddi zarar verebilirsin!!!

Ucuz bir kulaklık amfisi ya da combo al mutlaka!!!

Küçük combolardan sadece Ampeg'leri beğendim şimdiye kadar.
Evde çalışmak için bir BA-112 kullanıyorum, tonları 12 inchlik tek speaker olması nedeniyle biraz bas ama çok iyi. Bir büyüğü BA-115 de çok iyi. SWR'ın benzer modellerinin de iyi olduğunu tahmin ederim. Marshall, Fender amfilerinin hiçbirinden ister combo ister kafa, istediğim tonu alamadım.

Sahnede de yukarıda yazdığım gibi solid-state Ampeg B2R 400 watt kafa kullanıyorum.

Gerçekten aşırı gain kullanmadan iyi,temiz ton için basta mutlaka güçlü bir sisteme ihtiyaç var . Aksi takdirde sadece duyulmak adına istediğinizden çok daha yüksek gainle çalmak zorunda kalıyorsunuz :(

Bu arada SWR, Hartke ve Gallien-Krueger'in denediğiniz ciddi amfileri (küçük combolar dışında) varsa düşüncelerinizi öğrenmek isterim :D

Ne demek efendim, vazifemiz bu. :D

Peki bas çalmaya yıllardır heves duyup en sonunda bu uktesini gerçekleştiren (ben), bas gitarın yanısıra ne gibi ekipmanlara ihtiyaç duyabilirim? Ampli? Evde çalışmak için nasıl birşey yeterli olacaktır? Metronom? İlle de gerekli midir? Pedal, prosesör? Kesinlikle sahip olunmalı mı? :)

Köprüye ve sapa yakın çalmanın arasında ne gibi farklar vardır? Avantajlar, dezavantajlar? Çıkan sesin tonunu nasıl etkiler?

Ee boşuna taşımadık forumu. :D

Basist değilim ama bence ampli kesin gerekli.
Piyasada ki mevcut bass amplileri aslında çokda hoş değiller gözlemlediğim kadarıyla.

Line 6 firmasını bass gitar için ürettiği POD'u fena bir seçenek değil gibi duruyor.

Metronom gerekli tabi ama illa para dökmeye gerek yok internetten envai çeşit bulabilirsin.
( www.harmony-central.com )

Efektör konusu kişisel tercih ben bas gitarda tercih etmiyorum öle distore efektler chorus filan.Bence çal sen ihtiyaç guyarsan edinirsin.Türlü kompakt cihazlar ve ikinci elleride piyasada mevcut (www.srvmusic.com)

Basist değilim ama bence ampli kesin gerekli.
Piyasada ki mevcut bass amplileri aslında çokda hoş değiller gözlemlediğim kadarıyla

Aynen katılıyorum. Hem sadece efekt prosesörlerle hem de amfiyle uzun süre çaldım. Bas gitarın gerçek dinamiklerine alışmak ve ev dışında hayal kırıklığı yaşamamak istiyorsan bir amfi öneririm. Gerçekten piyasada düzgün kombo çok az. Bence ne bulursan kendi basınla dene ve bak.
Ben yılllar yılı kombodan nefret ettim, Ampeg'e kadar!!! Yukarıda modellerini yazdığım Ampegler hem ev hem küçük bar programlarında süper idare ederler. Eminim başka firmaların da benzer kalitede komboları vardır.

Line 6 firmasını bass gitar için ürettiği POD'u fena bir seçenek değil gibi duruyor

Hiç katılmıyorum!!!Ben amfin yoksa, yeni başlamışsan, ne aradığın konusunda emin değilsen kesinlikle POD önermem!!! aynı fiyata kaliteli kombo al derim!!! modelling tonları konusunda yapılabilecek tüm tartışmalar bir yana POD'u duymak için yine amfi-power amp-mixer- speaker-kulaklık'tan herhangi birisine ihtiyacın olacak!!!

Efekt gerçekten ilk aşamada hatta çoğu aşamada gerekli değil. Bas gitarın en önemli sorunu bas frekansların yükseltilmesindeki zorluklar. Bu nedenle mesela gitara göre daha güçlü amfiler gerekiyor. Temelde tonu oluşturan en önemli şeyler bas-amfi-speakerlar.

Metronom klasik anlamda gerekli tabii... ama gerekmeyebilir de...
15 yıldır çalıyorum; ne metronomum oldu ne de ritm problemim :D :D :D

Köprüye ve sapa yakın çalmanın arasında ne gibi farklar vardır? Avantajlar, dezavantajlar? Çıkan sesin tonunu nasıl etkiler?

Bu tabii çalış çekli, manyetik konfigürasyonu vb. ile değişmekle birlikte çok genel olarak köprüye yakın çalındığında mid ve tizleri daha belirgin, basları daha düşük; daha agresif denebilecek bir ton alınır. Sapa yakın çalmada ise bas frekanları daha önde, daha dolu, daha yumuşak(gain seyiyesine bağlı olarak) tonlar elde edersin. Tabii ikisinin arası, manyetiklerin hemen üstleri vb de farkettirir tonda...Parçanın karakterine göre el pozisyonunu ayarlamak en iyisi sanırım :D

KorayE'ye katılıyorum combo anfi alıcaksanız piyasada sadece 2 tane güzel anfi gördüm,AMPEG BA210 veya BA115,bide FENDER BXR300 bunların dışındaki anfiler hep berbat tonlar verdi.Tabi bunlar piyasada çokça gördüğüm anfiler.Bunun dışında bass anfisi denince sadece şu markalar bass anfisi yapabiliyor bence;AMPEG,SWR,EDEN,HARTKE .Bunların dışındaki markalar hikaye bence:)

pod'a gelince o da ayrı bir pazarlama mucizesi "sakın gidip boşuna para vermeyin"
Şöyle düşünün çok faydalı bişey olsa bunca adam kabinlere anfilere basslara bukadar para dökmez doğru değilmi.
tekrar koraye'ye katılmamak mümkün değil,iyi bir anfi iyi bir bass ve kaliteli teller,ton sadece bunlardan çıkar,sevgiler

Şuan üretilmediğini düşündüğüm bir Laney Serisi kullanıyorum gayet tatmin edici..hatta 2 tane var biri 75 diğeri 120 watt.. Tabi şunu da unutmamak gerek tonun sadece amfi ile ilgili değil, manyetik,gövde ve tellerle de ilgilidir.ayrica minimum 150 -200 wat amfi demiş arkadaşın biri nasıl oluyor yaw?bazi konserlerde adam 30watt'lik fender amfinin önune mikrofon koyular..veya line out ile çıkış alıyor,senin dediğin anca sana guzel bir monitor kolon olur,ayrica cıkışından da miksere girersin..

Tabi şunu da unutmamak gerek tonun sadece amfi ile ilgili değil, manyetik,gövde ve tellerle de ilgilidir.

Tabii, yukarıda yazılmış zaten...

bazi konserlerde adam 30watt'lik fender amfinin önune mikrofon koyular..veya line out ile çıkış alıyor,senin dediğin anca sana guzel bir monitor kolon olur,ayrica cıkışından da miksere girersin..

Gitar amplifikasyonu için söylediğin doğru(hatta dikkat ettiysen 400-1000 wattlık gitar sistemleri çok çok nadirdir). Ama iş basa gelince bu yaklaşımın şöyle sakıncaları oluyor:
- Hiçbir amfi her EQ ayarı ve Gain seviyesinde ideal çıkış gücünü (30 wattlıkamfide 30 wattı) vermez. Bas sesleri yüksek dalga boyları nedeniyle duyulur hale getirebilmek için daha yüksek güce sahip amfiler kullanılması gerekir. Bunun pratiğe yansıması şöyle olur; hiçbir zaman orta düzeyde ses seviyesine sahip bir konserde 30 wattlık bas amfisi ile istediğin EQ ayarını yapıp, gaini ciddi açmadan diğer aletlerin arasında duyulur hale gelemezsin. Yani monitörizasyonda faydası olmaz amfinin. Önüne mikrofon koyabilecek olsan da miksere yeterli seviyede çıkış verebilmek adına yine EQ ayarı ya da Gain kullanmak zorunda kalman çok yüksek olasılıktır. Yani istediğin tonu kullanamazsın küçük amfiyle... sadece line out ile ana tonlamayı yapacaksam da hiç kombo kullanmam, ya iyi bir preamfi ya da directbox ile işi çözerim. Çünkü sistemin ne monitörleri ne de ana kolonları bas gitar tonu açısından yeterli olmayacaktır (monitörler kesinlikle olmayacaktır, bas frekansları iyi veremezler çünkü, pratikte Altınçizme ve Yesa sistemleri denenmiştir!!!).
Sonuç olarak bas için gitara kıyasla daha güçlü sistemler gerekir.
- 150-200 (ki ben 400wattlık amfi kullanıyorum sahnede) ya da daha yüksek çıkışlı bir sistemde aşırı gain ile sesleri kirletmeden hem monitör olarak kullanabilirsin kabinini, hem de değişik mikrofonlar için daha iyi bir çıkış sağlamış olursun.

Sonuç olarak güçlü sistem, özellikle bas gitarda gaini yükseltmeden ve tonları bozmadan sesin amplifikasyonu için daha avantajlı olur bana kalırsa :D :D

Tabii şart mıdır herkez için çok güçlü bir sistem? Şahsen her yere taşıyabilecek olsam kullanırım ama çoğu 1000 watt ve üstü sistem çok ağır olduğu için pratik değil. Ama her konsere 400 800 watt civarı bir sistem ve 4x10 + 1X15 vb. vb. bir kabin taşınır bence :D :D :D

Geri