Bas ve Ekipmanı hakkında herşey

;) !SELAM! son 2 yıldır bas gitar çalıyorum elimde bir miktar para var ve bir wah pedalı almak istiyorum Morley PBA-2 ve Crybaby 105Q arasında kaldım siz hangisini önerirsiniz yada önericeğiniz başka bir pedal var mı ?
Bir de Musician Sound Desing'ın bi wah pedalı var ne düşünüyorsunuz(O kadar paraya deger mi ?[350$ ama ben 280e buldum) ;)

Wah pedal seçimi sanıldığının aksine kullanıma bağlı olarak yapılmalı bana kalırsa. Ben (diğer basçılara kıyasla) oldukça yoğun wah kullanana biri olarak iki wah kullanıyorum, birisi akorların renklerini ortaya çıkarabilmek için daha dar aralıklı diğeri ise agresif slap için daha geniş aralıklı... yani ne aradığına bağlı olarak değişecek sana hitab edecek wah...

CryBaby 535Q dışındaki modelleri ben basta pek sevmiyorum. Morley PBA-2 iyidir ama diğer Moyler'leri özellikle signature gitar wahlarını da denemeni öneririm...

saolasın bide DI box olarak tech21 önerilmiş ama mxr'la aralarıdaki farkları eksilerin artılarını anlatabilirmisin yoksa deneme yanılmayla mı karar vermeliyim ha bi de Auto wah pedallar hakkında ne düşünüyorsun

MXR'ı denemedim, onun için bir karşılaştırma yapamam. Sansamp (Tech21 aynı firma) daha vintage, eski stil (Ampeg SVT), daha açık anlatırsam, hafif amfi gaini varmış hissi katan, tonu renklendiren cihazlar. Çok sevenleri de var, uzak duranları da... en iyisi gidip kendi basınla denemen olur. Ben tek DI olarak pasif ve herhangi bir renklendirme yapmayan Radial JDI kullanıyorum (preamfi olmadığı durumlarda).

Autowahlar arasında iyi olanlar var ama benim wah kullanırken beklentim efekti çaldığım pasaja göre kontrol edebilmek. Bu imkan da autowahlarda yok, bence en önemli kısıtlamaları bu...

:p crybaby 535Q ile crybaby 535QC arasında renk dışında fark var mı (QC Krom kaplı)fiyat olarak sence 100$ iyimi :p

Arkadaslar 2 senedir bas gitar caliyorum ama hic ders almadim. E boyle kendi kendine de caliniyor fakat bir yere kadar, teori ogrenmenin sart oldugunu dusunuyorum. Cunku tikandim, kendi kendime gelebilcegim yerlere geldim. Onerebileceginiz bir yer var mi Bas gitar ve armoni dersi alabilecegim ? Ben Avrupa Yakasinda Davutpasa da oturuyorum. Bu yuzden Bakirkoy, Aksaray, Taksim gibi yerler tercihimdir gidip gelme kolayligi acisindan.

bass alıcam we şuanda aklımda 2 seçenek war... biri fender mexican jazz bass biride ibanez btb 405qm... bu btb555mp de olabilir ama daha henüz fiyatını öğrenebilmiş değilim... bu iki bass arasında hangisini tercih etmem doğru olur?

Amerika dan Ashdown Bass amp. aldım. Alet İngiliz malı ve hem 115 hemde 230 da çalışıyor. Arkasına baktım bi fuse switch göremedim. O kadar heyecanlıydım ki hemen soktum prize. Tahmin edebileceğiniz gibi saniye sürmeden aletten çıt diye bi ses geldi, önündeki VU metre yanıp söndü ve kapandı alet.
Malesef şoku atlattıktan sonra Ashdown ın sayfasına girdim (burda tam bir türk gibi hareket ettim evet kabul ediyorum ) ve 115 i 230 a çevirmek için aletin içinde 1-2 kabloyu rewire etmek gerekiyormuş onu anladım.
Aleti bu linkteninceleyebilirsiniz.
http://www.ashdownmusic.co.uk/bass/detail.asp?ID=6

Ashdown ın sayfasındaki soru şöyle:
Can I rewire the mains from 115 to 230v or 230v to 115 v

Cevap şöyle:
Yes - For 240v wiring the GREY and Violet wires from the mains transformer primary are connected together. The BROWN and BLUE wires go to the mains switch LIVE and NEUTRAL.

For 115v wiring the BROWN and GREY wires from the transformer primary are connected together and go to the mains switch LIVE. The BLUE and VIOLET wires from the transformer primary are connected together and go to the mains switch NEUTRAL.

Şimdi merak ettiğim acaba benim aletin sigortası mı attı yoksa alet komple yandı mı. Şunu da belirteyim prize taktığımda amfiyi kabinlere bağlamamıştım.
Hangi adımları uygulamamı tavsiye edersiniz. Teşekkürler;
Metin

Güle güle kullan... ama ne yazık ki dikkatsizlik yapmışsın gerçekten :(

Büyük ihtimalle sadece sigortayı attırmışsındır. Bu tür aletlerde genelde amfiye ciddi zararı önleyecek sistemler vardır. Sigorta olmasa bile trafo gitmiştir en kötü, o da değişir.

Şu anda yapman gereken, aleti müzik aletleri ile uğraşan bir elektronikçiye götürüp trafo girişlerini değiştirtmen (ve tabii sigortayı da)... yanında Ashdown'ın sayfasındaki renk kodlu açıklamayı da unutma :D

herkese merhaba. dimarzio Ultra jazz pick up veya SD quarter pound jazz
pick up almak istiyorum;fakat aralarındaki farkı tam kestiremedim.Punk rock,ska ve reggae muzikle ilgileniyorum.Sanki quarter pound bana daha uygunmuş gibi geliyor.yüksek ses çıkışı,daha punch lı gibi vs..Biraz bilgi verirseniz sevinirim.Bi de bu pickupları seri ve paralel yapmak için ayrı bir switche mi ihtiyac var.Varsa gövdede farklı bir yere mi monte ediliyor.Bu da govdeye bı zarar verır mi.Teşekkürler :)

offthewall için:

Seymour Duncan'ları denemedim. Diğer Bartoliniler dışında Bartolini 9W4J quarterpound JJ seti DiMarzio Ultrajazz seti kullanıyorum. Şunları söylemek isterim:

-DiMarzio Ultrajazz klasik jazz bass manyetiklerine göre tonal olarak daha geniş, çıkış olarak daha yüksek; modernize bir jazz bass karakteri verir. Tonlar temiz, net ve yüksek... açıkçası jj konfigürasyonuna benim kişisel tercihlerimde en üst sıralarda geliyor. Alternatifi Bartolini 9K olabilir. Jazz bas stok manyetiklerine göre çok iyidir Ultrajazz.

-Quarterpound manyetiklerde kişiel deneyimime göre midler çok yoğun, belirli frekanslarda da belirgin olarak yüksek çıkıyor. "Punch" beklentine bağlı olarak çok memnun da kalabilirsin, çok agresif de bulabilirsin. Yüksek çıkış karakteri humbuckerlardan da farklı. Biraz klasik Jaco eşik manyetik tonuna benzer bir midlik desem çok yanlış olmaz sanırım. Aöa sonuç olarak çok baskın ve yüksek bir mid karakter duyacaksın tahminime göre... şunu da hatırlatayım, quarterpoundların, mesela Bartolini 9W4Jnin ciddi fanatikleri de vardır.

- Quarterpoundlarda değil ama Ultrajazzlarda seri-paralel yapmak için switch takabileceğin gibi; tek modda (seri ya da paralel) sabit bağlantı da yapabilirsin. Switch oldukça güzel bir tonal varyasyon imkanı veriyor; gitarda sadece bir kez delik açılıp kolaylıkla takılması mümkün. Basın 62 jazz bass vb. gibi çok özel bir alet değilse ben öneririm. :D

Cevabın için teşekkür ederim.Ben de tam tersini düşünüyodum ultra jazzlar daha midli olcakmış gibi geliyodu.Bunu örendiğim çok iyi oldu.Basım da yeni dönem usa jazz baslardan bi delik açtırmanın sakıncası bence de yok.En kısa zamanda dimarzio ultra jazz alıcam.Tekrar teşekkürler

offthewall'a ve diğer manyetiklerle ilgilenenlere;

Bu başlıkta önceden de yazmıştım; bass player'ın eski sayılarından birisinde tüm J-J manyetiklerin bir karşılaştırması yer almıştı.

Web'de tarama ile bu sayfaya da ulaşabilirsiniz :D

Manyetikleri seri-paralel yapmak için push/pull potunun 250k ile 500k olmasının farkı nedir?500k mı almak gerekir?Bir de 1.9 cap (kapasitör olduğunu sanıyorum) ne demek?Ne işe yarar bu kapasitör?Basın üstündeki orjinalini değiştirmek ya da daha yükseğini takmak faydalı mıdır?KorayE'ye şimdiden teşekkürler :D

Yazık Amerikan Jazzbass'a OFFTHEWALL bence değiştirme.Gitarı bozma hayal kırıklığı yaşayabilirsin.Eğer değiştirmek istiyorsan illa Bartolini yada EMG kullan.İkisininde karakterleri farklı ama bence yapacağın en doğru hareket gitarının ne olduğunu,kullanılan ağaçları,istediğin ton şeklini dediğim bu iki firmaya yazman ve uygun modeli sorman.Yoksa sürekli manyetik alıp satarsın benden söylemesi,sevgiler...[buarada bende Bartolini 9W4Jnin fanatiklerindenim,perdesizde onlar var,Koray'a sevgiler)

Manyetikleri seri-paralel yapmak için push/pull potunun 250k ile 500k olmasının farkı nedir?500k mı almak gerekir?Bir de 1.9 cap (kapasitör olduğunu sanıyorum) ne demek?Ne işe yarar bu kapasitör?Basın üstündeki orjinalini değiştirmek ya da daha yükseğini takmak faydalı mıdır?

Bu konuda www.basgitarist.com'da Alper'in güzel bir yazısı var... oradan ayrıntılı bilgi alabilirsin... ben daha genel birşeyler yazayım :D

Bana sorarsan enstrümanda herhangi bir değişiklik yapmadan önce, elindeki enstrümanda neden memnun olmadığını ve aradığın özelliğin ne olduğu çok iyi tanımlamalısın... bunu ortaya koyduktan sonra seni hedefine en iyi ulaştıracak aracı seçmek daha kolay olacaktır... tek bir şey söylemek isterim; tonlar ve tonların algılanması hem kişisel duyuş hem de teknikteki farklılıklardan ciddi etkilenir; böyle olunca da mesela benim basımda, benim tuşem ve çaldığım müzikte ideal olan bir manyetik, başka bir yer ve durumda çok kötü bir seçim olabilir... bir noktada tüm enstrüman modifikasyonları beklenen ideal sonuca ulaşmak için yapılan değişikliklere alışmak olarak özetlenebilir belki :D

Benim kişisel tercihlerimi sorarsan, ben jazz bassları pek sevmem; standart jazz'ları özellikle sevmem... neden dersen özetle (uzun süre anlatabilirim hatta çalarak gösterebilirim) benim çalışım ve ton beklentim için yeterince açıklık sağlamamaları... Elimdeki son jazz bass (3 tane sahibi oldum, 20nin üzerinde de ciddi olarak denedim) çaldığım en iyi jazz bastı (89 amerikan deluxe) ve üzerinde EMG manyetikler vardı... bence eğer amacın jazz bass tonunun ötesinde birşeylerse manyetikleri değiştirmeni öneririm. Amacın daha iyi bir jazz bass tonu ise de; bunun için seçeceğin manyetikler farklı olacaktır. :D

Geri