Bas ve Ekipmanı hakkında herşey

Burank demiş ki:
ben ares75'e katılmıyorum açıkçası... 150 watt'lık bir amfi sahne içinde yeri göğü bass yapacaktır, sahne içindeki davulun da akustik olarak alındığını düşünecek olursak prova amfisi dediğimiz şeyle sahne amfisi dediğimiz şeyin bir farkı yoktur. bence... tabi sahneden kastımız saklıkent, bostancı gösteri merkezi ya da stadyum falan gibi birşey değilse... bar sahneleri için konuşuyorum...
ayrıca az önce yağladığım fender rumble sanırım 100 watt için olan, 60 watt olan konusunda bir bilgim yok yanlış yönlendirmiş olmayım... ama gözüm kapalı fender alırım yine behringer alacağıma...

ben sahnede (bar sahnesi) yamaha bbt500h model 4ohm empedansta 500watt çıkış veren bir kafa kullanıyorum. 250 watt lık çıkış gücü olan 4x10 inch kabin ve 2400watt çıkış gücü olan 25inch lik bir sub bas kain kullanıyorum. Empedans arttırmamak için kabinlerim paralel bağlı. Kazanç seviyesi 10 birinde 4, master ve output seviyeleri ise sonda kullanıyorum. Crossover filter ile de yüklenmeyi 4x10 kabine gelen sesin yarısı sub a gidecek şekilde ayarlıyorum. Bu durumda sahne içinde yaklaşık 300 watt kadar çıkış alıyorum. Hatta önde de behringer B3000 model bir monitör kullanıyorum (genel de kick ve snare için)

Sahne içindeki ses her zaman duyulur evet. DI box ile veya Marshall B25 combo yu yakınına koyarak da kendini duyarsın sahnede. Ama bana göre kimi zaman içeride aldığın sound, PA lere giden kadar önemlidir. Herşeyden önce insanın kendisi müziğine doyucak ki sergileyebilsin. Ve inan bana sahne de yer gök bas değil. Bu tamamen diğer eşlikçi setuplarına bağlı olarak da değişir.

Bir de unutulmaması gereken bir şey vardır. Bas frekanslardaki sesler için watt artışı ile desibel artışı, tiz frekanslara oranla daha düşüktür. 60watt lık bir gitar amplisinin duyulur gürültüsünü 60 watt bir bass amplisinden alamazsınız. Bas enstrumanlarda watt ölçütü her katlandığında desibel ancak 3 artış gösterir. (yani 150w-300w arası 3 db fark yaratırken, 300-450w arası 1.5 watt fark yaratır) Tiz frekanslarda bu daha fazladır. Yani uzatmadan demek istediğim bas amplilerinde 250w, 500w gibi çıkışlar öyle hayvani güçler değildir ses çıkışı açısından ama sesin kalitesini, hacmini çok fazla etkilerler. Ares75 de aşka yönlerden açıklamış, ben de katılıyorum dediklerine ve bar sahnelerinde mümkün oldukça 100-150 watt tan büyük ampliler kullanın derim. Sevgi&Saygı

+1
Benden daha iyi açıkladın ben de aynı şeyleri açıklamaya çalışmıştım.Tecrübe nasihatla olmuyor maalesef arkadaşlar yaşayıp öğrenecekler:)

bence 5-6 telli baslar aşırı büyük ve gereksiz.tutması bile zor.üstelik iyi bir basçı çıkarabileceği tüm sesleri 4 tellide de çıkarabilir.ama perdesize lafım yok.pedallarda ise korn un kullandığı cızırtılı pedal çok iyi bence

Valla çıkarmasına çıkarırda 5 tellideki si teli üzerindeki re'nin hacim ve tonunu la telindeki re'den alabilirmisin bilemiyorum:)

bence 5-6 telli baslar aşırı büyük ve gereksiz.tutması bile zor.üstelik iyi bir basçı çıkarabileceği tüm sesleri 4 tellide de çıkarabilir.ama perdesize lafım yok.pedallarda ise korn un kullandığı cızırtılı pedal çok iyi bence

5-6-7 tellilerin özel tınıları 4 telli ile yakalanamaz ne yazık ki... phrasing, cümle kuruluşları vb. gibi kişisel yaklaşımlar tabii ki her basta farkedilir ama alan genişliği farklı... iyimser düşünüp "iyi bir basçının çıkarabileceği tüm sesleri 4 tellide de çıkarabileceği" cümlesini çok tellilerin sağladığı tınısal genişliğin phrasing yetersizliklerini saklamak için kullanılmaması gibi olumlu bir şekle çevirebiliriz...

Bas gitar tınıları/tonları için sadece Korn'u dinliyorsa arkadaşımız, birşeyler kaçırdığını düşünüyorum...

KorayE çok kısa ve öz konuşmuş :) bende bikaç bişey ekliycem.5 ve 6 telli basların gereksizliğine katılmıyorum.Hadi 7 de olsun.Ondan sonrakiler banada gereksiz geliyor.Bas olmaktan çıkıyo gitara benziyor artık.12-13-14-15... baslar için söylüyorum.Ama 5 ve 6 tel çok işe yarıyor.4 telle 5 tel arasınca çok fazla fark yok ama 6 tel apayrı bişey.Melodik çalımlarda ve özellikle sololarda çok işe yarıyor.Söylediği gibi de 6 telden çıkan tınıyı 4 telden alamıyoruz.

Korn'a gelince.Korn'un bas gitar tonları gerçekten berbat.O kadar set-up la o ton yuh yani.Gerçi isteyerek çekiyor o tonu.Ayrıca adamın bas gitar çaldığındanda şüpheliyim.Örnek alınmaması gereken bi adam bence.Ne tonu güzel ne de tekniği güzel (tabi gitarı hebele hübele yumruklamaya teknik dersek) Çok çok daha iyileri sürüyle var bass_blackdevil.Boşver sen Korn'u :)

Arkadaslar bir kac gün once elime bassday98 in dvd si gecti icinde Michael Manrig,Andy Gonzalez,Francis Rocco Prestia ve Victor Wooten in calışmaları yer alıyor dvd tamamen bir muzik söleni izlemenizi ve dinlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum

.Hadi 7 de olsun.Ondan sonrakiler banada gereksiz geliyor.Bas olmaktan çıkıyo gitara benziyor artık.12-13-14-15... baslar için söylüyorum
7 den fazla teli olan (8,10,12 akustik gitar benzeri bir yaklaşımla kullanıldığı için saymıyorum) bas gitar var mı? En son 7 görüp "insaf" demiştim :)

baştan başladım ancak bitirdim 46 sayfayı hakkatten helal olsun özellikle başlarda ares75 ve de korayE iyi çabalamışlar(ve de katılımcı olan herkese tabi ayrı ayrı teşekkür etmek isterim ama teker teker yazmiim zaman yetmez :) ) ve bu sayfayı buralara kadar getirip herkesin tecrübelerini birbiriyle paylaşması gerçekten yararlı ve takdir edilesi bir anlayış...üstatlar yanında çorbada benim de tuzum olsun diyerek başliim artık :) neyse son olarak tel sayısına gelmişiz 4 tel 5 tel ya da 12 tel aslında asıl temel fark bence oktav farkı perde aralığı(bundan kastım bir perdede baştan aşşağı sayılan nota sayısının çokluğu) ve tınıda yani herkesin anlayışı zevki farklıdır özellikle progressive çalan arkadaşlar 6 teli çok severler bütün notalar yakın olması dışında ses aralığı daha genişler bu da daha farklı dokunuşlara tadlara ulaşmakta kullanılan bir nevi araçtır yani burdan anlaşılan yok 4 tel 5 telden iidir ya da 8 telliye ne gerek var demek yanlış olur gerçi kasıp elin de iiyse 4 telle de birçok notayı layıkıyla çıkarabilirsin 1-1 örtüşmese de ama 4 telliyle 6 teldeki ya da daha çok teldeki herşeyi yapabilme mümkünatın malesef yukardakileri baz alırsak zor :) (benim kafa malesef 4 telden fazlasını basmıyor :p ) herkesin kendine hoş zevkinin olması yanı sıra sahnede olsun dışarda olsun gitar ve diğer enstrümanlarla uyumu da göz önüne alıp değerlendirmekte yarar vardır benim kanımca solo bassist değilseniz tabii sallama bir örnek verirsek 7 telli gitar çalan arkadaşınız varsa 4 telliyle onun tınlarına yanaşıp çalarken ve geçiş yaparken zaman zaman birazcık zorluk ya da hoşnutsuzluk yaşayabilirsiniz bu nedenle 4 telliden istemeyerek 5 telliye geçiş yapanlara sıkça rastlanır oldu...Bütün bunlar dışında zaman zaman farklı tonlara da ihtiyaç duyulması nedeniyle 2-3 bass ile sahne alan gruplar da mevcut misal Helloween seyredenler Markus Grosskopf'un 2 farklı bassla sahne aldığını büyük bir zevkle seyrettiler sanırım :) Bence arkadaşlar hepsinin tadına ayrı ayrı bakıp kulağınıza hoş gelene bakmakta yarar var ele alınca cidden herşey farklı görünüyor insana :) yanlışım varsa düzeltiverin :)

Arkadaşlar ben bi konu hakkında bilgilerinize başvurmak istiyorum.21 ve 24 perde baslar arasında ne gibi farklar var? Neden kimisi 21,kimisi 24 perde olur? Aydınlatırsanız sevinirim...

Gövde yapısıyla ilgili,gövdenin büyüklüğü oranında sustain ve ton değişiyor Ayrıca gövdenin sapla kaçıncı perdede birleştiğide telin salınımıyla ilgili.Ben kendi adıma 24 perdeli ve perdesiz:) basslar kullansamda.Bass gitar için 22 perdenin yeteceğini düşünüyorum.Sololarda bile 23 ve 24üncü perdeleri pek kullanmıyorum.Zaten ton olarak 7 ve 19uncu perdeler arası solo için ideal soundu veren yerler.Çok kalın ve çok ince yerler yardımcı pozisyonlar sololarda.Sevgiler...

Beyler bas gitar almayı düşünüyorum.Bu konuda baya bilgilileri gördüm burda :) yardımcı olursanız sevinirim.700-800ytl lik bir fiyat sınırım war.sadece gitar için.diğer envanterleri ayrıca teker teker alıcam.Gitar için kendi baktıklarım war.Samsunda oturuyorum.Yamaha rbx in 5 telli bir modeli war 450-500 euro civarı.. bir de washburn un t25 war. yamaha ya daha çok aklım yatmış durumda.tel sayısına gelince 6 tel kullandım burda kimsi zor desede o kadar sıkıntı çekmedim kullanımda ama çok da pro. olduğum söylenemez. ondan 5 tellinin yeterli olduğunu düşünüyorum.Bol bol dream theater dinleyip çaldığım için de 4 tel yetersiz kalabiliyor.Siz ne dersiniz? bu ikisi dışında sunabilceğiniz örnekler warsa bekliyorum.. şimdiden teşekkür

Merhabalar yeni bi 5 telli bas almayı düşünüyorum kafamda 3 gitar var tabii bunların dışında başka bi gitar da olabilir ama en fazla 600-700ytllik bişiyler alabilirim

Yamaha rbx 375
Ibanez srx 305
Cort B5

Geri