Bas ve Ekipmanı hakkında herşey

horcrux demiş ki:
arkadaslar ben bas manyetikleri hakkında bilgi almak istiyorum isimleri ve farkları konusunda bilgi verebilecekler olanlar cevap verirse sevinirim...

ben de marka olarak pek bilmiyorum, ancak tür olarak 3 temel bas manyetiği var sanırım, single coil (j), split coil (p) ve humbucker. j ve p isimleri fenderin jazz ve precision modellerinde kullandığı manyetiklerden geliyor, single coiller daha parlak/modern sesli ve gürültülü iken humbuckerlar biraz daha dolgun ve koyu seslidir ve gürültüsü genelde pek olmaz, tabi manyetiğin sarım sayısı, malzemesi ve pozisyonuna göre değişiklik gösterir bunlar yine. split coil de ikisinin arası gibi diyebiliriz. manyetik klavyeye yaklaştıkça ses koyulaşır, köprüye yaklaştıkça parlaklaşır; aynı şekilde yanlış bilmiyorsam sarım sayısı arttıkça ses daha koyu olur, azaldıkça parlaklaşır.

yine de en iyisi gidip farklı manyetik tiplerini farklı baslar üstünde deneyip görmek eğer fırsatın olursa.

6045892_0.jpg

Merhabalar arkadaslar yukarda resmı bulunan extreme marka bass ı almayı düşünüyorum fiyatı 460 civarlarında başlangıc dzeyındeyım bu fiyata değermi yada gitar hakkındakı tam görüşlerini rica ediyorum iyi günler

MezarkabuL33 demiş ki:
Merhabalar arkadaslar yukarda resmı bulunan extreme marka bass ı almayı düşünüyorum fiyatı 460 civarlarında başlangıc dzeyındeyım bu fiyata değermi yada gitar hakkındakı tam görüşlerini rica ediyorum iyi günler

extreme pek bilinen/tutulan bir marka değil, o yüzden denemeden alacaksan benim fikrim ucuz da olsa daha bilinen birşey alman(harmony central'den bas reviewlarını okuyabilirsin marka/modele göre). 460 dolar ise bence bu bas için çok pahalı, 460ytl ise dolar bu kadar düşmüşken o fiyata daha iyi bişey bulabilirsin bence. mydukkandan biraz daha fiyatlara bak istersen, cort ve washburnün uygun fiyatlı başlangıç basları var, onun dışında dükkanlardan bakma imkanın varsa deneyip gör derim.

bunu şekli için düşündüysen de bc rich marka baslara bakabilirsin ama onlar da genelde pek iyi çıkmıyormuş duyduğum kadarıyla.

hocam bende bass gitar çalıyorum stagg bc300gbk model yeniyim ama çok hızlı gidiyorum slap falan iyiyim onlarda bana biraz yardımcı olabilirmisiniz lütfen her ne olursa olsun söyleyin ben kırıkkalede oturuyorum anadolu güzel sanatlar lisesi öğrnsiyim burada bass gitar öğretmeni kursu filan yok lütfen yardım!

selam siteye yeni kaydoldum bende basist olma yolunda giden bi red kit :D neyse 2 ay önce cort action aldım amfim yok ama bilgisayarın kolonlarıyla haleddiorm sizce ne yapmalıyım henüz kursa gitmiyorum

seyithn demiş ki:
selam siteye yeni kaydoldum bende basist olma yolunda giden bi red kit :D neyse 2 ay önce cort action aldım amfim yok ama bilgisayarın kolonlarıyla haleddiorm sizce ne yapmalıyım henüz kursa gitmiyorum

Bana sorarsan önce kendine bi metronom al, sonra sağ elin basit tekniklerini gösterebiicek bi kitaptan yararlanmaya çalış yoksa ufacık bi yanlışını düzeltmek için 6 ayın gidebilir...Hangi tür müziki yapmak istersen iste bana sorarsan işin başından kendini folk, blues gibi türlere alıştır. Bide eğer amfinde yoksa bu senin için bi fırsat olabilir sıksık bası eline alıp amfisiz kolonsuz şekilde dohaçlama yapmaya, şarkıların baslarını çıkarmaya çalış, komik bile olsa yap bence...

Ben bunları bastan çok iyi anladığım için mi söyüyorum? Hayır, sadece eğer 4 sene önce bas gitara başladığım güne dönseydim böyle yapardım...Muhtemelen 2 kat daha iyi çalardım şu an enstrumanımı...

seyithn demiş ki:
teşekkür ederim.. peki cort action doğru aletmi sizce ?
cort action türkiyede başlangıç seviyesinde en çok satılan bas sanırım(benim de elimden geçti), sorunsuz bi tane seçip alırsan fiyat/performans olarak iyidir, ilerleyip daha iyi birşeye terfi edeceğinde de elinden rahat çıkartabilirsin, ama yine de son kararını verip almadan birkaç farklı model daha denersen daha iyi bir fikrin olur.

55 demiş ki:
seyithn demiş ki:
teşekkür ederim.. peki cort action doğru aletmi sizce ?
cort action türkiyede başlangıç seviyesinde en çok satılan bas sanırım(benim de elimden geçti), sorunsuz bi tane seçip alırsan fiyat/performans olarak iyidir, ilerleyip daha iyi birşeye terfi edeceğinde de elinden rahat çıkartabilirsin, ama yine de son kararını verip almadan birkaç farklı model daha denersen daha iyi bir fikrin olur.

Tabi bide her tarza uygun olması gibi bi avantajı var...İyi bi seçim bana kalırsa

horcrux demiş ki:
arkadaslar yamaha baslar hakkında ne düşünüyorsunuz bir de BBN4 modeli var onun hakkında da ne düşünüğünüzü söylerseniz sevinirim...
yamahanın basları genelde ortalamanın üstünde kalite olarak, bbn4 modelini bilmiyorum ama bb serisi bildiğim kadarı ile iyidir, ama tip/ağırlık/boyut açısından ben şahsen pek beğenmiyorum.

bende başlangıç için cort actions ab4 düşünüyorum ama emin değilim yinede gitarla ilgili görüşlerinizi sormak istedim

merhabalar arkadaşlar.Suana kadar pek bi gitar bilgim yok vede bass gitar almak istiyorum.Ve bass a başlarken tercıh ettıgım marka Bc rıch beast dusunuyorum.Kullanan arkadaslardan bılgı almak ıstıyorum bu arada yapmak ıstedıgım muzık turu metal core ve heavy sızce uygun bir gitarmı?

zztop demiş ki:
merhabalar arkadaşlar.Suana kadar pek bi gitar bilgim yok vede bass gitar almak istiyorum.Ve bass a başlarken tercıh ettıgım marka Bc rıch beast dusunuyorum.Kullanan arkadaslardan bılgı almak ıstıyorum bu arada yapmak ıstedıgım muzık turu metal core ve heavy sızce uygun bir gitarmı?
bc rich bas kullananlar daha iyi bilir sanırım ama, duyduğum ve okuduklarıma göre bc rich baslarının en azından düşük fiyatlı modelleri kalite ve çalış konforu açısından pek tatmin edici değilmiş, yeni başlıyorsan ve aldığın bas öyle olursa ilerlemeni yavaşlatabilir. ton açısından uyar sanırım ama aktif manyetikli baslara da bakmanı önerebilirim aradığın ton için.

55 demiş ki:
zztop demiş ki:
bc rich bas kullananlar daha iyi bilir sanırım ama, duyduğum ve okuduklarıma göre bc rich baslarının en azından düşük fiyatlı modelleri kalite ve çalış konforu açısından pek tatmin edici değilmiş, yeni başlıyorsan ve aldığın bas öyle olursa ilerlemeni yavaşlatabilir. ton açısından uyar sanırım ama aktif manyetikli baslara da bakmanı önerebilirim aradığın ton için.

Peki yeni başlarken cort lardan başka önerebiliceğin bi gitar varmı?Ses ve goruntu yonunden beni tatmin edicek bi önerin olursa sevinirim

zztop demiş ki:
55 demiş ki:
zztop demiş ki:

Peki yeni başlarken cort lardan başka önerebiliceğin bi gitar varmı?Ses ve goruntu yonunden beni tatmin edicek bi önerin olursa sevinirim

eğer ayırdığın bütçe çok kısıtlı değilse fernandeslere bi bakabilirsin görüntü açısından farklı bişey istiyorsan. veya gibson stili seviyorsan epiphone baslarına bak ama ton olarak tam istediğini veremeyebilir. bir de ibanez bt serisi var ton ve şekil olarak belki tatmin edebilecek. stagg sx gibi biraz daha altta kalan markalarda da ararsan çoğu farklı model ve şeklin kopyası bulunuyor ama kalite olarak deneyip görmek gerek tabi. esp'nin yine metale uygun ton ve şekle sahip basları var, ama en düşük modelini denedim ve sapı çok kalın, gövdesi de çok ağır geldi. tam bir model önermek istemiyorum çünkü en iyisi gidip denemen, rahatlığı da çok önemli çünkü.

seninde fazlası ile kafanı bozdum ama son bi sorum daha olucaktı.esp ltd ax 104 sıparısı verıcem fıyatı 350 euro verdıgım paraya değicek bir gitarmı aceba?

zztop demiş ki:
seninde fazlası ile kafanı bozdum ama son bi sorum daha olucaktı.esp ltd ax 104 sıparısı verıcem fıyatı 350 euro verdıgım paraya değicek bir gitarmı aceba?
valla denemeden bişey söylemek zor, musician's friend ve music123te birbirinin tamamen tersi iki review var. bu fiyat aralığında çok iyi bişey beklenmez tabi ama 350 euroya 2. el kaliteli bişey de bulabilirsin belki, cort istemiyorsun galiba ama bu tarz Cort EVL-Z4B var, ben dükkanda bir kere denedim ve kullananlardan çok memnun olanlar gördüm, ona bi bakabilirsin 2. el bulursan mesela. ESP LTDye dönersek B50 modelini denedim ben, cort action kullanıyordum o sırada ona oranla çalış konforu çok daha düşüktü, ton olarak da pek bi fark görmedim zaten. bi de basın şekli boyutu ve ağırlığını da göze al, kendi boyuna cüssene ve ellerinin büyüklüğüne göre de düşün, ayrıca garip şekilli baslara kılıf veya case bulmak genel olarak zor oluyor :) vazgeçirmek istemem sevdiysen ama denemeden alacaksan biraz daha düşün derim, veya deneme imkanın olan modeller(ve onlara yakın modeller) arasından seçmen daha iyi olabilir. ben şu an epiphone eb0 kullanıyorum, adam gibi sap/köprü ayarı ve doğru teller ile beklediğimden çok daha iyi çıktı ama ton olarak modern metale pek uymaz, yoksa onu tavsiye ederdim.

Geri