Bas ve Ekipmanı hakkında herşey

Ama son gitar diye bişey yok bence bu işle uğraşıyosan bunu bilmen lazım...

pedal olarak sana Roland V-Bass öneririm(midi controller olur kendisi) veya GT8 B alabilirsin(buda Processor)

merhaba. 3 senedir elektrogitar çalıyom ama artık bass gitara geçmeye karar verdim.bass gitar müzikteki beklentilerimi daha iyi karşılıyor.
bass gitar ve ekipmanları ile ilgili pek fazla bi bilgim yok bu konuda yardım isticektim :) gitara 900€ falan ayırabilirim. amfi yi şimdilik düşümmüyorum. podxt bass almayı düşünüyorum sisteme direkt giriş yapmak için. tarzıma gelince metal den jazza kadar geniş tutmaya çalışıyorum ki her tarzın tekniklerini güzelliklerini alabileyim :) çok uzun oldu yardım ederseniz çok sağolun

Witch-King demiş ki:
merhaba. 3 senedir elektrogitar çalıyom ama artık bass gitara geçmeye karar verdim.bass gitar müzikteki beklentilerimi daha iyi karşılıyor.
bass gitar ve ekipmanları ile ilgili pek fazla bi bilgim yok bu konuda yardım isticektim :) gitara 900€ falan ayırabilirim. amfi yi şimdilik düşümmüyorum. podxt bass almayı düşünüyorum sisteme direkt giriş yapmak için. tarzıma gelince metal den jazza kadar geniş tutmaya çalışıyorum ki her tarzın tekniklerini güzelliklerini alabileyim :) çok uzun oldu yardım ederseniz çok sağolun

witch king selam
messengerdan konuşalım bas fotolarını da gönderirim sana
iyi bak kendine
messenger:eek:[email protected]

victorwooten demiş ki:
Ama son gitar diye bişey yok bence bu işle uğraşıyosan bunu bilmen lazım...

pedal olarak sana Roland V-Bass öneririm(midi controller olur kendisi) veya GT8 B alabilirsin(buda Processor)

kesinlikle haklısın victorwooten son gitar yok ama ne biliim ilanlarda 85 model fender leri görünce bugünden hesaba katsak 20 yıllık gitarlar ve kütür kütürler onun için tek bişii aliim bitiriim demek istedim.

gt8 b kırmızı olan di mi üstünde pedalı da var yanılmıyorsam ok onu alırız
ama her forumda konusu geçen analog mu digital mi konusu burda da devereye giriyor.
gidelim bi marcus miller alalım bi de yanına gt8b yi koyalım olur mu acaba

bende uzun karar verme evresi sonucunda analog olduguna karar verdim ve belki yavas yavas olacak ama tam olsun dedim basladım inceden istedigim setupı dizmeye..

ama yine de iyi düsünmek lazım,istenilen şey temiz ve berrak bir ton mu yoksa envai cesit efekt mi..
cünkü istenilen şey cok fazla efekt ise bunun analog olarak dizmenin yüklü bir maliyeti olacaktır..hele bir de analog pedal olarak ehx,ebs gibi markaların efekt pedallarını tercih ederseniz maliyet daha da artacaktır..
yani istenilen şey cok efektse ve bütce o kadar da yüksek degilse processor mantıklı bir secimdir bu sekilde tercih yapan bir bas gitariste.
ancak yine de en iyi setup da kullanılsa birincil ses cıkısı yapan alet gitarımız oldugu icin öncelikle yüklü yatırımı pedala yapmaktansa gitarın saglam bir gitar olmasında fayda var..sonrasında tona ve sustaine etki eden pedallar ( limiter,compressor,enhancher gibi ) onun sonrasında da efekt pedalları gelmelidir..yani ses cıkısında en alttan üste dogru sesi temizleyerek cıkmak en mantıklısı,temizlikten sonra efekt pedalı veya processore girilmeli.zira temiz ve sustaini yerinde bir gitar soundu olusturduktan sonra en son jack kablosunu processore de girseniz o processor efektinden en iyi verimi alacaksınızdır..efektsiz caldıgınız anlarda ise by-pass konumuna getirip yine processorden işlenmemiş haldeki sesinize kavusursunuz..
kolay gelsin,iyi calısmalar

yards demiş ki:
bas gitar çalmaya heves etmiş bi kardeşnizim.bilgi toplıyorum bunun hakkında.sıfırdan başlarkene 2.el bi gitarla başlamak dahamı mantıklı olur şöyle 4 telli. şuan birtane basscollection bi marka var ve çokda uygun fiyatı.ne tavsiye edersiniz sıfır bi aletmi alayım yoksa acemi biri için 2. el iyi olurmu?
bass collectıon al

dnt_b_nlve demiş ki:
bende uzun karar verme evresi sonucunda analog olduguna karar verdim ve belki yavas yavas olacak ama tam olsun dedim basladım inceden istedigim setupı dizmeye..

ama yine de iyi düsünmek lazım,istenilen şey temiz ve berrak bir ton mu yoksa envai cesit efekt mi..
cünkü istenilen şey cok fazla efekt ise bunun analog olarak dizmenin yüklü bir maliyeti olacaktır..hele bir de analog pedal olarak ehx,ebs gibi markaların efekt pedallarını tercih ederseniz maliyet daha da artacaktır..
yani istenilen şey cok efektse ve bütce o kadar da yüksek degilse processor mantıklı bir secimdir bu sekilde tercih yapan bir bas gitariste.
ancak yine de en iyi setup da kullanılsa birincil ses cıkısı yapan alet gitarımız oldugu icin öncelikle yüklü yatırımı pedala yapmaktansa gitarın saglam bir gitar olmasında fayda var..sonrasında tona ve sustaine etki eden pedallar ( limiter,compressor,enhancher gibi ) onun sonrasında da efekt pedalları gelmelidir..yani ses cıkısında en alttan üste dogru sesi temizleyerek cıkmak en mantıklısı,temizlikten sonra efekt pedalı veya processore girilmeli.zira temiz ve sustaini yerinde bir gitar soundu olusturduktan sonra en son jack kablosunu processore de girseniz o processor efektinden en iyi verimi alacaksınızdır..efektsiz caldıgınız anlarda ise by-pass konumuna getirip yine processorden işlenmemiş haldeki sesinize kavusursunuz..
kolay gelsin,iyi calısmalar

çok sağol kardeşim eyvallah
bass tavsiyesi alalım o zaman
marcus miller almayı düşünüyorum
evladiyelik bişiler olsun elimdekiler iş yapan gitarlar diil(cort curbow-ibanez edb-500-custom perdesiz)
ne almayalım marka model warvick ken smith alembic ritter ????????

victorwooten demiş ki:
5 telli istersen Ken Smith var bende satabilirim(fodera alıcam) fiyat:4000 $ model: Elite BSR 5 (smith in en iyi serisi)
Ken Smith almak yerine Smith manyetikler alıp, İzmirli lüthiyer Erkan Sızarlar'a 1800$ civarında 5 telli bir bas gitar yaptırmak daha ekonomik olur. Ayrıca; Ken Smith sesi almak istiyorsan sana bas gitarda kullanılacak ağaçlar konusunda yardım edecek kişi sayısı çoktur. Hem ikisinden de alınan ses aynı... Eğer 4000$ verecek durumdaysan, dediğim gibi bir bas gitar yaptırıp, geri kalan para ile de cillop gibi bir Ampeg B-100R almanı tavsiye ederim. :)

Saygılar,
U.

eXpert,

Bende bunu yapicaktım erkan abiyle konuştuk fakat smith pickup + preamp ların 750$(bsr elite serisinde bu fiyat biraz daha yüksek 18v preamp ve özel sarım manyetikler kullanılıyor) gibi bi fiyatı var ayrıca smith gitarlarda hardware olarak altın kullanılmıştır ikisindende alınan ses aynı demeni daha önce smith çalmadıını düşünerek hoş karşılıyorum...

Smith çalma gibi bir imkanım olmadı, özür dilerim... İzlediğim videolardan gördüğüm ile Erkan Sızarlar'ın yaptığını karşılaştırdım. Smith fiyatını ben de biliyorum. 1800$+750$=2550$ eder. Sesteki farklılığın da çok büyük bir farklılık olacağını zannetmiyorum ben. "Ses aynı" derken %100 gibi bir oran kastetmedim; ancak yapılacak ince ayarlar ile sesin doğrudan Ken Smith'i andıracağı düşüncesi içerisindeyim.

Görüşmek üzere,
U.

Geri