Thomann'dan Alışveriş

Öncelikle duzgun hitap derken? Hitap etmedim ki ben, komutanım falan mi demeliydim? Konuya gelirsek ne yazıyor açıklamada %3 komisyon ayrı almıyoruz kura mi yediriyoruz diyor?
Eleştiriniz bana küçümseyici ve ukala geldi kusra bakmayın, yine okumadan cevap yazıyorsunuz, orda ne diyor:
"% 3 oranına kadar olmak üzere komisyon eklenerek hesap özetinize yansıtılır." yani ayrı bi %3'lük fiyat görünmüyor, 100 euroluk bir çekim 103 euro gibi hesaplanıp extre'ye yansıyor, 3 defa thomann'dan ürün aldım, farklı banka kartlarıyla hem de, 3ünde de böyle hesaplandı, ispat için illa extre'mi buraya pdf olarak mı asayım?

Hayır efendim neden küçümseyeyim tanımadığım bilmediğim birini. Benim derdim açıklama ile; 100€ luk alışveriş ekstreye 103€ olarak yansımışsa bu %3 lük kısım gorunmemis mi, kura yedirilmismi oluyor. Bankalar komisyon alabilir, ama bunu kura yedirme falan böyle şeyler mümkün değil. Ekstreye gerek yok ben zaten Almanya da yaşıyorum her ay en az 2 defa thomann'dan alışverişim var.

Takip numarasında sıkıntı var galiba. Verdikleri takip numarası: 166601890000 PTT gönderi takibi kısmına yazıyorum yanlış diyor. Başına veya sonuna bir şey mi eklemem lazım?

Hayır efendim neden küçümseyeyim tanımadığım bilmediğim birini. Benim derdim açıklama ile; 100€ luk alışveriş ekstreye 103€ olarak yansımışsa bu %3 lük kısım gorunmemis mi, kura yedirilmismi oluyor. Bankalar komisyon alabilir, ama bunu kura yedirme falan böyle şeyler mümkün değil. Ekstreye gerek yok ben zaten Almanya da yaşıyorum her ay en az 2 defa thomann'dan alışverişim var.
Dostum olaya kendini vermiyorsun :) Sen Almanya'da olduğun için böyle sorunun yok, bu yasal mevzuat ülkemiz için geçerli. yani diyelim ki kur o an 2.7 ve 100 euroluk bir alışveriş 270 tl tutacak değil mi? hesap extre'ne bi bakıyorsun 280 tl civarı tutar var. Bankayı aradığında sana uluslarası alışverişlerden kur dönüşümleri sebebiyle %3 komisyonu tutara yansıtıyoruz diyecekler. Ben bizzat yaşadığım süreci paylaşıyorum, bilmeden atıp tutmuyorum, açıklama için link de verdim, daha da kendimi nasıl ifade edebilirim bilemiyorum açıkçası :)

Birincisi bende bir Türk bankasından aldığım kredi kartını kullanmaktayım, yani senin yaşadığın süreci bende yaşıyorum ve diyorum ki bu kura yedirmek değil öyle saçma şey olmaz diyorum. %3 komisyon tutara otomatik yansır zaten sen banka işlemleri yaptığında biri ordan sana fatura yazmıyor yada şuna kurdan bir giydirelim demiyor, işlemler otomatik gerçekleşiyor. Sana yüksek yansımasının sebepleri var, alış-satış arasındaki makas, alışveriş komisyonu ki bu her kartta yok vs...

Birincisi bende bir Türk bankasından aldığım kredi kartını kullanmaktayım, yani senin yaşadığın süreci bende yaşıyorum ve diyorum ki bu kura yedirmek değil öyle saçma şey olmaz diyorum. %3 komisyon tutara otomatik yansır zaten sen banka işlemleri yaptığın biri ordan sana fatura yazmıyor yada şuna kurdan bir giydirelim demiyor. Sana yüksek yansımasının sebepleri var, alış-satış arasındaki makas, alışveriş komisyonu ki bu her kartta yok vs...
Dostum olay komisyon olayı, bu %3lük farkı tam kestiremiyorsanız kur'u biraz yüksekten hesaplayabilirsiniz gibi pratik bi yol önerdim. herkes matematikçi değil, kur üzerinden çarpayım da %3ünü alayım, onu sonra tekrar burdan şuraya ekleyim falan gibi işlemlere takılmak istemeyenler için pratik bi tavsiyeydi o. İlginç birşey daha geldi başıma, bi defasında vakıfın world card'ı ile aldım. extre'ye bi baktım euro olarak yazmışlar. aradım bankayı, normal euro mevduat hesabınızdan euro olarak ödeyin dediler, ben de Türkiye'de yaşadığımızı hatırlatınca şubeye gelip bugünkü kur ne ise o orandan ödeyin dediler :) o saatten sonra vakıf'la işim bitti zaten :) garanti bu konuda çok iyi, alışverişi yaptığın andaki kur ne ise ona %3 eklediğinde, tam olarak extreye yansıyan tutarı görebiliyorsun anlık harcamalar bölümünde. Yine tekrarlıyorum, extre'de %3 alışveriş komisyon payı diye bi ayrı çekim yok, toplam tutara eklenip tek seferde çekiliyor...

Onunda sebebini söyleyeyim, yurtdışı kartları denilen tipte kartlar var, ilk aklıma gelen maximiles, bu kartlar ile yapılan yurtdışı kaynaklı alışverişler o kartın kuru neyse o şekilde yansıyor, asıl bu kartı kullanırsan yüksek kur çevirmeden doğan zararı yaşamazsin. Nasıl taksitli alışveriş yaptığında vade farkı diye ayrı bir çekim olmuyorsa, yurtdışı alışverişi yaptığında komisyon payı şeklinde ayrı bir çekim olmaz, bu konuda zaten hemfikiriz.

Sen getirseydin keşke. Bira + cips + midye + balık yapardık burda (Rakıdan nefret ederimde, içene lafımız yok tabi). Gümrük yiyeceğine biz yerdik.