Thomann'dan Alışveriş

Eklemek istiyorum. Sonradan aklıma geldiği için firmayı tekrar aradım, ürünün Vietnam malı olması tabi fark eder dediler. Sonra bir şeylere bakıp, tamam, sorun yok diye düzelttiler. Sonuç olarak ürünü almadan önce thomann'dan menşe bilgisi almanız çok önemli olabilir.

Şimdi geldik bir önceki forum kullanıcılarının neden sana önce ki sayfaları oku dediğine.

Çünkü ;

Bir önceki sayfada basit bir pedal alan bir forum kullanıcısı thomann alışverişini detayları ile paylaşmış durumda. Tekrar yazayım EFEKT PEDALI amfi değil.

Rakamlar ÖRNEKTİR. Detaylar bu başlığın ÖNCEKİ SAYFALARINDA VAR. Okuyana.

Adam pedala 100 euro ödemiş.
ptt'ye gittiğinde bir 100 euro daha istemişler. tekrar ediyorum rakamlar örnektir.

Bence o yazıyı bul ve sende onu referans al.

Elemanın bir de ağzından kaçırdığı vardı, bu bir ürün belki gümrüğe takılmaz bile dedi. Gümrükte yeni yıl yoğunluğu olma ihtimalinden yararlanmak istiyorsanız şimdi iyi bir zaman olabilir.
Öncelikle dediğin gibi son durumda ne oldu rakamlarla bilgi verirsen güzel olur, herkes faydalanır.
Telefonla alınan yönlendirmeye asla güvenme derim. Gümrük müşavirlerinin %90'ı 6 ay önce mevzuat değişene kadar muhtemelen thomann adını bile duymamışlardı ve amfi filan ellerinden geçmiyordu, telefonla alınan bilgi yanıltıcı olabilir.
Üstteki yorum da bana saçma geldi. Gümrük öyle aman ab işler yoğun salla gitsin denilecek yer değil. En fazlasından memur tereddütte kalırsa ve iyiniyetliyse ya kargo dahil yazılmış ama belli ki değil hadi geçireyim filan derler yoksa öyle karambolde geçsin filan diye beklemek bence saçmalık. Yani olmuştur elbet karambolde ama bunu bir genel işleyiş gibi düşünmek yanlış olur.

Üstteki yorum da bana saçma geldi. Gümrük öyle aman ab işler yoğun salla gitsin denilecek yer değil. En fazlasından memur tereddütte kalırsa ve iyiniyetliyse ya kargo dahil yazılmış ama belli ki değil hadi geçireyim filan derler yoksa öyle karambolde geçsin filan diye beklemek bence saçmalık. Yani olmuştur elbet karambolde ama bunu bir genel işleyiş gibi düşünmek yanlış olur.
Ben de zaten sadece ihtimal dedim. Belki yüksek, belki sıfıra yakın bir ihtimal. Şansını denemek isteyen kendi bilir. Verdiğim rakamlar bile bana yeterince cazip.

Gözümü kararttım, thomann'a üyelik başvurusu yaptım. Onay gelsin diye bekliyorum. Bir de gümrük müşavirliği firmasıyla görüştüm. İşlem alt sınırı, sürekli mal gelecek olması gibi şartları yok. Alacağım ürün amfi. Bedeli 235 EUR. 30 EUR kargo. Kargo bedeline de vergi çıkması sanırım navlun olarak işlem görmesi. Kesin durumu gümrükte öğreneceğiz. Ürünün gtip kodu 851822. Sanırım bu büyük önem arz ediyor. Bu ürün için vergi hesabı söyle. Ürün fiyatı x. Gümrük y=x×0,18 (Ürün ab'den geldiği için). ÖTV z=y×0,20. Amfinin ÖTV'ye tâbi olduğu kesin. Yani amfi için vergili fiyat formülü x×1,416. Yani bir amfi sana, bir amfi bana durumu yok gibi. Tabi, evrak ücretleri konusu da var ama bir vergi kadar daha olacağını sanmam. Firma 1.000 TL kadar kendisi alıyor. Noter vekalet ücreti zaten maktu.

Ancak, telefonda olduğu için detaylı görüşmediğim bir maddede TSE standardından bahsettiler, sonra amfinin muaf olduğu söylendi. Bir de "kilosu 8 dolardan aşağı olamaz" gibi madde söylendi. Yani, 16 kg amfi için bir de 8×16 USD mı ödeyeceğim diye sordum, yok, bu da ödenmeyecek dediler.

Amfi alacaklar buradan kıyas yapsınlar ama kesin rakamları ürünü teslim aldıktan sonra buraya yazacağım. Benim yazdıklarıma güvenerek sipariş vermeyin.

Elemanın bir de ağzından kaçırdığı vardı, bu bir ürün belki gümrüğe takılmaz bile dedi. Gümrükte yeni yıl yoğunluğu olma ihtimalinden yararlanmak istiyorsanız şimdi iyi bir zaman olabilir.

Ödeme yapacağınız kartı da araştırın. Alışveriş bedeli ekstreye TL olarak yansıyorsa piyasanın üstünde bir kürdan döviz alımı yapmış üstüne de KMV ödemiş olacağınızı hesaba katın.

Saded: Eğer 149.99'luk bir ürün ile arada kaldıysanız bence kesinlikle bu teraneye değmez. Bu, kişisel kanaatim.
Amfi marka model nedir bilmiyoruz.

TR'de varsa fiyat karşılaştırması yapılabilir.

TR'de zaten yoksa da konuşulacak mevzu değil. Güle güle kullan der geçilir.

Öncelikle dediğin gibi son durumda ne oldu rakamlarla bilgi verirsen güzel olur, herkes faydalanır.
Telefonla alınan yönlendirmeye asla güvenme derim. Gümrük müşavirlerinin %90'ı 6 ay önce mevzuat değişene kadar muhtemelen thomann adını bile duymamışlardı ve amfi filan ellerinden geçmiyordu, telefonla alınan bilgi yanıltıcı olabilir.
Ayrıca ürünün thomann'dan veya başka yerden alınmasının önemi yok. Önemli olan alışverişi AB üyesi ülkeden yapmanız ve sanırım ürünün menşei. Sanırım devlet AB üzerinden bize gümrük kazığı atan ülkelerin mallarının kaçırılmasına karşı çıkıyor. Yaptığınız şey aynı, ithalat ve prosedür aynı. (150 - 1500 euro için).

Şimdi geldik bir önceki forum kullanıcılarının neden sana önce ki sayfaları oku dediğine.

Çünkü ;

Bir önceki sayfada basit bir pedal alan bir forum kullanıcısı thomann alışverişini detayları ile paylaşmış durumda. Tekrar yazayım EFEKT PEDALI amfi değil.

Rakamlar ÖRNEKTİR. Detaylar bu başlığın ÖNCEKİ SAYFALARINDA VAR. Okuyana.

Adam pedala 100 euro ödemiş.
ptt'ye gittiğinde bir 100 euro daha istemişler. tekrar ediyorum rakamlar örnektir.

Bence o yazıyı bul ve sende onu referans al.
150 euro altındaki ürün icin 100 euro da ptt istedi konusundan ne kadar eminsiniz?

Çünkü ara ara Thomann'dan 150euro altında siparişlerim oluyor.
En son Harley benton bas gitar aldim 2 ay kadar önce(150€ alti), henuz daha dün 110€ bedelinde aldigim pedal geldi ki ptt ye odedigim miktar sadece %18 + 1tl damga + 16tl gümrüğe sunma bedeli. Dilerseniz ekran görüntüsü paylasabilirim.

Forumu takip ettikçe 2 konuda hatali, eksik, yanlış bilgiler görüyorum.
1) 150 alti ürünlerde alinan vergi orani ve miktari bellidir. Ürün çoklu ise farkli işlem görebilir orasi ayri tabiki.
2) Yurtdisindan ülkeye girerken yanindaki gitar, pedal vergi alirlar, elimden alirlar, ülkeye sokmazlar gibi durumlar.
Lütfen direkt deneyimi olmayanlar harici 3. Şahıs agzi ile konusulanlara itibar etmeyin...

Umarim bu gümrük düzenleme problemi en kisa sürede eskisine döner, bizler de ev muzisyenleri olarak dilediğimiz gibi vergisini ödeyip ekipman getirmeye devam ederiz.

Buldum o postları. :)

Thomann değil de usa'den bir pedal istemiştim. 330 dolar artı 50 dolar nakliye toplam 380 dolar idi. İstanbul dışında oturduğum için de gümrüğe gelip işlemler ile uğraşması iş vs dolayısıyla da mümkün değil. Nitekim 380 dolar karşılığı 5900 gibi bir fiyat pedala vermiştim. Noterden vekalet çıkarıp ups ye vekalet verdim 370 tl. Ups ile 10 gündür mailleşiyoruz. Formlar, fatura nüshası, vekaletnamenin scan edilip gönderilmesi sonra vekaletnamenin aslının kargolanması müşavir hanıma ayrıca evrakların maillenmesi derken sonunda çıkan fatura ekstra bir 5981 tl. Kargoyu geri mi yollatsam- mümkünse iade mi alsam- teslim mi alsam bilemiyorum. Ama bu işe bir daha girişmeyeceğimi biliyorum

400EUR olan bir amfi için istedikleri ücret toplamda ekstradan 340EUR civarında. Bunda noter masrafları (105 TL X 2 = vekaletname ve imza beyannamesi), döküman kargo masrafı (~ 40 TL) yok. Tareks ücretleri, vergi ve müşavirlik ücreti (ortalama 750-1250 TL arası) vb. diğer ücretler dahil. Amfi dışarıdan UPS, DHL veya EMS/PTT üzerinden gelecekse ÜnSped diye anlaşmalı firma var onlarla görüşmeni salık veriyorlar; müşavirlik ücretini de bu firma alıyor. Anlaşmalı, akçeli işler.

Ayrıca, 22 Eylül 2022 tarihinde satın aldığım ve Thomann tarafından 7 gün içinde kargoya verilen gitarım, 8 Kasım 2022 tarihinde teslim edildi. Süre yoğunluğa göre değişebilir tabi ama ortalama 30 gün (± 5 gün) olarak kabul etmek mantıklı.

Kısacası hükümet sana ALMA diyor; ama ben bir seferlik da olsa inadına aldım.

Beni ilgilendiren bir başlık olmadığı için okumuyordum yazılanları ama şu son dönedeki yazılanlar çekişmeler falan.

Vallahi netflix dizileri kadar heyecanlı ve gizemli ilerliyor.

Herkes bir şey yazıyor. Ortada sipariş vermiş şuan için 1 kişi var onunda daha sesi soluğu çıkmadı.

Havanda su dövülüyor sanki.

Çok heyecanlı abi.

Beni ilgilendiren bir başlık olmadığı için okumuyordum yazılanları ama şu son dönedeki yazılanlar çekişmeler falan.

Vallahi netflix dizileri kadar heyecanlı ve gizemli ilerliyor.

Herkes bir şey yazıyor. Ortada sipariş vermiş şuan için 1 kişi var onunda daha sesi soluğu çıkmadı.

Havanda su dövülüyor sanki.

Çok heyecanlı abi.
Bugün siparişimi verdim. Gelişmeleri aktaracağım.

150 euro altındaki ürün icin 100 euro da ptt istedi konusundan ne kadar eminsiniz?

Çünkü ara ara Thomann'dan 150euro altında siparişlerim oluyor.
En son Harley benton bas gitar aldim 2 ay kadar önce(150€ alti), henuz daha dün 110€ bedelinde aldigim pedal geldi ki ptt ye odedigim miktar sadece %18 + 1tl damga + 16tl gümrüğe sunma bedeli. Dilerseniz ekran görüntüsü paylasabilirim.

Forumu takip ettikçe 2 konuda hatali, eksik, yanlış bilgiler görüyorum.
1) 150 alti ürünlerde alinan vergi orani ve miktari bellidir. Ürün çoklu ise farkli işlem görebilir orasi ayri tabiki.
2) Yurtdisindan ülkeye girerken yanindaki gitar, pedal vergi alirlar, elimden alirlar, ülkeye sokmazlar gibi durumlar.
Lütfen direkt deneyimi olmayanlar harici 3. Şahıs agzi ile konusulanlara itibar etmeyin...

Umarim bu gümrük düzenleme problemi en kisa sürede eskisine döner, bizler de ev muzisyenleri olarak dilediğimiz gibi vergisini ödeyip ekipman getirmeye devam ederiz.
Kapınıza mı geldi yoksa gümrüğe mi çağrıldınız?

Geri