Thomann'dan Alışveriş

Selamlar,

Durum güncellemesi için geldim, bahsettiğim sipariş hafta başında PTT uluslararası vs vs isimli ikitellide yer alan merkeze ulaştı. Aradığımda, gümrüğe takıldığını, gidip almam gerektiğini söylediler. Ürünlerin toplamı 146 küsür, kargo 30 küsür euro tutarı bu arada.

Bugün gittim, oraya gittiğimde dosyayı açıp, heh tamam sizin dosyada nakliye ayrı yazılmış zaten, bakmadan buraya göndermişler dediler. Ağzımdan tek kelime bile çıkmasına gerek kalmadan işlem çözüldü yani, sancaktepeden ikitelliye gittiğim ile kaldım.

Oradaki memur ile konuştum elbette, bakmak bu kadar mı zor, rakamları alt alta toplasa görecek, bizi niye yoruyorsunuz vs diye, oradaki bir memur, abi bizde dönem dönem orada çalışıyoruz öyle olmuyor vs diye geveledi.
Bu arada benim ile aynı dönemde Zonguldak'ta yaşayan bir arkadaşım 142 + 30 olacak şeklinde bir sipariş geçti, onunki sorunsuz kapısına kadar geldi. Bu gümrüğe takılma konusunda Arnavutköy'de çalışan memurların keyfine göre hareket ediliyor. Bu durumu Cimer'e yazmak ile yazmamak arasındayım, bi faydası olur mu hiç bilmiyorum.

Özetle,

Ürünlerin Toplamı: 146,88 eur
Nakliye Bedeli: 30 eur
Efektif kur: 20,26
Ara TL Toplam: 3583,59 TL
Gümrük Vergisi: 495 TL
Damga Vergisi: 24,20 TL

Toplam cebimden çıkan tutar: 4102,79 TL

Genel sonuçtan memnunum, tekrar bir fırsat görsem alırım muhtemelen.

Gitarı inceleme fırsatım olmadı henüz. Üşenmezsem onunda fotoğraflarını gitarını göster başlığında paylaşırım.

Umarım sizler için faydalı olmuştur.

Bile isteye yapıldığını düşünüyorum. Kağıt üstünde engel olamadıkları ithalatı böyle zorlaştırıyorlar tahminimce. Malum dış ticaret açığı rekor kırdı yine. Böyle giderse istisnasız her mala ÖTV gelir yakında

Harley Benton marka kullananların düşüncesi ne? Sanırım thomann'ın fason markası. Buradaki 2. el cort vb. fiyatına bas var. Keza amfiler de ortalama 10 w'lıkların çıkma fiyatına. Başlangıç için 150 eur limitini aşmadan biri ya da öteki alınabilir mi sizce?

Harley Benton marka kullananların düşüncesi ne? Sanırım thomann'ın fason markası. Buradaki 2. el cort vb. fiyatına bas var. Keza amfiler de ortalama 10 w'lıkların çıkma fiyatına. Başlangıç için 150 eur limitini aşmadan biri ya da öteki alınabilir mi sizce?
Youtube bir çok video var. Fiyatının üzerinde kalite ve performans sunuyorlar. Ben 2 modelini denedim. Güzeller. Akort kaçırmıyorlar.

O sınırı aşmayan gitarlar çok matah olmayabilir. Ama Deluxe serileri (Vietnam) ve özellikle Fusion serileri (Endonezya) kullandım; gayet iyi gitarlar.

Zaman içinde 4 Harley Benton gitar tane aldım. Benim deneyimim ve okuduğum yorumlar bazılarına lütiye eli değmesi gerekiyor. Ben çoğunu kendim yapabildiğim için sap ayarı, entonasyon vs. zevkle uğraştım. Hatta bir gitarı epey modladım (manyetik, köprü, tuner, coil-split vs). Bir tanesi, bir kaç perdenin tesviyesi, üst-eşik yivlerinin açılması gibi daha ciddi lütiye işi istedi. Toplamda harcadığım paraya ve sonuçta ortaya çıkan gitara baktığımda çok çok daha yüksek fiyatlı gitarlara yakın bir sonuç aldığımı düşünüyorum. Ha, zaman ve uğraş istiyebiliyor ama ben zaten biraz da zevk için yapıyorum. Yanlış anlamayın illa uğraştıracak diye bir şey yok, ama durum gerekirtirirse uğraşırım diyorsanız bence değer.

Selam arkadaşlar,
Yakın zamanda Almanya'ya gideceğim. Hali hazırda forumdan bir arkadaşımız, sağ olsun kırmadı, fikirlerini paylaştı ancak aldığım cevaplar karşısında bir cahillik yapıyor olabileceğimi fark ettim. Dolayısıyla sizlere de danışmak istedim.
Epiphone Les Paul Standard Pro gitarımı ve Micro Cube amfimi yeni sattım.
Metalden ziyade, blues ve ve soft rock türlerini benimsemiş durumdayım.
Gitarımı evde çalıyorum, öğreniyorum, sahne almak gibi bir niyetim yok.
Pedal konusunda dijital çözümleri seviyorum.
  • 1000€ dolaylarında bütçem var.
  • Gitarım olsun istiyorum.
  • Amfim olsun istiyorum (monitöre sıcak bakmıyorum).
  • Pedalım (basmalı bir şeyler :)) olsun istiyorum.
Normalde almayı düşündüğüm ekipmanlar (Thomann linkleri isimlere gömülü, tıklayıp ürüne ulaşabilirsiniz):
Yamaha Pacifica 112V (Squier CV 60s Strat stokta olmadığı için)
Boss Katana 100 MKII Bundle (Footswitch var ve MG-30'da olduğu gibi masaüstü uygulaması var)
Cordial CTI 3

Birçok seçenek olduğu, oraya gitmişken daha mantıklı seçeneklere yönelebileceğim söylendiği için sizleri rahatsız ediyorum. Bütçem ve durumum ortada, yapacağınız tüm önerilere FAZLASIYLA açığım.

Kafa karışıklığının vermiş olduğu yetkiye dayanarak, hoşuma giden ürünleri (YouTube videolarını da izledikten sonra) ekleyerek oluşturduğum istek listesini de sizinle paylaşmaktan onur duyarım:

Rahatsızlık verdiysem özür dilerim, lütfen görmezden gelin.
Katkı sağlayanlara şimdiden teşekkür ederim.

Dipnot: Nux MG-30 ikinci el alabilirim, buldum (250€). Diğer ekipmanlar için, ŞAHISTAN, ikinci el almayı düşünmüyorum.

Selam arkadaşlar,
Yakın zamanda Almanya'ya gideceğim. Hali hazırda forumdan bir arkadaşımız, sağ olsun kırmadı, fikirlerini paylaştı ancak aldığım cevaplar karşısında bir cahillik yapıyor olabileceğimi fark ettim. Dolayısıyla sizlere de danışmak istedim.
Normalde almayı düşündüğüm ekipmanlar (Thomann linkleri isimlere gömülü, tıklayıp ürüne ulaşabilirsiniz):
Boss Katana 100 MKII Bundle (Footswitch var ve MG-30'da olduğu gibi masaüstü uygulaması var)
Cordial CTI 3

Birçok seçenek olduğu, oraya gitmişken daha mantıklı seçeneklere yönelebileceğim söylendiği için sizleri rahatsız ediyorum. Bütçem ve durumum ortada, yapacağınız tüm önerilere FAZLASIYLA açığım.

Kafa karışıklığının vermiş olduğu yetkiye dayanarak, hoşuma giden ürünleri (YouTube videolarını da izledikten sonra) ekleyerek oluşturduğum istek listesini de sizinle paylaşmaktan onur duyarım:

Dipnot: Nux MG-30 ikinci el alabilirim, buldum (250€). Diğer ekipmanlar için, ŞAHISTAN, ikinci el almayı düşünmüyorum.
Size sadece şunu söyleyebilirim: keşke bu alışverişi şimdi değil de, biraz daha ileride, daha bilinçli tercihler yapabilecek konumdayken yapsanız. "Basmalı bir şeyler" istemekten, gerçekten ne istediğinizi bilmeye doğru yapacağınız yolculuk oldukça uzun çünkü. O nedenle ben size çok spesifik ürün tavsiyesinde bulunmayacağım. Bence sizin istediğiniz soundlar için herhangi bir 12 inç hoparlörlü temiz tonlu amfi artı Mooer Red Truck yeter de artar. Gitar için de Strat kasa bir Schecter (Nick Johnson modeli filan...) gayet yeterli olur.
Bir de, bu ürünler için ülkeye girerken ne vergi ödeyeceğinizi (veya ödeyip ödemeyeceğiniz) netleştirin. Hayal kırıklığı olmasın sonra.

Selam arkadaşlar,
Cordial CTI 3

Harley Benton Fusion II serisinin HSH veya HSS modellerini incelemeni öneririm. Köprü ve sap manyetiklerini push pull pot'la humbucker veya single coil kullanabiliyorsun; çok geniş bir ses seçeneği elinin altında oluyor böylece. Elektronik ve mekanik olarak da gayet iyi kalitede üstündeki ekipman, bir değişiklik yapmana gerek yok.
Harley Benton istemem diyorsan Sire Larry Carlton markası ikinci önerim. Strat tarzı HSS modelleri 335-550 Euro arası. Ben Marcus Miller V serisi basını kullanıyorum; fiyat performans olarak çok iyi bir seçenek.
Amfi konusunda monitör istemiyorum diye belirtmişsin ama evde çalan biri olarak ben bir tane full range aktif kabin alıp plug-in'lerle yürürdüm. Öte yandan ikinci el Nux MG-30 kullanacaksan o pedal zaten modellenmiş bir ses üretecek. Onu yine bir amfiye vermek yerine nötr ses üreten bir monitöre vermek daha mantıklı bence

2 Şubat tarihinde Thomann'dan 1800 Euro değerinde alışveriş yaptım, Kemper ve KRK ROKIT 7 bundle satın alarak. Çıkan gümrük vergisi ve gelişmeleri size aktaracağım. Tahmini olanlar varsa da yazarsa çok sevinirim.

2 Şubat tarihinde Thomann'dan 1800 Euro değerinde alışveriş yaptım, Kemper ve KRK ROKIT 7 bundle satın alarak. Çıkan gümrük vergisi ve gelişmeleri size aktaracağım. Tahmini olanlar varsa da yazarsa çok sevinirim.
1800 euro vergisiz hali ise yaklaşık 2550 euro ürüne + müşavir masrafları(ortalama 5bin TL) çıkar diye tahmin ettim :D

Eğer vergili hali 1800 ise TR girişinde vergiler düştüğü için bu rakam düşecektir o zaman da 2200 euro + masraflar gibi bir tablo çıkar tahminen.

Ticari ithalat kapsamında değerlendirileceği için ek belgeler ve vergiler gerektirecek. Kemper elektrikli/elektronik cihaz olduğu için uygunluk belgeleri vs. istenir. Onun dışında amfi ve hoparlörde KDV'ye ek %30 ÖTV hesaplanıyor. Deneyimli bir gümrük müşaviri uğraşacaksa olayın sadece masrafı boyutu olur. 1000€ civarı vergi çıkar + müşavirlik ücreti vs. Kemper, Türkiye'ye ithal edilip satılan bir marka olduğu için belgeler açısından bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum

Geri