Thomann'dan Alışveriş

Sepete ekleyip turkey seçince heyecan yapılıyor fiyat düştüğü için. Halbu ki orada türkiye seçilmeden görülen fiyat ne ise ona denk geliyor aldığımız ürünler. Hatta 5-10 euro fazlasına. Adam kendi ülkesinde tahsil etmediği vergiyi bizim ülkemizde tahsil ettiriyor. Başta feci umutlandırıyor insanı. Kayda değer bir fiyat farkı olmadıkça thomann'dan almanın bir manası yok. Sanırım bunu bilmeyen de kalmadı artık.

Arkadaşlar ürün fiyatları ülkeye göre değişebiliyor, misal akg'nin fabrikası bile Avusturya'dayken, Amerika fiyatları Avusturya'dan ya da thomann'dan daha uygun olabiliyor. Tamamen firmaların pazarlama politikaları ile ilgili. Siz ödeyeceğiniz net rakamı görmek için önce ülkenizi Türkiye olarak seçin, kargo hariç sepetinize yansıyan tutarın üzerine yaklaşık %20 fark koyun, total'deki maliyet hemen hemen o oluyor. Thomann vergi iadesi sistemini çok güzel oturtmuş, siz sepette ödeme aşamasında peşinen iade alıyor ve kapıda bu farkı Ptt'ye ödüyorsunuz. Ben de bu hafta tekrar studyo için 2. bi SPL Preamp ve Presonus monitor controller siparişi verdim. yılbaşından hemen sonra verilen siparişlerimiz gecikmişti, sanırım o dönem bi yığılma oldu. Bu defa 15-16 gün içinde elime ulaşacağını düşünüyorum...

Arkadaslar b-stocklar geri gonderilip iadesi yapilan urunlerdir.
Evet , ürün açıklamalarında kullanıma bağlı izler olabilir uyarısı mevcut zaten, ancak b-stock indirimi çok iyi değilse almam şahsen, elektronikte başkasının kurcaladığı elleştiği ürünü sıfır niyetiyle almak bana uygun gelmiyor, misal goldmike preampın sıfırı 468 euro iken b-stock'u 433 euro idi, 100 lira fark için almak istemedim. Ha 400 euro olsaydı bi düşünürdüm :)

Fiyat farkının sebebi vergi farkı. Türkiye' ye yollanan pakette Almanya' da uygulanan %18 lik "Mehrwersteuer" yani Kdv fiyattan düşülüyor.

Fiyat farkının sebebi vergi farkı. Türkiye' ye yollanan pakette Almanya' da uygulanan %18 lik "Mehrwersteuer" yani Kdv fiyattan düşülüyor.
Yukarıda bahsedilen fiyat farkı sanırım aynı ürünün Almanya ve İngiltere'de cüzi de olsa farklı fiyatlarda görünmesi, yoksa Türkiye avrupa ülkesi olmadığından %18lik bi fark varmış gibi göründüğünü artık herkes biliyordur sanırım 20 sayfa yazılıp çizilmiş. yalnız ben önceki siparişlerimde de tam bi hesaplama yaptım, iade edilen tutar tam da %18 değil, %14-15 civarına denk geliyor. Bunu da thomann'a yazdım, zaten bu vergi iadeleri sürecinde yaşanan bazı masrafları da kendileri karşıladığını, bi nevi hibe ettiklerini, kullanıcıyı mağdur etmeyecek miniumum iadeyi yaptıklarını yazdılar. Ben yine de şikayetçi değilim, önceden distiribütör firmaları arayıp pazarlık dahi edemiyoduk, thomann'ın bu kapıya kadar sorunsuz ulaştırma hizmetleri sayesinde pazarlıkta caydırıcı bi güç oldu bence. Ha yine arada çok uçuk fiyatlar olmadıkça, garanti-değişim vs. gibi hizmetleri daha hızlı almak adına ben yerel firmaları tercih ediyorum, ama arada yarı yarıya fiyat farkı varken de kimse kusra bakmasın, thomann'dan paşalar gibi alıyoruz...

Öncelikle o oran tam olarak %19, hesaplama hatası yapmışsın, zira vergi oranı ürün fiyatının %19' u. Yani orda gördüğün fiyat ürün(%100) + vergi(%19)= %119 sen hesaplarken 118 ' in %18 ini hesapliyorsun, dolayısı ile yanlış sonuç elde ediyorsun. Thomann' ın satış fiyatının ülkeden ülkeye farklılık göstermesinin kesinlikle satış politikası ile alakası yok. Bunları bizzat kendileri ile de konuştum. Zaten farklı olması olanaksız zira thomann' ın her ülkede yeri yok, tek yer Treppendorf. Herneyse konuyu dağıtmayayım,
mesela 119€ olan bir gitarı sepetinize atın ve;
1- Türkiye' yi seçin fiyat 119-19=100€ olacak, çünkü AB dışı ülke.
2- Ingiltere' yi seçin fiyat 119-19+15= 115€ olacak çünkü ingiltere'de vergi %15
3- Ispanya 118€
4- France 115€
5- Finlandiya 122€,
gibi, inanmayan açıp deneyebilir.

Thomann'dan alınabilecek o kadar çok ürün var ki bu forumdaki ikinci el fiyatlarından daha uygun. Vergi ve kargo dahil olmasına rağmen.
Üstelik üşenmeyip aldığınız ürünlere yorum yazarak bir sonraki siparişinizin kargosunu bedavaya getirecek bir hediye çeki de kazanırsınız.
Thomann büyük bir nimet bence.

Ben geçenlerde başlığı takip edenlerin de bildiği üzere toplu bir alım yaptım. Sadece Digitech Bad Monkey ile RP255'in ve manyetiğin neredeyse Türkiye sıfır fiyatına aldım o kadar ürünü. Neler aldığımı bilmeyenler bu başlıktaki videoyu izleyebilir.

Son düzenleme:
Thomann kesinlikle bir nimet ancak 500 tl altında alacağınız bir üründe çok mantıklı fiyat farkları olmuyor..Ama 3000 tl ye türkiyeden alabileceğiniz bir cihazı 1500 tl gibi bir fiyata alabiliyor olmak gerçekten güzel..1500 tl niz cebinize kalıyor...

Arkadaşlar ürün fiyatları ülkeye göre değişebiliyor, misal akg'nin fabrikası bile Avusturya'dayken, Amerika fiyatları Avusturya'dan ya da thomann'dan daha uygun olabiliyor. Tamamen firmaların pazarlama politikaları ile ilgili. Siz ödeyeceğiniz net rakamı görmek için önce ülkenizi Türkiye olarak seçin, kargo hariç sepetinize yansıyan tutarın üzerine yaklaşık %20 fark koyun, total'deki maliyet hemen hemen o oluyor. Thomann vergi iadesi sistemini çok güzel oturtmuş, siz sepette ödeme aşamasında peşinen iade alıyor ve kapıda bu farkı Ptt'ye ödüyorsunuz. Ben de bu hafta tekrar studyo için 2. bi SPL Preamp ve Presonus monitor controller siparişi verdim. yılbaşından hemen sonra verilen siparişlerimiz gecikmişti, sanırım o dönem bi yığılma oldu. Bu defa 15-16 gün içinde elime ulaşacağını düşünüyorum...
Bir de burda pratikte doğru lakin teoride eksiklik var. Bu vergi iadesi sistemini oturtan Thomann değil Almanya ki şimdiye kadar gittiğim her ülkede oturmuş bir sistem vardı. Mesela Almanya' ya turist olarak gittiniz ve birşeyler satın aldınız, turist olduğunuzu bildirip pasaportunuzla vergi iade formu doldurup ülkeyi terkederken ödediğiniz %19 mwst. adlı kdvyi iade alabilirsiniz. Thomann' ın yaptığı ise tam olarak budur, kargonun ulaşacağı adres AB dışı olduğu için kdvyi peşinen iade eder, etmek zorundadır. Kapıda ödediğiniz vergi ise Türkiye devletinin ticari mahiyet taşımayan 30 kg altı posta kolileri için belirlediği %18 lik gümrük vergisidir. Yani Thomann' ın bu vergi ile yakından uzaktan alakası yok, burda da bu konuda uyarılar yapmışlar zaten;
Information for non EU countries – Thomann Mobile

ZLbYoz.png

Merhabalar, burda anlatmak istediği şey bu aşamadan sonraki aşamada ptt ile iletişime geçinmi diyorlar, Yoksa ptt ile temas mevcut aşamadamı olacak ?

Bu artık bizim ülke sınırlarına giriyor ve bundan sonra sorumluluk PTT'nin diyor. Bu sayfanın altında notification seçenekleri var. Oradan her hareketi haber vermeyi seçince email ile bilgi geliyor.

DHL takip kodunu PTT müşteri temsilsine verdim barkod konuda çevirdiler PTT sayfasından Henüz Türkiye'ye girmediği halde takip edebiliyorum. şaşırtıcı derecede iyi sistem ptt den beklemediğim derecede iyi :)

Ayın 7sinde vermiş olduğum preamp, monitor controller, kulaklık mikrofon vs. içeren kalabalık bir siparişim şaşırtıcı şekilde bugün İstanbul'dan çıkış yapmış sanırım yarın ya da öbür gün teslim edilecek, 8 gün gibi rekor bir süre bu, yurtiçinde bile sipariş verip bu kadar zamanda teslim alamadığım zamanlar olduğunu düşünürsek, eğer yarın sorunsuz şekilde ürünlerimi teslim alabilirsem Ptt'ye ve thomann'a bu zamana kadar yaptığım eleştirileri geri alabilirim :) Hadi hayırlısı bakalım...

Geri