Pedallar & Prosesörler Hakkında (genel)

Ya arkadaşlar, amfiyi bedavaya getirdiğim için, prosesöre daha fazla para ayırabileceğim. Yalnız anlamadığım bir konu var. Mesela diyorsunuzki, V-amp 2 bir amfi simülatörüdür, efektör değildir. O zaman onu satın almakla hata mı etmiş olurum. Tamam hiç biriniz Zoom'ları beğenmiyorsunuz ama, "Zoom GFX-707II" ile ilgili de aynı şeyleri mi düşünüyorsunuz ? Bir de "Korg AX10G" sizce nasıldır ?

Sanırım, v-amp 2 haricinde hepsi efektör, ama o amfi simülatörü. Peki ne kadar eksiği var efektörlerden. Yani gitardan zurna sesi çıkartacak değilim. Ama sadece clean + distortion için de bir alete para vermek istemiyorum. Acaba bir v-amp 2 işimi görür mü ? Şu anda aklımda o var çünkü her yerde fiyatına göre harika bir alet olduğu yazıyor. Nette tonlarını biraz dinledim, oldukça beğendim.
Benim de aklımda hep bir expression pedalı var, o da onda yok ama şimdi meselemiz o değil tabi :)

Ayrıca "v-amp 2" ile "x v-amp"ı değerlendirirseniz çok mutlu olacağım. Hani pedallı olanı.

Son olarakda, Digitech RP serisi bunların yanında lafı edilecek bir ürün değil galiba. Öyle değil mi ? GNX serisi de zaten el yakıyor resmen. Tonlarını dinledim biraz nette, neden o kadar pahalı olduğu anlaşıldı :) Gerçekten harika tonları var gibi. Tabi bir sürü görecesi var bu işin ama dinlediğim kadarıyla hoşuma gitti.

Gitara yeni başlıyor sayılırım, evvelden bas gitar çalıyordum. İşte meramımı anlattım. Gördüğünüz gibi kafam patlamış durumda :) Bir yardımcı olun lütfen.
Bu arada bu aletlerin fiyatları artan bir sırayla şöyle:

X V-amp (70$ civarı), V-amp 2 (100$), Zoom GFX 707II (120$ küsür), Korg AX10G (150$ filan).

satch_yt demiş ki:
anladığım kadarıyla artık dijital işlemcilerden bıkmışsın ya da bıkmak üzeresin :) alternatif olarak analog pedallar önerebilirim, 500-550 avroya çok güzel analog pedallar alabilirsin bence, bi boss eq, super overdrive (SD1), ya da ibanez ts9, bi de compressor la bence toparlamaya başlayabilirsin, hatta çok da mutlu mesut olacağını garanti edebilirim, özellikle ts9 a hayran kalırsın (tabi çok sert ton istemiyosan)

Şahsi fikrim: Bence artık processor devri kapandı analogda var ne varsa, bahsettiğin parayla güzel bi setup kurarsın, olmadı 2. el bakıp daha güzelini kurarsın.

Doğrusu haklısın,bıktım sayılır... :D
Ama şimdiye kadar marshall-jack hammer dışında(onu da 2 sene kadar önce denemiştim,çok net hatırlayamıyorum) hiçbir temiz ve sert bir tonu olan analog bilmiyorum.Geneli bana hep overdrive gibi geliyor...Gitarımda japon bir jackson...Aktif manyetik..Dolayısıyla sert ve gür tonların gitarı.
Analog toplamayı düşünebilirim istediğim tarzda bir pedal bulursam.
Senin bildiğin bir analog varmı şöyle sert ve net-temiz bir sounda sahip?

selam,

POD 2.0 almayı düşünüyorum... footswitch falan yaptırıp kullanmayı düşünüyorum çünkü floorboard alcak kadar param yok... Floorboard almadan proc daki wah whammy gibi expression pedal gerektiren efektleri kullanamaz mıyım?
Bi de behringer floorboard gördüm 175 dolar civarı idi. Daha ucuz exp. pedallı bir floorboard bulabilirmiyim?
yardımcı olursanız sevinirim

KoRnoManiac demiş ki:
selam,

POD 2.0 almayı düşünüyorum... footswitch falan yaptırıp kullanmayı düşünüyorum çünkü floorboard alcak kadar param yok... Floorboard almadan proc daki wah whammy gibi expression pedal gerektiren efektleri kullanamaz mıyım?
Bi de behringer floorboard gördüm 175 dolar civarı idi. Daha ucuz exp. pedallı bir floorboard bulabilirmiyim?
yardımcı olursanız sevinirim

Vallaha abi ben de pod 2.0 + behrinder fcb 1010 var, fcb 1010 yerine fbv4 ve bir tane de wah pedalı alsaymışım çok daha iyi olurmuş, fcb 1010 çoook büyük bana çok külfetli geliyo, sırf o yüzden konserlerde baştan aşşağıya 1 tane ton kullanıyorum :D

Doğrusu haklısın,bıktım sayılır... :D
Ama şimdiye kadar marshall-jack hammer dışında(onu da 2 sene kadar önce denemiştim,çok net hatırlayamıyorum) hiçbir temiz ve sert bir tonu olan analog bilmiyorum.Geneli bana hep overdrive gibi geliyor...Gitarımda japon bir jackson...Aktif manyetik..Dolayısıyla sert ve gür tonların gitarı.
Analog toplamayı düşünebilirim istediğim tarzda bir pedal bulursam.
Senin bildiğin bir analog varmı şöyle sert ve net-temiz bir sounda sahip?

ya ben çok sert tonlarla çalmıyorum o yüzden ts 9 ve sd1 yazdım ama galiba sd1 in turbolu bi versiyonu var, modelini bilmiyorum, o yine boss bilmemne turbo distortion diye geçiyo, o galiba iyi ama ben kullanmadımemin değilim, bulabilirsen mxr var sert, başka bilemiycem.[/quote]

abi adam gibi başlık açsakya burdan karışıo mesajlar hep kim kime cevap veriyo belli diil...
bi de soru soruom zırt die biri daha soruo benim soru gidio neden başlık açmıyoruz ki?

Doğru söylüyorsun. Arka arkaya bir sürü soru birikiyor. Bence bu aynı başlık altında toplama fikri pek iyi bir fikir değil. Tabi mümkün olduğunca gereksiz konu açmaktan sakınmak lazım ama, prosesör ve pedal konusunu bir başlık altında toplamak ne kadar doğrudur bilmiyorum ?

Selamlar..

Gece gece müzisyen adamın alet alma sevdası tutar mı ? demeyin. Tuttu . Forumlarda gezerken boss Gx700 e denk geldim. Malum aranızda az çok elimdeki aletleri bilen arkadaşlar mevcut. Ben aşağıya tekrar yazıcam ve sizlerden sorum için yorum bekliyecem.

Crate Blue Voodoo kafa kabin (Dist sounduna tek kelimeyle hayranım)
3-4 adet gitar..
Zoom GFX-8 (Dist tonları gayet güzel, cleanleri de idare edecek kadar güzel, reverb ve delay özellikleri de kullanılacak kadar iyi)

Şimdi durumu kısaca özetleyim. Çok sık olmasa da sağda solda konsere çıkıyorum 1-2 grupla. Ciddi projeler üretiyoruz. Yakın zaman içinde bir stüdyoya yerleşicem bütün aletleri oraya taşıyacam. Aklıma gelen fikir elimdeki GFX i satıp onun yerine boss gx700 ve footswich almak. Aslında avantajları da var dezavantajları da. Avantaj olacak şey boss gx700 ün efekt kalitesi. GFX tahmin etmiyorum ki onunla başa çıkabilsin. Üzerinde daha çok efekt bulunması vs. Dezavantaj olarak da aklıma ne yazık ki ilk gelen taşınabilirlik sorunu. Stüdyo çalışmalarına hatta sahneye bile taşımak büyük işkence. Zamanımın çoğunu yeni taşınacağım stüdyoda geçireceğimi düşünüyorum. Stüdyo çalışmaları için elimde para kalırsa bir Vamp ya da o ayarda bir amp simulator almayı düşündüm. Böylece provaya giderken yanımda 5 kiloluk bir metal yığını taşımaktan kurtulmuş olucam. Diğer bir yandan da elimdeki pedalı satmayıp bir şekilde gx700 alırsam footswitch olarak GFX i kullanabilicem. Kısacası 250 dolar bulmaya mı çalışayım yoksa satayım pedalı gitsin mi (yaklaşık 400 dolara satabilicem)

Siz benim yerinde olsanız naparsınız? Elinizdeki pedalı satıp (GFX8) Boss Gx700 gibi rackmount efektör alıp yanına bir footswitch mi alırsınız ? Yoksa 250 dolar para biriktirmek için günlerce simit mi yersiniz ?
Ya da işin yok mu be adam millet bir Vamp bir de cort alıp neler yapıyor sen akşam akşam bela mı arıyorsun buralarda mı diyeceksiniz

sadece bu bu yazına cvp verebilmek icin uye oldum..

boss Gx700 u tek gecerim bi arkadasın arkadasında deneme fırsatım oldu -umarım yanlıs hatırlamıyorumdur- olayı asmıs bi alet. GFX de biliorum ama tartısılmaz bile..

seninde solediigin gibi tek dezavantajı rack olması..

bide gfx i malum pahalıya alıyorsun ama 400$ a satabilirsen-zor die dusunuyorum- iyi secim yolun acık olsun

Silenoz ben biraz önce taşınabilirlikten kaybeden fcb 1010'umu satışa koydum :) Ama şöyle söyliyim, eğer gerçekten ihtiyacım olsaydı ona o zaman eminim ki taşırdım, konserlere hatta bazen konser öncesi son provada stüdyolara 2. gitarı taşımakta hiç üşenmiyorum, zor oluyor ama "bu sefer de 1 gitar olsun be abi" demiyorum hiç :) Eğer gerçekten ihtiyacın olduğunu düşünüyorsan o zaman bence kesinlikle al :) Amele ruhu rullz :mrgreen:

Ben herzaman en iyi sesi en kompakt şekilde nasıl alırım mantığıyla bakıyorum olaya. DaveMustaine_64'ünde dediği gibi gerçekten lazımsa ozaman çare yok ;)

Dediğim gibi kalite olarak elimdeki aletten iyi olduğu kesin. Ayrıca daha detaylı ve daha kullanışlı olduğu da ortada. Tek derdim stüdyo çalışmaları. Oraya da kompakt bir aletle gitmek en doğrusu dediğin gibi. Yoksa konser vs gibi durumlarda kamyonetle gitmem söz konusu. Anfi gitarlar rackler falan çok uzun hikaye. 6-7 şarkı çalmak için :)

Geri