Pedallar & Prosesörler Hakkında (genel)

Cowboy_From_Hell demiş ki:
kardeşim sen bi kere kavram kargaşasına düşmüşün compact pedalda sınırlı veya sınırsız yoktur ne alırsan o vardır.bank yapmak istiyosan efektör alcan.ama analog herşeyin başı.kurcan sıcak bi boss ailesi bakcan keyfine.dikkat edilmesi gereken tek şey tarza ve birbirine uyumlu pedallar almak.kolay gelsin...

olaya hiç bu açıdan yaklaşmamıştım ama bank ne onu anlamadım bir de amfi similatörleri tam olarak ne işe yarar olmazsa olmaz bişey mi ben kendi anfimden zaten belli bi ton alıyorum bi de o lazım mı illa ki proses te

emirizmir demiş ki:
Boss OD20 Drive Zone http://www.music123.com/Boss-OD20-Drive-Zone-i10798.music sapık bi alet hemde ucuz gören deneyen var mı ben de yeni gördüm ama biraz sert ton veriyor yanına http://www.music123.com/Boss-ME50-i95421.music# koydumu tamadır.Herkez birşey soruyor ama cevap yok burası raydan çıkmaya başladı.

ben kullanıyorum. görüşlerimi saıralıyım:
1) ton yelpazesi çok geniş. sadece sert tonlar vermez, blues, jazz, nu-metal ne istersen onu yapabieceğin tonu almanı sağlıyor
2)aslında bir preamp, konserde doğrudan mixere girdik ve hiç sorun çıkarmadı. çok da güzel tonlar aldık.
3)analog değil, digital. bu yüzden asla analog pedal tadını beklememeli. ama distortion(özellikle mt-2) tonları daha gerçekçi. tubescremaer ve fuzz tonları da oldukça hoş.
4)hafıza özelliği var. ayarladığın tonları kaydedip istediğin sırada kullanabiliyorsun.
5)amfin için footswitch olarak kullanabiliyorsun.
6)kulaklık çıkışı var.
7)pil ile kullanman çok zor. 9 voltluk pil ile değil normal pil takılıyor ve su gibi harcıyor pilleri vala.
8)üzeirnde 'heavy octave' var. 7 telli simülasyonu için deniyor ama başarılı değil. bunu daha çok fuzz elde etmek için kullanabilirsin.
9)aslında ekolayzer gibi tonları da ayarlayabilirsin. hatta clean tonunu da ayarlarsın. bunun için drive düğmesini 'sıfır' yapıp diğer ton düğmeleriyle oynama yaparsın.
Sonuç: uygun fiyata güzel, çok yönlü, kullanışlı bir alet istiyorsan al. ama profesyonelleştikçe tonlar seni tatmin etmemeye başlıyor. ben değiştirmek için fırsat kolluyorum.
Daha önce bir abimin bana öğrettiği söz: 'digital sucks!'. en iyi için analog almalı.

Sdeath demiş ki:
Cowboy_From_Hell demiş ki:
kardeşim sen bi kere kavram kargaşasına düşmüşün compact pedalda sınırlı veya sınırsız yoktur ne alırsan o vardır.bank yapmak istiyosan efektör alcan.ama analog herşeyin başı.kurcan sıcak bi boss ailesi bakcan keyfine.dikkat edilmesi gereken tek şey tarza ve birbirine uyumlu pedallar almak.kolay gelsin...

olaya hiç bu açıdan yaklaşmamıştım ama bank ne onu anlamadım bir de amfi similatörleri tam olarak ne işe yarar olmazsa olmaz bişey mi ben kendi anfimden zaten belli bi ton alıyorum bi de o lazım mı illa ki proses te
Ben de arkadaşın analog düşüncesine sonsuz destek veriyorum. :)

"Bank" denen olay şudur, bir processorde birçok efek bulunabilir ve sen bunları farklı kombinasyonlar kullanmak istiyorsan, mesela chorus+delay ve hemen sonrasında da flanger+tremolo gibi, o zaman bunları bank1: chorus+delay ve bank2: flanger+tremolo şeklinde ayarlıyor ve bankları yeri geldiğinde kullanıyorsun. Diyeceksin ki "Tek tek kullanamıyor muyuz?", tabi ki kullanabiliyorsun. O zaman da bankayı manuel tuşuyla sabitliyor ve efektlerini teker teker kullanabiliyorsun.

Amfi simülatörü adından da anlaşılacağı gibi amfi işini görür ama tabi ki gerçek bir amfi gibi olamaz. Amfinin olmadığı durumlarda kullanıldığı gibi, kendi amfini simüle etmek için de kullanabilirsin. Kendi amfin varsa öncelikli bir ekipman değildir bence amfi simülatörü. Zaten iyi bir processor alacak olursan onun içinde muhakkak bir preamp olacaktır. ;)

Umarım faydalı olabilmişimdir.

Sevgiler...

slm..
Bende digitech rp200 war , bide epi lespaul... artık bıras daha profesyonel adım atmak ıstıyorum ..
Digitech yerine hangi processoru onerebılırsınız tech 21 ıcın ii diyorlar..Kullanan varsa yorumlarını dinlemek isterim...
Ya da analog sisteme gecsem evde tadını alabilirmiyim?

2. bi alternatif olarakta manyetik degistirmeyi dusunuyorum.. slash yada zakk wylde tadında bir sound yakalamak istiyorum... Acaba ne onerirsiniz manyetik olarak ??

Simdiden tesekkurler....

Umarım doğru yere yazıyorumdur, kararsız kaldım ama neyse.. Sorunum şu bende internet insanlarının nefret ettiği alet zoom 505II var. Memnunum aletten ama bir sorunu var. Sanırım jacklarında bir sorun çünkü giriş veya çıkıştaki kablo oynayınca cızzz şeklinde ses veriyor ve gitarın gönderileriyle ilgilenmiyor. Kabloyu biraz kurcalayınca (veya sinirlenmişsem üstüne basıp, tekmeleyince:))düzeliyor. Bunun çözümünü bilen varsa çok memnun olurum çünkü aletle ilgili tek sıkıntım bu:). Şimdiden teşekkürler.

2 şey olabilir:
1- jacklarında temassızlık var
2- zoom'un jack yuvalarında temassızlık var.
önce çalıştığından kesin emin olduğub jackları dene, düzelmezse anla ki problem prosesörde. bu durumda artık tamir mi ettirirsin, yeni alet mi alırsın ora sana kalmış.
gene de zoom 505 çok karmaşık bir yapıya sahip değildir, aç içini jack yuvalarına jack takılıyken değmesi gereken yerlere değiyor mu bir bakıver.
ama ondan memnunsan bir pod'dan çok daha fazla memnun olursun bence :)

Ah yepyeni bikaç jack denediğimi yazmayı unutmuşum yani sorun processor'dan. Tamir edilebilir bişeyse aslında bi yerlere götürüp yaptırsam olur ama sanırım önce kendim bi açıp bakacağım. Heralde toparlamayı başarırım tekrar :). Tavsiye için de teşekkürler para denkleştirirsem öncelikle pod'u düşünürüm:).

Otto_Creek demiş ki:
slm..
Bende digitech rp200 war , bide epi lespaul... artık bıras daha profesyonel adım atmak ıstıyorum ..
Digitech yerine hangi processoru onerebılırsınız tech 21 ıcın ii diyorlar..Kullanan varsa yorumlarını dinlemek isterim...

2. bi alternatif olarakta manyetik degistirmeyi dusunuyorum.. slash yada zakk wylde tadında bir sound yakalamak istiyorum... Acaba ne onerirsiniz manyetik olarak ??

Simdiden tesekkurler....
Manyetik konusunda bir şey diyemeyeceğim ama efeklerle ilgili konuşacak olursak analog setup kurman, processor almandan çok daha olumlu olur. Processorlerdeki birçok efektin bir arada özelliği olması en önemli nokta ancak analog pedalların tadı bir ayrı olur. ;) Processorün tadını evde nasıl çıkartabiliyorsan, analog pedalların da tadını çıkarabilirsin. Yalnız analog setup biraz daha pahalıya gelir. Bu noktada iş sana kalır. Ama şunu söyleyebilirim ki, kesinlikle deneyerek karar vermelisin. Git bir müzik markete, istediğin ya da almayı düşündüğün pedalları ve processorleri dene ve duy! Sonra fiyatlarına bakarak, karar ver! ;)

Sevgiler...

silent_guitar demiş ki:
Otto_Creek demiş ki:
slm..

Simdiden tesekkurler....
Manyetik konusunda bir şey diyemeyeceğim ama efeklerle ilgili konuşacak olursak analog setup kurman, processor almandan çok daha olumlu olur. Processorlerdeki birçok efektin bir arada özelliği olması en önemli nokta ancak analog pedalların tadı bir ayrı olur. ;) Processorün tadını evde nasıl çıkartabiliyorsan, analog pedalların da tadını çıkarabilirsin. Yalnız analog setup biraz daha pahalıya gelir. Bu noktada iş sana kalır. Ama şunu söyleyebilirim ki, kesinlikle deneyerek karar vermelisin. Git bir müzik markete, istediğin ya da almayı düşündüğün pedalları ve processorleri dene ve duy! Sonra fiyatlarına bakarak, karar ver! ;)

Sevgiler...

...Zahmet icin eyw hocam cok saol cevabın icin..

silent_guitar demiş ki:
Otto_Creek demiş ki:
slm..

Simdiden tesekkurler....

Sevgiler...

silent_guitar demiş ki:
Otto_Creek demiş ki:
slm..

Simdiden tesekkurler....

Sevgiler...

biw wah pedalı alacam..morley ve cry baby arasında kararsızım..
bir ara morley denemiştim ancak onunda bir sürü çeşiti varmış denediğim hangisi hatırlamıyorum..
bilgisi olan bir arkadaş varsa morley in çeşitleriyle cry baby arasında bi kıyaslama yapabilirmi..
benim aradığım yırtıp gececek bir wah pedalı :p

İbanez s470 veya g1570 gitarınız var çok güzel tonalr yakaladığınız bir digitech gnx 1 var vede behringer blue devilgx112 60watt amfiniz var diyelim fakat malum çıktığınız barlarda tonmasterlar kıl + bilgisiz bas ve tiz dışında mid kavramlarından haberleri yok ve size küfürle cevap veriolar şunu şöle yap dediğinizde ve amfiyi götürdünüz mikrofon koydunuz önüne fakat ses berbat mixere gireceksiniz ama bi seçim yapmanız gerekiyo

gnxin sonuna ultra G mi alıp bağlarsınız yoksa boss ge 7 mi alıp bağlarsınız ?

Tercihiniz hangisinden olur ve neden ?

Mt-2 sololarda, evet biraz boğuk, duyarsız, verimsiz kalıyor doğrudur.

Bir de, analog setup kurmak, analog pedal almakla bitmez -ki analog pedal kavramının ne derece bilindiği de tartışılır, tek başına duran her pedal analog değildir-. Eğer ki analog setup kuracaksanız, amfinizi de her yere götüreceksiniz, ve pedalları nasıl özenle seçtiyseniz amfinizi de öyle seçmelisiniz. Dervrede ne olursa olsun, ne şekilde ayar çekmiş olursanız olun, herhangi bir amfinin pre-amp'ından geçtikten sonra ortada sound mound kalmayabilir. Ses karakteristiğinin çok önemli bir kısmını amfi pre-amp'ı verir. Pedallarınızı kucaklayıp stüdyoya gidip, şans eseri herhangi bir amfiye girerek kendi sound'unuzu bulmuş olmazsınız. Her şeyden öte, yakalamış olduğunuz bir sound'u başka bir yerde yakalayamayabilirsiniz.

Onu da geçtim, kaç ünlü gitarist kaldı ki analog setup kullanan? :D
Herkesin setup zincirinde en az 1 adet dijital devre bulunduktan sonra - yani devreye bir kez A/D D/A çevirici girdikten sonra- analog kavramının pek de bi önemi kalmaz.

Korkmayın dijital işlemcilerden, yemez onlar sizi...

igzas demiş ki:
biw wah pedalı alacam..morley ve cry baby arasında kararsızım..
bir ara morley denemiştim ancak onunda bir sürü çeşiti varmış denediğim hangisi hatırlamıyorum..
bilgisi olan bir arkadaş varsa morley in çeşitleriyle cry baby arasında bi kıyaslama yapabilirmi..
benim aradığım yırtıp gececek bir wah pedalı :p
Bu konu çook tartışıldı. Arama yaparsan sana tekrar yazılacak şeylerden daha fazlasını bulursun. Ayrıca CryBaby'nin tek bir modeli yok, hatta Morley'den daha fazla çeşidi var...
http://jimdunlop.com/products/electronics/crybaby/index.html Bu sayfada istemediğin kadar CryBaby var. Hatta burada gösterilmeyen birçok CryBaby daha var...
Kafanı çok karıştırdım belki ama biraz daha karıştırayım, Ibanez WD-7, Snarling Dogs çeşitleri vs. de var. Bence bulabildiğin kadar hepsini kendi diğer ekipmanınla dene, tavsiye ile çok faydalı olmuyor bu işler...

igzas demiş ki:
aramayı kullanmayı denedim am çıkan yüzlerce topic içerisinden çıkamadım..tamamdır teşekkür ederim zaman atırdığın için..

Anlatayım ben sana dostum bak şimdi crybaby de gitara mixlenen wah efekti daha göze çarpıcıdr hatta up pozisyonunda o kadar çok boğuklaşabilrki ses kayboluyo gibi bile zannedebilirsin yani midler daha çok önplanda olup yelpaze daha geniştir fakat bad horsie'un tadı daha farklıdır bu wah ilede yüksek gainlerde kullanarak bass ve tizleri anır anır steve vai gibi anırtırsın bad wah tizlere odaklanır yani fakat crydaki gibi yüksek bir aralık yoktur ikisininde tarzı değişiktir yani bunu kıyaslamak fender strat ile ibanez rg serilerini kıyaslamak gibi olur ki cry baby burda fendere bad ise ibaneze benzer =) hala ikisi arasındaki farkı anlamadıysan en kolay farkıda bi steve vai şarkısı açarsın misal for the love of god ortalaradaki wah efektine bakarsın birde satriani açarsın love thing şarkısını birde ordaki wah'a bakarsın umarım anlatabilmişimdir ama ben yinede ikisinide gidip deneyip öle almanı tercih ederim koaly gelsin ;)

Geri