Pedallar & Prosesörler Hakkında (genel)

12 telli gitarımsı bir efekt yaratır temel olarak

ama anlatılmaz yaşanır o yüzden
bossus.com a giriyorsun oradan chorus pedalı bölümünden demo dinliyorsun (kişisel fikrim drive pedalı kadar gerekli olan yegane pedaldır)

arkadaşlar ben pros alacam yakın zamanda :D ama iki model arasında kaldım korg3000g ve digitech gnx3 yorumlarınızı bekliyorum...

Merhabalar,

Yavuz Çetin'in benimle uçmak istermisin isimli şarkısında kullandığı efekt flanger mı yoksa phaser mı bu konuda bilginizi paylaşabilirseniz sevinirim.

Teşekkürler.

Başta kullandığı solo efektinin adını soruyorsan eğer vibrato efekti flanger veya phaser değil, bazı yerlerde Uni-V olarakta geçebilir.Vibrato efektinin tek analog olarak üreten bi firma ben henüz görmedim Boss'ta yok en azından gördüğüm kadarıyla, ama elbet farklı markaların birinde vardır.

Herkese merhaba.Ben kendime pedal almaya karar verdim.Daha doğrusu pedallar.Ancak bu konuda pek bilgim yok.Prosesör kullandığım için hiç ilgilenmedim.Squier Standart Satin HSS gitar,Marshall AVT 100 amfi,Digitech GNX3 prosesörüm var.Metallica,Guns N Roses,Bulutsuzluk Özlemi,Godsmack,Duman,Yavuz Çetin gibi sanatçıları dinlerim.Sizden ricam bunları rahatlıkla çalmam için gerekli pedalları söylerseniz çok sevinirim.GNX3'te yaptığım hatayı bir daha yapmak istemiyorum.Bu arada pedalların fiyatı önemli değil.İyi performans versin yeter.Saygılarımla..

massakrienen demiş ki:
Herkese merhaba.Ben kendime pedal almaya karar verdim.Daha doğrusu pedallar.Ancak bu konuda pek bilgim yok.Prosesör kullandığım için hiç ilgilenmedim.Squier Standart Satin HSS gitar,Marshall AVT 100 amfi,Digitech GNX3 prosesörüm var.Metallica,Guns N Roses,Bulutsuzluk Özlemi,Godsmack,Duman,Yavuz Çetin gibi sanatçıları dinlerim.Sizden ricam bunları rahatlıkla çalmam için gerekli pedalları söylerseniz çok sevinirim.GNX3'te yaptığım hatayı bir daha yapmak istemiyorum.Bu arada pedalların fiyatı önemli değil.İyi performans versin yeter.Saygılarımla..

çaldıgın sanatcılar cok farklı metalde var blues'da var o yuzden farklı farklı pedallar gerekıcek ama metallica falan çalarken sert tonlar icin metal muff top boost önerebilirm fiyatıda gayet uygun

Peki bir şey daha sormak istiyorum."True Bypass" çok mu önemlidir?Yani genelde herkes boss pedalları tavsiye etti ancak bunlarda da true bypass yokmuş.Bazı arkadaşlar önemli dedi bazıları boşver dedi, kafam karıştı..Ne yapmalıyım?Analog pedal olayına girmeyi ciddi bir şekilde düşünüyorum ama gireceksem de kaliteli ve güzel olmasını isterim.True bypass'lı pedallar nelerdir nasıl anlayabilirim veyada?Teşekkürler..

massakrienen demiş ki:
Peki bir şey daha sormak istiyorum."True Bypass" çok mu önemlidir?Yani genelde herkes boss pedalları tavsiye etti ancak bunlarda da true bypass yokmuş.Bazı arkadaşlar önemli dedi bazıları boşver dedi, kafam karıştı..Ne yapmalıyım?Analog pedal olayına girmeyi ciddi bir şekilde düşünüyorum ama gireceksem de kaliteli ve güzel olmasını isterim.True bypass'lı pedallar nelerdir nasıl anlayabilirim veyada?Teşekkürler..

True-bypass olmayan pedallar tru-baypss konumunda iken her biri bir miktar elektronik gürültü üretirler ve de sinyalin orjinal karakterini bir miktar bozarlar. 2-3 ten fazla pedallar arka arkaya bağlandığında bu fark daha da belirgin olur.ve açıkçası çokta gerekli oldugunu düşünmüyorum

benden sana bi tavsiye her pedalı boss dizme derim...( kendi fikrim tabiki )

meraba arkadaşlar;

Kısa bi sorum vardı??

Boss dd-3 ile dd-6 arasındaki fark nedir??

Örneğin delayla yapılmış olan bir derdim var şarkısının intro sunu 2 pedalla da yapabiliriz değilmi??

Çünkü gördüğüm kadarıyla 3,4 seçenek var ??

Bu ayarlamalar hakkında fikir verebilirmisiniz???

D.time mı delayı hızlandırıp yavaşlatıyo? Yoksa MODE mi?

Bide "hold, warp,reverse" ne amaçla kullanılıyo açıklarsanız çok sevinirim...

dd3'te o 4 mode'tan üçü farklı zaman aralıklarını gösteriyor. birinci 12.5 - 50, ikincisi 50 - 200, üçüncüsü 200 - 800ms arası. hold da sadece pedala basılı tuttuğun sürece pedalı devreye sokuyor.
delay time bu zaman aralıkları arasında ayarlama yapmaya yarıyor.
feed back delay sayısını,
e. level da delay'in ses seviyesini ayarlıyor.

dd6'da da yine aynı şeyler geçerli. reverse mode'unun ne işe yaradığını bilemiyorum. belki çaldığını tersten falan çalıyordur.
ama bu pedalın en önemli özelliği set tempo seçeneğinin olması. böylece şarkılarda uğraşıp delay time'ı ayarlamak yerine ayağınla çaldığın şarkının metronomunu veriyorsun.

farklı seçenekleri de göz önünde bulundurabilirsin bu arada.

longstage demiş ki:
meraba arkadaşlar;

Kısa bi sorum vardı??

Boss dd-3 ile dd-6 arasındaki fark nedir??

Örneğin delayla yapılmış olan bir derdim var şarkısının intro sunu 2 pedalla da yapabiliriz değilmi??

Çünkü gördüğüm kadarıyla 3,4 seçenek var ??

Bu ayarlamalar hakkında fikir verebilirmisiniz???

D.time mı delayı hızlandırıp yavaşlatıyo? Yoksa MODE mi?

Bide "hold, warp,reverse" ne amaçla kullanılıyo açıklarsanız çok sevinirim...

Herşeyi yukarıdaki arkadaş güzel bir şekilde açıklamış zaten, Reverse Delay efektinin nasıl birşey olduğunu merak ediyorsan eğer
http://rapidshare.com/files/55736981/Serkan_Korkmaz_-_Dream_Machine_192.mp3.html buradaki şarkıyı indirip "3:55" zamanında giren tondaki Delay'den duyup fikir edinebilirsin.

ya ama boss sanki saçmalamış gibi geldi??? 800 ms uzun bi süremi bilmiyorum ama diyelimki bana yetmedi?? sırf sadece bu 800 ms yi 2600 e çıkarmak için yanında bi sürü fazladan özelliğe para vermek saçma geliyor bana!!

Atıyorum ben sadece 2000 ms de delay kullanıcam... Bunun için içerisinde 10 tane özellik olan bi pedala fazla para vermek ve sadece 1 özelliğini kullanmak çok saçma!! DD-3 te bence 2600ms olmalıydı!! DD-6 yı kendi yapan içerisindeki diğer özellikler olmalıydı...

Bu ferrari alıp sürekli 1.viteste gitmek gibi bişey.

Şimdi DD-6 nın bi açıklamasını okudum: "DD-6 sizlere delay ve hold sürelerini 5.2 saniyeye çıkartmaktadır. "

Ozaman 2600ms = 5.2 saniye yapıyosa
800 ms de = 1,6 saniye yapar..

E böyleyse iyi hemen alim :D

Geri