Pedallar & Prosesörler Hakkında (genel)

@longstage

istersen ibanez de7 delay/echo pedalına da bakabilirsin. benim de kullandığım ve çok beğendiğim bir delay pedalı. 30 - 2600ms arası gecikme süresi sağlıyor.

Evet araştırdım çok güzel. Çok teşekkür ederim _Judas.. Hemen bunu netten bulabilme yollarına gireyim. Aslında 2. elini bulsam çok daha iyi olur... Hem artık şu herkesin uyuz olduğu boss dizmeyede bi son vermiş olurum :D ds-1,, sd-1,, cs-3 bide dd3,6 abartı olacaktı hep boss hep boss :D

Pedalı mydukkanda buldum. İndirimimle toplam 125 ytl.. İlginçtir boss dd-3 son 800ms verirken fiyatı 201 ytl ama ibanez de7 2600 ms vermesine rağmen fiyat 125 ytl.. Arada neredeyse 2 katına yakın bi rakam var?? Boss daha mı kaliteli acaba hissini verdi bana?? Sizce???

selamlar,analog setupım var.Çaldığım heryere amfi götürmek istemiyorum.Bildiğim kadarıyla amfi simülatörü olarak küçük pedallar kullanılıyor direk mixere girmek için.ayrıca di-box lar var bu işler için.Siz bu konuda nasıl bir pedal önerirsiniz ya da artı ve eksileri nelerdir?teşekkürler..
not:sadece temiz clen ton elde edebileceğim bir alet arıyorum,çok kapsamlı ve pahalı bişey değil.

bird-y demiş ki:
selamlar,analog setupım var.Çaldığım heryere amfi götürmek istemiyorum.Bildiğim kadarıyla amfi simülatörü olarak küçük pedallar kullanılıyor direk mixere girmek için.ayrıca di-box lar var bu işler için.Siz bu konuda nasıl bir pedal önerirsiniz ya da artı ve eksileri nelerdir?teşekkürler..
not:sadece temiz clen ton elde edebileceğim bir alet arıyorum,çok kapsamlı ve pahalı bişey değil.

yanında grafik eq pedalın da varsa ucuz olarak gitar için behringer gdi21, bas için bdi21 var dibox + amfi modelleyici gibi, bir de behringerin direk di box şeklinde ek olarak kabin modellemesi yapan kutuları da var onlara da bi bakabilirsin. pahalı seçenek olarak tech21in driver pedalları var behringer ile aynı işi yapan, ama fiyat 3 katına yakın tabi malzeme kalitesi farkı var. ses kalitesinde fark ikisini de kullananlar pek yok diyor, ben behringer ile memnunum şahsen. birkaç farklı markadan daha benzer seçenekler bulabilirsin sanırım ama benim görüp incelediklerim bunlar.

bas için kullanacaksan amfinin yokluğunu çok hissetmezsin sanırım ama özellikle lead gitaristsen ne kadar iyi bir sonuç alabilirsin biraz beklentilerine biraz da ortamdaki ekipmana bağlı sanırım. bir de tabi biliyorsundur bu kutulardan standart mono jack ile değil dengeli xlr kablosu ile bağlanman gerek mixera.

bird-y demiş ki:

daha önce de yazmıştım galiba, bir dönem analog setupı behringer ultra G kabin simulasyonlu direct boxa bağlayarak bir kaç konsere çıkmıştım ve netice hiç fena değildi. zaten pahalı bir alet değil 2. el 70 civarı bulabilirsin.

ilginiz için teşekkür ederim,ultra G'yi bende duymuştum araştıracağım tekrar.55 nickli arkadaşın sözünü ettiği gdi21'e baktım biraz,hiç de fena gözükmüyor,sanırım ucuz aynı zamanda.küçük bi araştırmadan sonra bu 2sinden birini alacağım.

slm arkadaşlar.dün 5 saat fln forumlara bakmama rağmen ihtiyacım olan bilgiye ulaşamadım yardımcı olursanız acayip sevinirim.şimdi bende pod 2.0 ve floor boardı mevcut.İnce ayarlarını tam olarak yapamıyorum yani tab tuşunu basılı tutup neler yapabilioruz yada başka şeyler varmı bilmediğim.onun dışında midi bağlantısı yapamıyorum her şekliyle denememe rağmen bi türlü olmadı.gerçekten çok makbule geçicek bekliyorum

55 demiş ki:
bird-y demiş ki:

yanında grafik eq pedalın da varsa ucuz olarak gitar için behringer gdi21, bas için bdi21 var dibox + amfi modelleyici gibi, bir de behringerin direk di box şeklinde ek olarak kabin modellemesi yapan kutuları da var onlara da bi bakabilirsin. pahalı seçenek olarak tech21in driver pedalları var behringer ile aynı işi yapan, ama fiyat 3 katına yakın tabi malzeme kalitesi farkı var. ses kalitesinde fark ikisini de kullananlar pek yok diyor, ben behringer ile memnunum şahsen. birkaç farklı markadan daha benzer seçenekler bulabilirsin sanırım ama benim görüp incelediklerim bunlar.

bas için kullanacaksan amfinin yokluğunu çok hissetmezsin sanırım ama özellikle lead gitaristsen ne kadar iyi bir sonuç alabilirsin biraz beklentilerine biraz da ortamdaki ekipmana bağlı sanırım. bir de tabi biliyorsundur bu kutulardan standart mono jack ile değil dengeli xlr kablosu ile bağlanman gerek mixera.

gdi21 anladığım kadarıyla sansamp kopyası ve fiyatına göre iyi bir pedal.peki bu gdi21 de gt2deki modellemelerin aynısımı var.arkadaşla aynı sorun bende de var ama ben biryede çalmıyorum.amfimi maddi sıkıntıdan sattığım için analog setupımı pcdeki ses sistemine bağlamam gerek.bu konuda başka tavsiyeleriniz varmı ? yani özet olarak gdi21 ve kabin modellemesi için dibox (ultrag) almam yeteli olurmu ? amfisiz kalmaya alışkın değilim ne yapacağımı şaşırdım :D

hem gdi21 hem de ultra g yi kullanmak (evde ve ses sistemi için) pek sağlıklı olmuyor. gdi21i clean modunda kullanmaktansa ultra g yi kabin simülasyonu modunda kullanmak daha oturaklı bir ton ortaya koyuyor. buaralar ben de aynı durumdayım da tecrübemi paylaşayım istedim :evil:

arkdşlar sizlere küçük bi sorum olacak;
eqo pedalları amatör gitarlar için önemli bi ekipmanmıdır;
elimde şimdilik sd-1 var.yakın zmnda ikinci pedalımı almayı düşünyorum, genel olarak o kadarda değişik tonlara ihtiyacım olmuyor , genelde overdrive tonları ağırlıklı çaldığım için fakat eqo pedallarının ses düzenindeki etkisi nasıldır peq bilmediğim için de sizlere danışmak istedim.şimdiden tşkkrler...

Elimde Cs-3 Ds-2 ve Sd-1 ve fender telecaster'ım var.Boost olarak kullanırken dip gürültüsü çok artıyor.Bunu önlemek içinde Ns-2 almayı düşünüyorum.Sizce faydası ne kadar olur ? Önerileriniz nelerdir ? Teşekkürler..

alpburak12 demiş ki:
Elimde Cs-3 Ds-2 ve Sd-1 ve fender telecaster'ım var.Boost olarak kullanırken dip gürültüsü çok artıyor.Bunu önlemek içinde Ns-2 almayı düşünüyorum.Sizce faydası ne kadar olur ? Önerileriniz nelerdir ? Teşekkürler..
Aslında DS-2 ve SD-1 karakteristik olarak çok uzak pedallar değiller. İkisini birlikte kullanmak gereksiz bir gürültüye yol açabilir. Telecaster'ın varsa daha doğal sesler veren Tubescreamer ya da BluesBreaker gibi pedalları tercih edebilirsin. Yine de tercih senin.
Bunun yanında Cs-3 ile birlikte herhangi bir Drive kullanınca yine çok büyük bir dip gürültüsü oluşuyor. Bunu kapatmak için NS-2 uygularsan da yine ton ölücektir biraz. Eğer sert müziklerden hoşlanıyorsan bu tarz bir girişime girebilirsin ama Telecaster olması biraz daha sanki temiz tonlu işlerle uğraşıyorsun gibi bir izlenim verdi.

dmnRN demiş ki:
arkdşlar sizlere küçük bi sorum olacak;
eqo pedalları amatör gitarlar için önemli bi ekipmanmıdır;
elimde şimdilik sd-1 var.yakın zmnda ikinci pedalımı almayı düşünyorum, genel olarak o kadarda değişik tonlara ihtiyacım olmuyor , genelde overdrive tonları ağırlıklı çaldığım için fakat eqo pedallarının ses düzenindeki etkisi nasıldır peq bilmediğim için de sizlere danışmak istedim.şimdiden tşkkrler...
Öncelikle Türkçe'ye özen gösterelim lütfen :) "Peq" yerine "Pek" yazılması gerek değil mi? Forum kurallarına bakarsan sevinirim.
Eğer eqo pedalından kast ettiğin EQ pedalı ise ve daha ikinci pedalınsa aslında tam olarak gerek duymayabilirsin. Onun yerine ben başka pedalları keşfet diyebilirim. Zamanla zaten gereğini duymaya başladıkça bu işe girebilirsin. Eğer ki pedalımdan ritm tonu alıyorum, soloya geçiş için pedal lazım vs.. diyrsan yardımcı olabilir. Yine de biraz zaman bırak derim.
Eğer kastettiğin Echo ise ki ben bunu Delay olarak anlıyorum, alabiliyorsan al, oyna, zevkli sonuçlar çıkacaktır.

tabiki, dil konusunda artık daha dikkatli olurum ;)
benim eqo dan kastım EQ pedallarıydı.boss ge-7 pedalını araştırıyordum.
bir kaç kişiyle görüştüm, iyi bir pedal olduğunu söylediler fakat tam olarak ihtiyacımın olup olmadığı konusunda tereddütlerim vardı.aslında 2.pedalım olacağı için çok gerekli olmayabilir.düşünceme bir şekilde yön vermemi sağladığınız için teşekkürler :) .şimdi marshall blues breakers ve ibanez ts9 a baktım.ikiside istediğim tonlara sahip pedallar ama blues breakers daha ağır basıyor gibi, fiyat açısındanda çok farklı çünkü.sololarda hangisini önerirsiniz yada başka önerebileceğiniz pedal varmı?şimdiden teşekkürler...

Roth-Azad demiş ki:
alpburak12 demiş ki:
Aslında DS-2 ve SD-1 karakteristik olarak çok uzak pedallar değiller. İkisini birlikte kullanmak gereksiz bir gürültüye yol açabilir. Telecaster'ın varsa daha doğal sesler veren Tubescreamer ya da BluesBreaker gibi pedalları tercih edebilirsin. Yine de tercih senin.
Bunun yanında Cs-3 ile birlikte herhangi bir Drive kullanınca yine çok büyük bir dip gürültüsü oluşuyor. Bunu kapatmak için NS-2 uygularsan da yine ton ölücektir biraz. Eğer sert müziklerden hoşlanıyorsan bu tarz bir girişime girebilirsin ama Telecaster olması biraz daha sanki temiz tonlu işlerle uğraşıyorsun gibi bir izlenim verdi.

Yorum için teşekkürler.Ds-2 den istediğim verimi alamadığım için boost yoluna gittim.sd-1 in drive ı tamamen kısıp kullanıyorum ds-2 ile birlikte.Bir de yaşadığım yerde pek anlayan kişiler olmadığı için burdan yardım almaya çalışıyorum.Evet sert tonlar istemiyorum.Bir şu konu hakkında tam bilgim yok Cs-3 ü sürekli açık mı kullanacağım yoksa drivelarda kapatarak mı ? Ya da başka nasıl ? Sd-1 ve Cs-3 ten memnunum Ds-2 nin değişimi hakkında bir çalışma yapmayı düşünüyorum ..

Arkadaşlar Rp80 prosesörüm var ve 11inci tonuna gelince amfimi biraz açınca çok buyuk dip gürültü tipi bir uğultu yapıyor ton duyulmuyor ve kulaklıkta bu sorun olmuyorbu sorun nerden kaynaklanıyor amfimdense zaten bir aya kalmadan yeni amfi alıcam zaten lütfen biri bana yardımcı olursa çok sevinirim

dmnRN demiş ki:
tabiki, dil konusunda artık daha dikkatli olurum ;)
benim eqo dan kastım EQ pedallarıydı.boss ge-7 pedalını araştırıyordum.
bir kaç kişiyle görüştüm, iyi bir pedal olduğunu söylediler fakat tam olarak ihtiyacımın olup olmadığı konusunda tereddütlerim vardı.aslında 2.pedalım olacağı için çok gerekli olmayabilir.düşünceme bir şekilde yön vermemi sağladığınız için teşekkürler :) .şimdi marshall blues breakers ve ibanez ts9 a baktım.ikiside istediğim tonlara sahip pedallar ama blues breakers daha ağır basıyor gibi, fiyat açısındanda çok farklı çünkü.sololarda hangisini önerirsiniz yada başka önerebileceğiniz pedal varmı?şimdiden teşekkürler...
Dediğim gibi, çok ihtiyacını duymuyorsan ya da şu anda nasıl kullanabiliceğin hakkında çokta fikrin yoksa EQ yerine başka birşey alabilirsin. Eğer diyorsan ki çok param var ya da alır dener satarım, o zaman tabi ki herşey alınıp denenebilir :)
Tubescreamer ve Bluesbreaker konusunda da artık durum senin zevkine kalmış. İkisi de bence çok hoş pedallar, hem boost hem de tercihen kendi başlarına kullanılabilinen pedallar.

alpburak12 demiş ki:
Yorum için teşekkürler.Ds-2 den istediğim verimi alamadığım için boost yoluna gittim.sd-1 in drive ı tamamen kısıp kullanıyorum ds-2 ile birlikte.Bir de yaşadığım yerde pek anlayan kişiler olmadığı için burdan yardım almaya çalışıyorum.Evet sert tonlar istemiyorum.Bir şu konu hakkında tam bilgim yok Cs-3 ü sürekli açık mı kullanacağım yoksa drivelarda kapatarak mı ? Ya da başka nasıl ? Sd-1 ve Cs-3 ten memnunum Ds-2 nin değişimi hakkında bir çalışma yapmayı düşünüyorum ..
Compressor'ü Drive veya Distortion ile kullanmak çok dip gürültüsü yapar. Bunun teknik nedenlerini açıklayan uzun uzun yazıları bu bölümde bulabilirsin. Clean tonlarda kullanmanı öneririm. Bende de Sd-1 ve Ds-2 vardı ve ben Sd-1'de daha memnun kaldım. Ds-2'ye göre daha doğal bir tonu var. Sd-1'in yanına bir EQ ya da boost pedalı alabilrisin bence. Ya da amfiden aldığın tonu Sd-1 ile boostlayabilrisin.

Geri