Pedallar & Prosesörler Hakkında (genel)

Untouchable demiş ki:
nedir bu preamp konusun beeaA:D
Galiba preampın ne olduğunu sormaya çalışmışsın. Önce Forum Kurallarını oku. Sonra foruma gözat, sözlük başlığını oku. Eğer bulamazsan arama yap. O da olmazsa bu mesajın devamını oku. Saygılar.
Mahcem demiş ki:
Preamplifikatör veya kısaca Pre, Preamp veya Preampli

veya halk arasında yanlış kullanımıyla Preanfi

Önyükselteç demektir. İşlevi şudur:

Kullandığımız cihazların içindeki elekronik devreler doğru çalışabilmek için üzerlerinden geçirilen sinyallerin belli voltaj seviyelerinde olmasını isterler. Eğer sinyalin voltajı belirlenen eşik değerin altında ise devre gelen sinyali tanımlayamaz dolayısı ile işleyemez, buna ingilizcede "underdrive" denir. Eğer sinyal belirlenen tavan değerin üzerindeyse bu sefer devre aşırıyüklemeden dolayı sinyali yine tanımlayamaz, çıkışa bozulmuş olarak verir, ki bu aşırı yüklemeye ingilizcede "overdrive", bozulmaya da "distortion" denir.

İşlenmesi istenen sinyalin eşik seviyesinin altında kalması durumunda bu sinyali işlenebilir seviyeye yükseltecek bir ara yükseltece ihtiyaç duyulur, bu yükselteç sistemin en önünde bulunduğu için de "önyükselteç" adını alır, yani "preamplifier".

Eğer sinyal kabuledilebilir tavan değerin üzerinde ise bu sefer de sinyalin seviyesini düşürücü bir ön devreye ihtiyaç duyulur, ki bu devreye de "zayıflatıcı" denir, ingilizcesi "Pad" veya "Attenuator" olarak ifade edilir.

Aynı şekilde, sinyali hoparlörlere ileten son yükselteç devresine de "Post Amplifier" denilebilir (Pre = Ön, Post = Son). Ama bu terim pek kullanılmaz, daha çok "Power Amplifier" (Güç Yükselteci) veya sadece "Amplifier" (Yükselteç) kullanımı daha yaygındır.

Mikrofon, gitar manyetiği, pikap iğnesi gibi ses sinyali üreteçlerinin çıkışları genelde çok küçük enerjili olduğundan bu sinyalleri normal devre hattı (line) seviyesine yükseltmek için bu bahsettiğimiz preampliler kullanılır.

ben şimdi prosesor'ümü pc'de kullanıyorum ve prosesörün drive'ını full açamıyorum ve buda çat çat sesler gelmesine yol açıyo dediğiniz gibi aşırı yükleme bunu önlemek için ne yapmam lazım bi amfi'mi almam yoksa onu giderecek bi alet varsa onu mu almam çünkü bu yüzden aletten tam verim alamıyorum ve satmak üzereyim yardım ederseniz sevinirim..

arkadaşlar internetten birisi digitech rp12 preamplı processorunu 310$ a satıyor. almayı düşünüyorum. daha önc bu pros. u kullanan veya bilgisi olanların yorumlarını bekliyoırum. sizce bu fiyata alınası bir pros. müdür?

bence fiyat fena değil. rp 12 yanılmıyorsam lambalı olan rp 14ün transistörlü versiyeonu ki eski rp serileri şu anda bile çok kaliteli aletler piyasadakilere göre. başka bir rp 12 350 dolara satılıyordu da müşteri çıkmıştı bikaç tane .

DaveMania demiş ki:
arkadaşlar internetten birisi digitech rp12 preamplı processorunu 310$ a satıyor. almayı düşünüyorum. daha önc bu pros. u kullanan veya bilgisi olanların yorumlarını bekliyoırum. sizce bu fiyata alınası bir pros. müdür?

Rp12 lambalı değildir. Alım satıma bakarsan bir arkadaşın rp12 yi zaten 300-350 ytl arası bir fiyata sattığını görebilirsin.Ayrıca rp10 istersen bende var biliyosun 175$ :mrgreen:

KaRaBaSH demiş ki:
bence fiyat fena değil. rp 12 yanılmıyorsam lambalı olan rp 14ün transistörlü versiyeonu ki eski rp serileri şu anda bile çok kaliteli aletler piyasadakilere göre. başka bir rp 12 350 dolara satılıyordu da müşteri çıkmıştı bikaç tane .

Dünyadamısınız siz yahu.. Alım satıma baksanıza neler var orada.

prosesör/preamp/foot controller istediğin gibi kullan. Ama controller olarak nasıl kullanılır hiçbir fikrim yok(denemedim yani bilemiyorum)
Amak kutusunda Guitar Effect Processor/Preamp yazıyor

Skull_KruSher demiş ki:
KaRaBaSH demiş ki:

Dünyadamısınız siz yahu.. Alım satıma baksanıza neler var orada.

sevgili dostum, alım atımda çok güzel şeyler var ama ben sadece gördüğümü söyledim. 350 dolara bil müşteri çıktığına göre 310 dolar fena fiyat değildir diye düşündüm. nerede olduğum konusunda yorum yapmıyorum bile :)

BEN demiş ki:
ben şimdi prosesor'ümü pc'de kullanıyorum ve prosesörün drive'ını full açamıyorum ve buda çat çat sesler gelmesine yol açıyo dediğiniz gibi aşırı yükleme bunu önlemek için ne yapmam lazım bi amfi'mi almam yoksa onu giderecek bi alet varsa onu mu almam çünkü bu yüzden aletten tam verim alamıyorum ve satmak üzereyim yardım ederseniz sevinirim..
arkadaslar yardım edecek varmı lütfenn!!

merhaba
boss gt8 - pod xt live arasında kararsız kalmış bulunmaktayım.
aradıgım ozellikler :

genis bir ton yelpazesi
kolay ve rahat kullanım
sahnede ve kayıtta en basarılı sonuc
guclu ve dolgun distortion tonları

sizce istediklerime en iyi hangi processorla karsılık alabilirim.? tesekkurler

kenny demiş ki:
merhaba
boss gt8 - pod xt live arasında kararsız kalmış bulunmaktayım.
aradıgım ozellikler :

genis bir ton yelpazesi
kolay ve rahat kullanım

sizce istediklerime en iyi hangi processorla karsılık alabilirim.? tesekkurler

genis bir ton yelpazesi : GT-8
kolay ve rahat kullanım : GT-8, Pod XT Live
sahnede ve kayıtta en basarılı sonuc : Pod XT Live
guclu ve dolgun distortion tonları : Kesinlikle Pod XT Live

kenny demiş ki:
genis bir ton yelpazesi
kolay ve rahat kullanım

poddan bahsetmissin 8)

eskiden bende cok tereddut ediyordum iki pros arasinda ama su an bu sorunun yanitini cok kolay veriyorum..

kesinlikle pod xt live oneririm.
simdi zevk renk denebilir ama soyle diyim

pod un drivelari harbi cok saglam paul gilbert tan jason becker tonlarina kadar herseyi yakalayabilirsin uzerinde biraz vakit harcayinca ve prosesorden ote bir alet uzerindeki amfi modellemeleriyle cok saglam tonlar elde ediyorsun ama pod un efektleri biraz zayif ozellikle wah i bana zayif geldi analog wahin tadina vardigim icin..

gt8 de deneme sansim oldu sahsen begenmedim, oncelikle pod kadar sessiz bir alet degil ve gt8in efektlerinin iyi oldugu soylenir, evet belki efektleri poddan ustundur ama efekt her zaman dijitaldir ;) hic bir zaman wah efekti analog bir wah kadar iyi performans veremez - ki bu da pod u daha ustun kilar bence

pod alirsan kesinlikle pisman olmazsin ama alisman, yani istedigin tonlara ulasman biraz zaman alabilir :)

Skyrunner demiş ki:
genis bir ton yelpazesi : GT-8
kolay ve rahat kullanım : GT-8, Pod XT Live
sahnede ve kayıtta en basarılı sonuc : Pod XT Live
guclu ve dolgun distortion tonları : Kesinlikle Pod XT Live

genis ton yelpazesine bisey diyemicem ama bence podunda cok genis ton yelpazesi var..

yalniz kolay kullanim konusunda ayni seyleri dusunmuyorum gt8i cozmek baya bir zaman alir kesinlikle kolay bir alet degil ;)

geriye kalanlar pod 8)

Geri