Sahte Gitarlar

Ilanlara bakiyodum sahibindende, gozume dean dime serisinden bir gitar carpti sahte olup olmadigi hakkinda bir yorum yapmayacagim ancak bu gitarin sifiri 1099 $ turkiyede vergisi şu su bu su de 3000 en fazla. Bu arkadas 2. Elini 3150 ye kakalamaya calisiyor hemde dime serisinde dimebucker yoksa bu gitarin ne ozelligi kaliyor ki emg ler var bunda burda biraz suphelendim acikcasi

http://www.sahibinden.com/ilan/alis...eri-ibanez-steve-vai-jem7v-wh-137568128/detay
Sevgili forum benim elimde bir JEM checklist var bunlarin hemen hepsinden gecti fiyati da uygun. Akort kulaklarinin ustundeki gotoh yazisini gormedim ama resim cok parlak. Bu abiye bir itirazi olan varsa beri gelsin aciklasin biz de ogrenelim. Edge tremololu oldugu icin kendisi radarima girmis durumda, bir de foruma danisalim dedim... Abi benim baktigim jem ler de hep bursa tarafinda bunda da bir hikmet vardir elbet.

Eski bir 7v sahibi olarak gayet orijinal görünüyor resimler. Tabii ki internetten bulunmuş da olabilir, bir google image search yapmanızı salık veririm (10 senede bir kullanılan Türkçe sözcükler):)

http://www.sahibinden.com/ilan/alis...eri-ibanez-steve-vai-jem7v-wh-137568128/detay
Sevgili forum benim elimde bir JEM checklist var bunlarin hemen hepsinden gecti fiyati da uygun. Akort kulaklarinin ustundeki gotoh yazisini gormedim ama resim cok parlak. Bu abiye bir itirazi olan varsa beri gelsin aciklasin biz de ogrenelim. Edge tremololu oldugu icin kendisi radarima girmis durumda, bir de foruma danisalim dedim... Abi benim baktigim jem ler de hep bursa tarafinda bunda da bir hikmet vardir elbet.
Resimlerdeki jem için konuşacak olursam ; Klavyenin 5 kat olması (maple+gül(bazen wenge)+maple+gül+maple) gitarın ahşap işçilik maliyetini çok fazla artırır ve sapı titanyum kıvamına getirir ki bu da fiyatı ve kaliteyi
oldukça artırır.Benzer bir maliyet te yekpare gitarlar için geçerli.Yani sahte gitarlarda bu 2 işçilik tipini kolay kolay göremeyiz gibime geliyor.

Tekrar bakınca kendime düzeltme veriyorum. Köprüsü Edge değil, taklit bir köprü var üzerinde, dikkat ediniz derim. (Neremizle bakmışsak daha önce)

Son düzenleme:
İşin kötü tarafı çinliler bu işi gittikçe daha iyi yapmaya başladılar ki yakında orjinalinden ayırd etmek ümkün olmayacak, 150 dolara aldıkları gitarı 3000 liraya satıp bu işten kar elde edecek çok adam var bu piyasada. çözümü var mı bilemiyorum.

Bilinçlendirmek, ulaşabildiğimiz herkesi bilinçlendirmek. Forumun bu başlığı gayet başarılı. Ben daha evveli de bahsetmişimdir belki, bir dönem benim elime Gibson Peter Frampton geçti bu çin yapımı, öyle bir gitardıki, ben ilk etapta ayırt edemedim daha sonra öyle güzel işçilik ve tonlar vardıki bir dönem hatta sahte olduğunu kafamdan sildim ben bile gerçekçiliğine inandım bildiğim halde. 400 Tl ye sattım tabi, ama iyi paraları hak ediyordu. Taklit yapa yapa adamlar kendini geliştiriyorlar.

Gitar çok temiz duruyor ancak fiyatı sanki 2. el piyasasına göre biraz düşük, ayrıca bildiğim kadarıyla bu bir reissue değil, vintage series 52 telecaster diye geçiyor bu ve bunların sapının arkasında seri numaraları yazar, reissue de yazmaz, ben mi yanlış biliyorum?

@Telecast

neck platede ben bu şekilde düz vida kullanan ve böyle etiketli bi fender görmedim. Gözle görmeyince belli olmuyor birşey.. Diğer arkadaşların yorumları nedir?

Özellikle Neck plate vidalarına bakın.

Makina müzikten daha geçenlerde alışveriş yaptım. Sertifikasıyla aldım denedim vs. Tuncer Tunceli'nin eşi bakıyor oraya. Arayıp bir sorun derim.

o düz vidaları da şöyle bir internetten baktım onlar da düz orjinallerde, ama pek içim ısınmadı buna, makine müzik iyidir aslında sahte mal satmaz diye düşünüyorum ama.

Hayır, gitar tamamen orjinal. Ne beklentiniz vardı bilemiyorum ama 52ler aynen böyle olur. Fiyatı da pahalı bu arada, ucuz değil ya da firma için normal diyelim, sonuçta adamlar dükkan işletiyor.

Reissueların çoğunluğunun truss-rod girişi kapalı olur, neck plate'de 52 resissue özel olarak düz vidalı zaten. Herhangi bir gariplik yok gitarda, tamamen orjinal.

Geri