Buzz Feiten tuning sistemi

cakewalker demiş ki:
Ozan(skatheist) dostumdan bir alıntı yapmak istiyorum.
"Buzz Feiten'in zararı mükemmel entonasyona alışmış olacaksın, en ufak bir bozuklukta ise dert yanıp çalamıyacaksın. En beter yanı ise bu mükemmel entonasyona taktığın telin gençlik günlerinde sahip olacaksın. 7-10 günlük tel de entonasyondan eser bulamıyacaksın, daha kolay kaçıcak."

bu doğrumu yani buzz feiten teller eskidiğinde etkisini kaybediyor mu??

Hiç kimse açıklamamış şu ana kadar.. Ben anladığım kadarıyla anlatmaya çalışıyım..

Buzz Fieten denen sistem , normal kemik yada plastik olan "nut" ın esnek olmasından başka birşey değildir.. Ha bu esneklik size ne mi kazandırır.. Bir örnek veriyim.. Orta parmağınızla gitarınızda herhangi bir tel de 2. fret e basın .. Ses tınısını kaybetmeden ve orta parmağınızı kaldırmadan 1. fret e de işaret parmağınızla basın. 1. fret e güç uyguladığınız anda sesin değiştiğini göreceksiniz çünkü 1. fret e bastığınız anda telin gerginliğini "nut" esnemediği için arttırırsınız.. Bu bareli akorllar da daha çok ortaya çıkar.. Ama nut ı esnek bir hale getirirseniz , 1 fret e bastığnız zaman nut esneyerek teli daha fazla germez ve ilk bastığnız nota da bozukluk oluşmaz..

Umarım anlatabilmişimdir.. Ayrıca gitardaki ufak gerginlik problemlerini de ortadan kaldırarak , üst fretlerde kesin etonasyon sağlar. Güzel ve prensibi müthiş basit bir modifiyedir..

Karabash'ım , carizmatiğim .. Tellerdeki entonasyon kayması telin paslanması ve o güzelim ip ince düz stabil formunu kaybetmesinden ileri gelir .. Tabi bu telleri 1-2 ay haldır huldur çalarsanız ortaya çıkabilecek bir durumdur eğer kaliteli teller kullanıyorsanız. Bu buzz feiten , garibim dünyayı da kurtaracak deil ya tellerin üzerinde fiziksel hakimiyet kursun.. :) Orta kantin de az yemek yiyip teller için para biriktirmek en iyisidir.. :) 15 günde bir değiştirmek sizi mali olarak göçertse de gitarınız bu uygulamadan çok memnun kalıcaktır.. :)

açıklayan arkadaşlara cidden çok teşekkür ederim ne zamandır bu sistem kafamı karıştırıyordu.. nette de nereye sorsam kaçamak cevaplar alıyordum.. :) kanuyu sanki ben açmışım gibi oldu ama neyse.. :oops: çok hoşuma gitti walla :D

Lonely_Guitarist demiş ki:
Hiç kimse açıklamamış şu ana kadar.. Ben anladığım kadarıyla anlatmaya çalışıyım..

Buzz Fieten denen sistem , normal kemik yada plastik olan "nut" ın esnek olmasından başka birşey değildir.. Ha bu esneklik size ne mi kazandırır.. Bir örnek veriyim.. Orta parmağınızla gitarınızda herhangi bir tel de 2. fret e basın .. Ses tınısını kaybetmeden ve orta parmağınızı kaldırmadan 1. fret e de işaret parmağınızla basın. 1. fret e güç uyguladığınız anda sesin değiştiğini göreceksiniz çünkü 1. fret e bastığınız anda telin gerginliğini "nut" esnemediği için arttırırsınız.. Bu bareli akorllar da daha çok ortaya çıkar.. Ama nut ı esnek bir hale getirirseniz , 1 fret e bastığnız zaman nut esneyerek teli daha fazla germez ve ilk bastığnız nota da bozukluk oluşmaz..

Umarım anlatabilmişimdir.. Ayrıca gitardaki ufak gerginlik problemlerini de ortadan kaldırarak , üst fretlerde kesin etonasyon sağlar. Güzel ve prensibi müthiş basit bir modifiyedir..

selam.gitarım washburn x50 ve buzz feiten sistemi var ama ben bu dediğin testi yapıyorum seste değişme oluyo :? bende bunu harbi böyle bi sistem sanmıştım gözümde büyütmüştüm altı üstü bi eşikmiş :D peki benim sistemim çalışmıyomu o zaman :cry:

haydaa eşiğin o şekilde esnek olması istenilen bir durum mu?
telin vibrasyonunu emer o eşik.
Platik eşiklelr kemik eşikler arasında bile ton farkı olduğunu düşündükçe

:?:

ben sadece eşik bölgesindeki girintilerden dolayı telin uzunluğu boyunca fretlerin telin farklı yerlerine denk gelmesi ile ilgili olduğunu düşünüyordum.

Arkadaşlar, kendi sitesinden sistemin nasıl çalıştığını elimden geldiğince çevirmeye çalıştım, yanlışım varsa uyarın, ingilizceniz varsa direkt olarak orayı okuyun :D

http://www.buzzfeiten.com/howitworks/howitworks.htm

Buzz Feiten sistemi 2 basit adımda çalışıyormuş. Sistemin amacı akortlama ve entonasyonu mükemmelleştirmekmiş.

1. Shelf Nut

nuttop1.jpg

Buzz feiten sisteminde kullanılan eşik telleri 1. perdeye yaklaştırıyormuş. Bu arada bu mükemmel tonal tepki, doğruluğu makine işçiliği ile sağlanan yüksek kaliteli bone malzeme kullanılarak sağlanıyormuş. Teller gitarınızın sap uzunluğuna, perde genişliğine ve tel kalınlığına uygun doğrulukta ilk perdeye yaklaşıyormuş. Shelf nut'un hafifçe eğilmesi sayesinde bu işleri gitarınızda herhangi bir değişikliğe gerek bırakmadan yapıyormuş.

2. Entonasyon

saddle.jpg

Köprünün entonasyon ayarının buzz feiten'in patentli denkleştirme oranlarına uyarak yapılmasıyla tüm klavye üzerinde, her perdede ve her telde dengeli entonasyon sağlanır diyor.

eline sağlık güzel çevirmişsin :wink: yalnız bundan pek bişey anlaşılmıyor sorun o :? nette baya bi aradım ama bu mükemmel akordlama ve entonasyon yapar diyo nasıl yaptığından bahsetmiyo kendi sitesindede bu kadar bilgi var :roll:

ben js30 a yaptırmıstım.oldukca memnun kalmıstım.hatta yaptırma nedenim ince mi ve si tellerinin 12.perdelerin uyumsuzluk olması ve ne kadar ayarlanırsa yapılsın gene bi ses farkı olmasıydı.yaptıralım bakalım dedim.cok memnun kaldım.cok kullanıslı.entonasyon ayarını ise 3 yada 4 haftada 1 gene yapmanız gerekir.yani cok kacmıyo entonasyon.tremololu gitar olmasına rağmen hemde.

gitarım su an okayd nickli arkadasta.o daha iyi acıklama yapar ve memnun olup olmadığını soyler....

Arkadaşlar benim bildiğim, "Buzz Feiten" bir akort sistemi... Gitarlarda kullanılan "equal temperament " sisteminden farklı olduğu için de, gitarın köprü ve eşiğinde modifikasyon gerektirir ve kendi akort aleti vardır...

Konu müzik teorisine giriyor ve eminim bu konuyu benden daha iyi bilen ve anlatacak arkadaşlar vardır (hatta gelip anlatsa ne güzel olur :)) fakat özetle, hiçbir akort sistemi "mükemmel" değildir. Örneğin birbirinin oktavı'ı iki notanın periyodları birbirinin 2 katıdır... 5'li notaların periyodlarının oranı da 2'ye 3'tür... Bu nedenle bu notlar arka arkaya veya beraber kulağa hoş gelir (kulağa ulaşan ses dalgalarının tepe noktaları örtüşür) Öte yandan bu notaların arasındaki frekans boşlukllarının nasıl bölüneceği ve biraz önce yazdığım 5'lilerin nasıl oturtulacağı tamamen akort sistemine bağlıdır ve tercih meselesidir. Şunu da belirteyim, tek bir mükemmel sistem yoktur... Farklı zamanlarda hatta farklı kültürlerde bu sistem değişir... Kimininin kulağına güzel gelen sistem, başkasına kötü gelebilir...

Gitarlar genelde "Equal temperament" adlı sistem ile akort edilir... Bu sistemde amaç, her bir nota arasındaki frekans oranını yaklaşık eşit tutmaktır ve kulağa oldukça doğal gelir fakat yine de mükemmel değildir...

Buzz Feiten akort sisteminde ise bildiğim kadarıyla, teller, tamamen adamların sistemine göre akort ediliyor. Bunun içinde, gitarın köprüsünün ve eşiğinin modifiye edilmesine ek olarak kendi akort aleti var...

Arkadaşlar benim bildiğim, "Buzz Feiten" bir akort sistemi... Gitarlarda kullanılan "equal temperament " sisteminden farklı olduğu için de, gitarın köprü ve eşiğinde modifikasyon gerektirir ve kendi akort aleti vardır...

Konu müzik teorisine giriyor ve eminim bu konuyu benden daha iyi bilen ve anlatacak arkadaşlar vardır (hatta gelip anlatsa ne güzel olur :)) fakat özetle, hiçbir akort sistemi "mükemmel" değildir. Örneğin birbirinin oktavı'ı iki notanın periyodları birbirinin 2 katıdır... 5'li notaların periyodlarının oranı da 2'ye 3'tür... Bu nedenle bu notlar arka arkaya veya beraber kulağa hoş gelir (kulağa ulaşan ses dalgalarının tepe noktaları örtüşür) Öte yandan bu notaların arasındaki frekans boşlukllarının nasıl bölüneceği ve biraz önce yazdığım 5'lilerin nasıl oturtulacağı tamamen akort sistemine bağlıdır ve tercih meselesidir. Şunu da belirteyim, tek bir mükemmel sistem yoktur... Farklı zamanlarda hatta farklı kültürlerde bu sistem değişir... Kimininin kulağına güzel gelen sistem, başkasına kötü gelebilir...

Gitarlar genelde "Equal temperament" adlı sistem ile akort edilir... Bu sistemde amaç, her bir nota arasındaki frekans oranını yaklaşık eşit tutmaktır ve kulağa oldukça doğal gelir fakat yine de mükemmel değildir...

Buzz Feiten akort sisteminde ise bildiğim kadarıyla, teller, tamamen adamların sistemine göre akort ediliyor. Bunun içinde, gitarın köprüsünün ve eşiğinin modifiye edilmesine ek olarak kendi akort aleti var...

Eşik dediğiniz gibi farklı, ama köprüde herhangi bir modifiye söz konusu değil.

Geri