Gitar Manyetikleri hakkında herşey (Genel)

Bu iş çığırından çıkmadan manyetikle alakalı sabit bir başlık açmanın vakti çoktan gelmişti. Buyrun artık burda tartışabilirsiniz emg mi daha iyi yoksa seymour duncan mı :)

Jeff yakında penalar hakkında herşey, kablolar hakkında herşey diye başlıklar açılacak belli :)
bir de ne kadar açılsa da insanlar gelip yine ortaya soracak TB4 vs X2N ? diye :) Umarım güzel bir başlık olur da hayrını görür gitarist arkadaşlar.
(konuyla alakasız ama mustafa hakkında herşey filmi geldi aklıma direk:) ) kusura bakmayın işgal ettik konuyu

gitarımın neck pozisyonuna öyle bir s.duncan humbucker koymak istiyorum ki bana bridge teki tb4 tonları versin.. ya da en azından bridge pozisyonunda tb4ün vereceği tonlara yakın bir ton versin..

böyle bir şey olabilir mi? çok tiz bir manyetik mi almam gerekiyor?

şimdi diyeceksiniz; koy bridge e tb4ü ne uğraştırıyorsun bizi..
-bridge e tb4 koyamam çünkü başka birşey koycam oraya :roll:

:?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Reeve yapmaya çalışacağın durum, imkansız.
Fiziksel olarak, tellerin neck manyetiği üzerindeki salınımı çok geniştir, ama bridge üzerindekli salınımı ise çok dardır.

Tüm sound farklılığını geçtim, neckte yaptığın palm-mute, bridge'deki bir manyetikle yaptığın palm-mute'a asla benzemez...

Silenoz,
Gidişatın farkındayım, ama napalım, müziktek artık gitartek oldu...

Yararlı oldu bu baslık, ben onceden ampliler icin onermistim ama kabul gormedi naapalım. En azıdan genel olarak ampliler (Gitar+bas) olarak acılsa dahi iyi olur ama modlar bilir gene de. Neyse hayırlı olsun :)

SiLeNoZ demiş ki:
Jeff yakında penalar hakkında herşey, kablolar hakkında herşey diye başlıklar açılacak belli :)
bir de ne kadar açılsa da insanlar gelip yine ortaya soracak TB4 vs X2N ? diye :) Umarım güzel bir başlık olur da hayrını görür gitarist arkadaşlar.
(konuyla alakasız ama mustafa hakkında herşey filmi geldi aklıma direk:) ) kusura bakmayın işgal ettik konuyu

tabii ki tb4 :D

s520ex alıp manyetikleri seymour duncan un bir manyetigiyle değiştirmek istiyorum ama 5 way i var.Her manyetik olurmu 5 way e nasıl bir sonuç alırım (opeth deki amcalara özendim :p)

Kaish demiş ki:
s520ex alıp manyetikleri seymour duncan un bir manyetigiyle değiştirmek istiyorum ama 5 way i var.Her manyetik olurmu 5 way e nasıl bir sonuç alırım (opeth deki amcalara özendim :p)

üzerindeki manyetiklerle aynı sayıda kablo çıkışlı (4 conductor falan der ya)beğendiğin manyetikler alıp aynı şekilde monte edersen iyi sonuç alırsın

neden 2hm lı gitarların bazılarında (ton dumesını yukarı dogru kaldırınca manyetik guclenır ya )o neden yok yani olunca 5 tane ton elde ediyosun ama olmayınca 3 tane oluyor ve gibson larda da 3 tane var bir kazancımı vardır bunun?

Güzel ve yerinde bir başlık olmuş...

Ama eğer buradada EMG mi yoksa Seymour Duncan mı iyi tartışması olacaksa bu başlığında havası kaçar...

EMG ayrı bir güzelliği var Duncan ların ayrı bir güzelliği var elmalarla armutları karıştırmayalım...

"iyi" tartışması olan heryerde sorun çıkar. Dandik 50 dolarlık gitarın üstündeki manyetik bile bazı tonlar için olabilir. O yüzden iyilik kötülük değilde uygunluk sormak lazım sanki. Emg leri seven ayrı Duncanları ayrı. Hani ben EMG sevmem bunu da belirteyim ama :)

Belirli bir kaliteden sonra bence manyetikten once agac daha onemli. Manyetigin etkisi bir yere kadar (aktifler haric tabi). Millet fazla manyetige takiyor bana gore.

Reeve demiş ki:
gitarımın neck pozisyonuna öyle bir s.duncan humbucker koymak istiyorum ki bana bridge teki tb4 tonları versin.. ya da en azından bridge pozisyonunda tb4ün vereceği tonlara yakın bir ton versin..

böyle bir şey olabilir mi? çok tiz bir manyetik mi almam gerekiyor?

şimdi diyeceksiniz; koy bridge e tb4ü ne uğraştırıyorsun bizi..
-bridge e tb4 koyamam çünkü başka birşey koycam oraya :roll:

:?

Neck manyetiğinden alacağın sesin tizliğinin o kadar çok şeyle alakası var ki :) Bir kere istediğin kadar tiz bir ses alabilmen için Jeff'in dediği gibi manyetiğin klavyeden olabildiğince uzak olması lazım :) 22 perdeli bir gitarda mesela istediğine büyük ihtimalle yaklaşamazsın bile :) Floyd rose'lu 25.5' scale lenght'i olan, 24 perdeli bir gitara bir tb-4 daha takabilirsin ama :) Bridge manyetiğinin çıkışını necktekinden daha yüksek tutmak için de, saptaki manyetiğin yüksekliğini biraz azaltırsın....

Bence olabilecek en yakın şey budur :)

ben şunu merak ediyorum tremololu gitarlara seymourun sh serisi manyetikleri takılmazmı? ben taktım sadece mıknatıslar tellerin tam altına gelmedi ama tb taktığımda kulağım herhangi bir fark algılamadı. birincisi tonal (veya çıkşta) farklılık olurmu ikincisi sdnin forumlarında kalın e telinde bazı problemlerin olduğu yazılmış doğrumudur, deneyen varmı??

DaveMustaine_64 demiş ki:
Neck manyetiğinden alacağın sesin tizliğinin o kadar çok şeyle alakası var ki :) Bir kere istediğin kadar tiz bir ses alabilmen için Jeff'in dediği gibi manyetiğin klavyeden olabildiğince uzak olması lazım :) 22 perdeli bir gitarda mesela istediğine büyük ihtimalle yaklaşamazsın bile :) Floyd rose'lu 25.5' scale lenght'i olan, 24 perdeli bir gitara bir tb-4 daha takabilirsin ama :) Bridge manyetiğinin çıkışını necktekinden daha yüksek tutmak için de, saptaki manyetiğin yüksekliğini biraz azaltırsın....

peki şöyle bir şey söylesem, aklımdaki;

bildiğim kadarıyla (öğrendiğim kadarıyla) s.duncan sh-12 george lynch screamin' demon çok tiz bir manyetik, onu alıp neck taksamda olmaz heralde dimi :roll:

bide buarada screamin' demon sadece bridge içinmiş, zorlasak necke olmaz mı? :p :arrow: :roll:

Reeve demiş ki:
DaveMustaine_64 demiş ki:

bildiğim kadarıyla (öğrendiğim kadarıyla) s.duncan sh-12 george lynch screamin' demon çok tiz bir manyetik, onu alıp neck taksamda olmaz heralde dimi :roll:

bide buarada screamin' demon sadece bridge içinmiş, zorlasak necke olmaz mı? :p :arrow: :roll:

Oyle kullananlar var zaten, yani sapta. Ama o durumda bir akor falan vurdugunda telleri tane tane net olarak duymayi bekleme. Biraz guclu kacacak. Ama lead tonunda onu sapta cok sevenlerle karsilastim. Ama yine de istedigin sey imkansiz, fizik kurallarina aykiri. Sonucta SD de bir sap manyetigi olarak duyulacak, ufak tefek farklara haiz olsa da.

Slaytanic demiş ki:
ben şunu merak ediyorum tremololu gitarlara seymourun sh serisi manyetikleri takılmazmı? ben taktım sadece mıknatıslar tellerin tam altına gelmedi ama tb taktığımda kulağım herhangi bir fark algılamadı. birincisi tonal (veya çıkşta) farklılık olurmu ikincisi sdnin forumlarında kalın e telinde bazı problemlerin olduğu yazılmış doğrumudur, deneyen varmı??

Daha once konustugum manyetik ureticilerinin soyledigi f-spaced (yani trembucker) spacing ile normal (yani gibson) spacing arasinda herhangi bir ton farkinin olmayacagi yonunde. Miknatis alani etkilemeye yeterli degil azicik o milimetrelik fark.

Kisacasi tb-4 de sh-4 de bir JB. Zaten iyi fiyata satiyorsun yakinda belki dayanamayip ben alirim, jbleri cok sevmeme ragmen. :LOL:

Reeve demiş ki:

Aradığın şey sadece "tizlik" mi, yoksa TB-4 karakteri mi? Eğer tizlik arıyorsan gerçekten de çok zor işin :) Stratomaster'ın da dediği gibi, o temiz soundda uzaklaşırsın :) Bana sorarsan illa da o tarz bişeyler istiyorsan Tb-4 alıp neckte kullan derim :) Tiz konusunda bunu kullandığın pedaldan da bayağı bir miktar artırabilirsin, ya da ne kullanıyorsan :) Boss MT-2 dene mesela , cayır cayır tiz tonları vardır :D Normalde basları flatten düşük tizleri de yüksek tutarım mutlaka MT-2de tam tersini yapıyorum :D Ama hacimsiz bir ton veriyor...

bir miktar yanlış anlaşılma var galiba. jb öyle ahım şahım tizleri olan bir manyetik değil bence onu tiz yapan köprüde oluşu. yani necke taksan tiz olmazmış gibi geliyor bana (zaten takılmıyor fantezi yazpıyorum) neckte tiz istiyorsan '59 Model işini görür gibime geliyor.

Geri