Gitar Manyetikleri hakkında herşey (Genel)

bridge için emg nin hangi modeli iyidir gitarım yamaha rgx612-a tek humbucker çift single (aktif-pasif manyetik) gitarın üzerinde orjinal yamaha manyetikleri var

birde emg alınca gitarın devresinde değişiklik yapmak gerekirmi gitardaki manyetikler aktif olduğu için içinde preamp devresi v.s var

EMG-81 kopru manyetiği olarak standarttır genelde.emg 89 takanda var ama onun nedeni o alette coil tap ozelliği olması yani hem emg-sa (single coil) hemde emg 85(neck manyetiği) olması
sen direk git emg 81 taktır derim...
su an devreyi tam bilmediğim için bilemicem ama her sekilde potlar değisicek ve emg nin kendi kabloları takılıcak...taktırıcağın kişiye bi sorarsan daha iyi bilgiler alabilirsin

biskuwi_etu demiş ki:
davemustaine_64 abi kusra bakma adını unuttun bişi sorcam benim senden aldığım emh-hz manyetikler neck.te kullannılır mı??? bridge.de x2n var....

Evet kullanabilirsin hatta x2n ile oldukça iyi sonuç verebilir. Niye dersen, dikkat ettiysen senin manyetiğinin arkasında neck ya da bridge manyetiği olup olmadığıyla ilgili bir ayrım yok. Seymour Dunca n sh-4 emg 81-85-89 gibi manyetiklerde neck ve bridge olarak 2 farklı model olmuyor.

Olanlarda ise şöyle bir fark oluyor. Neck manyetiğinin çıkış seviyesini düşürüyorlar, DC resistance'ını düşük tutarak. Yani aynı model manyetiklerin neck ve bridge için olanlarında %20 kadar seviye farkı oluyor.

Şimdi senin elindeki X2n'in çıkışı yanlış hatırlamıyorsam 510mv kadar, mesela sapa bir dimarzio paf pro taksan onun da 300mv gibi bir çıkışı var ve bu biraz az kalabilir X2n'in yanında. Ama emg hz iyi sonuç verecektir, aslında neck manyetiği olmadığı yani çıkışı düşük olmadığı için :)

tiamatx demiş ki:
bridge için emg nin hangi modeli iyidir gitarım yamaha rgx612-a tek humbucker çift single (aktif-pasif manyetik) gitarın üzerinde orjinal yamaha manyetikleri var

birde emg alınca gitarın devresinde değişiklik yapmak gerekirmi gitardaki manyetikler aktif olduğu için içinde preamp devresi v.s var

Bunu iyice araştırman lazım, aslında zaten 25k yani emg potlarıyla aynı seviyede direnci olan potlar olabilir senin gitarının üstünde...

masterofpuppetsasd demiş ki:
EMG-81 kopru manyetiği olarak standarttır genelde.emg 89 takanda var ama onun nedeni o alette coil tap ozelliği olması yani hem emg-sa (single coil) hemde emg 85(neck manyetiği) olması

Artık emg 85i köprüde kullanan insanların sayısı oldukça fazla. Emg 81'in biraz fazla kuru ve ölü olduğunu düşünüyor insanlar. Emg 85 tabiri caizse daha "full" bir ton veriyor ve daha az ölü ya da daha az aktif manyetik gibi tınlıyor köprüde. Bir de dediğim gibi 81-85 veya 89 hiçbirisi köprü veya sap manyetiği değil her pozisyonda kullanılabilir. Hatta emg'nin manyetiklerinin ucundaki soket gibi bağlantılar bi gitarda emg'lerin yerini değiştirmeyi kolaylaştırmak amacıyla yapılmış. Sadece vidaları söküp soketten manyetiği çıkartıp yeniden takıyorsun oluyor :)

TheJester demiş ki:
ray_onur demiş ki:
basswood ağacı olan gitarı en iyi dimarzio gider........ mauna da ben iyi seymour gider derim.

Kötü bir genelleme olmuş bu :)

Genellemeler kötüdür bence de ama bu yukarıdaki genelleme biraz doğru gibi çünkü basswood maun veya alder gibi ağaçlara göre daha az karakterli yani daha modifiye edilebilir bir ağaç, özellikle de mauna göre. Biryerlerde mutlaka insanların Seymour Duncan'lar için genel olarak tek bir manyetiğin farklı versiyonları gibi oldukları meşhur sh4-5-6-8 vs. manyetiklerinin aslında birbirinden çok daha farklı olabileceğini söylediğini duymuşsundur. Dimarzio'da o olay var, yani birbirinden çok farklı manyetikleri var onun içni basswood gövde ile Dimarzio manyetik denemek daha çok seçenek sunabiliyor. Maun ağaçta ise ton basswood kadar modifiye edilebilir olmadığından ve de genelde tizleri yüksek manyetiklerle iyi sonuç verdiğinden (piyasadaki meşhur duncan manyetiklerinin çoğunun tizleri oldukça yüksektir) maun gitarlarla da seymour duncanlar daha çok kullanılıyor.

Ama tabii iyi herkese göre her zaman değişiyor :)

Seymour Duncan '59 modelini köprü pozisyonunda kullanan varsa , ton ve sustain açısından yorumlarını alabilir miyim ?
Yine aynı şekilde alnico pro 2'yi kullanan varsa da değerlendirmeleri bekliyorum , teşekkürler.

TheJester demiş ki:
ray_onur demiş ki:
basswood ağacı olan gitarı en iyi dimarzio gider........ mauna da ben iyi seymour gider derim.

Kötü bir genelleme olmuş bu :)

Genellemeler kötüdür bence de ama bu yukarıdaki genelleme biraz doğru gibi çünkü basswood maun veya alder gibi ağaçlara göre daha az karakterli yani daha modifiye edilebilir bir ağaç, özellikle de mauna göre. Biryerlerde mutlaka insanların Seymour Duncan'lar için genel olarak tek bir manyetiğin farklı versiyonları gibi oldukları meşhur sh4-5-6-8 vs. manyetiklerinin aslında birbirinden çok daha farklı olabileceğini söylediğini duymuşsundur. Dimarzio'da o olay var, yani birbirinden çok farklı manyetikleri var onun içni basswood gövde ile Dimarzio manyetik denemek daha çok seçenek sunabiliyor. Maun ağaçta ise ton basswood kadar modifiye edilebilir olmadığından ve de genelde tizleri yüksek manyetiklerle iyi sonuç verdiğinden (piyasadaki meşhur duncan manyetiklerinin çoğunun tizleri oldukça yüksektir) maun gitarlarla da seymour duncanlar daha çok kullanılıyor.

Ama tabii iyi herkese göre her zaman değişiyor :)[/quote]

Model belirtilmediği sürece katılmıyorum ben bu genellemeye... Mauna X2N'den daha iyi uyabilecek bir Seymour olmayabilir ya da basswood'a SH8'den daha iyi uyabilecek bir Dimarzio olmayabilir. Tarz ve model belirtilmediği sürece çok havada kalan boş bir genelleme bence :)

Mauna Duncan, basswood'a DiMarzio, akcagaca Rio Grande, yok efendim koaya da Bill Lawrence gider gibi laflar o kadar sallamasyon laflar ki.

Antalyanin yollarina Mercedes mi gider yoksa Ford mu? (Kamyondan mi bahsediyoruz, yoksa jip mi...) :roll:

Oturun deneyin manyetikleri ve ondan sonra ahkam kesin millet. Bakan da inanacak nerdeyse. Hic Duncan Invader denediniz mi? Tizi fazla mi gorun bakiim. DiMarzio v-paf ile megadrive ayni manyetik mi? Hepsinde daglar kadar fark var, ve o boyle su soyle diye marka marka genellemek abesle istigal.

Neyse siz takilin.

B

ytse_jam demiş ki:
Seymour Duncan '59 modelini köprü pozisyonunda kullanan varsa , ton ve sustain açısından yorumlarını alabilir miyim ?
Yine aynı şekilde alnico pro 2'yi kullanan varsa da değerlendirmeleri bekliyorum , teşekkürler.

Bol bol kullandim. Soruna destan yazmak istemedigimden ya bu sorunun cevabini baska bir forumdan arayip bulacaksin, ya da daha fazla detay vereceksin sana yardim edebilmem icin. Detay derken, gitarinin modeli, akustik sesinin tarifi (tiz mi bass mi, az mi fazla mi gibi) nasil bir ton elde etmek istiyorsun.., gibi seylerden bahsediyorum.

Kolay gelsin,

B

EMG ler için su baglantı kablosundan lazım bi tane

T3pin.jpg

nerden temin edebilirim bunu ya da temin edebilir miyim :(

Konunun üstünden çok mu zaman geçmiş tam bilmiyorum şimdi yanlış bişe yapmayalım da yine de konuya geliim; Squier stratım var çin malı iğrenç bi gitar buna iyi bi manyetik taksam değer mi? Değerse 69 Strat manyetiği nasıl olur?

DDblues demiş ki:
Konunun üstünden çok mu zaman geçmiş tam bilmiyorum şimdi yanlış bişe yapmayalım da yine de konuya geliim; Squier stratım var çin malı iğrenç bi gitar buna iyi bi manyetik taksam değer mi? Değerse 69 Strat manyetiği nasıl olur?

Gitarın karakteristiğini öldürüp kendi karakteristiğini ortaya koyan bir manyetik takman lazım mesala EMG..dimarzionun genelde ağaca göre değişir sesleri ama onlarında vardır bu tür modelleri.

merabalar arkadaslar forum 51 sayfa olmus pek okuyacak vaktim olmuyo onceden yazilip tartisildimi bilmiyorum ama bi sorum olucak. ibanez RG 2570 gitarim var ve solo agirlikli caliyorum guclu bi manyetik istiyorum ne onerirsiniz ? genelde rock muzik caliyorum ama blues la da ugrasiyorum yardimci olursaniz sevinirm

Zee demiş ki:
merabalar arkadaslar forum 51 sayfa olmus pek okuyacak vaktim olmuyo onceden yazilip tartisildimi bilmiyorum ama bi sorum olucak. ibanez RG 2570 gitarim var ve solo agirlikli caliyorum guclu bi manyetik istiyorum ne onerirsiniz ? genelde rock muzik caliyorum ama blues la da ugrasiyorum yardimci olursaniz sevinirm

Paf Pro ve FRED(satriani) ikilsi veya EVO Full set(steve vai)

onerin icin tesekkur ederim ancak sadece bridge e alabilcem malum para durumlari :) biraz arastirdim di marzio d sonic ve duncan tb 4 arasinda kaldim.. tb 4 hakkinda cok olumlu yorumlar var ama offical sitesinde manyetigi bulamadim :) haliyle tonunuda dinleyemedim ama yanilmiyosam jackson sl1 lerde gelen manyetik bu degilmi ? sen olsan ikisinden hangisini alirdin ?

Geri