Gitar Manyetikleri hakkında herşey (Genel)

2001 Kore yapımı Epiphone Les Paul Studio kullanıyorum. Manyetiklerin mikrofonlaşmasının önüne geçmek için wax potting mi yaptırmalıyım? Ya da kestirme çözüm olarak Seymour Duncan Alnico 2 pro mu takıp geçeyim?

Fender standart MIM için manyetik upgrade düşünüyorum, fat 50's mi yoksa texas special mı önerirsiniz? ne çok parlak ne çok sıcak ton istiyorum özel olarak bunu belirteyim. Tabii ki bu seçenekler dışında daha iyi fikirleriniz varsa duymak isterim.

Selam arkadaşlar, hortlatayım başlığı.
Elimde SX gitar var, tonlarını beğeniyorum, rezonansı güzel bir gitar. Basswood body, maple neck ve fretboard bir gitar. Gitarın köprü manyetiğini humbucker ile değişeceğim ancak hangi humbucker'ın gitara gideceğini bilemiyorum. Mevcut haliyle yüksek gainlerde(stok manyetikler) çamurlaşıyor gitarın tonu, ancak clean tarafta gerçekten çok berrak, amerikan strat vari sesler veriyor, sıcak ve net. Bu açıdan sap manyetiğini beğeniyorum. Ancak köprüde daha high gain işlere gidecek bir manyetik istiyorum.
Tarz olarak belirli bir tarz veremiyorum, zaten bu benim evde çaldığım, eğlencesine çaldığım, gitarı öğrenmeye çalıştığım enstrümanım. Bu yüzden yelpazem geniş. Kayıt işlerinde de ilerlemeye çalışıyorum bir yandan, bu yüzden net bir stil veremiyorum.
Basswood gövde oluşundan dolayı tereddütlerim var.

Elimde SX gitar var, tonlarını beğeniyorum, rezonansı güzel bir gitar. Basswood body, maple neck ve fretboard bir gitar. Gitarın köprü manyetiğini humbucker ile değişeceğim ancak hangi humbucker'ın gitara gideceğini bilemiyorum. Mevcut haliyle yüksek gainlerde(stok manyetikler) çamurlaşıyor gitarın tonu, ancak clean tarafta gerçekten çok berrak, amerikan strat vari sesler veriyor, sıcak ve net. Bu açıdan sap manyetiğini beğeniyorum. Ancak köprüde daha high gain işlere gidecek bir manyetik istiyorum.
Tarz olarak belirli bir tarz veremiyorum, zaten bu benim evde çaldığım, eğlencesine çaldığım, gitarı öğrenmeye çalıştığım enstrümanım. Bu yüzden yelpazem geniş. Kayıt işlerinde de ilerlemeye çalışıyorum bir yandan, bu yüzden net bir stil veremiyorum.
Basswood gitarlarda Dimarzio kullanımı daha yaygın sanırım. Air norton, Tone Zone, D-Activator gibi.

Gövde ağacıyla ilgili yorum yapamayacağım. Ama Dimarzio da single görünümlü olan humbucker modellerinden alırsanız ton potlarını değiştirmeden kullanabilirsiniz. Yalnız tam humbcker olmayacak. Gürültüsüz güçlü single olacak. Bir de rail humbucker olanlar var yine single yuvasına takılan. Yalnız onlar için 500K potans tavsiye ediliyor. Onu da değiştirmeniz gerekecek.
Seymour duncan hotrails var. Tam bir humbucker gibi ama yine single yuvasına olanlardan. Mevcut 250k potanslarınızla kullanabilirsiniz. JB jr, Lil59 gibi modeller de var ama tecrübe etmedim onları.

Yalnız denemek için pahalı aletler bunlar. İyice dinlemek lazım. Mümkünse sahip olan biri vasıtasıyla tecrübe etmek lazım.

Dimarzio chopper çok tavsiye ediliyordu. Bir de o var. Araştırırsanız belki beğenirsiniz.

Geri