Gitar Manyetikleri hakkında herşey (Genel)

7 tel manyetiklerinden çakan yok mu? dimarzionun seymour duncan ın, rg1527 ye gidecek ağırlıkla metal çalınacak şekilde. air norton, d activator,blaze, d sonic, evolution, paf ,tone zone ,x2n bunlarla tecrübesi olan var mı ?

oncelikle merhaba

agustos ayi icerisinde yurtdisindan ibanez rg550 getirtecegim, yurtdisindan getirtme firsati yakalamisken gitarin ustundeki ibanez v manyetiklerden daha iyi sonuc alabilecegim ozellikle drive ve bilimum blues tonlarina yatkin bir manyetik getirtmek istiyorum.. konu hakkinda hicbir bilgi birikimim olmamasina ragmen kendimce bir iki alternatif cikarttim ..

S.Duncan
DiMarzio

bu alternatifler rg550 de istedigim ton yelpazesi icinde nasil bir performans sergiler veya bunlarin haricinde sunlardan daha iyi sonuc alirsin diyebileceginiz baska manyetikler varsa onerilerinizi bekliyorum ...

tesekkurler ..

DiMarzio nun o modelini bilmesemde 59 un karşısına köprüde çalacağım dediğin şeylere göre çok standart bir seçimde olsa JB yakışır.

Manyetiklerin sap köprü olarak ayrılmasının tek sebebi o pozisyona koyulduklarında kendi tepkileri ile o pozisyonun sese kattıklarının birleşiminin güzel olmasıdır.

Şöyle bir örnek açıklar durumu köprüye yakın kısımlarda tellerin titreşim aralığı saptakine göre daha kısadır bunun sonucundada ses daha tiz çıkmaktadır hani köprü sesi daha sıkı ve tiz çıkar bundandır. İşte buraya bunu dengeleyecek bir manyetik takarsanız güzel olur yok kalkar aşırı tiz bir manyetik takarsanız sonuç ekstra tizli olur tabi bunu istiyorsanız bilemeyiz.

Emg Hz dede köprü modeliyle sap modeli ni bilemiyorum dene gör ama teori olarak manyetiklerin herhangi bir farklılığı olmuyor (şu trembucker Fspace hadisesi dışında) yani ben sapta bir köprü modeli PG kullanıyorum bir sorunda yaratmıyor)

Ama hiçbirşeyden tam olarak başka birşey performansı alınamayacağı gerçeğini unutmamak lazım. Hani gerçeğinin yanında elin pek işlevli olmaması gibi birşey :p

İyi günler.

bu evolarda fredde super distortionda vesaire manyetikte, tellerin altına denk gelen yuvarlak zımbırtıların görevi nedir?
yani manyetiğin gövdesinden bağımsız olarak yükseltilip alçaltılabilmesi ne fark yaratır. hani manyetiği komple yükseltince ses artar ama tele yaklaşınca titreşimi azaltır ya. bu zımbırtılar da mıknatıs özellği taşıyor mu, kullanan ne şekil kullanıyor?

jacob

O zımbırtı dediğin şeyler ince ayar yapabilmene olanak sağlıyor bütün manyetiği yükseltmektense sadece tek bir telin daha fazla çıktı vermesini sağlayabilirsin.

dead189

Ne çaldığını bilmeden ne tavsiye edebiliriz ki? Metal mi Jazz mı ....

bo2a demiş ki:
oncelikle merhaba

agustos ayi icerisinde yurtdisindan ibanez rg550 getirtecegim, yurtdisindan getirtme firsati yakalamisken gitarin ustundeki ibanez v manyetiklerden daha iyi sonuc alabilecegim ozellikle drive ve bilimum blues tonlarina yatkin bir manyetik getirtmek istiyorum.. konu hakkinda hicbir bilgi birikimim olmamasina ragmen kendimce bir iki alternatif cikarttim ..

S.Duncan
DiMarzio

bu alternatifler rg550 de istedigim ton yelpazesi icinde nasil bir performans sergiler veya bunlarin haricinde sunlardan daha iyi sonuc alirsin diyebileceginiz baska manyetikler varsa onerilerinizi bekliyorum ...

tesekkurler ..

Aslında öneri yapılabilecek bir durum yok ortada çünkü tam olarak ne istediğini belirtmemişsin.

Yanlız çok net bir şey var,İbanez Rg lerde kullanılacak en son manyetik sanırım JB :) .Daha 1-2 hafta öncesine kadar İbanez RG1570 gitarımın köprü pozisyonunda TB-4 JB vardı,gitarın sesi berbattı.V8 ile daha güzeldi inan.JB yi defalarca farklı gitarlarda kullanmış olmama rağmen (şu anda bir Cort KX Custom da kullanıyorum) rg1570 te hiç bir verim alamadım.

JB özellikle Floyd Rose lu gitarlarda çok tiz sesler veriyor.Bu çok rahatsız edici bence.String thru Kx Custom ımda maximum performans sergiliyor alet.Daha tok,daha güçlü.

Rg lerde handikap oluşturmasının bir sebebide,gözlemlediğim kadarıyla sapın çok ince olması.Ses resmen sivrisinek vızıltısı. :) Benzer özelliklerde bir gitar olan Cort X-11 de çok daha iyi bir performansı vardı.Floyd Rose lu olmasına rağmen.Ama x-11 inde sapı ,Rg1570 inkine göre çokdaha kalındı :)

Bana kalırsa alacağın RG550 gitarının köprü pozisyonuna Seymour Duncan TB11 Custom Custom iyi gider.Alnico2 mıknatısı ve yüksek mid frekansları ile Floyd Rose un tiz metalik sesinden eserkalmaz.Ben daha önce DrB nin önerisi ile alıp kullanmıştım bu manyetiği ne kadar haklı olduğunu gördüm.

Custom Custom ile ilgili olarak:bu manyetik shred v.b. tarzlar içinde çok iyi bir seçim.Zaten Van Halen ile Seymour Duncan ın beraber tasarladıkları bir manyetik.Bu yönüyle bu manyetiği ele aldığımızda insanların shred için Dimarzio kullanmasına bir anlam veremiyorum :) Özellikleriyle Custom Custom,Dimarzio ların mıknatıslarını eline verir :) Ciddiyim.

Custom Custom ın karşısına sapta,Pearly Gates,59',Alnico2 pro filan gayet iyi gider.

Kolay gelsin.

Cetin,

Bu arada sattigin JB'nin icindeki a5 miknatisi a2 ile degistirirsen bayagi bayagi custom custom'a yakin bir manyetik olacak. Neden sattigini bilemiyorum tabi ama aklinda bulunsun. Gidip yeni manyetik almak yerine manyetigin icindeki miknatisi degistirmek te cok iyi bir cozumdur.

Mesela JBnin icine kalinindan bir seramik miknatis takarsak olacak sana bu manyetik duncan distortion. Yok bir de vidalari ve civileri yerine ozel miknatis baslari takarsak, ve de icindeki seramik miknatisin yaninda spacer olarak kullanilan plastikler yerine de iki adet seramik miknatis daha takarsak olacak o da bir Invader.

Yani diyecegim aslinda manyetik tasarimlari atla deve degil. Ufak tefek degisiklikler ile cok sey yapilabiliyor.

JBnin icinde a2 miknatisi girdiginde gayet tok saglam bir ton gelir. Tiz cazgirligi biraz gider ama.

B

StratoMaster demiş ki:
Cetin,

Bu arada sattigin JB'nin icindeki a5 miknatisi a2 ile degistirirsen bayagi bayagi custom custom'a yakin bir manyetik olacak. Neden sattigini bilemiyorum tabi ama aklinda bulunsun. Gidip yeni manyetik almak yerine manyetigin icindeki miknatisi degistirmek te cok iyi bir cozumdur.

Mesela JBnin icine kalinindan bir seramik miknatis takarsak olacak sana bu manyetik duncan distortion. Yok bir de vidalari ve civileri yerine ozel miknatis baslari takarsak, ve de icindeki seramik miknatisin yaninda spacer olarak kullanilan plastikler yerine de iki adet seramik miknatis daha takarsak olacak o da bir Invader.

Yani diyecegim aslinda manyetik tasarimlari atla deve degil. Ufak tefek degisiklikler ile cok sey yapilabiliyor.

JBnin icinde a2 miknatisi girdiginde gayet tok saglam bir ton gelir. Tiz cazgirligi biraz gider ama.

B

Mehmet abi,

İnan İbanez Rg1570 in üzerindeki performansı yüzünden,hem JB den hem rg1570 den nefret ettim.En Sonunda gitaru ölü fiyatına verdim,manyetikte satılıkta.Şu an kullandığım gitarımdada JB var.Bu satmakta olduğum F-Spaced olduğu için elimden çıkartıyorum.

Aslında dediklerin yapılabilir.Biraz fazla uğraşmak gerek sanırım.Ben açıkçası mıknatıslıları değiştirip,spacer larla uğraşırken manyetiğin içine ederim :LOL:

Sen aşmışsın bu konuda ama benim için daha erken.Daha zamanı var ;)

slm arkadaşlar bi sorum olcak ama n olur acil cvp verin :) nese konuya dönim bende ibanez rg2570 var manyetikleri degiştiricem kısacası hep solo çalarım tarzım death black vb. kısacası metalin hertürlüsü vede solo agırlıklı nese aklımda bulunan emg kfk set ( kerry king seti ) sizce tarz olayı ve bendeki gitara nasıl bir uyum sağlar lütfen bana acil yardımcı olun şimdiden çok teşekkürler

Merhabalar :)

GHOSTT benden önce davranmış :D

Ben de Ibanez RG2570 sahibiyim. Üstünde de stok manyetikleri var. Basswood gövdeli, floyd roselu bilindik japon ibanez işte :)

Yaklaşmak istediğim ton megadeth benzeri tonlar. Harmonikler(hem soloda hem palm mute ve ritmlerde) önemli kriterlerimden.

Benim aklımdan emg81-85 set ya da sh2&sh4(benim durumumda tb oluyor bunlar sanırım) kullanmak geçti fakat gitarımın basswood olması bahsettiğim seymourlar konusunda beni şüpheye itiyor.

Her türlü yoruma çok çok minnettar olurum :) Diğer her türlü manyetik önerilerini de bekliyorum.

Teşekkürler..

Geri