Gitar Manyetikleri hakkında herşey (Genel)

*DrB*
tabi ki bu tarz meselesi. Ama sunu da göz ardi etmemekte fayda var. gerçekten her notanin hakkini veriyor. Hiç biri yutulmuyor..

edit: DrB'den özür diliyorum ismini yanliş yazdigim için.

rastansaga demiş ki:
Fakat EMG SA gayet iyi strat tonları verir. İstisnalar var.

Elbette ya benim bahsettiğim 81 85. Hatta özellikle 81. Hem seramik hem de aktif artık daha neler! Bu arada gerçi haklısın, mercedesler tezektir desem, otobüs mü, minibüs mü, uçak motoru mu, F1 yarış arabası mı gibi bir sürü soru gelebilir insanın aklına. ;)

B

hocam dogru demissin bende bir emg kullanicisi olarak sunu demek istiyorum bu aletlerden aktif olanlardan iyi sonuç almak için efekt sart su an cok memnun durumdayim digitech gfx-1 twin tube kullaniyorum clean tonlar harika drive lara diycek laf im hiç yok ama hafif overdrive almak 81 ile olmuyor :twisted: yapisi itibari ile :LOL: su an hic olmadigim kadar memnunum 81 set asla vazgecemeyecegim bir ekipman oldu benim için ama seymour duncan cc+ap için birikim calismalarina basladim bile birazcik fasla geliyor bazi seyler için emg ler

Prelektro demiş ki:
Ayrıca emgler sadece sert müzik için demişsin yanlış olmuş orası aktif emgler demen lazım (Aslına bakılırsa bu bile yanlış bi açıklama neden dersen http://www.emginc.com/downloads/mp3/EMG-85_bridge_clean.mp3 şunu bi dinle emg 85 clean tonu bilmiyorum kaç manyetikten böyle güzel blues vari tonlar alınır)

Ben aktifleri kastetmek istemiştim zaten.Seymour Duncan gibi pasif manyetik konusunda uzman firma varken pek kişi gidip de emg pasiflere bakmaz herhalde, ben böyle düşünüyorum.Emg'nin ünü işte o sert müzik için yapılmış aktif manyetiklerinden gelmekte çünkü.

deliturko demiş ki:
hocam dogru demissin bende bir emg kullanicisi olarak sunu demek istiyorum bu aletlerden aktif olanlardan iyi sonuç almak için efekt sart su an cok memnun durumdayim digitech gfx-1 twin tube kullaniyorum clean tonlar harika drive lara diycek laf im hiç yok ama hafif overdrive almak 81 ile olmuyor :twisted: yapisi itibari ile :LOL: su an hic olmadigim kadar memnunum 81 set asla vazgecemeyecegim bir ekipman oldu benim için ama seymour duncan cc+ap için birikim calismalarina basladim bile birazcik fasla geliyor bazi seyler için emg ler

CC aşırı sert manyetik değil emgler kadar, ancak istendiğinde çok vahşi olabilir.Bana kalırsa Seymour Duncan'ın en tatlı tonları veren manyetiği.Ama şu death zımbırtılarına gider mi bilmiyorum.Deneyen varsa söylesin.

pisuvardaki_izmarit demiş ki:
arkada?lar 7 tel gitar kullanan/kullanm?? lar az çok bilir yada bilen varsa yard?mc? olabilirmisiniz..
Tone Zone 7 , PAF 7 , Evolution 7 , Air Norton 7 ve Blaze.
Bu manyetikler içinden ton karakterleri için neler söylenebilir veya kar??la?t?rma yap?lsa hangisi a??r basar yani sonuç olarak zevk mesela bu ama yinede ortalama bi?eyler ç?kar san?r?m ortaya.
?unuda belirteyim bu manyetiklerin fiyatlar? ortalama ayn? avrupa fiyatlar? olarak söylersek 70$ civar?ndalar.

http://www.sevenstring.org/forum/forumdisplay.php?f=29

Bütün istediklerin yok san?r?m ama "Pick-Up Guide" da baz? 7 tel pick-up lar için 2 sayfa bilgi var..

Ayr?ca

http://www.harmony-central.com/Guitar/Data2/DiMarzio/

Burda dimarzio nun her pick-up ? için bilgi bulabilirsin..

JediMaster-Revan demiş ki:
deliturko demiş ki:

CC a??r? sert manyetik de?il emgler kadar, ancak istendi?inde çok vah?i olabilir.Bana kal?rsa Seymour Duncan'?n en tatl? tonlar? veren manyeti?i.Ama ?u death z?mb?rt?lar?na gider mi bilmiyorum.Deneyen varsa söylesin.

distortionu kökledinmi hepsine gider cc güzel manyetik

bu emg meselesi o kadar konuşulmasına rağmen durup durup ikide birde yeniden alevleniyorsa demek ki seven tam seviyor, sevmeyen de tam sevmiyor ki bence bu da aslında karakterli bir manyetik olduğunu gösterir :)

emg'nin bulunmaz kumaş olduğunu falan hiç düşünmüyorum, sadece bazı yönlerden haksızlığa uğradığına inanıyorum. 200$lık gitarla 2000$lık gitarda aynı sesi verdiği vs vs konularına daha önce girdim, şimdi hiç giresim yok :) şu yazılanlar içinde tek itirazım şu drivelı clean ton hadisesine: arkadaşlar, tonun kendisini seversiniz veya sevmezsiniz birşey diyemem ancak bu kadar yüksek çıkışlı bir manyetiği pasiflerle benzer ayarlarla kullanmaya çalışırsanız drive alırsınız :) 97'den beri emg 81 kullanıyorum, aha da yeminle diyorum drive falan yok cleanlerimde. en basitinden önce bir manyetik yüksekliğinizle oynayıp deneyin.

bir de daha önceden de bahsetmiştim, bu emg'lerin 81, 85 gibi bilindik modellerinin dışında kalan 60A gibi modelleri de bulabilirseniz deneyin. üç sene önce yurtdışından dönerken bir arkadaşıma getirmiştim, teslim etmeden denedim de kendime almadığıma çok pişman oldum. emg'nin sitesinde yanılmıyorsam ses örneği yok ama http://www.harmony-central.com/Guitar/Data2/EMG/60A-01.html adresinde detaylı bir review var.

Selamlar.
Dimarzio/ibz manyetiklerin frekanslarını , teknik bilgilerini falan öğrenmek istiyorum bilen varsa.Netten pek bir şey bulamadım.
Gitar RGT220A , çift humbucker. H-H (5 way) oluyor sanırsam.

Haa bir de switch neckin bir altındayken yine sadece neck seçili fakat daha açık renk göstermiş ve de Humbucker is parallel connected diyor.Bu nedir bunu da açıklarsanız sevinirim.

secks demiş ki:
bu emg meselesi o kadar konuşulmasına rağmen durup durup ikide birde yeniden alevleniyorsa demek ki seven tam seviyor, sevmeyen de tam sevmiyor ki bence bu da aslında karakterli bir manyetik olduğunu gösterir :)

emg'nin bulunmaz kumaş olduğunu falan hiç düşünmüyorum, sadece bazı yönlerden haksızlığa uğradığına inanıyorum. 200$lık gitarla 2000$lık gitarda aynı sesi verdiği vs vs konularına daha önce girdim, şimdi hiç giresim yok :) şu yazılanlar içinde tek itirazım şu drivelı clean ton hadisesine: arkadaşlar, tonun kendisini seversiniz veya sevmezsiniz birşey diyemem ancak bu kadar yüksek çıkışlı bir manyetiği pasiflerle benzer ayarlarla kullanmaya çalışırsanız drive alırsınız :) 97'den beri emg 81 kullanıyorum, aha da yeminle diyorum drive falan yok cleanlerimde. en basitinden önce bir manyetik yüksekliğinizle oynayıp deneyin.

bir de daha önceden de bahsetmiştim, bu emg'lerin 81, 85 gibi bilindik modellerinin dışında kalan 60A gibi modelleri de bulabilirseniz deneyin. üç sene önce yurtdışından dönerken bir arkadaşıma getirmiştim, teslim etmeden denedim de kendime almadığıma çok pişman oldum. emg'nin sitesinde yanılmıyorsam ses örneği yok ama http://www.harmony-central.com/Guitar/Data2/EMG/60A-01.html adresinde detaylı bir review var.

sana katiliyorum bendede aldigimdan beri clean tonda catlama falan olmadi yükseklik ayarini iyi yapinca hic sorun olmuyor

benim sorum biraz daha farklı olacak hatta buyuk ihtimalle de yanlıs yere yazıyorumdur ama alım-satım forumuna yazsam daha yanlıs olacaktı sanki.

simdi manyetik degistirmesi yapıyoruz haliyle eski manyetikler elimizde kalıyor, bunları elden cıkartırken nasıl bir fiyat koymalıyız? Tabi ki bu manyetigin cıktıgı gitara manyetigin kalitesine baglı olacaktır ama mesela 400 dolarlık bir gitarın uzerinden cıkan stack manyetigin ikinci el degistirilme fiyatı ne olmalıdır? demek istedigim, bunda ne tur kriterleri goz onunde bulundurarak hareket etmeliyiz?

tesekkurler.

ladiyezfasolmi demiş ki:
benim sorum biraz daha farklı olacak hatta buyuk ihtimalle de yanlıs yere yazıyorumdur ama alım-satım forumuna yazsam daha yanlıs olacaktı sanki.

simdi manyetik degistirmesi yapıyoruz haliyle eski manyetikler elimizde kalıyor, bunları elden cıkartırken nasıl bir fiyat koymalıyız? Tabi ki bu manyetigin cıktıgı gitara manyetigin kalitesine baglı olacaktır ama mesela 400 dolarlık bir gitarın uzerinden cıkan stack manyetigin ikinci el degistirilme fiyatı ne olmalıdır? demek istedigim, bunda ne tur kriterleri goz onunde bulundurarak hareket etmeliyiz?

tesekkurler.

Bana sorarsan mesela 500 dolarlık Ibanez RG'lerdeki INF manyetiklerin ikisi (ya da single da varsa üçü) bir 40 dolar falan eder.Ya da max 50.

emg 81 lerin belirli bir pozisyonu yok değil mi?
mesela kh setteki 81 necki söküp birdge e takabilirmiyiz bir problem olur mu?ona göre bağlarız tabi potlara o ayrı ama neck ve bridge için ayrı modelleri yok sanırım bu 81 lerin ?

Yok her yere takılabiliyo. Emg ler genelde her yere gidiyo mesela benim gitarda emg hz 4 manyetikler var pasif hem neckte hem bridgede. Hata emg 85 i köprüye bile takıp memnun olanı var yani

selam dimarzionun fast track2 manyetiği hakkında neler dersiniz?
ben bu manyetiği farklı sesler elde edebilmek için necke takmayı düşünüyorum.normalde stratlar için bridge 'e öneriliyo.bende ondan dolayı size soruyım dedim.çünkü forumlara bakılırsa manyetikten anlıyorsunuz.teşekkürler

boşuna sökmeden sormak istedim...

Manyetikleri söksem modelini öğrenebilirmiyim...
Saymour duncan ve dimarzio humbacker manyetik var gitarımda... modellerini unuttum...

bağlantılarıyla oynamıştım eski haline getirmem gerekli şemalarına belki bu şekilde ulaşabilirim...

Geri