Gitar Manyetikleri hakkında herşey (Genel)

DrB demiş ki:
yavuzkeremlongur demiş ki:
rL demiş ki:
euphrates sağol gerçekten. Sonunda biri bizi farketti. (Gerçi diğer arkadaşlara haksızlık etmeyelim, burada bana daha önceden yardımcı olan birçok kişi var) :D

euphrates demiş ki:
Sadece manyetik takviyesiyle progressive müzik gruplarının tonlarını "yakalamak" ya da bunlara "yaklaşmak" sadece güzel bir hayal ama :D

Hangi gitarı önerirsin Progressive Rock için?! Ben bu yaz Gibson almayı düşünüyorum sence onlardan hangisi tercih etmeliyim ya da "ne" tercih etmeliyim? PR için güzel tonlar alabileceğim processor vs. ne var?

Kusura bakma biraz fazla oldu ama, bu yaz toptan bir yenilenmeye gideceğim.

Teşekkürler.
ya prograsif geniş kavram nasıl bir stil? dream theater tarzıysa gibsonu burda önerecek adam çıkacağını sanmam. kalın ve kütük gibi klavyeleri var. ha özel bi şe yaptıracaksan neyse. bu kadar didik didik etme. bak ibanez e. olsun bitsin

Sen hiç anlaşılan les paul'un kendisini kendi gitarını çalarken dinlemedin. Daha fazla yanlış şekilde ahkam kesmeden git bir dinle bak bakalım "lug" isimli o kütüğü onu tasarlayan herif nasıl süratli ve deli çalmakta. ;)

Bu arada bir yanlışın daha var, bu forumda adam çıkmaz gibson'u öneren demişsin. Valla en azından ben varım. Progresivin Allahı Gibson LP üstünden yapılmıştır tarih boyunca yahu. Mars ta falan mı yaşıyordun sen?

RL, çok manyetikti falan çok takma. Benden sana tavsiye manyetikti falan o işlere artık girmekten kaçınamayacağın noktaya gelince gir. Yoksa amfin falan tam olmadan manyetik değiştirmişsin falan hikaye.

B

Les Paul gerçektende hızlı çalıyor,hele gitarı bir tutuşu var,o tutuşu görünce insan daha çok şaşırıyor :)

Ha bu arada Slash i unuttuk,oda les paul ü hızlı çalanlardandır...

DrB demiş ki:
yavuzkeremlongur demiş ki:
rL demiş ki:
euphrates sağol gerçekten. Sonunda biri bizi farketti. (Gerçi diğer arkadaşlara haksızlık etmeyelim, burada bana daha önceden yardımcı olan birçok kişi var) :D

euphrates demiş ki:
Sadece manyetik takviyesiyle progressive müzik gruplarının tonlarını "yakalamak" ya da bunlara "yaklaşmak" sadece güzel bir hayal ama :D

Hangi gitarı önerirsin Progressive Rock için?! Ben bu yaz Gibson almayı düşünüyorum sence onlardan hangisi tercih etmeliyim ya da "ne" tercih etmeliyim? PR için güzel tonlar alabileceğim processor vs. ne var?

Kusura bakma biraz fazla oldu ama, bu yaz toptan bir yenilenmeye gideceğim.

Teşekkürler.
ya prograsif geniş kavram nasıl bir stil? dream theater tarzıysa gibsonu burda önerecek adam çıkacağını sanmam. kalın ve kütük gibi klavyeleri var. ha özel bi şe yaptıracaksan neyse. bu kadar didik didik etme. bak ibanez e. olsun bitsin

Sen hiç anlaşılan les paul'un kendisini kendi gitarını çalarken dinlemedin. Daha fazla yanlış şekilde ahkam kesmeden git bir dinle bak bakalım "lug" isimli o kütüğü onu tasarlayan herif nasıl süratli ve deli çalmakta. ;)

Bu arada bir yanlışın daha var, bu forumda adam çıkmaz gibson'u öneren demişsin. Valla en azından ben varım. Progresivin Allahı Gibson LP üstünden yapılmıştır tarih boyunca yahu. Mars ta falan mı yaşıyordun sen?

RL, çok manyetikti falan çok takma. Benden sana tavsiye manyetikti falan o işlere artık girmekten kaçınamayacağın noktaya gelince gir. Yoksa amfin falan tam olmadan manyetik değiştirmişsin falan hikaye.

B
avatardan belli zaten 8) boşver gerek yok tartışmaya..(sanki hiç les paul kullanmadım..) bende speed çalardım les paul de(hatta çok zevkliydi les paul alacağım gene) ama herkez çalabilecek diye bi kaide yok. genel olarak ibanez uygundur yani.

Arkadaşım yani kusura bakma,bu başlığı boş yere kirletiyorsun,bir konuda yeterli bilgin yoksa susma hakkını kullan :)

Neredeyse DrB hocamızlada tartışacaksın,başlığı baştan sona bir oku,kimler ne sormuş kimler ne yanıt almış,kimler ne tür açıklayıcı yararlı bilgiler vermiş/vermeye çalışmış...

Daha sonra bildiklerini,saygı/sevgi çerçevesinde "efendice" insanlarla paylaş...

Parantez içerisinde son yazdığına gelincede,senin LP çalıp çalmaman kimseyi alakadar etmiyor,ben 11-12 senedir gitar çalarım ,ki müziğe çok küçük yaşlarda başlayanlardanım,hayatımda 4-5 defa LP deneme fırsatım oldu,bunu bukadar marifetmiş gibi belirtmenede gerek yok...

Son olarakta sana Forum Kurallarını okumanı tavsye edeceğim,hadi kal sağlıcakla....

01 demiş ki:
Arkadaşım yani kusura bakma,bu başlığı boş yere kirletiyorsun,bir konuda yeterli bilgin yoksa susma hakkını kullan :)

Neredeyse DrB hocamızlada tartışacaksın,başlığı baştan sona bir oku,kimler ne sormuş kimler ne yanıt almış,kimler ne tür açıklayıcı yararlı bilgiler vermiş/vermeye çalışmış...

Daha sonra bildiklerini,saygı/sevgi çerçevesinde "efendice" insanlarla paylaş...

Parantez içerisinde son yazdığına gelincede,senin LP çalıp çalmaman kimseyi alakadar etmiyor,ben 11-12 senedir gitar çalarım ,ki müziğe çok küçük yaşlarda başlayanlardanım,hayatımda 4-5 defa LP deneme fırsatım oldu,bunu bukadar marifetmiş gibi belirtmenede gerek yok...

Son olarakta sana Forum Kurallarını okumanı tavsye edeceğim,hadi kal sağlıcakla....
heee hocanızdı drb öylemi pardon bilsem susardım...

01, DrB, yavuzkeremlongur. Hepinize tek tek teşekkür ederim. Tavsiyelerinizin hepsini gözden geçireceğim.

01, o Dean 'ler ne güzelmiş?! 8O

Saygılar.

DrB hocam Gibson önerir tabii :D Ben önermem ama Progressive "Metal" için önermem. Progressive "Rock" için gayet güzel de olabilir. Ben incelemedim ama eğer incelersen Who, Rush, Yes gibi eski baba progressive gruplarının gitaristleri mutlaka kullanmıştır Gibson'ı (Attım, umarım tutar :D )
Benim tavsiyem progressive metal piyasasında artık bir standart haline gelmiş Ibanez'dir. Genel geçer, ikinci el piyasası iyi olan ama üstmodelleri dışında pek de bir özelliği olmayan bir gitardır bence. Kimse kızmasın ama, ben de Ibanez kullanıcısıyım :D
Son olarak;
bu yavuzkerem.. kim? 15 sf kadar okudum da başlığı bu arkadaş niye halen bu forumda?

rL demiş ki:
01, DrB, yavuzkeremlongur. Hepinize tek tek teşekkür ederim. Tavsiyelerinizin hepsini gözden geçireceğim.

01, o Dean 'ler ne güzelmiş?! 8O

Saygılar.

ÖZellikle dikkatini çekimi bilmem ama,2005 model Lp tarzı gitarlar vardı ,onlar çok güzel görünüyor...

DrB hacımıdır hocamıdır bilmem ama bende dahil pekçok arkadaşa faydası dokunmuştur, lafına itimat edilmesini sağlamıştır bunuda boş yere ahkam keserek yapmamıştır.. ayrıca babamın oğluda değildir yolda görsem tanımam ama göz var nizam var..
ego tatminleri adı altında bir sabit başlık öneriyorum..!!

Açıkçası bu forumda olup olmaması ona kalmış birşey. Sağolsunlar, 10-15 senedir gitar-manyetikle uğraşanlar zaten ona karşı eleştirilerini açık bir şekilde yapmış durumdalar. Bu durumda forumu okuyan ve bu işe yeni girmiş arkadaşlar(mesala ben) Yavuz arkadaşımızın önerilerini, yapılmış olan eleştirilere göre tartarak dinleyeceğini düşünüyorum. Sonuç olarak Yavuzun bana veya başka arkadaşlara sölemiş olduklarının zararı dokunmamış oluyor. Bu işte birazda tembel olmamak lazım aslında...

Arkadaşlar X-11 gitarımı baştan sona modifiye etmeye karar verdim,Tunerlar,potansiyometreler,manyetikler,swich ,manyetik çerçveleri,tller öncelikle değiştireceğim parçalar...

Fakat manyetik ve potanslar baya bir kafamı karıştırıyor(daha öncede potans değiştirmedim)...

Köprüde,Çığırtkan tonlar alabilmek umuduyla,Jb takılı olacak büyük bir ihtimal,ama ortadaki single ve saptaki manyetiğin ne olması gerektiği konusunda hiç bir fikrim yok,birde Jb nin ortadaki single ın sesini bastırma ihtimali var buda kafamı karıştıran başka bir konu,middle pozisyonunda Jb karakterli ,yüksek çıkışlı bir single mı kullanmalıyım ,yoksa mini humbuckerle bu sorun çözülürmü?

Potans lar Dmarzio 500k olacak fakat gitarda coil tab opsiyonu var,bu özellik potansiyometreleri değiştirirken sorun yaratırmı?
Potansla ilgili diğer bir soruda,volum ve ton potansları ayrımıdır yoksa tek bir pot u her iki pozisyondada kullanabiliyormuyuz eğer kulanabiliyorsak her ikisinide 500k lık kullanacağım? Bir sorun olurmu?

Teşekkürler...

DrB ustanın dediği gibi yaparsan jb çok çığırtmaz heralde,jb için 250 klık potanslar öneriyordu kendisi yukarda.

bana soracak olursan x11 manyetikleri fena değil onun yerine ekipmana yatırım yaparsan senin içind aha sağlıklı olur diye düşünüyorum:processor olsun preamp olsun.manyetiklere 300 doalr çıkarıp vermek bana biraz saçma gibi gözüküyor çünkü.yada orta karakterli bir manyetik al jb alıcağına sadece bridge e duncan custom custom öyle birşey sanırım,neckide daha sonra değiştirirsin 59 yada jazz,single ı kullanmıyorsan değiştirmene gerek yok.

bu arad x11 fena gitar değil şahsen çok sevdim,modifiye yaparsan güzel olur tabi ama ekstradan söyliyim bence 300 doalr manyetiğe harcayacağına 300 dolara original floyd rose al ve alet canavar olsun =) ve herzman satabileceğin bi parça bnu unutma =)

Darestan demiş ki:
DrB ustanın dediği gibi yaparsan jb çok çığırtmaz heralde,jb için 250 klık potanslar öneriyordu kendisi yukarda.

bana soracak olursan x11 manyetikleri fena değil onun yerine ekipmana yatırım yaparsan senin içind aha sağlıklı olur diye düşünüyorum:processor olsun preamp olsun.manyetiklere 300 doalr çıkarıp vermek bana biraz saçma gibi gözüküyor çünkü.yada orta karakterli bir manyetik al jb alıcağına sadece bridge e duncan custom custom öyle birşey sanırım,neckide daha sonra değiştirirsin 59 yada jazz,single ı kullanmıyorsan değiştirmene gerek yok.

bu arad x11 fena gitar değil şahsen çok sevdim,modifiye yaparsan güzel olur tabi ama ekstradan söyliyim bence 300 doalr manyetiğe harcayacağına 300 dolara original floyd rose al ve alet canavar olsun =) ve herzman satabileceğin bi parça bnu unutma =)

Ben Jb de bilinçli olarak 500k lık potans kullanmak istiyorum,çünkü çığırtkan tonlardan hoşlanıyorum :)

Ekipmanada yöneleeğim elimde bulunan ve senelerdir kalite olmalarına rağmen zor tahammül ettiğim bütün aletleri sattım,dediğim gbibi ekipmana yöneleceğim ama önce gitar ve amfi...

FLoyd rose olayına değinmiştir benim uzun zamandır aklımda olan bir konu fakar floyd değiştirmekte biraz riskli geliyor ama en önemlisi bu original floyd u nereden bulacağım :)

schalleri bende iyi duydum,alman yapımı sonuçta hem originaldan da daha ucuzdur.

evet 01 kardeş sen öyle yap bi schaller al bir de jb al mutlu ol sonra=)

amfi bende alıcam bu aralar gözümü roland microcube e kestirdim fena bir amfi değil .

Bu arada warmoth'da ikisi de var:

Orjinal Floyd

Shaller Floyd

Hayret bir sekilde stewmac'ten daha ucuz hem de az buz degil bayagi daha ucuz. Yani en azindan stewmac'te shaller 220 iken burada 165! Cok sasirdim, genelde stewmac daha ucuz olur bu hadiselerde ama sanirim bu konuda bir kazik atma durumu var.

Ayrica warmoth'dan bakarsan aralarindaki fiyat farkinin sadece 5 dolar oldugunu gorursun. ;)

StratoMaster demiş ki:
StewMac'in sattigi Shaller! Kotu degil kesinlikle, diger kopruleri ve yaptiklari diger parcalar en kalitelileri diye bilinir. $220 + $30 dolara patlayacak sana. ;)

Evet dün gece warmoth a baktım,fiyat lar ucuz geldi baya birde baya çeşit vardı,yok yok :)

$220 demişsinde o +$30 nedir hocam?

Geri