Gitar Manyetikleri hakkında herşey (Genel)

jackson dk2m ye köprü pozisyonuna humb. almak istiyorum ancak gitarın alder olması ve klavyenin maple olması beni aldığım manyetik çok tiz ses vericek diye korkutuyor deneme yanılma yönteminide kullanmak istemiyorum..

Sizde bu kaygımda haklımıyım yani standart değerlerde olan bir manyetik gitarımda tiz dururmu?

vede Ne önerirsiniz?

Merhaba, bende Epiphone LP standard plus top var, ve neck pickup'i degistirmek istiyorum. Seymour Duncan modellerini dusunuyorum ama hangisi nasil ses veriyor tam bilmiyorum. Genellikle rock tarzi dinliyorum ve caliyorum, classic rock hard rock falan. Clean tonlari da iyi bi manyetik istiyorum, sizce hangisi benim icin uygun olur, alnico 2 pro fena degil gibi geldi ama alternative 8, custom 5, custom sh-11 modelleri de kafami karistirdi.. cevaplarsaniz sevinirim.

arkadaşlar gitara extradan takılan harici manyetiğin adı neydi ya:)hani çubuk gibi olan harici manyetikler varya?ya bilen varsa adını ve bildiği markaları söölerse çok makbule geçicek valla:)

merhaba arkadaşlar, HSS dizilime sahip jackson dk2 gitarım var ve manyetik modifiyesi düşünüyorum. Zaten sapta hot rails takılı ama köprüye de tb4 gibi bir şey düşünüyorum. Aslında emg set dizmek istemiştim, 81-sa-sa, ama emg ler gitarın ağacının tonunu vs pek yansıtmıyor gibi birşeyler okumuştum, bu nedenle dk2 yerine daha kötü bir gitara taksam emg set pek birşey değişmez diye düşündüm doğal olarak. Siz ne önerirsiniz, bu gitarda en iyi sonucu almak için ne yapılabilir? Bu arada gayet sert tonlar istiyorum aslında haggardın tonuna biraz yaklaşsam süper olur :) . Bunun için önerilerinizi bekliyorum, teşekkürler...

selamlar, epiphone zakk wylde bullseye gitarındaki hz hz4 manyetiklerini emg zw 81-85 ile değiştirmenin getirileri götürüleri nedir? ne fark eder..güsel bi açıklarsanız çok sevinicem ciddem..kültürsüzlüq başa bela..(biri aktif biri pasif demeyin sadece onu biliyorum da gerisi???aktif pasifin bile tam ne farkı var onu bilmiyorum..)

Benim gitarım s-s-s bir strat kopyası ve sap manyetiğinin vidayı tutan parçası kırılmış. nasıl kırılmış veya nasıl kırdığım hakkında hiçbir fikrim yok sabah bir çıkardım gitarı manyetik içeri girmiş. vida falan gevşemiştir vidayla kaldırmaya çalıştım, kaldırdım bir iki saniye sonra yine girdi içeri değiştirmekten başka çare varmı ?

Monster_YGT demiş ki:
Benim gitarım s-s-s bir strat kopyası ve sap manyetiğinin vidayı tutan parçası kırılmış. nasıl kırılmış veya nasıl kırdığım hakkında hiçbir fikrim yok sabah bir çıkardım gitarı manyetik içeri girmiş. vida falan gevşemiştir vidayla kaldırmaya çalıştım, kaldırdım bir iki saniye sonra yine girdi içeri değiştirmekten başka çare varmı ?
pickguardın vidalanan kısmını(manyetiklerin vidalandığı) tamir edemiyorsan değiştireceksin mecburen.strat kopyası dediğin için manyetikleri pickguardın tuttuğunu varsayıyorum tabi.fazl pahalı bi parça değil.hem yeni renkte falan alırsın değişiklik olur :D

yeni renkte falan alırsın değişiklik olur süpermiş bu :D

Abi manyetiği tuturma işini hallettim. Açtım baktım pickguardın altındaki manyetiğin plastiği kırılmış :D onu hallettim...

neyse telleri taktım ince mi telinde 9-10. perdelere bastığım zaman tel manyetiğe değiyor ve ses gelmiyor bu niye onu çözemedim

Monster_YGT demiş ki:
...neyse telleri taktım ince mi telinde 9-10. perdelere bastığım zaman tel manyetiğe değiyor ve ses gelmiyor bu niye onu çözemedim

O zaman manyetik tellere çok yakın duruyor. Manyetiğin mesafesini manyetiği pickguard'a tutturan vidaları sıkıp gevşeterek ayarlayabilirsin. İdeal mesafe en son 22. veya 24. perdede tellere basıp (artık kaç perdeli gitarsa) tellerin manyetiğe değmediği (aralarında 2-3mm) mesafeyi ayarlamaktır (gerçi bu zevk meselesi de bir yerde). Manyetik tellere nekadar yakın olursa o kadar çıkış gücü artar ama sustain azalır. Tersi durumda da daha temiz ses ve daha fazla sustain alırsın ama manyetik çıkışı zayıflar ve zayıf drive tonları alırsın (tercih senin yani).

carisma35 demiş ki:
merhaba arkadaşlar, HSS dizilime sahip jackson dk2 gitarım var ve manyetik modifiyesi düşünüyorum. Zaten sapta hot rails takılı ama köprüye de tb4 gibi bir şey düşünüyorum. Aslında emg set dizmek istemiştim, 81-sa-sa, ama emg ler gitarın ağacının tonunu vs pek yansıtmıyor gibi birşeyler okumuştum, bu nedenle dk2 yerine daha kötü bir gitara taksam emg set pek birşey değişmez diye düşündüm doğal olarak. Siz ne önerirsiniz, bu gitarda en iyi sonucu almak için ne yapılabilir? Bu arada gayet sert tonlar istiyorum aslında haggardın tonuna biraz yaklaşsam süper olur :) . Bunun için önerilerinizi bekliyorum, teşekkürler...

Sert ton diyorsan EMG derim ben.
Ağacın tonunu yansıtmama meselesi göreceli yine.
Aktif EMG'lkerde preamp devresi vardır ve bu preamp devresinin tona etkisi vardır.
Aynı drive/preamp pedalının tona kattığı etki gibi düşünülebilir.
Yani aynı drive/preamp pedalını değştirmeden gitarını farklı ağaçtan bir gitarla değiştirirsen elde edeceğin faklı ama öncekini de anımsatan bir sound olur. EMG olayı da buna benzer.
Başka gitarda başka ton alırsın ama öbürt taraftan da gitarın kulağında aynı tadı bırakır.

Sert tonda EMG81 çok serttir o kesin :D

Edit: Dandik yorum oldu ama kusura bakmayın artık. "Sert ton da ne demekse?" diyenler çıkabilir. Biz sert ton sevenler aramızda anlarız ne demek olduğunu :LOL:

carisma35 demiş ki:

uzun süreli EMG kullanıcısı olarak konuşuyorum arkadaşlar şuan.sallamıyorum yani.belirtmek isterim.evet emg aktif ler ağacın tonundan çook fazla etkilenmez söylenildiği gibi.ben emg seti maun gövde ve neck-thru bağlantılı gitarımda kullanıyorum.emg 81 i agathis bi strat a takıncada ''ton'' olarak büyüük bi farlılık olmadı.ama sustain bariz azaldı.ağaç emg de ''tonu'' fazla etkilemiyor yani.evet sert müzik için emg 81 köprüde fırtına gibi eser ama şuda var.bu sertlik tiz ağırlıklı bir sertliktir.kendi sitesinden okuyup arkadaşıma çevirttirdim.emg porselen üzerine sarılı bir manyetikmiş.bu sanırım daha bir tizlik katıyo.yani istediğin,bilhassa haggard daki sertlik olmayabilir.e.q pedalı kullanman gerekebilir yanında.ama ben e.q pedalı olmadan da Chapter V Lost un girişindeki ve Herr Mannelig teki sertliğe ulaşabiliyorum.belirtmek isterim.

saygılar..

Wyldeber demiş ki:
selamlar, epiphone zakk wylde bullseye gitarındaki hz hz4 manyetiklerini emg zw 81-85 ile değiştirmenin getirileri götürüleri nedir? ne fark eder..güsel bi açıklarsanız çok sevinicem ciddem..kültürsüzlüq başa bela..(biri aktif biri pasif demeyin sadece onu biliyorum da gerisi???aktif pasifin bile tam ne farkı var onu bilmiyorum..)

Öncelikle "epiphone zakk wylde bullseye" kullandığına göre rock/metal meraklısı olduğunu varsayabilirim. Aktif EMG'leri taktığında olacakları şöyle anlatayım;
- Gitarın harmoniklere karşı daha duyarlı hale gelecek.
- Gitarının sustain'i artacak (öyle anca hissedilir bir şey değil belirgin şekilde artacak)
- Gitarının tonu daha kararlı hale gelecek, dip gürültüsü neredeyse bitecek.
- En önemlisi de pasif EMG'lerden kurtulmuş olacaksın (ben hiç sevemedim onları; hiçbir özelliği olmayan dandik kore manyetikleri gibiler)

GIRNATA ya katılıyorum sonuna kadar.ama hep ses olarak bamış arkadaşım :) birde aksam olarak bakalım.potları değiştirmek zorunda kalıcaksın.aktif manyetiğe uymaz onlar.potlar için ayrılan arkadaki yuvaya 9wolt luk bi pil sıkıştırmaya çalışıcaksın :) ve ara ara (bu senin jack ı nekadar süre takılı tuttuğuna bağlı) pil değiştirmek zorunda kalacaksın :)

saygılar..

EGM81 porselen değil (porselen manyetik malzemesi olarak kullanılmıyor bildiğim) seramik mıknatıslı bir manyetiktir.
Sermaik mıknatıs yüksek manyetik özellikli bir mıknatıstır ve yüksek çıkışlı manyetiklerde çok kullanılır ki en meşhur seramik mıknatıslı manyetiklerden birisi de dimarzio X2N'i bilmeyen yoktur heralde.

Seramik mıknatıs sese sert karakter katar. Ama EMG'lerin tonu oldukça düzdür. Hani tiz denemez. Sadece kendine has bir tonu vardır.

Bu arada aktif EMG'lerde kullanılan mıkatıslar seramik filen da olsa zayıf manyetik akıya sahiptir. Bu nedenle pasif manyetiklere nazaran teli çok az çekerler ve sustain'in daha uzun olmasına neden olurlar.

Geri