Brutal Vokal Nasıl Yapılır?

sensini dinlemem lzm acıkcası pek anlayamdım mevzuyu ama ben bogazmdkı damarlarımı evde söylerkende zorlanıgını hissediyorum onuda artık hocama sorarrım=)

demoyu kaydedince yazarım buraya, bazı sarkılarda clean söylerken de zorlanabiliyor insan, yani cok daha zor görünen şarkıları söylerken rahat söyleyebilirken mesela nirvana'nın you know you're right şarkısı çok pis agrıtır bogazımı her zaman.. internette berklee shares'in sitesinde bu konularla ilgili pdfler var tavsiye ederim

arkadaşlar baktım da herkes brutali tartışmış, kimi çöyle yap kimi böyle yap kimi processor al demiş bende processor almayı düşünüyorum ama fiyatları nedir buralarda bulunur mu kolay kolay, kalite/fiyat oranı en yüksek olan hangisidir vs sorularına kimse cevap vermemiş... bilen varsa bi yardım etsin lütfen..

yndnrg7321 demiş ki:
Aman dikkat.yanlış brutal gırtlak kanseri yapar.örnk:jonathon davis gırtlak kanseri olduğu söyleniyor

yalandır.

carisma35 demiş ki:
arkadaşlar baktım da herkes brutali tartışmış, kimi çöyle yap kimi böyle yap kimi processor al demiş bende processor almayı düşünüyorum ama fiyatları nedir buralarda bulunur mu kolay kolay, kalite/fiyat oranı en yüksek olan hangisidir vs sorularına kimse cevap vermemiş... bilen varsa bi yardım etsin lütfen..

ben digitech vocal 300 kullanıyorum. o kadar güzel ki. brütale gayet güzel efektler verir, sesini yormadan yapabilmen için volümü pedal ile yükseltirsin. hafif cızırtı verir ve daha sayamadığım onlarca efekti verebilirsin. gayet kullanışlı. ama unutma brütalin yine senin brütalin yine senin sesin. asla efekte güvenme. zira sağlam ses çıkartamazsan efektler bi b*ka yaramaz.

Teşekkür ederim NuMetalFan yardımın için sanırım bende o pedaldan alacağım, zaten sesi iyi çıkarıyorum da (en azından öyle söylüyorlar belki de sadece gaza getirmek içindir :) )yorumları gördükten sonra gözüm korktu resmen bırakma noktasına geldim gırtlak kanseri nedir yahu :) . Başlayalı çok olmadı zaten brutale öğreneceğim çok şey var daha ama zararsız bir şekilde öğrenmek istiyorum mümkünse..

şu sıra uzun solukta söyleyememe problemi yaşıyorum... =/ bu sorunu nası aşıcam yardımcı olabilicek birileri warmı kayıtlara hazırlanıyorum aslında cok yogunlasamıyorum işgüç vs..

sigara kullanmıyorum bu nedenle 5-6dk lık sarkılardan sonra yutkunup bogazmı temızledikten sonra tekrar brutal a devam edemiyorum... bu sorunu çözmem için sadece cok sık alıştırma yapmam yeterli olurmu acaba?

melissa cross da sigara içmeyin diyorda xD okdr ünlü grupların vokalleri günde 2 paket sıgarayı seslerini kaybedeceklerini bile bilemi içiyorlar ? :S

peki ben kendi sorunumu nasıl aşabilirm?

chris cornelle şarkı söylemeyi yasaklamış doktoru ama adam dinlemiyor, sigara içiyor o da, her konserinde sesinin gitme tehlikesi var ama adam umursamıyor, sonucta rock veya metal yapacaksan ve brutali yakıştırıyosan tırsmayacaksın, cyndia farkındaysan brutal yapan meshur vokallerde de aynısı oluyr, şan dersi fln veren sadece vokalle uğraşan bir abime sordum, ses tellerinin kaldırabilecegindn fazlasını yüklenmen ile ilgiliymiş ama sorun değil bu sonucta, sonucta ses telleri kas ve çalışmayla aza inecektir, ama mesela kurt cobain ölene kadar bile hala bogazının damarlarını sayabiliyodn:D

chris cornelle adam idol o kdr metal müzik yapsamda audioslave resmen alıp götürüyor xD

nyse, küçükten beri okadar cok duydukki sigara iç daha iyi brutal yaparsın diye xD ki sigara nefes aralıgını dahi cok etkiliyor , hayatını bu işten kazanan insanlar nasıl olrda kendı mezarlarını kazıyolar anlamıyorum...........peki ben kendı sorunumu nasıl halledicem sürekli söylemeyi xD en iyisi ders almakta brutal vokal tekniklerini bilen hoca varmıdır bilmiyorum var ise haberdar ederseniz herhudar olurum..

saygılar

Cyndia demiş ki:
SearMe demiş ki:
brutal vokal = Mikael Akerfeldt
=) bende senn gibi opeth fanıyım fakat mikael = degildir brutal vokal , mikael bleak söylerken ve bazı sarkılarda sanırım demon of the fall da wardı cok fazla efekt kullanıyor, mikeal clean sesi brutal vokaline göre daha iyi öncelikle brutal ile scream arasındakı farkı bilmenz gerekir.. deliverance albümündeki 5parça master... ydı sarkı içinde boyunca siz brutal vokal yaptıgı sandıgınz bir cok anda scream vokale basvuruyordur kendısı, bu işin teknigini bilen biliyor ztn bogazdakı balgam benzeri ehm yaptııgınızda kaybolan gıcık diye tabir edilen (adını bende bilmiyorum) olay sayesinde yaparsnz brutalde dudaklarınzı bükersiniz bogazını geri çekersiz derinlik katarsınz eger elinzde gitar yoksa mikrofonu kapatarak ta söyleye bilrsnz scream ise agzını açarak (ön dişleriniz gözükücek şekilde) bogazınızı öne iterek in flames söyleyebilrsz

Moonspell,lacrimas,inflames,darktranqllty,amonamarth bu tarz müzik yapan ve vokal arayan arklara yazları eşlik edebilrm ist içi laneth olsun ki istanbul dısında okuyorum

mikael akerfeldt = brutal = degildir opeth = bloodbath

saygılar.

spree demiş ki:
Yada 8 paket maltepe iç bak nası böğürüyoruz. :)
Böğürme orantısı
1paket marlboro=1paket camel=2 paket winston=4 paket 216= 8paket maltepe.

:) :) :)

Ya şaka biyana da bu sigaraya dikkat edin tamam brutal vokal imkanı veriyo bir an ama Chuck schuldiner gibi 32 yaşında(?) ölmeninde bir anlamıyok.(gırtlak kanseri)Gerçi o sigara yüzündenmi bilmiorum...

peki 3 paket camelın yapacağı etki nedir? :)

Geri