Brutal Vokal Nasıl Yapılır?

DaveMustaine_64 demiş ki:
vileshome demiş ki:
brutal vocal dersi diye bişey olmaz :!: :!:
olursada çok ayıp olur, çünkü sesi eğitmekten çok paralamaya yarar, bunun bir ustası bir tekniği yokki sana şöyle böğüreceksin desin..

brutal vocal yapmak içinde kendini zorlama ses tellerine kalıcı hasarlar verebilirsin..

nedense özellikle daha genç arkadaşlara bunu anlatmak baya zor oluyor, yok efendi şu şöyle yapıyor bu böyle.. hiçbişey olmuyo adamlara falan filan, daha önce çok konusunun geçtiğine rastladım bihayli bilinçsiz davranan var bu hususta..

zira bende yıllardır death metal çalıyorum ama vocal ile hiç işim olmaz, boğazını parçalamaya gönüllü birileri bulunur hezaman ;)

Bence söylediklerin çok bariz yanlışlarla dolu, hata bazı yerlerde kendin söylüyorsun bunları :)

Çok yönlü olan/olabilen herşeyin bir tekniği vardır, olmasa da geliştirilir. Söylediğin gibi brutal vokal yapamk çok zararlı olabilecek bir şey ama bir konseri başladığı gibi bitiren brutal vokaller de yok değil, bu işin tekniği de mümkün olduğunca az zararla bunu yapmaktır, ayrıca brutal vokal dediğinizin bir çeşidi yok, onlarca çeşidi var :)

Kaldı ki herşeyi geçtim, herhangi bir tür vokalde nefes alma olay çok önemlidir, kanımca brutal vokalde bu daha da önemlidir, ister zamanlama olarak olsun ister teknik olarak. Hani şu diyafram b.k püsür olayları yani :D

Bir keresinde bir arkadaşla konuşurken brutal grind vokali ile ilgili, doğru mu adlandırdım onu bile bilmiyorum, bana şunun gibi bir şey söylemişti. "Sesi direk burun bölgesiniden çıkartacaksın" (nasıl oluyorsa :D ) Ayrıca böyle burun bölgesini göstermişti eliyle falan :D :D Tek bildiğim bu, eğer bilgi sayılırsa :D Kolay gelsin, araştırmaya devam et derim :D

arkadaşım sesi burundan çıkartma diye birşey de yok.brütal vokal vey scream vokal hatta clean vokal bile hakkında verimli bilgi almak istiyorsanız size önerebilceğim bir dvd var .Zen Of Screaming by Melissa Cross..bir çok ünlü vokalisti eğitimlerde görebilirsiniz hatta birkaç kısa video youtube de bulmanız mevcuttur..herşeyin tekniği vardır..kolay gelsin

@cyndia
neden sigara içiyor sesini mahvediyor diye düşünmeyin bu adamların cogu asırı dozda uyusturucudan gidiyor, yani öyle cok umursamıyorlar :)

herşeyin bir teknigi oldu lafına katılıyorum, özellikle vücudu enstrüman olarak kullanmak için dinç olmak gerekiyor, aksamdan kalma ne zaman söylesem sesim kötüleşiyor, ayrıca kafeinli şeylerden ve sütlü ürünlerden kacınmak lazım balgam yapıyor ki son okudugum makalelere göre balgam söyleyişi bozuyor, eger brutali yaparken balgama güveniyorsanız yanlıs bir yoldasınız demektir, çünkü balgamsız bogazdan cıkan brutal inceltilebiliyor kurt cobain'İn unplugged kayıtlarına dikkat edin nerede clean yapıyor nerede biraz distort ediyor tam belli değil

Değişik brutal vokal görmek istersen şu gruplara bi göz at ;

Devourment
Prostitute Disfigurement
Abominable Putridity

Mrb arkadaslar..

Sorum şu ki provalarda brutal vokal yaparken sesimin daha gür daha baslı daha dolgun çıkması için hangi efekleri açtırmalıyım.. gain i açtırmak gerekiyor bir tek onu biliyorum bana yardımcı olabilirsenz berhudar olurum
sevgiler saygılar

notitle demiş ki:
Mrb arkadaslar..

Sorum şu ki provalarda brutal vokal yaparken sesimin daha gür daha baslı daha dolgun çıkması için hangi efekleri açtırmalıyım.. gain i açtırmak gerekiyor bir tek onu biliyorum bana yardımcı olabilirsenz berhudar olurum
sevgiler saygılar

Gain i açtırman iyi olur ama sesinin senin sesin olduğunu belli etmen gerekir tabi. İyi bir reverb seviyesi senin en kaliteli sesi almana yardımcı olur. Reverb ile brutalini daha tok bi tondan daha epik bi tona taşıyabilirsin. Reverb kullanman işine yarayacaktır ama aşırıya kaçarsan eşşek anırması gibi bir şey çıkar sen de sevmezsin, sevilmezsin :LOL:

Cyndia demiş ki:
chris cornelle adam idol o kdr metal müzik yapsamda audioslave resmen alıp götürüyor xD

nyse, küçükten beri okadar cok duydukki sigara iç daha iyi brutal yaparsın diye xD ki sigara nefes aralıgını dahi cok etkiliyor , hayatını bu işten kazanan insanlar nasıl olrda kendı mezarlarını kazıyolar anlamıyorum...........peki ben kendı sorunumu nasıl halledicem sürekli söylemeyi xD en iyisi ders almakta brutal vokal tekniklerini bilen hoca varmıdır bilmiyorum var ise haberdar ederseniz herhudar olurum..

saygılar

Sigara brutalini kısıtlar gelişmene engel olur. Sigara içersen brutal yapamazsın diye bir şey yoktur ama kendini geliştirmen ve gırtlağına bakman açısından zorlar seni.
Senin sorununa gelince: Gerçekten brutal ses vermeni sağlayan o hırıltıysa sen önce mikrofona güvenmemeyi öğren. Kendin çalışırken gerçekten sesleri tamı tamına verebiliyor musun bak. Sonra gırtlağındaki çeperleri birbirine vurdurup vurdurmadığını dinle. Gırtlağını zihninde resimle ve diğer brutal vokallerin sesleri nereden çıkarttıklarını gör. O zaman kimseye ihtiyacın olmaz kendin verirsin sesleri, kendin çözersin kendi problemini. Önce köpek gibi hırlamaya çalış ondan sonra bunu baslı ve güçlü çıkartmaya çalış. Ya da özel mesajdan sorunu tam olarak anlat. Brutal vokal çalışırken yanında ılık su bulundur...Sorununu tam bilmediğim için gereksiz açıklama yapmış olabilirim bunları da tavsiye olarak al ;) ;)

AYrıca brutal vokalle ilgili sorularınızı özel mesajdan sorabilirsiniz ;) Teşekkürler

CoolDoG demiş ki:
01 demiş ki:
Bu tarz vokalleri yapan insanların ciğerleri bir kere çok büyük ve gerçekten baya bir ses aralığına sahipler...

YAni bu tarz vokalleri herkez yapamaz :)

Kendini kasarsanda zaman zaman Duman ın vokalisti Kaan gibi olursun :)

yanlıs bilgi vermeyelim..
ses aralıgına filan sahip degillerdir yapanlar,kafa sesi dahi kullanmazlar
1 oktavı gectini hic duymadım,cok dar nota aralıklarında,girtlagi ve ses tellerini asırı zorlayıp, sesi bozmak ve nefesi fazla tuketmektir brutal vokal...

herkes yapamaz ?
kimse yapmasın zaten..bir elin parmagınıda gecmesin,birseyin zor olması(kime gore zorsa artık) onun cok ozel birsey oldugunu gostermez,kanatimce james labrie ya da majthew bellamy tarzında vokal yapmak 10kat daha zordur,cunku gercek anlamda sesini kullanırsın.dogru kullanman,belli bir perdeye sahip olman,sesini gelistirmis olman gerekir.

lutfen brutal vokali onemli birseymis gibi insanları yonlendirmeyelim.
yinede yapmak isteyen yapsın,hicbir itirazım yok,bir opeth sever olarak brutal vokale karsı degilim.
ama vokal processor kullanmaınızı tavsiye ederim...

ses tellerini bozar bozmaz tartısması yapılmıs..

net olarak ses tellerinde nodul olusturur,eger şan egitimi almazsanız,ameliyata kadar gidersiniz..ses tellerini o kadar zorlamak geri donusu olmayan sorunlara yolda acabilir.

duman sevmesemde,alakasız olsada bence dogru kullandıgı surece kaan'ın cok saglam bir vokal tarzı var...ozgun.

Al işte duman dinleyen insandan da böyle yorum gelir anca TRAJIkomik...
Satır satır cewap wermem lazımda parmaklarıma yazık... Bilmedigin konularda konuşma istersende şimdi yazacagım msjı oku ne dersin ?

En başta bu konuyu buraya kadar okuyan Genç ve hevesli arkadaşlar varsa, demek ki konuyla ilgililer demektir bi zahmet adam gibi bişiler okuyunda gerçeklerden haberiniz olsun. . . .

Öncelikle bu konuyu açan genç kardeşime ilk cevap yazan arkadaşa cevap wermek için üye oldum foruma. Lakin sonra baktımki herkesten alıntı yapmam lazım çünkü konuya gelen cevaplar tamamen saçma sapan, kulaktan dolma ve şehir efsanesi tarzında gelişen yorumlar olmuş. Bir nevi ağzı olan konuşmuş...

Şimdi ilk önce ben 77 doğumluyum ve dea†hme†al dinlemeye 16 yaşımda başladım diyebilirim. 25 yaşıma kadar sanfranciscoda 3 ayrı grupta gitar+ wokal yaptım. Tam 3 oktav sesimle heralde yaptıgım toplam brutal wokali saat olarak toplasak en az 1000 saat falan eder. Sesimde hiç bir değişiklik hiçbir tahribat olmadı. BU İŞİN KİMSEDEN EÐİTİMİ ALMADIM, teknik nedir bilmem. Gitar tekniklerini bilirim, gençligimde gitar tekniklerine çalışırdım, hiç sesim için çalışmaya gayret göstermedim. Bunları örnek olmam için yazıyorum.

Hadi bilmeyen insanlar yorum yazmış, siz bu müzigi dinleyen sewen insanlar olarak şunları düşünemiyor musunuz aklım almıyor açıkçası;

- Dea†h diye bir grup war abi, hani death metali icat eden adam war chuck schuldiner diye. Hani müzisyen deilde tanrı olarak kabul edilen. Hani deª†h= chuck, chuck=deª†h denir. hani hani diye saatlerce yazabilirim, chuck'a hayranlıgımı belirten cümleleri o apayrı bir boyut olmur.... neyse..
Chuck'a kim brutal wokal yapmayı öğretti ? kimden teknik şan dersi aldı ? kimseden.....
DEMEK Kİ BU İŞİN TEKNİÐİ ÖZEL BİLMEMNELERİ WARMIYMIŞ? yokmuş...
Ben ilk death dinlediğimde yerimde çalıkıp kaldıgım " NASIL " sorusunu kendime 100 defa sordugum ( nasıl böyle bir müzik yapılır, nasıl bu adam böyle gitar çalabiliyor, nasıl bu adam böyle wokal yapabilir ya, nasıl böyle bi bateri çalınır, nasıl böyle bi melodi yazılır...vs ) 5 saatin sonunda fark ettimki direk scream atabiliyorum. 2 ay sonra kulağımda walkman gayet brutal wokal yaparak death şarkılarını söylüyodum. Kimseden bişi öğrenmedim ( herşeyi öğrendigim chuck abimizin dışında. ... R.I.P....)

Chuck'ın konuşma sesini duydunuz mu ki siz hiç ?
Chuck schuldiner'ın kaç oktaw sesi wardı biliyor musunuz ki ?
Kim demiş Chuck'ın ses tellerinde bilmem ne hastalıgı wardı söyleydi diye?
15 yaşında metal dinlemeye metallicayla başlamış, bildigi tek metal grubu metallica olan çocuk musunuz siz ki " bilmem ne grubunun wokalisti gırtlak kanseri olmuş ya" tarzında ki geyiklere inanıyorsunuz?¿
Kim olmuş kanser brutal yapmaktan ?¿
Kim demiş brutal wokal yapmayın sesinizi kaybedersiniz diye, ozaman kaybetmeyen 100lerce insan ne oluyor ?
Ben insan değil miyim ozaman ?
-----------------------------------------------------

17 yaşımdan beri en az günde 2 paket ( bazen uyumadıgım için 3pakette oluyo) haywan gibi alkol alan, gençlik yıllarımda kullanmadıgım uyuşturcu madde kalmamış birisiyim... Hiçde özen göstermedim sağlığıma ve hiç birşeyde olmadı sesime. Tanrı vergisi olan birşey bu. Bagzı insanlar sigara içmedende akciger kanseri olabiliyor. ki %20si falan sigara içmeyen insanlar zaten akciger kanseri olanların öylede bi boyut var. Yok öyle geyikler şehir efsaneleri abi kendimi anlatıyorum bizzat ben, kendim , sagduyum ve gölgem hepimiz şahitiz...

SEVGİLİ BU İŞE MERAK SARMIŞ GENÇ KARDEŞLERİM;

Brutal wokal tanrı vergisi bir yetenektir, bununla doğarsınız. Ya yapabilirsiniz ya yapamazsınız bu kadar basit. İlk denediğinde ya o ses çıkar yada çıkmaz bu kadar... Yapamıyorsan ne yaparsan yap, ne çalışırsan çalır, ne içersen iç ( birde bilmem ne grubunun wokalisti sahneye çıkmadan çiğ yumurtaya bilmem ne karıştırıp içiyomuş, üzerinede 3 sigara... tarzında geyikler wardır her daim.. Şaka gibi..), ne yersen ye olmaz o wokali YA-PA-MAZ-SIN...... bitti bu kadar ötesi yok yani....

Beyninde ki uru aldırmak için 100.000 dolar para bulamayan, ailesinin hayranlardan isteyerek seneler sonra topladıgı lanet olasıca para yüzünden ölen, GELMİŞ GEÇMİŞ VE GELECEK tüm zamanların en büyük müzisyeni Chuck Schuldiner gibi, müziği para için, ün şöhret için yapmadan, idealleriniz, hayalleriniz, duygularınız için yapın ve mütewazi olun onun gibi....
Manowar, Metallica vs vs gibi grupların elemanları gibi californiada 10000mt² lik şatosu olmadı onun hiç, 10 arabalık kolleksiyonu olmadı, 15 tane harlesdavidsonu da yoktu. Zevk olsun diye uçak alamazdı çünkü okadar parası yoktu...
Bir röportajında; yaptıgınız müzik bir tarza dönüştü, siz deathmetali icat eden, bircok müzik otoritesi tarafından metal tarihinin en iyi grubu, en iyi müzisyeni olarak gösteriliyorsunuz ama paranız yok hiç, ne diyeceksiniz tarzında soruya....
" benim bir apartman dairem war orada yaşayabiliyorum, 2 tanede köpeğime hergün yiyeceklerini alabilecek kadar param var, eğer o ay param artıyosada gitarıma fazladan bi kaç tel takımı alabiliyorum. NİÇİN DAHA FAZLASINI İSTEYEYİM Kİ..." Cewabını verebilen bir insandı o.

İstedim ki tanıyın, bilin onu merak edin, araştırın. Hiç birisini yapmıyorsanızda SAYGI DUYUN .

Kimsenin hayallerinizi elinizden almasına da izin wermeyin...
Son olarak O'nun bir sözüyle bitireyim yazımı;

It comes from the depths
of a place unknown to the
keeper of dreams
if it could then it would steal
the sun and the moon from the sky

smolafein

Hayranlığınız ve bu konuyla alakalı ilişkiniz sebebiyle burda yazılmış doğru yanlış çeşitli mesajlara tepki gösteriyor olabilirsiniz. Fakat söylediğiniz üzere saygı herşeyin önünde. Kimse dinlediği grup yüzünden yargılanamaz. Bir müziğin kalitesini farklı bir tarzı beğenerek belirleyemezsiniz. Bunlar kişisel görüşlerdir ve bu ortamda kişisel atışmaya gidebilecek yazılara izin vermiyoruz.

Bu forumda bunun haricinde birde mesajların Türkçe yazılması gibi bir kural var mesajınızın çeşitli yerlerinde bunu esgeçmişsiniz bundan sonraki mesajlarınızda buna dikkat edeceğinizi umuyorum.

İyi günler.

Türkçemi yeni yeni düzeltiyorum konuşma kısmını hallettim gibi de , yazmada sorun oluyo okadar dikkatli yazdığım halde ( yazarken içimde filizlenen özlem, heyecan ve hayal kırıklıgından atlamışım )şimdi fark ettim ki evet türkçeyi katlettigim yerler olmuş.
Okurken göz zevkini bozduğum herkesten özür dilerim.

Şunuda belirtmek istiyorum ki;
Ben herkese saygı duyuyorum, duydugum için zaten oturdum o yazıyı yazdım. Belirttigim gibi insanlarda saygı duysun.

Neyse mod arkadasa teşekkürler ;)

profesyonel olarak bu işle uğraşan bir vokalistin ses telleri brutal yapılsada yapılmasada bir süre sonra zaten yıpranır, vaktiyle icra ettiklerini yapamaz hale gelir misal scorpions ın voklisti still loving you nun kaydedildiği yıllardaki gibi söyleyemiyor ,vücumuzun zamanla yaşlanır, ses telleride vücdumuzun bir parçası olduğuna göre zamanla zaten yaşlancaktır önemli olan , ses telelrini olabilidğince koruyarak kullanmak , ses tellerimiz gitar bareti gibi aksamları değiştirlerek performansı arttırılacak bişey değildir. En fazla 15 yıl içinde ses tellerimizden bu işe başladığımız ilk yıllardaki performansı bize veremez, Brutal vokal le kimse kanser olmaz hastalanmaz ölmez :) müzikle ilgili herşeyin bir eğitim ve öğrenme süreci muhakka vardır. Yanlız gitar veya başka bir enstrumanda olduğu gibi belli sürede tekrarlayacağımız etüdler ve yada benzer öğrenme şekilleriyle öğrenilmez , Güçlü bir ses
varsa Gırtlak yapısı da uygunsa eğer, belli egzersiz ve eğitimle brutal vokal yapabilir, Brutal Guttural gibi vokal çeşitleriyle gırtlağımıza ve ses tellerine en ağır baskıyı yaparız buda erken yıpranmaya neden olabilir fakat bunlarında çareleri vardır. sigara alkol ve bunun gibi bilumum zehir dururken Brutal vokal yanlarında sağlık egzersizi gibi kalıyor :)

brutalin ne gibi bir tekniği olabilir ki önemli olan gırtlakla değil diyaframdan alınması sesin.ama normal şarkı söylemek varken brutal ya da scream vokal'e ne gerek var demiyorum.tercih meselesi.kimsenin anlatabileceği bir tekniğinin olduğunu ben sanmıyorum.içten nasıl geliyosa sesi zorlamak ve böğürmek işte.ben de müziğe başladığım ilk yıllarda denerdim ama cidden çok zarar veriyor ses tellerine.daha sonra clean vokallerin hepsine merak salmaya ve uygulamaya başladım.şimdi 4 oktav'dan daha yukarı sesim var ve bu konuda yardımcı olabilirim ama brutal tarzda değil şan olarak ve sesini nasıl geliştirebileceğin konusunda.

Başka bir konuya da değinmek istiyorum bi kaç istisna dışında kaç tane vokalist hem brutal vokal yapıp hemde yüksek oktavlara çıkarak şarkı söylemeye çalışıyor ki? Yanlış anlaşılmasın yapamaz demiyorum clean vocalle pek işi olmuyor anlamında söyledim.Ama illede olacak diyorsanız bunu başarıyla beceren nadide isimlerden birisi M.Akerfeldt diğeri de M.Stanne(zamanında Hammerfallda bile vokal görevini üstlenmişti) Mesela benim ince bir sesim olmasına rağmen brutal ve guttural vokalim gayet gür clean vokalimde hala emre aydın kıvamında :D

Şuan kapalı olan web sitemin için geçen yıl (2yıl öncede olabilir) röportaj yaptığım black omen vokali gökhana röportajı aldıktan sonra sordum bu soruyu. Nasıl oluyor bu iş sizin bilipte bizim bilmediğimiz bişey mi var tek açıdan brutal kasmak için. Yoo dedi ben lisede dinliyordum eşlik ediyordum bağıryordum zamanla böyle rahat brutal yapabilmeye başladım.

yazılanların çoğunu okudum öncelikle bunun eğitimi olur mu böyle vokal olur mu gibi fikirleri geçelim..elbette eğitimi olur nedir düz vokal yapan birinin aldığı eğitimle aynıdır. sesini kontrol edemeyen doğru nefes almayı bilmeyen birisi brutal yada scream vokal yapabilir tamam ama sorun bunun ne kadar güçlü yapacağı olduğundan sorunlar yaşar.mesela geçende stüdyoda arkadaş rottıng chrıst'te bir parça söylemeye çalıştı ama bir yerden sonra tonlarda kaymalar oldu yani nakarat ilk söylediğinde farklı ikinci söylediğinde farklı şimdi bu iyi bir brütal vokal midir değil elbette..ayrıca brutal sadece hayvan gibi böğürmek değildir şu an kendi kendiinize brütal bir ses çıkartır içerden anneniz bizimki delirdi der size bakar ama şarkı söylemek parçaya hakim olmak en az bir saatlik konserde aynı ve güçlü bir sesle parçaları seslendirmek için kendiliğinden de olsa sonradan bilinçi olabilecek bir süreç geçmeli...

brutal vokalin tonu var mıdır? Örneğin biri "do re mi fa sol la si" diye notalı bir şekilde brutal yapabilir mi ? (sesdeki notaları analiz eden melodyne diye bir program brutali analiz edemiyor..)

Her sesin bir tonu vardır orası kesin. Sorunun cevabı da evet yapılabilir.

Programın bunu analiz edememesi o sesin programın algoritmasına uymamasıdır sadece.

Geri