Okullara Cinsel Eğitim Dersi

İlköğretim 2. kademede (6-7-8) Cinsel Eğitim Dersi konmalı mıdır?

• Toplam oy veren
    1,093
Kesinlikle koyulmalı.Ergenlik çağlarında öğrenilen veya öğrenilmeyen bazı cinsel konular ilerde psikolojik ve fiziksel problemler yaratıyor.Ama gelinki bu ülkede bazen el ele dolaşmak bile ölüm sebebi oluyor.Zaten cinselliği öğrenmeden önce öğrenmemiz gereken çok şey var.

tretorian demiş ki:
bebek erkek olsun diye, kadına kocasının idrarını içiriyorlarmış... bir gazetede okumuştum..

yurdum insanı çok fazla takıntılı.. mayoz-mitoz olayını kavrayamamış pek.. öğretmek şart! :p :? acı gerçeklerin varlığı bir acı gerçektir...

aslında bu işi biraz kurcalayıp, bu işin yükseköğretim okulunu falan açmak lazım.. skiş üzerine mastır yapan insanlar, renk katar cilveli toplumumuza..
bir ülkede sex okulu açılmıştı zaten fhm nin kapağında görmüştüm şöyle yazmıştı süperdi :D bu okulda hiç devamsızlık olmuyacak :D

benim bildiğim bu olay yurtdışında ilkokul ikinci sınıf civarında başlar ve en basitden başlar. ilkönce kurbağalarda çiftleşme anlatılır. zaman ilerledikçe sınıflar büyüdükçe bize en yakın organizmalara kadar gelir. ayrıca ergenliğe giren gençlere bu dersin verilmesi demek bence şu demek " arkadaşlar bu elinizde tuttuğunuz tabancalar altdan dolar şarjörü doldurduğunuz zaman hedefi odaklıyacaksınız. gez-göz-arpacık. ondan sonra basın tetiğe"... gibi. ya da şöyle anlatayım. siz bi hayatında muslukta akandan başka su görmemiş bir veledi suya sokuyorsunuz ve suyun içinde anlatıyrsunuz çocuğum bak bu ıslak. içerde nefes alma boğazına kaçar boğulursun" tabi siz unları anlatırken arkadaş ciğerleri matara yapmıştır. anlatabiliyor muyum? önce "bak canım bu deniz, bu suya girersin, eğer içerde nefes almaya çalışırsan boğulursun. nefes tut ve kulaç at. kulaç nedir? şudur budur..."
ayrıca unutmayalım ki cinsellik dersi "hayda bak şimdi bacak omzayı gösteriyorum(*)" diye yapılmaz. bunun doğal ve gerekli olduğu tekniklerle bilimsel bir şekilde belirtilir. eğer yukarıda (*) belirttiğim mantıkla düşünülürse biyolojinin de; "bu çiçek, bu böcek. daalın!!!" diye anlatılması gerekirdi. ayrıca tutup ders yılının başında "size bu dersi koyduk hadi yapın" sadece o dersle ilgili sorunlar olduğunu değil o ülkenin eğitim sisteminin bi çürük çiviye tutunduğunu gösterir.
cinsellik eğitimi gereklidir, çünkü birçoğumuzun da belirttiği gibi bunun "doğal" olduğunun bilinmesi gerek. insanları ne kadar bilgisisz bırakırsan o yolunu sapıtır da sapıtır. tamam!! kimse böyle bir dersin müfredata kabulunden sonra ülkenin süper geniş, bilgili ve sapıksız bir hal alacağını düşünemez. ama ben şundan eminim ki bu olaın devreye girmesinin ilerleyen dönemlerinde bugünden çok daha iyi olacağız. en azından İstiklal Caddesi gibi bir yerde otuz kişi iki tane turist hatunun üstüne atlayıp orasını burasını ellemeyecek...

Herkese selam,

Bu kafayla hepiniz dersten çakarsınız.
Bu ders nüfus patlaması yaşıyan veya çok fazla meşru çocuk doğumu olduğu ülkelerde verilir.
Örneğin Breziliya;
orada aids tehlikeside çok fazladır.
Biyoloji dersiyle karıştırmamak gerek.
Bu gençleri bilinçlendirmek için konulan derstir.
Cinsel birleşimin amacı, ardından gelebilecek sorumluluk.
Sevgi anlıyışının, sadece cinsel dürtüler olmadığını göstermek.
Eğer genç bunu algılayamacak olursa, onu korunmaya yönlendirmek. Prezervatif kullanmasına teşvik etmek amaç.

umarım anlamışsınızdır.
İyi dersler

iyide aynI sorun Türkiye'de de var.farkIndaysan dogu bölgelerindeki ailelerde 5 cocuktan asagI yok.aslInda bunu sadece doguyla sInIrlamak sacma bu bilinçlendirilmeyle alakalI ama genel olarak bakIldIgInda o bölgelerde daha fazla görülüyor.bence sart böyle bir ders.tabiki kademe kademe sunulmalI öyle pat diye anlatIlmamalI.ne kadar erken uyarIlIrsak o kadar iyi olur diye düsünüyorum.

DaYs_oF_PuRGaToRY demiş ki:
_Unforgiven__ demiş ki:
Cinsellik cok hassas bi konu basit bi olay degil...

Yanlis hatirlamiyorsam orta okulda bi kere vermeye kalktilar valla bütün okul karismisti :D kizlar "ben orami acmam" "erkekler horra yelkenler fora yapmisti" yarilmistim abi ya :p :p :p

Al işte yelkenler fora :D Senin gibi adamlar varken bizim neyimize lan ders mers. Gel ben sana öğretecem özel olarak :D

Benden ÖZEL DERS isteyenler benide geçmiş,aşmış,yemiş hatta bitirmiş olayı :D

actarus demiş ki:
Herkese selam,

Bu kafayla hepiniz dersten çakarsınız.
Bu ders nüfus patlaması yaşıyan veya çok fazla meşru çocuk doğumu olduğu ülkelerde verilir.
Örneğin Breziliya;
orada aids tehlikeside çok fazladır.
Biyoloji dersiyle karıştırmamak gerek.
Sevgi anlıyışının, sadece cinsel dürtüler olmadığını göstermek.
Eğer genç bunu algılayamacak olursa, onu korunmaya yönlendirmek. Prezervatif kullanmasına teşvik etmek amaç.

umarım anlamışsınızdır.
İyi dersler
ayrıca böyle bir ders olmazsa bizim ülkemizdede aids tehlikesi olabilir çok sayıda

Bu cinsel eğitim dersi eşit değildir sex nasıl yapılır? dersi.. :)
unforgiven, örnek kötü olmuş bence.

benim burada konuşmak istediğim de buydu. yani toplumun bunu ayıplamayacağı, ama kastında aşılmayacağı bir ders nasıl olabilir.

actarus demiş ki:
bu durumda birçok batı avrupa ülkesini ve A.B.D.'nin bir kısmını sen bu kesime sokuyorsun.
aslında senin bahsettiğin olay Türk Kızılay'ının da yapmış olduğu "tek eşlilik" ve "doğum kontrolü" konusuna girer ve bu okullarda ders olarak değil halkı bilinçlendirme amacıyla yapılan bir harekettir.
actarus demiş ki:
bu ders sadece gençliğe verilmez. önceki yazımda da belirttiğim gibi bu olay ilkokulda başlar.
bunları kafamdan uydurmadım, ailemde yurtdışı ile bağlantılı olarak eğitim ve öğretimle uğraşan kişiler var. bunun getirilerinden biri de yurtdışında yaşayan eğitimcilerle de görüşme fırsatıdır...

Selam,

Öncelikle yanlış yazmışım.
Gayri meşru doğan çocuklar demek istemiştim.
Kazara doğan çocuklar bahsettiğim.
Kırmızı dediğin ülkelerde bu tür sorumsuz çok ilişkiler oluyor.
Onlarda yanlış düşüncelerle, bu konuda bilinçsiz toplum düzeyindeler.
Zaten batının zenginliğinden şımarıklığıdır bu.
Sex özgürlüğü, serbestliği gibi gördüler.
Tv 'lerde açık yayında sex filmleriyle.
Avrupa nüfus açığını kapatmayı. Sonucu yozlaştılar.
Daha sonra bunları yayından kaldırdılar.
Bizim kültürümüz, örf, adetlerimiz,
insanın fazileti üzerinedir.
Zaten aile yapımızdan dolayı doğduğumuz andan itibaren ders başlar.
Okulda ders gereksiz.
Bizim sorunumuz: sadece geçim sıkıntısı olan buna rağmen kalabalık aileler.
Öyle herşeyide ithal etme hevesinde olmayalım.

Hoşçakalın

Arkadaşım güzel demişsin örfümüz var adetimiz var die ama bunlardan bunalan gençlerin sayısı gittikçe artıo ve bunun sonucunda zaten istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilio.Bu yüzden zaten bilinçlenmek lazım..

actarus demiş ki:
Selam,

Öncelikle yanlış yazmışım.
Gayri meşru doğan çocuklar demek istemiştim.
Kazara doğan çocuklar bahsettiğim.
Kırmızı dediğin ülkelerde bu tür sorumsuz çok ilişkiler oluyor.
Onlarda yanlış düşüncelerle, bu konuda bilinçsiz toplum düzeyindeler.
Zaten batının zenginliğinden şımarıklığıdır bu.
Sex özgürlüğü, serbestliği gibi gördüler.
Tv 'lerde açık yayında sex filmleriyle.
Avrupa nüfus açığını kapatmayı. Sonucu yozlaştılar.
Daha sonra bunları yayından kaldırdılar.
Bizim kültürümüz, örf, adetlerimiz,
insanın fazileti üzerinedir.
Okulda ders gereksiz.
Bizim sorunumuz: sadece geçim sıkıntısı olan buna rağmen kalabalık aileler.
Öyle herşeyide ithal etme hevesinde olmayalım.

Hoşçakalın
bu örf ve adetler yüzünden 75 yaşındaki kıllı hacılar daha hayatında regl olmamış kızlar alıyor biliyorsun değil mi? "erkek çocuk, erkek çocuk" diye karılarını kuluçka makinesine çeviriyorlar. son dönemlerde İngiltere'de ve İskandinav ülkelerinde doğum yaşının lise düzeyine indiği bir gerçek ama bizim toplumumuza bakıldığında bu durumun yüzyıllarla tanımlanabileceğini bilirsin. ülkemizde büyük şehirlerde, yüksek eğitim görmüş ailelerin kızları ve oğulları cinsellik ve çocuk sahibi olma konusunda artık daha bilinçli ama Anadolu'ya millet hala kendini eşeklerle tatmin ediyor.
actarus demiş ki:
Okulda ders gereksiz.
olan, zaten bu ailelerin verdiği derslerden dolayı oluyor. kesinlikle tüm Türk ailelerini suçlayamam bunu biliyorum, ama kesin bir yüzde veremesem de klasik Türk ailelerinin %90'nından fazlası yanlış eğitim veriyor. bu nasıl bir eğitim? "bak kızım kutunu kimseye elletme(bu tabirden dolayı çok özür dilerim ama kimse kimseden birşey saklamasın, Türkiye'de bu kullanılıyor)." ya da "kız!!! dışarı çıkarsan vururum seni, bakmıcaksın başka heriflere" gibi. peki bu kadar vahim örnekler vermeyelim, biraz daha gelişmeye çalışan ama zihin olarak bir metre ilerleyememiş, yine de bunu belli etmemeye çalışan kentlerimizden örnek verelim; "kız o.....!!! bizim X hanım seni çarşıda bi oğlanla elele görmüş!!! namusumuzu mu kirletiyosun sen ha???" "yok anne..." cevabı gelirse "bana bak, baban duyarsa ikimizin de kemiklerini kırar söyliim". biliyorum bunlar biraz klişe, biraz film repliği gibi oldu ama eminim Ankara, İstanbul, İzmir gibi birkaç büyükşehir dışından olanların birçoğuna tanıdık gelmiştir. sen burda bir eğitim görüyor musun? burda gencin, cinselliği hiçbirşekilde öğrenmemesi sağlanmaya çalışılıyor. ayrıca farkındaysan hiçbir genç erkeğe laf yok. eğer bir şekilde erkek evladın kız arkadaşı olduğu öğrenilirse "erkek evlat, babasına çekmiş!!! kah kah kah" olur... bu şekilde baskı altına alınan gençler de bir yerde patlak veriyor, özellikle gelişmeye çalışan küçük şehirlerde cinsellik inanılmaz haller alıyor... ve o günün gençleri yeni nesillerin eğitmenleri oluyor...

ben örfüne adetine bağlı herhangi bir Türk ailesinde bir babanın oğluna prezervatifin ne olduğunu veya nasıl kullanıldığını anlattığını duymadım. veya yine kız veya erkek çocuğa ters ilişkiye girmenin risklerinin, zararlarının neler olduğunun anlatıldığını duymadım... hiç bir örfüne adetine bağlı Türk ailesinin çocuklarına ön sevişmeyi anlatacağını sanmıyorum-ki önsevişmenin erken boşalmayla beraber Türk erkeklerinin başındaki en büyük bela olduğunu da biliyorsunuzdur sanırım...

Avrupa'dan; pardon... Batı'dan ithal etmemiz gereken daha çok şey var. Türk insanının (saf türk kaldıysa tabii- bunu benimle tartışmayın antropoloğum, etnik ve biyolojik çeşitliliğin ilk organizmalardan itibaren gelişimini biliyorum) renkli kültürünü ve benliğini kaybetmeden "insanlık namına öğrenmesi, ve hatta hatırlaması gerekn çok şey var.
at gözlüklerimizi çıkaralım.
Güle güle...

not:yazı biraz uzunca oldu, kusura bakmayın. okuyup da buraya kadar geldiyseniz, buna deydiğini düşünmenizi umarım. saygılar, güneşli günler...

KIRMIZI demiş ki:
bu örf ve adetler yüzünden 75 yaşındaki kıllı hacılar daha hayatında regl olmamış kızlar alıyor biliyorsun değil mi?
ama Anadolu'ya millet hala kendini eşeklerle tatmin ediyor.

Yazdığın şeyler insanı güldürüyor. Ama tartışmaya dayanak değiller.

KIRMIZI demiş ki:
ben örfüne adetine bağlı herhangi bir Türk ailesinde bir babanın oğluna prezervatifin ne olduğunu veya nasıl kullanıldığını anlattığını duymadım. veya yine kız veya erkek çocuğa ters ilişkiye girmenin risklerinin, zararlarının neler olduğunun anlatıldığını duymadım... hiç bir örfüne adetine bağlı Türk ailesinin çocuklarına ön sevişmeyi anlatacağını sanmıyorum-ki önsevişmenin erken boşalmayla beraber Türk erkeklerinin başındaki en büyük bela olduğunu da biliyorsunuzdur sanırım...

Ebeveyn eğer çocuğunu düzeyli ilişkilerde(sevgi-saygı) olmasını telkin ederse.
Prezervatifin ne olduğunu anlatmaya gereği yoktur.
Bu daha çok sorumsuz insanlar, sahiplenemeyeceği çocuğu veya hastalık kapmasını önlemek için kullanılır.
Bu sevişme fantezilerinden okul dersi mi olur!
Ders kaynatmak için bahane.

KIRMIZI demiş ki:
Avrupa'dan; pardon... Batı'dan ithal etmemiz gereken daha çok şey var. Türk insanının (saf türk kaldıysa tabii- bunu benimle tartışmayın antropoloğum, etnik ve biyolojik çeşitliliğin ilk organizmalardan itibaren gelişimini biliyorum) renkli kültürünü ve benliğini kaybetmeden "insanlık namına öğrenmesi, ve hatta hatırlaması gerekn çok şey var.
at gözlüklerimizi çıkaralım.
Güle güle...
Batı için böyle uyduruk şeylere tenezül etmeyelim.
Sağ sola değil kendi önümüze bakalım.
Arkadaşından kopya çekerek sınıf geçilmez.
Bahsettiğimiz sey etnik biyolojik değil, kültürel, Türk kültürü.

Hoşçakalın

actarus demiş ki:
KIRMIZI demiş ki:
bu örf ve adetler yüzünden 75 yaşındaki kıllı hacılar daha hayatında regl olmamış kızlar alıyor...

Yazdığın şeyler insanı güldürüyor. Ama tartışmaya dayanak değiller.

biz ona "tartışmaya dayanak değiller" değil de "verecek cevabım yok, çünkü haklısın" diyelim mi?

actarus demiş ki:
Ebeveyn eğer çocuğunu düzeyli ilişkilerde(sevgi-saygı) olmasını telkin ederse.
Prezervatifin ne olduğunu anlatmaya gereği yoktur.

"sevgi ve saygı" ile, cinsel yollardan kapılabilecek bir hastalığın engellendiğini ilk defa duyuyorum...

actarus demiş ki:
Bu daha çok sorumsuz insanlar, sahiplenemeyeceği çocuğu veya hastalık kapmasını önlemek için kullanılır.

yani diyorsun ki, "sorumlu insanlar asla hastalık kapmaz, çünkü mikrop geldiğinde onu içeri almaz"... enteresan... ayrıca birşeyi hatırlatayım "doğum kontrolü" diye birşey var... prezervatif bu konu içerisinde de önemli rol oynar...

actarus demiş ki:
Bu sevişme fantezilerinden okul dersi mi olur!
Ders kaynatmak için bahane.

"ben bu dersin içeriği ile ilgili en ufak bir bilgiye sahip değilim"

actarus demiş ki:
Bahsettiğimiz sey etnik biyolojik değil, kültürel, Türk kültürü.

ben buna "iki bilinmeyenli denklem örnekleri verilirken sorulan süper tuzak soru!!!" derim. lütfen bana "etnoloji"yi tanımlar mısın?

Merhaba,

Bu konuda polimiğe girmiyeceğim.
İlk birlikte olduğun kızı becermek için can atıyorsundur.
Hayatını bu yönde yaşamak istiyebilirsin.
Evet haklısın cinsel derse ihtiyacın var.
Prezervatif kullanmalısın.
Cinsellik heryerde, reklam afişlerinde, gazete sayfalırında, dergilerde, Tv de.
Bilinçaltımızda artık evreni bir sex makinası olarak görmeye başladık.
Bu düşünceyi aşmak için epey bir tarih yazılması gerekcek.
Etnoloji, kültürleri inceleyen alan.
Türk insanın zaten bildiği birşeyi tekrar hatırlatılması gibi bir gereği yoktur.
Toplumsal yaşantımız Batı veya Brezilya gibi değil.
Cinsel serbestlik yoktur. Olmasıda yanlıştır.
Çünkü özgürlüklerinde sınırı var. Bu kadar basit.
Batılı anlayış bunu öğrenmeye çalışıyor.

Hoşçakal.

Geri